- 15 listopada 2022 | Polskie Radio Rzeszów / Małgorzata IwanickaZamkolandia
Temat gier planszowych i edukacji medialnej dzieci podjęła dr Iwona Leonowicz-Bukała w programie dla dzieci w Polskim Radiu Rzeszów.
- 14 listopada 2022 | Biznes i Styl / Alina BosakFilozofka i socjolog ze wzgórza w Kielnarowej badają świat
Dziś naukę uprawia się w Internecie, pracując w międzynarodowych zespołach. Dlatego nie ma znaczenia, czy dołączasz do nich z Rzeszowa czy Warszawy, bo tak naprawdę i tak najważniejszy jest Cambridge albo Harvard. Liczy się natomiast, co do tej pory opublikowałeś i czy zajmujesz się tym, co interesuje świat – mówią filozofka dr Magdalena Hoły-Łuczaj i socjolog dr Kamil Łuczaj, pracownicy Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej, prywatnie – małżeństwo.
- 13 listopada 2022 | Polskie Radio Rzeszów / Alicja KarłowskaCzy wirtualna działalność nas uwieczni?
Wirtualne in memoriam – czyli o tym, jak nowe technologie oraz Internet, zmieniają sposób opisywania zjawisk, które od zawsze towarzyszą człowiekowi: radość życia, skończoność, śmierć. Udostępniamy zdjęcia i zapiski różnych doświadczeń, emocji: od radości, dumy, aż po ból i cierpienie. Czy dzięki temu, zostaniemy „na dłużej”? Temat podjęła dr Barbara Przywara, socjolog z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w Polskim Radiu Rzeszów.
- 11 listopada 2022Elektromobilność – przyszłość czy teraźniejszość? Opinia Macieja Wocha – informacje medialne
Inż. Maciej Woch przekonuje, że samochody elektryczne, autobusy, rowery, hulajnogi oraz pojazdy wolnobieżne na dobre wpisały się w otaczający nas krajobraz.
- 29 października 2022„Granica. Ludzie w drodze”. Wystawa zdjęć fotoreporterki Agnieszki Sadowskiej – informacje medialne
Fotoreporterka „Gazety Wyborczej Agnieszka Sadowska od początku kryzysu humanitarnego jest z aparatem na polsko-białoruskiej granicy i w podlaskich lasach, gdzie przed służbami kryją się wycieńczeni uchodźcy. Agnieszka Sadowska pokazała swoje fotografie i spotkała się z widzami w Klubie Akademickim IQ Clubie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
- 22 października 2022 | TVP3 Rzeszów / Anna WeselakKompetencje medialne uczniów i nauczycieli kluczem do edukacji w społeczeństwie zmediatyzowanym
Projekt pt. „Kompetencje medialne uczniów i nauczycieli kluczem do edukacji w społeczeństwie zmediatyzowanym” przedstawiła w TVP3 Rzeszów dr Barbara Przywarą, socjolog, Prodziekan Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej ds. kierunków: Dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz Komunikacja cyfrowa.
- 21 października 2022 | Nowiny / Beata TerczyńskaUczelnie oszczędzają, jak tylko mogą. Nie chcą wprowadzać nauki zdalnej
Uczelnie „blokują” zajęcia, żeby nie było długich przerw między nimi oraz i żeby nie kończyły się po zmroku, regulują temperaturę, inwestują w fotowoltaikę, gaszą światła i komputery. Karol Wal, pełnomocnik rektora WSIiZ ds. zrównoważonego rozwoju, przyznaje, że uczelnia jest w dobrej sytuacji – umowa na dostawę energii została zawarta nie na rok, jak w przypadku innych uczelni, tylko na dwa lata, czyli do końca grudnia 2023 roku.
- 20 października 2022Uczelnie inwestują w domy studenckie. Obłożenie akademików jest stuprocentowe – informacje medialne
Niektóre akademiki przeszły gruntowną modernizację i mają najwyższy z możliwych standardów noclegowych. Koszt to około 15 mln zł. Inne uczelnie w mieście też inwestują m.in. WSIiZ w kampusie w Kielnarowej w 2 domkach ma 22 miejsca – miesięczny koszt wynosi 144 euro. Uczelnia podpisała umowę z UR i do końca czerwca 2023 r. ma do dyspozycji 120 miejsc dla studentów zagranicznych. Wszystkie z nich są już jednak zajęte. WSIiZ pomaga również studentom zagranicznym w znalezieniu mieszkań na rynku kwater prywatnych.
