Zajęcia z projektu Zrównoważony rozwój i środowisko skierowane są do uczniów szkół ponadpodstawowych. W szczególności zapraszamy uczniów, którzy planują wziąć udział w konkursie „Młodzi dla planety”.
Warsztaty finansowane są z własnych funduszy, a co za tym idzie projekt jest całkowicie bezpłatny dla uczestników. Szkoły mogą zgłaszać swój udział przez cały czas trwania projektu: od listopada 2023 r. do czerwca 2024 r.
Zajęcia mają na celu:
rozwijanie fundamentalnych podstaw proekologicznych wśród młodzieży, dążąc do kształtowania ich świadomości i wrażliwości na złożone wyzwania związane z propagowaniem oraz wdrażaniem idei zrównoważonego rozwoju. Celem jest nie tylko przekazywanie informacji, ale również inspiracja do aktywnego zaangażowania się w projekty ekologiczne. W trakcie zajęć skupiamy się na budowaniu postaw
Tematy:
proekologicznych poprzez zachęcanie do refleksji nad własnymi wyborami i stylami życia. Staramy się rozbudzić w uczestnikach świadomość globalnych konsekwencji ich działań, jednocześnie dostarczając narzędzi do podejmowania bardziej zrównoważonych decyzji. Działamy w duchu współpracy, zachęcając do aktywnego udziału w projektach ekologicznych, które mają realny wpływ na lokalne społeczności oraz środowisko.
- System produkcji żywności do kapitalnego remontu
Gleba przestaje rodzić, owady zapylające giną. Kondycja zdrowotna ludzi podupada, załamują się systemy zdrowotne państw. Rośnie stężenie zanieczyszczeń, zakwaszenie oceanów, strefy beztlenowe oraz temperatura. Zaczyna brakować tlenu. Nasilają się migracje klimatyczne … Katastroficzna wizja. Jaki związek ma z nią sposób produkcji żywności? Czy to co produkujemy i jemy ma wpływ na naszą przyszłość? Zobaczmy jak można inaczej produkować żywności, aby zadbać o kondycję człowieka i środowiska.
Prowadzący: prof. Tadeusz Pomianek
- Nie będzie nas, będzie las. O tym co tracimy, czego nie widzimy, czego nie rozumiemy i co dopiero odkrywamy
Zobaczymy przykłady sił witalnych natury, jej różnorodność, miliardy lat doświadczenia i inteligencji, z jaką radzi sobie z wymaganiami, które przed nią stawiamy. Poznamy przykłady pracy zespołowej z innymi organizmami a także bioróżnorodność widzianą tylko przez okular mikroskopu. Dowiemy się o najnowszych odkryciach botanicznych i spektakularnych badaniach nad roślinami. Zobaczymy, jak przyroda inspiruje i pomaga rozwiązywać techniczne zawiłości. Przypomnimy nowe/stare zastosowania roślin. Przyjrzymy się ich legendarnym rodowodom i współczesnej próbie wyjaśnienia takiego stanu rzeczy przez naukę.
Prowadząca: mgr Natalia Puschhaus
- Co zamiast tabletki na szczęście?
Wraz z rosnącą modą na aktywny tryb życia słyszymy o nich coraz częściej. Jednak nie tylko przy pomocy sportu możemy wyzwolić endorfiny, serotoninę, dopaminę i poczuć się dobrze. Czy wiesz np. czym jest tryptofan i jak go aktywować? Wspólnie poszukamy naturalnych poprawiaczy nastroju i sposobów na pobudzenie hormonów szczęścia do działania.
Prowadząca: mgr Urszula Binduga
- Wielki Quiz na temat suplementów diety – fakty i mity
Ashwaganda czy melatonina, chrom czy l-karninyna? Obecnie mamy dostęp do wielu preparatów poprawiających samopoczucie, wspomagających odchudzanie, wzmacniających odporność czy środków pomocnych dla sportowców. Jednocześnie powstało też wiele mitów na temat suplementacji. Czy warto korzystać z takich specyfików? A może to tylko zbędny wydatek? Poznaj kilka popularnych mitów na ten temat.
Prowadząca: mgr Urszula Binduga
- Czy wiesz jaki bidon wybrać? Wpływ opakowań na jakość zdrowotną wody
Czym kierować się przy wyborze butelki? Na to pytanie nie ma prawidłowej odpowiedzi, każdy oczekuje czegoś innego. Unikalny wzór, pojemność, wygoda użytkowania, możliwość przywieszenia butelki a może jej personalizacja? To tylko nieliczne z wielu cech, którymi możemy się kierować podczas zakupu nowego bidonu. Najważniejsze jednak jest to, aby był bezpieczny. Postaramy się przybliżyć kilka najważniejszych aspektów, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru idealnej butelki na wodę.
prowadzący: mgr Urszula Binduga
- Zielone miasta – utopia czy realny projekt?
Zielona energia, chodzenie pieszo, jazda na rowerze i rolnictwo miejskie cieszą się zarówno w Polsce jak i w innych państwach globu rosnącą popularnością. Większość światowej populacji żyje w miastach i na co dzień zmaga się z wieloma wyzwaniami środowiskowymi, takimi jak zanieczyszczenie powietrza i wody, wysoki poziom hałasu czy utrata terenów zielonych. Odpowiedzią na społeczne oczekiwania są coraz liczniejsze zielone inicjatywy dla miast (m.in. Zielone Stolice Europy, Bosco Verticale w Mediolanie, Liuzhou Forest City w Chinach), które zaprezentujemy podczas spotkania i zastanowimy się nad ich znaczeniem.
