- 10 czerwca 2021 | fxmag.plBarometr ofert pracy mocno wystrzelił w górę! W tych zawodach liczba ofert zatrudnienia znacząco wzrosła
Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w samym maju, po dłuższej przerwie spowodowanej sytuacją epidemiologiczną, mocno wystrzelił w górę. Jakie zmiany nastąpiły na rynku pracy?
- 10 czerwca 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Szymon TarandaChroń się przed wyłudzeniem danych osobowych!
Wakacje to, jak co roku, żniwa dla oszustów, pragnących wyłudzić nasze dane osobowe. Taka kradzież może być nawet bardziej dotkliwa niż kradzież rzeczy materialnej. Przestępcy wykorzystują nowe i modyfikują wcześniej stosowane sposoby, żeby wejść w posiadanie wrażliwych danych. Jakie są sposoby na uniknięcie takich kłopotów? – Wypowiedź Wojciech Szymański, ekspert w dziedzinie e-commerce, wykładowca m.in. Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
- 8 czerwca 2021 | kobieta.wp.pl / red. Joanna PasterczykMłode pary uczą się domowych budżetów w pandemii. „Przeszliśmy przez kilka kłótni”
Młode pary, które teraz zaczęły wspólne życie, wcale nie mają łatwiej niż ich rodzice w latach 80. i 90. Z jednej strony zarabiają więcej, z drugiej – mieszkania są dziś horrendalnie drogie, a żeby je kupić, trzeba nie tylko się zadłużyć, ale też mieć oszczędności na wkład własny. Do tego pandemia wywróciła świat do góry nogami. Jak z ekonomicznego punktu widzenia wygląda obecna sytuacja młodych? Komentarz mgr Dominika Łazarza, ekonomisty WSIiZ.
- 4 czerwca 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Barbara KozłowskaPodkarpacka Platforma Wsparcia Biznesu
Pomoc w zakresie wejścia na nowe rynki, we wdrażaniu wyników prac badawczych, usprawnienia procesu produkcji czy promocji w internecie. Te i wiele innych usług wspierających rozwój firm oferuje Podkarpacka Platforma Wsparcia Biznesu. To pilotażowy projekt realizowany przez Województwo Podkarpackie we współpracy z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Polega na kojarzeniu usługodawców z mikro, małymi i średnimi firmami z całego regionu. Rozmowa z Grzegorzem Karpiukiem, Kierownikiem Biura Projektów WSIiZ.
- 3 czerwca 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Justyna PiekłoW jaki sposób rozwija się technologia w zakresie edukacji?
Czy nauka zdalna zostanie z nami na dłużej? Jak rozwija się technologia w edukacji szkolonej? Gościem audycji „Science – Radiowe Odkrycia” była dr Joanna Wójcik z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Kierownik Sekcji ds. e-learningu, która opowiedziała o aplikacjach mobilnych i platformach internetowych z kursami on-line jako narzędziach pracy dla nauczycieli.
- 31 maja 2021 | VIP BIZNES & STYLInformacja i telekomunikacja – inteligentne specjalizacje Podkarpacia dla Przemysłu 4.0
Już ponad 80 proc. z pięciuset najbardziej znaczących dla świata firm czerpie zyski z danych i oprogramowania. Rozwój IT to konieczność wobec spełniającej się właśnie czwartej rewolucji przemysłowej. Jak jest na nią przygotowane Podkarpacie? Czy szeroko pojęta automatyzacja i robotyzacja będzie obejmować coraz więcej obszarów naszego życia? – Opinia dr Arkadiusza Lewickiego, zastępcy kierownika Katedry Zastosowań Systemów Informatycznych WSIiZ.
- 28 maja 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Anna LeśniewskaCzy długi w branży fitness uda się zniwelować?
W jaki sposób branża fitness poradzi sobie z zadłużeniem spowodowanym lockdownem? Kopalnia Turów – czy spór o istnienie kopalni może zostać zażegany? Dlaczego do tej pory nie udało się wdrożyć „zielonej energii”? Czy zaniechania z lat poprzednich zemszczą się i będziemy musieli importować energię? Rozmowa z mgr Arturem Chmajem, Dyrektorem Centrum Transferu Technologii i Przedsiębiorczości WSiIZ.
- 27 maja 2021 | FORBES / red. Krzysztof DomaradziDRONEHUB – Latający świat Vadyma Melnyka
Kim jest Vadym Melnyk i dlaczego studiował we WSIiZ? Jak prosperuje założona przez niego firma Dronehub?
- 26 maja 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Małgorzata Oczoś-BłądzińskaRynek pracy kontra kobiety po urlopie macierzyńskim – jak radzą sobie mamy?
