- 15 października 2021 | Gazeta Polska CodzienniePracodawcy wciąż poszukują pracowników
Liczba internetowych ofert pracy wzrosła we wrześniu we wszystkich województwach mimo niepokojących sygnałów epidemicznych i ekonomicznych, takich jak coraz wyższa inflacja czy groźba kryzysu energetycznego w międzynarodowej gospodarce. Jak wygląda aktualny rynek pracy wg wskaźników przygotowanych przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ?
- 14 października 2021 | polityka.pl / prof. Jan WoleńskiTam za górą jest granica, na granicy jest strażnica
PiS przygraniczną akcję próbuje wykorzystać lub nawet sprokurować dla rozgrywki z opozycją i niezależnymi mediami. Skłaniam się ku myśli, że to propaganda wyłącznie na użytek wewnętrzny – twierdzi w felietonie prof. Jan Woleński.
- 13 października 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Anna LeśniewskaBlaski i cienie Olimpiady Sportowej Seniorów w relacjach słuchaczy Akademii 50+
Spośród 48 drużyn sportowych z Polskich i innych krajów Europy, które startowały w Olimpiadzie Trzeciego Wieku, Seniorzy z Akademii 50+ zajęli 9. miejsce zdobywając trzy medale. Jak przebiegała Olimpiada? Jakie emocje im towarzyszyły? Czy są zadowoleni z wyniku? – rozmowa ze Zbigniewem Leszczakiem prezesem Klubu Sportowego Akademii 50+ oraz Renatą Grabską – wielokrotną medalistką w biegach.
- 12 października 2021 | VIP BIZNES & STYL / red. Aneta GierońOpowieść o Fredzie Zinnemannie to historia polsko-żydowskich sąsiadów z Rzeszowa
Z Rzeszowa do Hollywood. Jakie losy towarzyszyły reżyserowi, który otrzymał cztery Oscary? Dlaczego nie przyznawał się do miejsca swojego urodzenia? Rozmowa z Grażyną Bochenek, Rzeczniczką prasową WSIiZ i Wykładowczynią w Katedrze Mediów i Komunikacji Społecznej WSIiZ.
- 8 października 2021Jubileusz 25-lecia WSIiZ – relacje medialne
Uroczysta Gala w Filharmonii Podkarpackiej zwieńczyła całoroczne obchody 25-lecia Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania. Tego wyjątkowego wieczoru towarzyszyło nam wiele wspomnień i refleksji nad drogą, jaką przeszła pierwsza w Rzeszowie niepubliczna uczelnia wyższa, nie zabrakło także gratulacji, życzeń i planów na przyszłość. Uroczystość odbyła się 6 października 2021 r. w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego, a relacje z tego wydarzenia ukazały się w licznych podkarpackich mediach.
- 7 października 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Szymon TarandaPomagamy coraz mniej. Czy Polacy obojętnieją?
Mniej Polaków angażuje się w pomoc drugiemu człowiekowi – dane na ten temat przygotowało Stowarzyszenie Wiosna. Zestawiając lata 2019 i 2020, widać, że o ponad 20 procent zmniejszyła się liczba naszych rodaków, którzy wsparli finansowo cele dobroczynne. Dlaczego zanika chęć pomagania, dlaczego obojętniejemy? – wyjaśnia socjolog dr Barbara Przywara, Prodziekan Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej ds. kierunków: Dziennikarstwo i komunikacja społeczna.
- 5 października 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Justyna PiekłoWirtualni influencerzy – kim oni są?
Gwałtowny rozwój technologii doprowadził do powstania nowego fenomenu, czyli wirtualnych influencerów. Kim oni są? W jaki sposób tworzy się takie postacie? Czy wirtualne awatary zastąpią niebawem prawdziwych ludzi? – Rozmowa z Karoliną Góraj z Katedry Projektowania graficznego WSIiZ.
- 5 października 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Karol SkrobaczJak tworzyć witraże w XXI wieku?
Witraże znamy i kojarzymy głównie z architektury sakralnej, są ważnym elementem wielu kościelnych budowli. W jaki sposób technologia tworzenia witraży zmieniła się na przestrzeni lat? Czy cyfryzacja przyniosła nową jakość? Rozmowa z doktorem sztuk plastycznych – Krzysztofem Groniem, Opiekunem pracowni technik projektowania i technik przekazu WSIiZ.
- 30 września 2021 | Gazeta Wyborcza Rzeszów / red. Rafał BolanowskiCeny prądu błyskawicznie rosną. Dlaczego?
