- 29 kwietnia 2022 | Rzeczpospolita / Aleksander HallPowściągliwy Mistrz – kilka słów o Wiesławie Chrzanowskim
W 10. rocznicę śmierci o prof. Wiesławie Chrzanowskim – polityku, działaczu społecznym i opozycjoniście z PRL pisze prof. Aleksander Hall. Dlaczego powinniśmy pamiętać o działalności prof. Chrzanowskiego?
- 25 kwietnia 2022 | Gazeta Wyborcza / red. Mirosław MaciorowskiA co, jeśli ona wygra?
Załóżmy, że Marine Le Pen pokonuje w II turze wyborów Emmanuela Macrona. Władzę we Francji obejmie polityczka eurosceptyczna, antynatowska, prorosyjska. Co o takim scenariuszu myśli prof. Aleksander Hall? Czy Marine Le Pen ma realne szanse na zdobycie fotela prezydenckiego we Francji?
- 24 kwietnia 2022 | Polskie Radio Rzeszów / red. Anna LeśniewskaPodwyżki wynagrodzeń a inflacja – czy idziemy drogą donikąd?
Wzrost produkcji przemysłowej przewyższył marcowe prognozy zakładające, że dynamika przemysłu zwolni do ok. 12%. Mgr Artur Chmaj z Katedry Ekonomii i Finansów opowiadał o bieżącej sytuacji w polskiej gospodarce. Ekonomista przeanalizował m.in. czy grozi nam wpadnięcie w spiralę cenowo-płacową, a także poruszył kwestię wojny w Ukrainie w kontekście dalszego funkcjonowania przedsiębiorstw w Polsce.
- 23 kwietnia 2022 | TVP Rzeszów / red. Konrad DudekKiedy i gdzie powstanie Aquapark w Rzeszowie?
O planach na budowę Aquaparku w Rzeszowie, nowopowstałym zakładzie Patomorfologii w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc oraz o powstałych pracowniach stylistyczno-fryzjerskich w jarosławskiej szkole rozmawiali goście magazynu Kopisto 6 – redaktor Adam Cyło i dr Jacek Rodzinka.
- 23 kwietnia 2022 | TVN24 BiŚKto wygra wybory we Francji?
Sondażowe przewidywania wskazują na zwycięstwo obecnego prezydenta Emmanuela Macrona. A co jeśli sondaże się mylą? Czy francuska republika wytrzyma prezydenturę Marine Le Pen? O kandydatach startujących w II turze wyborów we Francji rozmawiali Jędrzej Bielecki z dziennika Rzeczpospolita oraz współpracujący ze WSIiZ – prof. Alekander Hall.
- 22 kwietnia 2022 | Gazeta Codzienna Nowiny / Beata TerczyńskaProfesor Pomianek wesprze Radę Gospodarczą przy Prezydencie Rzeszowa
Wspólna promocja Rzeszowa i firm, uczestnictwo w największych międzynarodowych targach, wystawach i sympozjach, wspólne projekty i mecenat nad wydarzeniami kulturalnymi i sportowymi – to główne założenie Rady Gospodarczej, która powstała z inicjatywy prezydenta Rzeszowa. Wsparcia merytorycznego nowopowstałej radzie udzieli m.in. prof. Tadeusz Pomianek, Prezydent WSIiZ.
- 20 kwietnia 2022WSIiZ będzie wspominać Profesora Szajnę – zapowiedzi medialne
W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania odbędzie się spotkanie pt. „Życie jako świadectwo, życie jako teatr” wspominające nieżyjącego już prof. Józefa Szajnę. Rozmowy o Artyście i przesłaniu jego sztuki będą toczyły się w Klubie Akademickim IQ. O planowanym spotkaniu opowiadał dr Łukasz Błąd.
- 20 kwietnia 2022 | Radio VIA / red. Iwona KosztyłaJak powstają bezpieczne kosmetyki?
Jednym z podstawowych wymagań, jakie konsumenci stawiają produktom kosmetycznym, jest skuteczność ich działania i bezpieczeństwo stosowania. Jak bada się kosmetyki, czy spełniają pokrywane w nich nadzieje? Czy użytkownicy mogą czuć się bezpiecznie ? Na te pytania odpowiedział mgr inż. Tomasz Bujak, Dyrektor Centrum Wdrożeniowo-Usługowego Kolegium Medycznego WSIiZ.
