Na podstawie § 2 ust. 1 Regulaminu funkcjonowania Komisji do spraw etyki badań naukowych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie Rektor powołał Komisję Zarządzeniem nr 62/2020 z dnia 7 września 2020 r. w składzie: Przewodniczący komisji: dr hab. Robert Pater, prof. WSIiZ Członkowie komisji:
Kadencja Komisji rozpoczęła się 7.09.2020 r. i trwa do 31.08.2025 r. Kontakt: rpartyka@wsiz.edu.pl
Wnioski o wyrażenie opinii przez Komisję mogą składać kierownicy badań oraz osoby planujące podjęcie badań wymagających opinii Komisji. Pobierz wniosek Wnioski składa się w zamkniętych kopertach u Sekretarza Komisji w pokoju RA 211, ul. Sucharskiego2 Rodzaje badań naukowych, które wymagają oceny etycznej Komisji Za badania wymagające pozytywnej opinii Komisji uważane są badania, w których planuje się oddziaływanie – w jakiejkolwiek formie – na ludzi, w tym w szczególności: 1. badania, w których mają wziąć udział osoby mające ograniczoną lub wyłączoną zdolność podjęcia decyzji, lub wyrażenia świadomej lub swobodnej zgody na udział w badaniu oraz ograniczoną możliwość ewentualnej odmowy udziału w badaniu przed lub w trakcie badań, szczególnie:
2. badania, w których mają wziąć udział osoby szczególnie podatne na urazy psychiczne i zaburzenia zdrowia psychicznego, a zwłaszcza:
3. badania polegające na aktywnej interwencji w zachowanie człowieka, zmierzające do zmiany tego zachowania bez bezpośredniej ingerencji w działanie mózgu, np. treningi poznawcze, psychoterapia, psychokorekcja, itp. (dotyczy to również sytuacji, gdy zamierzona interwencja ma przynieść korzyść badanemu, np. usprawnić jego pamięć); 4. badania dotyczące kwestii kontrowersyjnych (np. aborcja, in vitro, kara śmierci) albo wymagające zachowania szczególnej delikatności i rozwagi (np. przekonań religijnych lub postaw wobec grup mniejszościowych); 5. badania długotrwałe, męczące, wyczerpujące fizycznie lub psychicznie. Opinia Komisji nie jest wymagana, jeżeli na prowadzenie planowanych badań wymagana jest przez przepisy prawa opinia lub zgoda innych komisji lub organów, oceniających aspekty etyczne planowanych badań. Komisja nie opiniuje medycznych badań naukowych mających charakter eksperymentu medycznego w rozumieniu Ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Pozyskanie opinii odpowiedniej komisji do spraw etyki badań naukowych nie uchyla obowiązku przestrzegania wymogów i warunków realizacji badań naukowych wynikających z przepisów prawa oraz dobrych praktyk obowiązujących w danej dziedzinie/dyscyplinie naukowej.
Nauka i Badania
Jesteśmy uczelnią, która nie tylko kształci. Oprócz dydaktyki na wysokim poziomie kładziemy duży nacisk na badania naukowe naszych pracowników. Stwarzamy warunki i możliwości, by nasi naukowcy realizowali badania naukowe, użyteczne z punktu widzenia lokalnej społeczności, otoczenia gospodarczego i mające wpływ na rozwój polskiej nauki.
Prorektor WSIiZ ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej
dr hab. Agata Jurkowska-Gomułka, prof. WSIiZ
Warto zacząć od odpowiedzi na proste pytanie – czym są hackathony? Ogólnie przyjmuje się, że jest to narzędzie lub metoda rozwoju pomysłów i innowacji, w której uczestnicy stawiają czoła konkretnemu wyzwaniu lub grupie wyzwań w wyznaczonym czasie, a ważnym wyróżnikiem tej metody jest współpraca oraz rywalizacja.
Przykładamy dużą wagę do badań naukowych, ich wkładu w rozwój polskiej nauki i wpływu na życie ludzie. Audyty ministerialne, nasi partnerzy biznesowi oraz ogólnopolskie i międzynarodowe rankingi – jak na przykład U-Multirank – każdego roku wysoko oceniają nasze badania.
Profesjonalna kadra to podstawa sukcesu Uczelni. Jej przedstawiciele wyróżniają się badaniami naukowymi na najwyższym poziomie i umiejętnością dotarcia do studenta z trudnymi tematami.
Posiadamy laboratoria naukowo-badawcze wyposażone w nowoczesną aparaturę, umożliwiającą prowadzenie badań na wysokim poziomie. Dzięki nim łączymy teorię z praktyką, co na współczesnym rynku pracy oraz w kontaktach nauki z biznesem ma coraz istotniejsze znaczenie.
Nasi naukowcy, często współpracujący z najzdolniejszymi studentami aktywnie współpracują ze światem biznesu. Wspólnie tworzymy projekty, mające realny wpływ na rozwój przedsiębiorstw i gospodarkę.
Nasi naukowcy, często współpracujący z najzdolniejszymi studentami aktywnie współpracują ze światem biznesu. Wspólnie tworzymy projekty, mające realny wpływ na rozwój przedsiębiorstw i gospodarkę.
KOMISJA DS. ETYKI BADAŃ NAUKOWYCH
Komisje etyczne są nieodzowne przy badaniach ingerujących w organizm człowieka lub dotykających kwestii wrażliwych. Komisja ułatwia naukowcom przygotowanie projektów badawczych zgodnie z uniwersalnymi standardami etycznymi.