- 10 października 2024 | Polskie Radio Rzeszów / Roman AdamskiDr hab. Andrzej Rozmus, prof. WSIiZ, o nowych wyzwaniach dla szkolnictwa wyższego
Rektor dr hab. Andrzej Rozmus, prof. WSIiZ, mówił o rozpoczęciu nowego roku akademickiego, w którym WSIiZ zanotowało 20% wzrost liczby kandydatów z Polski na kierunkach polskojęzycznych. Przypomniał, że domeną Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie są kierunki studiów, na które cały czas jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Mówił także o nowych wyzwaniach, zwłaszcza w kontekście nowelizacji ustawy prawo o szkolnictwie wyższym. Podkreślał, że nowa ustawa powinna przede wszystkim zawierać sformułowanie dotyczące uczciwych zasad gry między uczelniami.
- 8 października 2024Zbiórka darów dla uczniów i szkół z zalanych terenów – informacje medialne
Dzięki zorganizowanej przez WSIiZ i ALO zbiórce do uczniów i szkół z terenów powodziowych trafi wiele potrzebnych rzeczy, które wypełniły po sufit dwa duże samochody dostawcze. W zbiórkę włączyli się nie tylko studenci i pracownicy WSIiZ oraz uczniowie i nauczyciele ALO, ale przede wszystkim mieszkańcy Rzeszowa i inne rzeszowskie szkoły. W piątek, uczniowie ALO oraz studenci i pracownicy WSIiZ przystąpili do pakowania darów. Zebrane artykuły szkolne oraz inne rzeczy zostały spakowane w aż 50 dużych pudeł. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania przekazała także 30 komputerów i 30 monitorów, które trafią do części poszkodowanych szkół.
- 3 października 2024 | Polskie Radio Rzeszów / Barbara KozłowskaPodkarpacie krainą derenia jadalnego – patenty dla WSIiZ
Początkiem sierpnia 2024 r. Urząd Patentowy RP przyznał Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie dwa patenty na wynalazki będące efektem projektu realizowanego w ramach konkursu grantowego organizowanego przez Podkarpackie Centrum Innowacji. Dr hab. Zofia Nizioł-Łukaszewska, prof. WSIiZ, mgr Martyna Zagórska-Dziok i mgr Aleksandra Ziemlewska, z Katedry Technologii Produktów Kosmetycznych i Farmaceutycznych, w rozmowie na radiowej antenie wyjaśniają założenia projektu „Innowacyjna seria ekologicznych i organicznych emulsji ciekłokrystalicznych z dodatkiem micelarnego ekstraktu z derenia jadalnego” oraz przedstawiają szeroki wachlarz właściwości derenia jadalnego.
- 17 września 202416. edycja InternetBeta – informacje medialne
Umiejętna komunikacja, zastosowanie sztucznej inteligencji, etyka i aspekty psychologiczne funkcjonowania w świecie cyfrowym – to główne wątki podejmowane podczas 16. edycji Konferencji InternetBeta. To jedna z najważniejszych konferencji w Polsce poświęconych branży internetowej i nowym technologiom. Wykłady i prezentacje odbywały się w Centrum Edukacji Międzynarodowej w Kampusie WSIiZ w Kielnarowej.
- 9 września 2024 | Polskie Radio Rzeszów / Piotr MalecCzy sztuczna inteligencja zagraża procesowi edukacyjnemu?
Dr Iwona Leonowicz-Bukała, Dziekanka Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej WSIiZ, na antenie radia mówiła o obawie zakłócenia procesu edukacyjnego przez sztuczną inteligencję. O coraz powszechniejszej roli AI wśród uczniów, jako narzędzia tworzącego za nich wypracowania. Mówiła również o konieczności szkolenia nauczycieli, aby nadążali za bardzo szybkim rozwojem tych narzędzi. Podkreśliła także konieczność podnoszenia świadomości uczniów, na wszystkich szczeblach edukacji i w szkołach podstawowych i w szkołach średnich, na temat ograniczeń tych narzędzi oraz kwestii etycznych, które się wiążą z ich używaniem.
