- 9 września 2024 | Polskie Radio Rzeszów / Piotr MalecCzy sztuczna inteligencja zagraża procesowi edukacyjnemu?
Dr Iwona Leonowicz-Bukała, Dziekanka Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej WSIiZ, na antenie radia mówiła o obawie zakłócenia procesu edukacyjnego przez sztuczną inteligencję. O coraz powszechniejszej roli AI wśród uczniów, jako narzędzia tworzącego za nich wypracowania. Mówiła również o konieczności szkolenia nauczycieli, aby nadążali za bardzo szybkim rozwojem tych narzędzi. Podkreśliła także konieczność podnoszenia świadomości uczniów, na wszystkich szczeblach edukacji i w szkołach podstawowych i w szkołach średnich, na temat ograniczeń tych narzędzi oraz kwestii etycznych, które się wiążą z ich używaniem.
- 6 września 2024 | Program Pierwszy Polskiego Radia / Jakub DomoradzkiO logice i formach jej refleksji
Dr Andrew Schumann, prof. WSIiZ, Kierownik Katedry Kognitywistyki i Modelowania Matematycznego, opowiada na antenie Jedynki Polskiego Radia o swojej nowej książce pt. „Archeologia logiki”. Książka analizuje powstanie logiki i jej rozpowszechnienie oraz wczesne formy jej refleksji, a także porównuje sposoby, w jakich logika była używana w starożytnych kulturach oraz w jakich będzie używana w XXI wieku. Dr Andrew Schumann mówi o poszukiwaniu logiki w różnych stronach świata.
- 26 sierpnia 2024 | Polskie Radio Rzeszów / Justyna PiekłoOdwiedziny w laboratoriach WSIiZ
Odwiedziny w laboratoriach Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, były okazją do rozmów o zielonej transformacji biznesu i budowie świadomości studentów o stojących przed nimi wyzwaniach. Dr hab. inż. Tadeusz Pomianek, prof. WSIiZ, podkreślił, że studenci muszą najpierw zrozumieć przyrodę oraz zachodzące w niej procesy, żeby móc ją naprawić. Muszą wiedzieć, czym jest bioróżnorodność, jakie są etapy jej degradacji i jak to wpływa na nasze zdrowie, jakość żywności i komfort życia. O rozwoju rynku pracy i prognozach zwiększającego się zapotrzebowania na pracowników z zielonymi kompetencjami mówiła dr Małgorzata Gosek, Prorektor ds. Innowacji i Zrównoważonego Rozwoju.
- 20 sierpnia 2024 | SmogLab / Klaudia UrbanZrównoważony rozwój – czyli nowe podejście do studentów
Zielone kompetencje to nie tylko umiejętność przeliczania śladu węglowego. To także krytyczne myślenie, umiejętność pracy w zespole, odpowiedzialność społeczna, kreatywność czy zarządzanie projektami. Powinni je nabyć nie tylko specjaliści od zrównoważonego rozwoju, ale wszyscy przyszli pracownicy, niezależnie od branży czy stanowiska. O nowym podejściu do studentów mówią nam dr Joanna Świętoniowska, dyrektorka Centrum Zaawansowanych Technologii Dydaktycznych i dr Karolina Palimąka z Instytutu Badań i Analiz Finansowych z WSIiZ w Rzeszowie.
- 14 sierpnia 2024Ruszyła II tura rekrutacji na rok akademicki 2024/2025 we WSIiZ – informacje medialne
Kierunki: Informatyka, Logistyka, Zarządzanie, Grafika komputerowa i produkcja multimedialna, Filologia angielska, Marketing i nowe media oraz Kosmetologia cieszyły się największym zainteresowaniem kandydatów w I turze rekrutacji na rok akademicki 2024/2025. 12 sierpnia w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie ruszyła druga tura rekrutacji, potrwa ona do 30 września br. W ofercie edukacyjnej WSIiZ znalazły się kierunki oferujące kandydatom najwyższą jakość kształcenia, odpowiadające oczekiwaniom współczesnego rynku pracy oraz przygotowujące do dalszego rozwoju zawodowego, nie tylko w obrębie kraju, ale także na całym świecie.
- 7 sierpnia 2024 | BIZNESiSTYLJakie wyzwania przed przedsiębiorstwami stawia Gospodarka o Obiegu Zamkniętym?