Prowadząca: mgr Ewa Nowak-Koprowicz / mgr Joanna Sowińska
- Co wspólnego mają LEGO, IKEA i Apple z zielonym projektowaniem?
Projektowanie wpływa na środowisko, dlatego, tak istotne jest pochodzenie materiałów, możliwości ich recyklingu, dobór ekologicznych metod produkcji, ale także budowanie świadomości wśród projektantów (odpady opakowaniowe, czas rozkładu materiałów, wpływ niektórych tuszy i farb na środowisko i in.). LEGO, IKEA, czy Apple podjęły już kroki w kierunku zielonego projektowania a Nowy Bauhaus wdrażany jest przez Komisję Europejską w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Na wybranych przykładach dowiesz się, że ekologiczne projektowanie jest nie tylko trendem, ale staje się wyrazem odpowiedzialności.
Prowadząca: Gabriela Selwa / dr Patrycja Longawa
- Olx, eBay – czy recommerce ocali nas i planetę?
Idea recommerce (reverse commerce) coraz częściej jest widoczna wokół nas. Przyjrzymy się jej na przykładzie wybranych firm kupujących przestarzałe/zbędne produkty, odnawiających je i ponownie wprowadzających na rynek. Podyskutujemy wspólnie na ile działalność tych firm wpisuje się w cele zrównoważonego rozwoju oraz jak nadać drugie życie przestarzałym/zbędnym produktom.
Prowadząca: dr Katarzyna Kurzępa-Dedo
- Eko, bio, green czy … greenwashing – czysta gra czy oszustwo w białych rękawiczkach?
Produkty ekologiczne i bio zaczynają mnożyć się na półkach sklepowych, a ze stron internetowych firm płyną treści o ich ekologicznym podejściu. Czy rzeczywiście tak jest? Jak nie dać się zwieść „zielonym opowieściom”? Przyjrzymy się zjawisku greenwashingu, a więc wywoływaniu u klientów wrażenia, że produkt (albo producent) jest wytwarzany (lub działa) w zgodzie z naturą i ekologią. Podyskutujemy z wykorzystaniem przykładów m.in. tzw. afery Volkswagena, działań H&M, Coca-Coli, czy Żywca.
Prowadząca: dr Katarzyna Kurzępa-Dedo
- Ekologia, gospodarka i sprawy społeczne, czyli o tym, jak branża modowa zmienia świat
Nawet jeżeli uważamy, że „całe to globalne zamieszanie wokół mody, trendów i celebrytów” nas nie dotyczy to i tak właśnie przez pryzmat rozwoju tej branży warto spojrzeć na wyzwania współczesności. To branża modowa zatrudnia największą liczbę pracowników na świecie, zużywa ogromne ilości zasobów (m.in. wody), a wdrażane rozwiązania biznesowe – w tym łańcuchy dostaw – wpływają na życie społeczeństw w każdym regionie globu. Twórcy modowych imperiów od wielu lat znajdują się na liście najbogatszych ludzi świata, a założenie określonej rzeczy przez osoby publiczne może stać się powodem kryzysu politycznego (m.in. sprawa Melanii Trump i kurtki z Zary). Takie też szerokie spojrzenie na modę przybliżymy podczas niniejszego spotkania.
Prowadząca: mgr Ewa Nowak-Koprowicz / mgr Joanna Sowińska
- Góra odpadów współczesnych cywilizacji
Gospodarka odpadami jest jednym z najpoważniejszych problemów współczesnej cywilizacji. Zmagamy się z odpadami poprodukcyjnymi, komunalnymi i rolnymi. W Polsce powstaje około 120 mln odpadów przemysłowych rocznie, z których około 80% jest poddanych odzyskowi. Porozmawiamy o recyklingu odpadów, technologiach kompostowania odpadów organicznych, odzyskiwaniu energii, odpadach rolnych i plastiku w oceanach – co możemy zrobić, by nie zasypywać Ziemi odpadami?
Prowadząca: dr Oksana Balanda
- Odnawialne źródła energii-droga do zielonej przyszłości
W dobie kryzysu energetycznego i postępujących zmian klimatycznych potrzebne jest zwrócenie większej uwagi na odnawialne źródła energii (OZE), które pozwalają na osiągnięcie bezpieczeństwa energetycznego. Wspólnie ustalimy, kto jest najbardziej odpowiedzialny za „zieloną przyszłość”. Na przykładach konkretnych działań przeprowadzimy dyskusję na temat szeroko rozumianej zielonej transformacji, w tym naszych indywidualnych aktywności dla dobra środowiska i portfela.
Prowadzące: mgr Karolina Palimąka i Studentka z Koła Naukowego FLOW
- Biznes społecznie (nie)odpowiedzialny
Konsumenci i pracownicy coraz częściej oczekują, że firmy nie tylko będą generować zysk, ale także działać na rzecz otoczenia, w którym funkcjonują. Firmy podejmują to wyzwanie angażując się społecznie i środowiskowo. Jak to wygląda w praktyce? Na czym polegają strategie zrównoważonego rozwoju firm? Dlaczego środowisko nazywa się „niemym interesariuszem”? Jak różne branże niszczą środowisko? I za co Walt Disney Company i Samsung otrzymali nagrody Public Eye Awards dla najbardziej nieodpowiedzialnych firm? Podyskutujemy o tym i wielu innych tematach związanych z odpowiedzialnym biznesem.
Prowadząca: dr Małgorzata Gosek
KONTAKT
Dział Rekrutacji WSIiZ
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów
tel.: 17 866 11 88, 17 866 11 99
e-mail: rekrutacja@wsiz.edu.pl