- 13 października 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Anna LeśniewskaBlaski i cienie Olimpiady Sportowej Seniorów w relacjach słuchaczy Akademii 50+
Spośród 48 drużyn sportowych z Polskich i innych krajów Europy, które startowały w Olimpiadzie Trzeciego Wieku, Seniorzy z Akademii 50+ zajęli 9. miejsce zdobywając trzy medale. Jak przebiegała Olimpiada? Jakie emocje im towarzyszyły? Czy są zadowoleni z wyniku? – rozmowa ze Zbigniewem Leszczakiem prezesem Klubu Sportowego Akademii 50+ oraz Renatą Grabską – wielokrotną medalistką w biegach.
- 12 października 2021 | VIP BIZNES & STYL / red. Aneta GierońOpowieść o Fredzie Zinnemannie to historia polsko-żydowskich sąsiadów z Rzeszowa
Z Rzeszowa do Hollywood. Jakie losy towarzyszyły reżyserowi, który otrzymał cztery Oscary? Dlaczego nie przyznawał się do miejsca swojego urodzenia? Rozmowa z Grażyną Bochenek, Rzeczniczką prasową WSIiZ i Wykładowczynią w Katedrze Mediów i Komunikacji Społecznej WSIiZ.
- 8 października 2021Jubileusz 25-lecia WSIiZ – relacje medialne
Uroczysta Gala w Filharmonii Podkarpackiej zwieńczyła całoroczne obchody 25-lecia Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania. Tego wyjątkowego wieczoru towarzyszyło nam wiele wspomnień i refleksji nad drogą, jaką przeszła pierwsza w Rzeszowie niepubliczna uczelnia wyższa, nie zabrakło także gratulacji, życzeń i planów na przyszłość. Uroczystość odbyła się 6 października 2021 r. w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego, a relacje z tego wydarzenia ukazały się w licznych podkarpackich mediach.
- 7 października 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Szymon TarandaPomagamy coraz mniej. Czy Polacy obojętnieją?
Mniej Polaków angażuje się w pomoc drugiemu człowiekowi – dane na ten temat przygotowało Stowarzyszenie Wiosna. Zestawiając lata 2019 i 2020, widać, że o ponad 20 procent zmniejszyła się liczba naszych rodaków, którzy wsparli finansowo cele dobroczynne. Dlaczego zanika chęć pomagania, dlaczego obojętniejemy? – wyjaśnia socjolog dr Barbara Przywara, Prodziekan Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej ds. kierunków: Dziennikarstwo i komunikacja społeczna.
- 5 października 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Justyna PiekłoWirtualni influencerzy – kim oni są?
Gwałtowny rozwój technologii doprowadził do powstania nowego fenomenu, czyli wirtualnych influencerów. Kim oni są? W jaki sposób tworzy się takie postacie? Czy wirtualne awatary zastąpią niebawem prawdziwych ludzi? – Rozmowa z Karoliną Góraj z Katedry Projektowania graficznego WSIiZ.
- 5 października 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Karol SkrobaczJak tworzyć witraże w XXI wieku?
Witraże znamy i kojarzymy głównie z architektury sakralnej, są ważnym elementem wielu kościelnych budowli. W jaki sposób technologia tworzenia witraży zmieniła się na przestrzeni lat? Czy cyfryzacja przyniosła nową jakość? Rozmowa z doktorem sztuk plastycznych – Krzysztofem Groniem, Opiekunem pracowni technik projektowania i technik przekazu WSIiZ.
- 30 września 2021 | Gazeta Wyborcza Rzeszów / red. Rafał BolanowskiCeny prądu błyskawicznie rosną. Dlaczego?
W ostatnim czasie można było usłyszeć o podwyżkach cen prądu i gazu w Polsce. Dlaczego ceny wzrastają aż tak gwałtownie w porównaniu do lat ubiegłych? Co z węglem, czy powinniśmy rezygnować z tego surowca? – Nie ma jak szybko likwidować nierentownych kopalń, bo w Polsce zabraknie prądu. Jesteśmy uzależnieni od węgla, a paradoks polega na tym, że jesteśmy zmuszeni do importu węgla z Rosji – mówi ekonomista Artur Chmaj, Dyrektor Centrum Transferu Technologii i Przedsiębiorczości.
- 29 września 2021 | Gazeta Codzienna NowinyPandemia a firmy – koronawirus nie musi być dramatem
W drugiej połowie 2020 r. pojawiły się pierwsze oznaki tego, że dla wielu branż, pandemia koronawirusa nie musi być dramatem, a dla części z nich otworzyła nawet nowe perspektywy. Jakie konkretnie? – analiza Artura Chmaja, Dyrektora Centrum Transferu Technologii i Przedsiębiorczości WSIiZ.
- 27 września 2021 | TVP Rzeszów / red. Grzegorz BoratynJaki będzie nadchodzący rok akademicki?
Co przyniesie nowy rok akademicki? W jaki sposób będzie odbywało się kształcenie na podkarpackich uczelniach? W magazynie Konkrety i opinie udział wzięli: dr Wergiliusz Gołabek, Rektor WSIiZ, prof. Sylwester Czopek – Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr Iwona Włoch – Prorektor ds. kształcenia Politechniki Rzeszowskiej oraz dr Dorota Dynia – Prorektor ds. Dydaktycznych PWSTE w Jarosławiu.
- 24 września 2021 | Polskie Radio Program III / red. Szymon TarandaJak powstają naturalne kosmetyki?
