- 8 czerwca 2021 | kobieta.wp.pl / red. Joanna PasterczykMłode pary uczą się domowych budżetów w pandemii. „Przeszliśmy przez kilka kłótni”
Młode pary, które teraz zaczęły wspólne życie, wcale nie mają łatwiej niż ich rodzice w latach 80. i 90. Z jednej strony zarabiają więcej, z drugiej – mieszkania są dziś horrendalnie drogie, a żeby je kupić, trzeba nie tylko się zadłużyć, ale też mieć oszczędności na wkład własny. Do tego pandemia wywróciła świat do góry nogami. Jak z ekonomicznego punktu widzenia wygląda obecna sytuacja młodych? Komentarz mgr Dominika Łazarza, ekonomisty WSIiZ.
- 4 czerwca 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Barbara KozłowskaPodkarpacka Platforma Wsparcia Biznesu
Pomoc w zakresie wejścia na nowe rynki, we wdrażaniu wyników prac badawczych, usprawnienia procesu produkcji czy promocji w internecie. Te i wiele innych usług wspierających rozwój firm oferuje Podkarpacka Platforma Wsparcia Biznesu. To pilotażowy projekt realizowany przez Województwo Podkarpackie we współpracy z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Polega na kojarzeniu usługodawców z mikro, małymi i średnimi firmami z całego regionu. Rozmowa z Grzegorzem Karpiukiem, Kierownikiem Biura Projektów WSIiZ.
- 3 czerwca 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Justyna PiekłoW jaki sposób rozwija się technologia w zakresie edukacji?
Czy nauka zdalna zostanie z nami na dłużej? Jak rozwija się technologia w edukacji szkolonej? Gościem audycji „Science – Radiowe Odkrycia” była dr Joanna Wójcik z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Kierownik Sekcji ds. e-learningu, która opowiedziała o aplikacjach mobilnych i platformach internetowych z kursami on-line jako narzędziach pracy dla nauczycieli.
- 31 maja 2021 | VIP BIZNES & STYLInformacja i telekomunikacja – inteligentne specjalizacje Podkarpacia dla Przemysłu 4.0
Już ponad 80 proc. z pięciuset najbardziej znaczących dla świata firm czerpie zyski z danych i oprogramowania. Rozwój IT to konieczność wobec spełniającej się właśnie czwartej rewolucji przemysłowej. Jak jest na nią przygotowane Podkarpacie? Czy szeroko pojęta automatyzacja i robotyzacja będzie obejmować coraz więcej obszarów naszego życia? – Opinia dr Arkadiusza Lewickiego, zastępcy kierownika Katedry Zastosowań Systemów Informatycznych WSIiZ.
- 28 maja 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Anna LeśniewskaCzy długi w branży fitness uda się zniwelować?
W jaki sposób branża fitness poradzi sobie z zadłużeniem spowodowanym lockdownem? Kopalnia Turów – czy spór o istnienie kopalni może zostać zażegany? Dlaczego do tej pory nie udało się wdrożyć „zielonej energii”? Czy zaniechania z lat poprzednich zemszczą się i będziemy musieli importować energię? Rozmowa z mgr Arturem Chmajem, Dyrektorem Centrum Transferu Technologii i Przedsiębiorczości WSiIZ.
- 27 maja 2021 | FORBES / red. Krzysztof DomaradziDRONEHUB – Latający świat Vadyma Melnyka
Kim jest Vadym Melnyk i dlaczego studiował we WSIiZ? Jak prosperuje założona przez niego firma Dronehub?
- 26 maja 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Małgorzata Oczoś-BłądzińskaRynek pracy kontra kobiety po urlopie macierzyńskim – jak radzą sobie mamy?
Matki po okresie macierzyństwa chcą wrócić na rynek pracy i szukają elastycznych form zatrudnienia – mówiła na antenie Radia VIA ekonomistka dr Mirosława Braja, Kierownik Ośrodka Enterprise Europe Network działającego przy WSIiZ.