- 6 września 2024 | Program Pierwszy Polskiego Radia / Jakub DomoradzkiO logice i formach jej refleksji
Dr Andrew Schumann, prof. WSIiZ, Kierownik Katedry Kognitywistyki i Modelowania Matematycznego, opowiada na antenie Jedynki Polskiego Radia o swojej nowej książce pt. „Archeologia logiki”. Książka analizuje powstanie logiki i jej rozpowszechnienie oraz wczesne formy jej refleksji, a także porównuje sposoby, w jakich logika była używana w starożytnych kulturach oraz w jakich będzie używana w XXI wieku. Dr Andrew Schumann mówi o poszukiwaniu logiki w różnych stronach świata.
- 26 sierpnia 2024 | Polskie Radio Rzeszów / Justyna PiekłoOdwiedziny w laboratoriach WSIiZ
Odwiedziny w laboratoriach Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, były okazją do rozmów o zielonej transformacji biznesu i budowie świadomości studentów o stojących przed nimi wyzwaniach. Dr hab. inż. Tadeusz Pomianek, prof. WSIiZ, podkreślił, że studenci muszą najpierw zrozumieć przyrodę oraz zachodzące w niej procesy, żeby móc ją naprawić. Muszą wiedzieć, czym jest bioróżnorodność, jakie są etapy jej degradacji i jak to wpływa na nasze zdrowie, jakość żywności i komfort życia. O rozwoju rynku pracy i prognozach zwiększającego się zapotrzebowania na pracowników z zielonymi kompetencjami mówiła dr Małgorzata Gosek, Prorektor ds. Innowacji i Zrównoważonego Rozwoju.
- 20 sierpnia 2024 | SmogLab / Klaudia UrbanZrównoważony rozwój – czyli nowe podejście do studentów
Zielone kompetencje to nie tylko umiejętność przeliczania śladu węglowego. To także krytyczne myślenie, umiejętność pracy w zespole, odpowiedzialność społeczna, kreatywność czy zarządzanie projektami. Powinni je nabyć nie tylko specjaliści od zrównoważonego rozwoju, ale wszyscy przyszli pracownicy, niezależnie od branży czy stanowiska. O nowym podejściu do studentów mówią nam dr Joanna Świętoniowska, dyrektorka Centrum Zaawansowanych Technologii Dydaktycznych i dr Karolina Palimąka z Instytutu Badań i Analiz Finansowych z WSIiZ w Rzeszowie.
- 14 sierpnia 2024Ruszyła II tura rekrutacji na rok akademicki 2024/2025 we WSIiZ – informacje medialne
Kierunki: Informatyka, Logistyka, Zarządzanie, Grafika komputerowa i produkcja multimedialna, Filologia angielska, Marketing i nowe media oraz Kosmetologia cieszyły się największym zainteresowaniem kandydatów w I turze rekrutacji na rok akademicki 2024/2025. 12 sierpnia w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie ruszyła druga tura rekrutacji, potrwa ona do 30 września br. W ofercie edukacyjnej WSIiZ znalazły się kierunki oferujące kandydatom najwyższą jakość kształcenia, odpowiadające oczekiwaniom współczesnego rynku pracy oraz przygotowujące do dalszego rozwoju zawodowego, nie tylko w obrębie kraju, ale także na całym świecie.
- 7 sierpnia 2024 | BIZNESiSTYLJakie wyzwania przed przedsiębiorstwami stawia Gospodarka o Obiegu Zamkniętym?
