- 26 listopada 2021 | Gospodarka Podkarpacka / red. Adam CyłoGospodarka – dokąd to wszystko zmierza?
Sytuacja gospodarcza w Polsce i w Europie jest mocno napięta. Artur Chmaj, Dyrektor Centrum Transferu Technologii i Przedsiębiorczości WSIiZ, twierdzi: tarcze rządowe mają przypudrować chorobę a nie leczyć przyczynę. Problemy energetyczne, wysokie ceny a co za tym idzie wysoka inflacja to tematy, które rozważano w audycji „Po pierwsze gospodarka”.
- 21 listopada 2021 | money.plJest praca. Na rynku coraz więcej ofert
W październiku wzrosła liczba ofert pracy we wszystkich województwach – wynika z Barometru Ofert Pracy przygotowanego przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Najwięcej ofert przybyło w województwach o najniższej stopie bezrobocia. Jak wynika z raportu ekonomistów – w etatach mogą przebierać zwłaszcza pracownicy techniczni i fizyczni.
- 21 listopada 2021 | Kurier Rzeszowski / red. Zuzanna JaroszLaptopy z projektu „Programista z klasą” trafiły do Szkoły Podstawowej w Woli Zarczyckiej
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania uroczyście przekazała 10 laptopów o wartości około 40 tys. zł na rzecz Szkoły Podstawowej w Woli Zarczyckiej. Wcześniej urządzenia były wykorzystywane w szkołach do realizacji zajęć w ramach projektu „Programista z klasą”.
- 17 listopada 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Adam GłaczyńskiCzy eskalacja konfliktu na granicy polsko-ukraińskiej może przybrać na sile?
Ten konflikt był przewidywany przez białoruskich analityków już od dawna. Łukaszenka chce utrzymać władzę (…) potrzebuje on „małej walki”, która skończy się jego zwycięstwem – uważa dr Andrew Schumann, prof. WSIiZ, Kierownik Katedry Kognitywistyki i Modelowania Matematycznego WSIiZ, z pochodzenia Białorusin.
- 5 listopada 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Jerzy PasierbTomasz Bąk o incydentach na granicy z Białorusią
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej wpisuje się w szerszy kontekst różnych działań hybrydowych (politycznych, militarnych, gospodarczych, informatycznych, cybernetycznych) prowadzonych wobec Polski ze strony Białorusi. Mają na celu destabilizację sytuacji w Polsce i wprowadzenie sytuacji obniżenia sterowności państwa – mówił na antenie Radia Rzeszów generał Tomasz Bąk ekspert ds. bezpieczeństwa i terroryzmu WSIZ.
- 5 listopada 2021 | Radio VIA / red. Małgorzata Oczoś-BłądzińskaArtur Chmaj o Kongresie 590
Politycy, eksperci i przedsiębiorcy dyskutowali w trakcie Kongresu 590 m.in. o innowacjach oraz kierunkach zmian polskiej i europejskiej gospodarki. Jak Artur Chmaj, dyrektor Centrum Transferu Technologii i Przedsiębiorczości przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, ocenia podpisane porozumienia dotyczącego powstania klastra technologii kosmicznych na Podkarpaciu oraz rolę start-up(ów) w regionie?
- 29 października 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Alina Pochwat-CichaCyberatak – czy potrafimy uchronić przed nim nasze dane?
Różne zagrożenia potrafią przedostawać się przez systemy ochronne. Co powinniśmy zrobić aby nasze komputery i urządzania mobilne były bezpieczne? – Janusz Korniak, Prodziekan Kolegium Informatyki Stosowanej wyjaśniał dlaczego należy zainstalować ochronę przeciw złośliwym oprogramowaniem (potocznie nazywaną antywirusem) oraz wykonywać aktualizacje. Wspomniał także o urządzeniach mobilnych i dbałości o bezpieczeństwo zapewnianej przez dostawców urządzeń mobilnych.
- 27 października 2021 | TVP Rzeszów / red. Konrad DudekJak będzie wyglądał nowy dworzec PKS w Rzeszowie?
Nowy dworzec PKS potrzebny jest w Rzeszowie „od zaraz”. Ten obecny jest reliktem przeszłości i zdecydowanie nie zachęca, by wysiąść z autobusu w stolicy innowacji. Jakie są plany na zagospodarowanie terenów w centrum, obok budynków PKP? Rozmowa m.in. z dr Jackiem Rodzinką, Dyrektorem ds. Rozwoju Komercji w Instytucie Badań i Analiz Finansowych WSIiZ.
- 24 października 2021 | TVN / red. Anita WernerSytuacja na granicy polsko-białoruskiej oraz miejsce Polski w Unii Europejskiej
Stan wyjątkowy na granicy polsko-białoruskiej trwa już ponad miesiąc. W tym czasie w okolicznych lasach przybywa koczujących, a próby przekroczenia granicy codziennie dokonuje kilkaset osób. Czy los obcokrajowców nas porusza? Rozmowa w Faktach po Faktach m.in. z dr hab. Aleksander Hall, prof. WSIiZ dotyczy również sprawy Polski w Unii Europejskich.
- 22 października 2021 | Super Nowości / red. Monika KamińskaCeny rosną i … nadal będą rosły
Galopująca inflacja napędza spiralę drożyzny. Wzrasta cena prądu, gazu, paliwa, a co za tym idzie także produktów spożywczych. Czy istnieje skuteczny sposób by temu zapobiec? – Opinia Dominika Łazarza, ekonomisty współpracującego z WSIiZ.