- 19 maja 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Dawid OsyskoNowy Ład czy stary nieład? Rozmowa o założeniach nowo wdrażanego rządowego programu
Demografii nie można oszukać i jako społeczeństwo bardzo szybko się starzejemy. Dlatego konieczna jest dłuższa aktywność zawodowa. Nie ma innej drogi niż ciężka praca, żeby zapewnić sobie godną emeryturę – o założeniach Nowego Ładu i wątkach ekonomicznych rządowego programu opowiadał mgr Artur Chmaj, Dyrektor Centrum Transferu Technologii i Przedsiębiorczości WSIiZ.
- 19 maja 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Adam GłaczyńskiJak kształtuje się aktualna sytuacja na rynku pracy?
Jak wygląda rynek pracy po okresie intensywnej izolacji spowodowanej pandemią Covid-19? Mamy kryzys czy raczej pojawiły się nowe szanse? W jakim kierunku idą zmiany? Rozmowa m.in. z dr hab. Robretem Paterem, prof. WSIiZ, Kierownikiem Katedry Ekonomii i Finansów WSIiZ.
- 18 maja 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Karol SkrobaczJakie innowacyjne techniki diagnozowania raka skóry opracowują naukowcy WSIiZ?
Jak wygląda przygotowanie aplikacji do diagnostyki chorób skórnych? W jaki sposób lekarze będą mogli korzystać z efektów pracy polskich i niemieckich naukowców? Rozmowa z dr Łukaszem Piątkiem z Katedry Sztucznej Inteligencji WSIiZ, o realizacji projektu naukowego, wykorzystującego technologie cyfrowe do automatycznego rozpoznawania raka skóry.
- 28 marca 2023Studenci WSIiZ w finale I Uczelnianych Igrzysk Zarządzania Projektami
W dniu 25 br. w siedzibie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odbyły się półfinały I Uczelnianych Igrzysk z Zarządzania Projektami, organizowane przez PMI PC Oddział Podkarpacie. Drużyna z Finansowego Koła Naukowego FLOW, która reprezentowała WSIiZ zajęła trzecie miejsce i dostała się do ścisłego finału.
- 28 marca 2023Mgr Patrycja Trojnar
- 28 marca 2023ICN Polfa S.A. partnerem dla kierunku Biomedycyna
Objęcie partnerstwem kierunku Biomedycyna przez ICN Polfa S.A. pozwoli na prowadzenie przez specjalistów Firmy wybranych zajęć ze studentami, udział pracowników Firmy w przeglądzie i aktualizacji efektów uczenia i programów studiów dla kierunku Biomedycyna, a także na przyjmowanie studentów na praktyki (i/lub staże) do ICN Polfa na wspólnie określonych warunkach.
- 28 marca 2023Dr hab. Stefan Markowski, prof. WSIiZ
- 28 marca 2023Koło Twórczych Działań Warsztatowych
- 28 marca 2023 | Rzeczpospolita / Aleksander HallPrzepis na przegraną – opinia prof. Aleksandra Halla
Polskiej opozycji potrzebny jest możliwie najsilniejszy ośrodek polityczny, który będzie się przeciwstawiał próbom dekonstrukcji naszej kultury i świadomości narodowej – mówi historyk i polityk, prof. Aleksander Hall w Rzeczpospolitej.
- 28 marca 2023Dwa nowe numery czasopisma Studia Humana
W związku z 75. rocznicą Dnia Niepodległości Indii redakcja Studia Humana przygotowała dwa specjalne numery czasopisma.
- 27 marca 2023mgr Natalia Puschhaus
- 27 marca 2023Profesorowie Jan Miodek i Jerzy Bralczyk o współczesności i przyszłości języka polskiego
Jak wygląda współczesna polszczyzna, co jest w niej poprawne a co nie, oraz jak język polski może wyglądać w przyszłości? Rozważania o języku, którym posługujemy się każdego dnia, snuć będą prof. Jan Miodek i prof. Jerzy Bralczyk podczas spotkania pt. „O współczesności i przyszłości języka polskiego”, które odbędzie się w ramach cyklu „Wielkie Pytania w Nauce”.
- 24 marca 2023 | Polskie Radio Rzeszów / Karol SkrobaczScience – radiowe odkrycia – rozmowa z Urszulą Bindugą
Temat słodzików w Polskim Radiu Rzeszów podjęła mgr Urszula Binduga.