W roku 2050 Unia Europejska ma stać się neutralna klimatycznie. Aby to osiągnąć, przygotowano strategię Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, która zakłada najwyższą efektywność wykorzystywania zasobów, wydłużenie cyklu życia produktów i ograniczenie powstawania odpadów do absolutnego minimum. Co strategia GOZ oznacza dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce tłumaczy Jacek Chmiel, specjalista ochrony środowiska, szkoleniowiec w dokumentacji środowiskowej BDO, KOBIZE, GOZ oraz ESG, wykładowca WSIiZ współpracujący jako ekspert branżowy z ośrodkiem Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie.
- 11 października 2024Dr hab. Robert Pater, prof. WSIiZ, koordynatorem międzynarodowego projektu finansowanego przez Fundusz Wyszehradzki
Międzynarodowy projekt pt. „Identyfikacja przyczyn długotrwałego bezrobocia wśród starszych kobiet w Serbii i Macedonii Północnej”, w którym uczestniczy dr hab. Robert Pater, prof. WSIiZ, został zatwierdzony prze Fundusz Wyszehradzki i otrzymał finansowanie. Projekt będzie realizowany od października br. przez 18 kolejnych miesięcy w Serbii i Macedonii Północnej.
- 11 października 2024Zapraszamy do udziału w bezpłatnych warsztatach i wykładach z cyklu „Akademia Zdrowia 50+”
Jesteś osobą 50+ i chcesz dowiedzieć się jak zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne? Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania zaprasza do udziału w projekcie „Akademia Zdrowia 50+”, który w roku akademickim 2023/2024 przyciągnął zainteresowanie wielu Słuchaczy i społeczności lokalnej. Projekt będzie kontynuowany w nowym roku akademickim i potrwa do końca czerwca 2025 r.
- 11 października 2024Zapisz się na „Wykłady dla chętnych”
W semestrze zimowym 2024/2025 Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania po raz kolejny organizuje akcję „Wykłady dla chętnych”. Oprócz zajęć w ramach swojego planu studiów wszyscy studenci WSIiZ mogą bezpłatnie skorzystać z możliwości uczęszczania na wybrane przez siebie wykłady. Oferta “Wykładów dla chętnych” obejmuje 52 tematy i ponad 907 godzin zajęć.
- 11 października 2024„WSIiZUALNIE” – wystawa plakatów studentów i absolwentów WSIiZ w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej
Wernisaż wystawy „WSIiZUALNIE”, zorganizowanej w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, zgromadził wielu gości. Na wystawie można zobaczyć prace studentów i absolwentów Pracowni Projektowania Graficznego prof. Patrycji Longawy. Wystawa potrwa do 16 października br.
- 10 października 2024 | Polskie Radio Rzeszów / Roman AdamskiDr hab. Andrzej Rozmus, prof. WSIiZ, o nowych wyzwaniach dla szkolnictwa wyższego
Rektor dr hab. Andrzej Rozmus, prof. WSIiZ, mówił o rozpoczęciu nowego roku akademickiego, w którym WSIiZ zanotowało 20% wzrost liczby kandydatów z Polski na kierunkach polskojęzycznych. Przypomniał, że domeną Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie są kierunki studiów, na które cały czas jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Mówił także o nowych wyzwaniach, zwłaszcza w kontekście nowelizacji ustawy prawo o szkolnictwie wyższym. Podkreślał, że nowa ustawa powinna przede wszystkim zawierać sformułowanie dotyczące uczciwych zasad gry między uczelniami.
- 10 października 2024Czy sztuczna inteligencja wyeliminuje informatyków z rynku pracy?
- 10 października 2024Inauguracja roku akademickiego 2024/2025
- 10 października 2024Uroczysta Inauguracja 29. roku akademickiego
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania uroczyście zainaugurowała 29. rok akademicki. Zgodnie z uczelnianą tradycją Inauguracja odbyła się w Centrum Edukacji Międzynarodowej w kampusie WSIiZ w Kielnarowej. Uroczystość obfitowała w wiele ważnych wydarzeń.
- 9 października 2024Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025