Matki po okresie macierzyństwa chcą wrócić na rynek pracy i szukają elastycznych form zatrudnienia – mówiła na antenie Radia VIA ekonomistka dr Mirosława Braja, Kierownik Ośrodka Enterprise Europe Network działającego przy WSIiZ.
- 19 maja 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Dawid OsyskoNowy Ład czy stary nieład? Rozmowa o założeniach nowo wdrażanego rządowego programu
Demografii nie można oszukać i jako społeczeństwo bardzo szybko się starzejemy. Dlatego konieczna jest dłuższa aktywność zawodowa. Nie ma innej drogi niż ciężka praca, żeby zapewnić sobie godną emeryturę – o założeniach Nowego Ładu i wątkach ekonomicznych rządowego programu opowiadał mgr Artur Chmaj, Dyrektor Centrum Transferu Technologii i Przedsiębiorczości WSIiZ.
- 6 grudnia 2024Cóż to był za finał! „WSIiZ ma Talent” już za nami
Munashe Tapiwa Muchedzi został zwycięzcą 11. edycji Międzynarodowego Konkursu Artystycznego „WSIiZ ma Talent”. Wokalista wykonał wzruszający utwór własnego autorstwa, który opowiadał o jego przyjacielu i jego problemach oraz o pomocy, jaką otrzymał od bliskich. Munashe pochodzi z Zimbabwe i jest studentem kierunku International Business Management.
- 6 grudnia 2024Szlachetna Paczka dla rodziny Pani Moniki
W tym zbliżającym się magicznym okresie świąt chcemy razem sprawić, żeby każdy poczuł ciepło świątecznej magii. Dlatego Samorząd Studencki WSIiZ kolejny raz włączył się w pomoc za pośrednictwem Szlachetnej Paczki. W tym roku będziemy pomagać Pani Monice i jej rodzinie.
- 6 grudnia 2024Konferencja „Rynek pracy przyszłości – jak nowe technologie, kryzys klimatyczny i trendy demograficzne zmienią miejsca pracy”
W konferencji wzięli udział doradcy zawodowi, nauczyciele oraz praktycy zawodowi poszukujący inspiracji do pracy z uczniami szkół ponadpodstawowych. Organizatorem wydarzenia był Dział Rekrutacji WSIiZ. Podczas spotkania prelegenci starali się odpowiedzieć m.in. na pytania dotyczące zagrożeń ze strony AI, co czeka nas za 10, 30 i 50 lat w dobie zielonej transformacji, czy jak odnaleźć się na rynku pracy teraz i w przyszłości.
- 6 grudnia 2024Prof. Konrad Szocik redaktorem gościnnym numeru specjalnego czasopisma „Bioethics”
Dr hab. Konrad Szocik, prof. WSIiZ, jest redaktorem gościnnym numeru specjalnego czasopisma „Bioethics”, pt. „The bioethics of space exploration”. „Bioethics” na ministerialnej liście punktowanych czasopism ma 200 punktów i jest jednym z wiodących na świecie z zakresu bioetyki i etyki medycznej.
- 5 grudnia 2024Rozmowa o wolontariacie i planach na przyszłość ze studentką WSIiZ – Mass Blessed Chiweshe
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, obchodzony 5 grudnia, to szczególna okazja, aby zwrócić uwagę na wartość i znaczenie wolontariatu w różnych społecznościach na całym świecie. To dzień, w którym doceniamy wkład wolontariuszy i ich nieocenioną pomoc w wielu dziedzinach życia społecznego. O blaskach i cieniach wolontariatu rozmawialiśmy ze studentką kierunku Praca socjalna – Mass Blessed Chiweshe.
- 5 grudnia 2024mgr Piotr Niedbała
- 4 grudnia 2024Wielki Finał „WSIiZ ma Talent”
- 4 grudnia 2024 | Polskie Radio Rzeszów / Barbara KozłowskaMgr Maryna Kuzmyn o inteligencji emocjonalnej i regulowaniu stresu
Mgr Maryna Kuzmyn – psycholożka i terapeutka traumy, pracująca w Akademickim Centrum Rozwoju Osobistego i Wsparcia Psychologicznego we WSIiZ, była gościem podczas audycji „Szlachetne zdrowie” prowadzonej przez Barbarę Kozłowską w Polskim Radiu Rzeszów. Podczas audycji mówiła o tym czym jest inteligencja emocjonalna, 5 kluczowych obszarach inteligencji emocjonalnej, takich jak: samoświadomość, samoregulacja, empatia, motywacja i umiejętności społeczne. Polecała również techniki oddechowe, które pomagają w regulowaniu emocji i stresu np. świadome oddychanie. To pomaga w skupieniu się na tym co jest tu i teraz oraz w odcięciu się od bodźców zewnętrznych.
- 4 grudnia 2024Mateusz Liput