W roku 2050 Unia Europejska ma stać się neutralna klimatycznie. Aby to osiągnąć, przygotowano strategię Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, która zakłada najwyższą efektywność wykorzystywania zasobów, wydłużenie cyklu życia produktów i ograniczenie powstawania odpadów do absolutnego minimum. Co strategia GOZ oznacza dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce tłumaczy Jacek Chmiel, specjalista ochrony środowiska, szkoleniowiec w dokumentacji środowiskowej BDO, KOBIZE, GOZ oraz ESG, wykładowca WSIiZ współpracujący jako ekspert branżowy z ośrodkiem Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie.
- 31 lipca 2024 | SmogLabProf. Tadeusz Pomianek o problemie degradacji gleb
Prof. Tadeusz Pomianek, Prezydent Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, autor „Zielonego Bloga”, wyjaśnia, że zdrowe gleby są niezbędne do skutecznej walki ze zmianami klimatycznymi, do wyżywienia ludzi oraz zapobiegania powodziom i suszom. Przypomina, że właśnie wykorzystując glebę, produkuje się aż 95 proc. żywności, a aż 90 proc. leków wytwarza się z wykorzystaniem roślin.
- 31 lipca 2024Jak sztuczna inteligencja wpływa na środowisko? – informacje medialne
Wraz z dynamicznym rozwojem Sztucznej Inteligencji (AI) pojawiają się pytania dotyczące wpływu tej technologii na klimat i środowisko. Chodzi tu przede wszystkim o rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną i wodę. Dr. inż. Mirosław Hajder i dr. inż. Arkadiusz Gaweł z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odpowiadają na pytania jak dużo prądu i zasobów wodnych naprawdę konsumuje AI? Czy poza zużyciem energii i wody modele sztucznej inteligencji mogą też pomóc nam je chronić i oszczędzać?
- 29 lipca 2024 | RzeczpospolitaNie wrzucajmy całego szkolnictwa wyższego w otchłań afery wizowej
Magdalena Louis, Dyrektorka ds. współpracy międzynarodowej i rekrutacji w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie o ogromnej szansie polskiego szkolnictwa wyższego na międzynarodowy rozwój i zdobycie prestiżu w wyniku postępującej internacjonalizacji uczelni publicznych oraz niepublicznych. O studentach zagranicznych, którzy mogą pomóc rozwiązać problemy demograficzne i o nie wrzucaniu ich wszystkich w otchłań tzw. afery wizowej.
- 25 lipca 2024 | Polskie Radio Rzeszów / Adam GłaczyńskiDo kogo należy kosmos?
Naukowcy coraz częściej podejmują zagadnienia etyki czy bioetyki w kosmosie. Jednym z badaczy poświęcających swoje dociekania właśnie temu zagadnieniu jest dr hab. Konrad Szocik, prof WSIiZ. Jego najnowsza książka zatytułowana „Feminist Bioethics in Space: Gender Inequality in Space Exploration” jest pierwszą na świecie publikacją poświęconą feministycznej perspektywie myślenia o kosmosie i misjach kosmicznych.
- 13 września 2024InternetBeta opanowała Kampus WSIiZ w Kielnarowej po raz szesnasty
Kampus WSIiZ w Kielnarowej w dniach 11-13 września br. zamienił się w centrum digital marketingu, biznesu oraz networkingu. 16. edycja Konferencji InternetBeta to ponad 80 prelegentów i około 300 uczestników, to mnóstwo ciekawych prelekcji, a także warsztaty i panele dyskusyjne.
- 12 września 2024Polek portret własny – posłuchaj nowego podcastu
Co to znaczy być dziś Polką i jakie główne problemy dotykają kobiet w naszym kraju? Czy jesteśmy w momencie przełomowym? Rozmowa Joanny Kuciel-Frydryszak, s. Małgorzaty Chmielewskiej i dr hab. prof. UR Anny Siewierskiej, podczas spotkania „Polek portret własny”, które odbyło się w kwietniu 2024 roku w ramach V edycji cyklu „W labiryncie świata”, jest teraz dostępna w formie podcastu.