- 19 października 2022Wzrósł barometr ofert pracy we wrześniu – informacje medialne
We wrześniu barometr ofert pracy wzrósł o 0,4 pkt. do 362,2 pkt. – podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Katedra Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
- 18 października 2022Październikowy Barometr Ofert Pracy: Spowolnienie na rynku jest ogólnoświatowe – informacje medialne
Katedra Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie i BIEC podały, że spowolnienie na rynku pracy widać nie tylko w Polsce, ale i w innych rozwiniętych gospodarkach, m.in. w USA. Analitycy wskazali, że m.in. rosnąca inflacja i wysokie ceny surowców energetycznych mogą spowodować spadek nowych miejsc pracy.
- 6 grudnia 2024Cóż to był za finał! „WSIiZ ma Talent” już za nami
Munashe Tapiwa Muchedzi został zwycięzcą 11. edycji Międzynarodowego Konkursu Artystycznego „WSIiZ ma Talent”. Wokalista wykonał wzruszający utwór własnego autorstwa, który opowiadał o jego przyjacielu i jego problemach oraz o pomocy, jaką otrzymał od bliskich. Munashe pochodzi z Zimbabwe i jest studentem kierunku International Business Management.
- 6 grudnia 2024Szlachetna Paczka dla rodziny Pani Moniki
W tym zbliżającym się magicznym okresie świąt chcemy razem sprawić, żeby każdy poczuł ciepło świątecznej magii. Dlatego Samorząd Studencki WSIiZ kolejny raz włączył się w pomoc za pośrednictwem Szlachetnej Paczki. W tym roku będziemy pomagać Pani Monice i jej rodzinie.
- 6 grudnia 2024Konferencja „Rynek pracy przyszłości – jak nowe technologie, kryzys klimatyczny i trendy demograficzne zmienią miejsca pracy”
W konferencji wzięli udział doradcy zawodowi, nauczyciele oraz praktycy zawodowi poszukujący inspiracji do pracy z uczniami szkół ponadpodstawowych. Organizatorem wydarzenia był Dział Rekrutacji WSIiZ. Podczas spotkania prelegenci starali się odpowiedzieć m.in. na pytania dotyczące zagrożeń ze strony AI, co czeka nas za 10, 30 i 50 lat w dobie zielonej transformacji, czy jak odnaleźć się na rynku pracy teraz i w przyszłości.
- 6 grudnia 2024Prof. Konrad Szocik redaktorem gościnnym numeru specjalnego czasopisma „Bioethics”
Dr hab. Konrad Szocik, prof. WSIiZ, jest redaktorem gościnnym numeru specjalnego czasopisma „Bioethics”, pt. „The bioethics of space exploration”. „Bioethics” na ministerialnej liście punktowanych czasopism ma 200 punktów i jest jednym z wiodących na świecie z zakresu bioetyki i etyki medycznej.
- 5 grudnia 2024Rozmowa o wolontariacie i planach na przyszłość ze studentką WSIiZ – Mass Blessed Chiweshe
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, obchodzony 5 grudnia, to szczególna okazja, aby zwrócić uwagę na wartość i znaczenie wolontariatu w różnych społecznościach na całym świecie. To dzień, w którym doceniamy wkład wolontariuszy i ich nieocenioną pomoc w wielu dziedzinach życia społecznego. O blaskach i cieniach wolontariatu rozmawialiśmy ze studentką kierunku Praca socjalna – Mass Blessed Chiweshe.
- 5 grudnia 2024mgr Piotr Niedbała
- 4 grudnia 2024Wielki Finał „WSIiZ ma Talent”
- 4 grudnia 2024 | Polskie Radio Rzeszów / Barbara KozłowskaMgr Maryna Kuzmyn o inteligencji emocjonalnej i regulowaniu stresu
Mgr Maryna Kuzmyn – psycholożka i terapeutka traumy, pracująca w Akademickim Centrum Rozwoju Osobistego i Wsparcia Psychologicznego we WSIiZ, była gościem podczas audycji „Szlachetne zdrowie” prowadzonej przez Barbarę Kozłowską w Polskim Radiu Rzeszów. Podczas audycji mówiła o tym czym jest inteligencja emocjonalna, 5 kluczowych obszarach inteligencji emocjonalnej, takich jak: samoświadomość, samoregulacja, empatia, motywacja i umiejętności społeczne. Polecała również techniki oddechowe, które pomagają w regulowaniu emocji i stresu np. świadome oddychanie. To pomaga w skupieniu się na tym co jest tu i teraz oraz w odcięciu się od bodźców zewnętrznych.
- 4 grudnia 2024Mateusz Liput