W ostatnim czasie można było usłyszeć o podwyżkach cen prądu i gazu w Polsce. Dlaczego ceny wzrastają aż tak gwałtownie w porównaniu do lat ubiegłych? Co z węglem, czy powinniśmy rezygnować z tego surowca? – Nie ma jak szybko likwidować nierentownych kopalń, bo w Polsce zabraknie prądu. Jesteśmy uzależnieni od węgla, a paradoks polega na tym, że jesteśmy zmuszeni do importu węgla z Rosji – mówi ekonomista Artur Chmaj, Dyrektor Centrum Transferu Technologii i Przedsiębiorczości.
- 29 września 2021 | Gazeta Codzienna NowinyPandemia a firmy – koronawirus nie musi być dramatem
W drugiej połowie 2020 r. pojawiły się pierwsze oznaki tego, że dla wielu branż, pandemia koronawirusa nie musi być dramatem, a dla części z nich otworzyła nawet nowe perspektywy. Jakie konkretnie? – analiza Artura Chmaja, Dyrektora Centrum Transferu Technologii i Przedsiębiorczości WSIiZ.
- 26 maja 2022Konferencja „Social Media Today: Platforming Visibility, Recognition and Independence”
Dr Iwona Leonowicz-Bukała na konferencji „Social Media Today: Platforming Visibility, Recognition and Independence” opowiedziała o roli mediów społecznościowych jako platform wspierających emancypację grup marginalizowanych.
- 24 maja 2022Zmiany we Władzach Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
Od 1 czerwca br. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zyska Wiceprezydenta, będzie nim obecny Rektor Uczelni dr Wergiliusz Gołąbek. Rektorem WSIiZ zostanie dr hab. Andrzej Rozmus, Prorektorem ds. Nauczania – dr Małgorzata Gosek a Prorektorem ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej pozostaje dr hab. Agata Jurkowska-Gomułka.
- 24 maja 2022Dzień Afrykański 2022 we WSIiZ
Opowieści, prezentacja regionalnych instrumentów oraz wspólne tańce i zabawa – w niezwykle przyjemnej atmosferze upłynął plenerowy Dzień Afrykański w kampusie WSIiZ w Kielnarowej. Spotkanie było okazją do lepszego poznania się Międzynarodowej Społeczności WSIiZ.
- 24 maja 2022Nauka języka i inne możliwości dla uchodźców z Ukrainy
Nauka języka polskiego i rozmówki w języku angielskim, a także malowanie twarzy i wyjście na kręgle – to propozycje dla ukraińskich dzieci. Dorośli nadal mogą korzystać z porad prawnych i psychologicznych oraz brać udział w kursach językowych. W tym tygodniu w ramach działającej we WSIiZ świetlicy „Przyjdź i odpocznij, Nauka, relaks, zabawa” zaplanowane są także pokazy filmowe, strefa relaksu przy kawie i posiłku oraz możliwość korzystania ze stanowisk komputerowych.
- 23 maja 2022Dzień Afrykański 2022 we WSIiZ
- 23 maja 2022 | Polskie Radio Rzeszów / red. Justyna PiekłoJaka przyszłość czeka produkcję żywności?
Jakie formy produkcji żywności istnieją obecnie, czy mają one wpływ na środowisko i zdrowie konsumenta? Czym są farmy wertykalne i jak taka uprawa wygląda? Czy w celu zapewnienia odpowiedniej ilości żywności w skali świata będziemy musieli opracować alternatywne modele produkcji? Zachęcamy do odsłuchania wywiadu z prof. Janem Krupą na temat przyszłości produkcji żywności.
- 23 maja 2022Wykład otwarty prof. Leszka Balcerowicza – zapraszamy 6 czerwca br. do Auli im. prof. Jerzego Chłopeckiego
„Polska wkroczyła w niebezpieczny zakręt swojej historii. Uniknięcie wielkiego historycznego upadku wymaga jak największej liczby dobrze poinformowanych obywateli” – przekonuje prof. Leszek Balcerowicz. Jego wykład otwarty we WSIiZ nosi tytuł: „Scenariusze dla Polski”.
- 23 maja 2022WSIiZ patronem honorowym Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej i Konkursu Młodych Inżynierów
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania objęła patronatem honorowym VII edycję Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej i Konkursu Młodych Inżynierów. W wydarzeniu weźmie udział kilkunastu reprezentantów WSIiZ – siedmiu z nich współorganizuje konferencję, a czterech zaprezentuje w konkursie stworzoną przez siebie aplikację.