Wykorzystanie naturalnych substancji w kosmetykach – temu tematowi poświęcona była międzynarodowa konferencja naukowa „Natural Cosmetics International Meeting”. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w Kielnarowej. Zachęcamy do odsłuchania relacji z wydarzenia.
- 2 czerwca 2023Wykonywanie zawodu ratownika medycznego w świetle ustawy o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych – nowa książka dr Małgorzaty Paszkowskiej
W książce przedstawiono organizację Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz zasady wykonywania zawodu ratownika medycznego po wejściu w życie ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych. Jest to pierwsze omówienie powyższej ustawy w postaci publikacji zwartej. Publikacja w zamierzeniu autorki ma stanowić przejrzyste kompendium wiedzy o zawodzie – w aspekcie organizacyjnym i ustawowym – dla każdej osoby wykonującej zawód ratownika medycznego oraz dla zarządzających ratownictwem medycznym.
- 2 czerwca 2023Prace dr Patrycji Longawy oraz studentki WSIiZ w konkursie Bolivia Poster Biennial BICeBé 2023
Prace dr Patrycji Longawy oraz Moniki Stopyry, studentki kierunku Projektowanie Graficzne, dostały się do jednego z najbardziej prestiżowych konkursów plakatowych na świecie – Bolivia Poster Biennial BICeBé 2023.
- 2 czerwca 2023Prace studentów WSIiZ w finale konkursu IV. Konfrontacje Plakatu Studenckiego
Dr Patrycja Longawa do konkursu zgłosiła 10 plakatów studentów, które powstały podczas jej zajęć. Do ścisłego finału i wystawy plakatów oraz konkursu głównego „Międzynarodowe Konfrontacje Plakatu Studenckiego” w Tarnowie dostali się Martyna Zajdel, absolwentka kierunku Grafika Komputerowa i Produkcja Multimedialna oraz Dominik Kamiński, student kierunku Grafika Komputerowa i Produkcja Multimedialna.
- 2 czerwca 2023„Co i dlaczego musimy zmienić w systemie produkcji żywności?” – zapraszamy na wykład prof. Zbigniewa Karaczuna
Prelegentem ostatniego wykładu realizowanego w ramach IV edycji cyklu „Przybij piątkę nauce” będzie prof. Zbigniew Karaczun. W czasie spotkania Profesor zaprezentuje zmiany, jakie powinny zostać podjęte w procesie produkcji rolnej, aby zapewnić nam w średniej i dłuższej perspektywie bezpieczeństwo żywnościowe.
- 1 czerwca 2023Znamy laureatów konkursu „Młodzi dziennikarze dla planety”
Uczniowie z Rzeszowa, Mielca i Dynowa zostali laureatami pierwszej edycji konkursu „Młodzi dziennikarze dla planety”. Ich prace nawiązywały do pozytywnych działań proekologicznych prowadzonych w najbliższej okolicy, ale także odnosiły się do degradacji środowiska wynikającej z aktywności człowieka.
- 1 czerwca 2023Za nami Dzień Otwarty dwóch kierunków – Zrównoważony rozwój i Biomedycyna
Blisko 200 osób wzięło udział w Dniu Otwartym dwóch kierunków – Zrównoważony rozwój i Biomedycyna, który został zorganizowany w Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ w Kielnarowej. Uczestnicy mogli skorzystać z wielu atrakcji m.in. warsztatów tematycznych, prezentacji kierunków i kół naukowych, konkursów z nagrodami oraz konsultacji z Działem Rekrutacji.
- 1 czerwca 2023Dr hab. Katarzyna Gaweł-Bęben wzięła udział w konferencji naukowej Cosm’Innov w Orleanie (Francja)
Dr hab. Katarzyna Gaweł Bęben, prof. WSIZ uczestniczyła w konferencji naukowej Cosm’Innov w Orleanie (Francja). Cosm’Innov to międzynarodowy kongres mający na celu ustalenie aktualnego stanu badań nad kosmetykami, promowanie najnowszych odkryć naukowych i powiązanie ich z głównymi wyzwaniami przemysłu kosmetycznego. Łącząc publiczne i prywatne podmioty badawcze, przyczynia się do rozwoju partnerstwa i transferu technologii w celu tworzenia przyszłości kosmetyków. Konferencja odbyła się w dniach 22-25 maja br.
- 31 maja 2023Współpraca z Grupą Wanicki – autoryzowanym dealerem DAF
Prowadzenie wybranych zajęć praktycznych dla studentów w serwisie DAF w Trzcianie oraz w siedzibie uczelni, udostępnienie materiałów szkoleniowych dla studentów przez partnera, współpraca w zakresie praktyk studenckich oraz realizacja konkretnych tematów prac dyplomowych związanych z pracą serwisu samochodów ciężarowych – to główne założenia umowy o współpracy podpisanej między władzami Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie a Grupą Wanicki.
- 31 maja 2023Współpraca partnerska z Kliniken Beelitz GmbH
- 31 maja 2023Green Bike WSIiZ: w kampusie w Kielnarowej możemy bezpłatnie wypożyczyć elektryczny rower!
Od 1 czerwca studenci, pracownicy WSIiZ oraz uczniowie ALO będą mogli bezpłatnie korzystać z wypożyczalni rowerów Green Bike. Wypożyczalnia jest zlokalizowana w Centrum Turystyki i Rekreacji WSIiZ w Kielnarowej. W ofercie jest sześć rowerów elektrycznych marki Ecobike Traffic.