- 19 kwietnia 2022 | Super Nowości / red. Kamil LechWielkanoc horrendalnie droga
Tegoroczne święta wielkanocne będą znacznie droższe niż rok temu. Ekonomiści alarmują, że na zakupy wydamy w kwietniu od 12 do 20 proc. więcej niż jeszcze rok temu. Droższy jest chleb, wędliny, kiełbasy, masło czy jajka, ale także popularne warzywa, jak chrzan czy ziemniaki. Co wpływa na tak wysokie ceny? Zachęcamy do przeczytania komentarza mgr Artura Chmaja z Katedry Ekonomii i Finansów WSIiZ.
- 12 kwietnia 2022 | TVP Rzeszów / red. Beata WolańskaKursy języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy
Ponad stu uchodźców z Ukrainy bierze udział w kursach języka polskiego, organizowanych w rzeszowskiej Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania. To cztery grupy, dorośli i dzieci, którzy uczą się w ramach projektu dofinansowanego przez Program Krajowy Fundusz Azylu Migracji i Integracji. Redaktor Beata Wolańska sprawdzała jak przebiegają te zajęcia.
- 27 stycznia 2023Wojna w Ukrainie oczami korespondenta. Spotkanie i dyskusja wokół książki „Opór” Pawła Pieniążka z udziałem Wojciecha Jagielskiego
Paweł Pieniążek w swojej książce „Opór” relacjonuje, jak wyglądało życie Ukraińców w przededniu wybuchu wojny i jak zmieniło się ono po 24 lutego 2022 roku. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spotkanie i dyskusję wokół najnowszej książki autora, które odbędzie się 22 lutego br. we WSIiZ. W spotkaniu weźmie udział również reporter i były korespondent wojenny Wojciech Jagielski.
- 26 stycznia 2023 | Super Nowości / Grzegorz KrólOlej droższy o 51 procent, masło o 40. Taniej na razie nie będzie
Rok do roku codzienne zakupy podrożały o ponad 19 procent. Wśród produktów liderem został olej, którego cena podskoczyła o ponad połowę. Temat inflacji w Polsce podjął Dominik Łazarz, ekspert ds. UE Europe Direct WSIiZ w Rzeszowie i Europe Direct w Gdańsku.
- 26 stycznia 2023Inżynieria oprogramowanie w bezpiecznych sieciach
- 26 stycznia 2023Zrównoważony rozwój i środowisko
- 25 stycznia 2023Za nami pierwsze w Rzeszowie spotkanie TEDx na temat klimatu – informacje medialne
W Rzeszowie po raz pierwszy zagościł TEDx Rzeszów Countdown. Wobec zmian klimatycznych nie jesteśmy bezradni, a każda i każdy z nas może przyczynić się do zmian na lepsze. Taki wniosek płynie z pierwszego zorganizowanego w Rzeszowie spotkanie TEDx Countdown. Temat spotkania brzmiał „Klimat to ludzie”. Wydarzenie odbyło się w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami medialnymi.
- 25 stycznia 2023Praca socjalna
- 25 stycznia 2023 | Gospodarka Podkarpacka / AdminDr inż. Magdalena Biesiadecka ekspertem w programie startupowym Shesnnovation Academy
Inauguracja IV edycji programu startupowego dla kobiet w technologiach „Shesnnovation Academy” odbyła się 13 stycznia br. w Warszawie. Celem programu jest wspieranie kobiet w rozwoju własnych firm technologicznych. Jedną z mentorek została dr inż. Magdalena Biesiadecka, adiunkt w Katedrze Technologii Produktów Kosmetycznych i Farmaceutycznych oraz dyrektor Centrum Badań i Usług Biomedycznych, współzałożycielka i prezes spółki Orcideo.
- 25 stycznia 2023Praktycy z firmy Cisco
- 25 stycznia 2023Przyznanie finansowania w ramach konkursu OPUS 22 LAP dla Katedry Technologii Produktów Kosmetycznych i Farmaceutycznych
Projekt badawczy pt. „Charakterystyka właściwości antyoksydacyjnych i chemoprewencyjnych polskich miodów odmianowych z wykorzystaniem modeli trawienia i absorpcji w przewodzie pokarmowym”, którego współautorkami są badaczki z Katedry Technologii Produktów Kosmetycznych i Farmaceutycznych WSIiZ, otrzymał finansowanie Narodowego Centrum Nauki (NCN) w kwocie ponad 638 tysięcy złotych. Projekt ten oprócz NCN otrzymał również pozytywną opinię niemieckiego German Research Foundation (DFG).
- 25 stycznia 2023Wszyscy mamy moc zmiany klimatu na lepsze czyli TEDx Rzeszów Countdown
Wobec zmian klimatycznych nie jesteśmy bezradni, a każda i każdy z nas może przyczynić się do zmian na lepsze! Taki wniosek płynie z pierwszego zorganizowanego w Rzeszowie spotkanie TEDx Countdown. Temat spotkania brzmiał „Klimat to ludzie”.