- 11 września 2024WSIiZ otrzymał 2 patenty na wynalazki opracowane przez pracowników Katedry Technologii Produktów Kosmetycznych i Farmaceutycznych
Początkiem sierpnia 2024 r. Urząd Patentowy RP przyznał Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie dwa patenty na wynalazki będące efektem projektu realizowanego w ramach konkursu grantowego organizowanego przez Podkarpackie Centrum Innowacji. Projekt realizowany był przez pracowników Katedry Technologii Produktów Kosmetycznych i Farmaceutycznych: dr hab. Zofię Nizioł-Łukaszewską, prof. WSIiZ, mgr Martynę Zagórską-Dziok, mgr Aleksandrę Ziemlewską, mgr Tomasza Bujaka oraz prof. Tomasza Wasilewskiego i dr Aleksandrę Filipowicz-Rachwał.
- 11 września 2024Uroczystość nadania pielęgniarskiego czepka dla Absolwentów pielęgniarstwa we WSIiZ
Druga w historii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie uroczystość nadania symbolicznego Białego Czepka odbędzie się 20 września 2024 r. (piątek) o godz. 13.00 w Auli KM8 w Kampusie WSIiZ w Kielnarowej. Ten dzień będzie szczególnie ważny dla naszej społeczności akademickiej, bo tytuł licencjata zostanie nadany nie tylko absolwentom i absolwentkom ścieżki polskojęzycznej, ale również anglojęzycznej.
- 11 września 2024Trwa rekrutacja na seminaria doktoranckie
W ramach Seminariów doktoranckich prowadzonych przez WSIiZ możliwe jest uzyskanie stopnia doktora w dyscyplinach: Nauki o komunikacji społecznej i mediach, Ekonomia i finanse lub Nauki medyczne. Oferta dotyczy osób, które chcą realizować doktorat w trybie eksternistycznym. Udział w seminariach umożliwia zdobycie odpowiednich kompetencji oraz uzyskanie zaświadczenia o osiągnięciu efektów kształcenia na 8 poziomie Polskich Ram Kwalifikacji, co jest niezbędne do wszczęcia postępowania o uzyskanie stopnia naukowego doktora.
- 10 września 2024„Lunch z e-commerce Gen Z Mindset” oraz „GrafConf” – nowe inspiracje dla kierunków na Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej
Dr Gabriela Piechnik-Czyż, Prodziekan ds. kierunku Grafika Komputerowa i Produkcja Multimedialna, uczestniczyła w dwóch konferencjach branżowych, które odbyły się w Warszawie oraz Toruniu. Spotkania te przyniosły nie tylko nowe kontakty, ale również cenne informacje, które mogą wpłynąć na ofertę edukacyjną oferowaną przez WSIiZ na kierunkach graficznych i związanych z marketingiem.
- 10 września 2024WSIiZ na Salonie Maturzystów
Spotkajmy się na Rzeszowskim Salonie Maturzystów. Wypatruj naszego czerwonego stoiska, na którym dowiesz się, jak możesz rozwinąć swoje pasje na studiach we WSIiZ! Widzimy się 26 – 27 września br.
- 10 września 2024Badaczka z WSIiZ na konferencji European Sociological Association w Portugalii
Dr Iwona Leonowicz-Bukała, Dziekanka Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej naszej Uczelni, wygłosiła referat podczas XVI konferencji międzynarodowej zorganizowanej przez Europejskie Towarzystwo Socjologiczne w Porto. Konferencja poświęcona była transformacji i zaufaniu we współczesnym społeczeństwie, a tematem wystąpienia naszej badaczki była dezinformacja w grupach wsparcia dla osób z cukrzycą na Facebooku.
- 10 września 2024Praktyczne umiejętności i ekspercka wiedza – kluczem do sukcesu na rynku pracy
Na pewno spotkałeś się z wyrażeniem – „Praktyka czyni mistrza”. To nie jest pusty slogan, a praktyka powinna Ci towarzyszyć od początku studiów. W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie doskonale wiemy, jak ważne są zajęcia praktyczne, dlatego blisko 70% zajęć we WSIiZ ma właśnie taki charakter. I to też nie jest pusty slogan – przekonaj się SAM!
- 9 września 2024Narracje – wernisaż prac Pauliny Dębosz
„Narracje” to tytuł wystawy i tym samym nazwa cyklu obrazów mgr Pauliny Dębosz, które powstawały od lutego do lipca 2024 r. Główne pytanie, na które odpowiadają jej prace, to: Jak treść informacji, wiadomości wpływa na stworzenie formalnego, fizycznego obrazu? Wernisaż prac odbędzie się 13 września br. o godz. 18.00 w galerii r_z w Rzeszowie. Serdecznie zapraszamy.