- 17 czerwca 2025Wystawa „Tomasz STAŃKO na plakacie”. Wernisaż już w lipcu
Już 4 lipca będzie można zobaczyć pierwsze efekty współpracy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z Estradą Rzeszowską. Mowa tu o wystawie „Tomasz STAŃKO na plakacie”, której wernisaż odbędzie się w ramach Toastu Urodzinowego dla Tomasza Stańko.
- 17 czerwca 2025Zaproszenie do udziału w międzynarodowej konferencji „Truth in Crisis” współorganizowanej przez WSIiZ i Sapienza University of Rome
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie we współpracy z Uniwersytetem Sapienza w Rzymie zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej Truth in Crisis: Literary and Linguistic Representations of Post-Truth Phenomena, która odbędzie się w dniach 26–27 czerwca 2025 roku w Sali Senatu WSIiZ przy ul. Sucharskiego 2 w Rzeszowie.
- 17 czerwca 2025Zaproszenie na wykłady otwarte organizowane przez Zakład Filologii Angielskiej
Zakład Filologii Angielskiej WSIiZ serdecznie zaprasza studentów i pracowników Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie na dwa wyjątkowe wykłady otwarte organizowane w ramach współpracy międzynarodowej Anshan Normal University w Chinach oraz Sapienza University of Rome we Włoszech.
- 17 czerwca 2025Człowiek 4.0 w dobie AI. Podsumowanie projektu PCI, którego WSIiZ było honorowym partnerem
150 uczestników warsztatów i prawie 2600 odtworzeń wykładu inauguracyjnego – tak w liczbach wygląda projekt Człowiek 4.0 zrealizowany przez Podkarpackie Centrum Innowacji. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie była patronem honorowym projektu.
- 17 czerwca 2025Prof. dr hab. n. med. Konrad Szychowski odebrał nominację profesorską w Pałacu Prezydenckim
Uroczystość wręczenia aktów nominacyjnych dla nauczycieli akademickich oraz pracowników nauki i sztuki miała miejsce 16 czerwca bieżącego roku w Warszawie. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, wyraził swoje uznanie i gratulacje profesorom, ich bliskim, a także instytucjom, które odegrały istotną rolę w ich drodze zawodowego rozwoju.
- 16 czerwca 2025Współpraca międzynarodowa w praktyce. Studenci i kadra Kolegium Medycznego WSIiZ z wizytą w Kliniken Beelitz GmbH
W dniach 13-15.06.2025 odbyła się wizyta studyjna pracowników i studentów Kolegium Medycznego WSIiZ w Kliniken Beelitz GmbH z siedzibą w Beelitz-Heilstätten w Niemczech. W wizycie wzięli udział: mgr Katarzyna Wyczarska-Dziki, Prodziekan ds. kierunku Pielęgniarstwo, dr n. med. Marzena Mańdziuk, Pełnomocnik Dziekana Kolegium Medycznego ds. fizjoterapii w języku obcym oraz studenci kierunku pielęgniarstwo: Arun Devasia, Monika Jończyk, Gabriela Sikora i studenci kierunku fizjoterapia: Katarzyna Bober i Łukasz Karnas.
- 16 czerwca 2025„Percepcje – Podsumowanie i zapowiedź”. Wernisaż w rzeszowskiej „Siemaszce”
W dniach 21–30 czerwca 2025 roku w Foyer Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędzie się wystawa „Percepcje – Podsumowanie i zapowiedź” – największa jak dotąd prezentacja międzynarodowego projektu artystycznego zainicjowanego przez dr hab. Patrycję Longawę, prof. WSIiZ. Ekspozycja podsumowuje cztery dotychczasowe edycje przedsięwzięcia oraz zapowiada kolejną – „Percepcje V – Zwierzęta”, której otwarcie zaplanowano na koniec roku.
- 16 czerwca 2025Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej z referatem w Northwestern University w Evanston
Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej dr hab. Konrad Szocik, prof. WSIiZ w dniach 6-8 czerwca 2025 roku uczestniczył w konferencji „Ethics 2025” – „IEEE International Symposium on Ethics in Engineering, Science, and Technology”, organizowanej przez IEEE Society on Social Implications of Technology (SSIT). Tegoroczna edycja odbyła się w „Department of Black Studies” Northwestern University w Evanston (Illinois) w USA. Jest to jeden z lepszych prywatnych uniwersytetów badawczych w USA.
- 13 czerwca 2025Wakanda, Talokan i siła opowieści. Jak kino Marvela inspiruje do rozmowy o kulturze, tożsamości i przyszłości
Czy filmy Marvela mogą być punktem wyjścia do rozmowy o kolonializmie, żałobie, sile kobiet i przyszłości planety? Uczestnicy seminarium Africanfuturism: Speculative Futures and Resistance, które odbyło się 11 czerwca 2025 roku w Klubie IQ Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, nie mają co do tego wątpliwości – tak. Wydarzenie zorganizowane przez Interdyscyplinarne Koło Naukowe Humanus (sekcja Black Studies) pokazało, że popkultura może być doskonałym pretekstem do głębokiej refleksji nad współczesnym światem.
- 13 czerwca 2025Badaczki z WSIiZ na międzynarodowej konferencji PSE Young Scientists Meeting we Wrocławiu
Aktywny i inspirujący tydzień mają za sobą badaczki z Katedry Kosmetologii WSIiZ, które reprezentowały uczelnię podczas prestiżowej konferencji naukowej PSE Young Scientists Meeting we Wrocławiu. Wydarzenie było okazją do prezentacji wyników badań, nawiązania międzynarodowych kontaktów i budowania pozycji Kolegium Medycznego WSIiZ na naukowej mapie Polski.