Świetlica dla dzieci z Ukrainy i ich opiekunów rozpoczęła swoją działalność we WSIiZ 8 marca 2022 r., jako pierwsza inicjatywa tego typu w Rzeszowie. Naszym celem było stworzenie dla uchodźców z ogarniętego wojną kraju bezpiecznego miejsca i pomoc w odnalezieniu się w nowym środowisku.

Jak podkreśla Mykola Voronin, Koordynator ds. Sytuacji Kryzysowej w Ukrainie, świetlica była odpowiedzią na realne potrzeby ukraińskich uchodźców: Świetlica, obejmująca poza Klubem Akademickim IQ także sale wykładowe oraz zaprzyjaźnione instytucje poza budynkiem Uczelni, stała się ważną przestrzenią adaptacji uchodźców do nowych warunków życia. Pozwoliła im na stabilizację emocji (psycholog, rozrywka), sprawne załatwienie formalności (prawnik, doradztwo bankowe), a także na regularny kontakt z rodakami w podobnej sytuacji i nawiązanie więzi. Goście z Ukrainy obchodzili u nas święta, urodziny, niektórzy realizowali pasje. A przede wszystkim uczyli się języka; blisko sto osób odbyło pełny podstawowy kurs, a dodatkowo dostępny był także kurs języka angielskiego.

Od samego początku była to bardzo kompleksowa oferta, obejmująca zarówno dorosłych jak i dzieci. Dr Łukasz Błąd, Dyrektor Klubu Akademickiego IQ podkreśla, że dzięki zaangażowaniu uczelni, naszych partnerów, sponsorów i osób indywidualnych, wszystko, co przygotowaliśmy dla ukraińskich rodzin, było dla nich bezpłatne, a pomoc płynęła prosto z serca. Świetlicę wyróżniała także regularność działań oraz pełna obsada ukraińskojęzycznych wolontariuszy i tłumaczy (studenci i pracownicy WSIiZ).

Zobacz wszystkie informacje na temat wsparcia WSIiZ dla Ukrainy.

Wiele było sytuacji, w których firmy, instytucje oraz osoby prywatne zwracały się do nas z prośbą o rozdysponowanie i zagospodarowanie oferowanej przez nich pomocy. Z wieloma podmiotami prowadzimy nadal regularną współpracę. Przykładem są chociażby warsztaty arteterpii Ergo Hestii (jesteśmy jedynym regionem w tym ogólnopolskim projekcie, który uruchomił dwie grupy zajęć), współpraca z ArtHub i Teatrem Maska. Bardzo owocna okazała się współpraca Okręgową Izbą Adwokatów oraz Okręgową Izbą Radców Prawnych, dzięki której z bezpłatnych porad prawnych skorzystały już setki osób. A to tylko najważniejsze z szeregu takich wspólnych działań – wylicza dr Błąd.

Mykola Voronin podsumowuje: Osoby przybyłe z Ukrainy miały zapewniony poczęstunek dla dzieci, posiłek dla opiekunów oraz zimne i ciepłe napoje przez cały czas dostępności świetlicy. Bez ograniczeń dostępne były zabawki, materiały plastyczne, komputery z Internetem. Niemal codziennie odbywały się animacje, były spektakle teatralne, pokazy naukowe, zajęcia z robotami i programistyczne, zajęcia musicalowe i aktorskie, pokazy strażackie, akrobatyki i taneczne, usługi dla urody, świetlicowy koncert talentów oraz warsztaty merytoryczne: psychologiczne, poświęcone szukaniu pracy czy rozpoznawaniu zagrożeń. Udzielono też wielu porad w bardzo licznych, różnych kwestiach bytowych, a wielu rodzinom przekazaliśmy pomoc rzeczową (laptopy, wyprawki szkolne, materiały higieniczne itp.).

Sprawdź szczegóły dotyczące funkcjonowania świetlicy „Przyjdź i odpocznij. Nauka, relaks, zabawa”:
Tydzień 1, Tydzień 2, Tydzień 3, Tydzień 4, Tydzień 5, Tydzień 6 i 7, Tydzień 8, Tydzień 10, Tydzień 11, Tygodnie letnie.

Zobacz relacje medialne o działalności świetlicy „Przyjdź i odpocznij. Nauka, relaks, zabawa”.

wszystkim partnerom, zaprzyjaźnionym instytucjom, firmom oraz osobom fizycznym
za udzieloną pomoc.
Naszą siłą jest wspólne działanie!