- 30 września 2021 | Gazeta Wyborcza Rzeszów / red. Rafał BolanowskiCeny prądu błyskawicznie rosną. Dlaczego?
W ostatnim czasie można było usłyszeć o podwyżkach cen prądu i gazu w Polsce. Dlaczego ceny wzrastają aż tak gwałtownie w porównaniu do lat ubiegłych? Co z węglem, czy powinniśmy rezygnować z tego surowca? – Nie ma jak szybko likwidować nierentownych kopalń, bo w Polsce zabraknie prądu. Jesteśmy uzależnieni od węgla, a paradoks polega na tym, że jesteśmy zmuszeni do importu węgla z Rosji – mówi ekonomista Artur Chmaj, Dyrektor Centrum Transferu Technologii i Przedsiębiorczości.
- 29 września 2021 | Gazeta Codzienna NowinyPandemia a firmy – koronawirus nie musi być dramatem
W drugiej połowie 2020 r. pojawiły się pierwsze oznaki tego, że dla wielu branż, pandemia koronawirusa nie musi być dramatem, a dla części z nich otworzyła nawet nowe perspektywy. Jakie konkretnie? – analiza Artura Chmaja, Dyrektora Centrum Transferu Technologii i Przedsiębiorczości WSIiZ.
- 27 września 2021 | TVP Rzeszów / red. Grzegorz BoratynJaki będzie nadchodzący rok akademicki?
Co przyniesie nowy rok akademicki? W jaki sposób będzie odbywało się kształcenie na podkarpackich uczelniach? W magazynie Konkrety i opinie udział wzięli: dr Wergiliusz Gołabek, Rektor WSIiZ, prof. Sylwester Czopek – Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr Iwona Włoch – Prorektor ds. kształcenia Politechniki Rzeszowskiej oraz dr Dorota Dynia – Prorektor ds. Dydaktycznych PWSTE w Jarosławiu.
- 24 września 2021 | Polskie Radio Program III / red. Szymon TarandaJak powstają naturalne kosmetyki?
Wykorzystanie naturalnych substancji w kosmetykach – temu tematowi poświęcona była międzynarodowa konferencja naukowa „Natural Cosmetics International Meeting”. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w Kielnarowej. Zachęcamy do odsłuchania relacji z wydarzenia.
- 15 września 2021 | Super Nowości / red. Kamil LechDroższy prąd, to droższa żywność i usługi
Eksperci wskazują, za wzrosty stawek za prąc osiągną poziom dwucyfrowy. To odbije się na domowych budżetach konsumentów, ale także na stawkach dóbr i usług. Więcej zapłacimy m.in. za pieczywo, wyjście do restauracji, kosmetyczkę czy za komunikację zbiorową. Wypowiedź Dominika Łazarza, ekonomisty współpracującego z WSIiZ.
- 2 września 2021 | nowiny24.pl / red. Marcin ŻminkowskiInternetBeta powraca do Kielnarowej!
InternetBeta to konferencja, która łączy różne środowiska związane z Internetem i nowymi technologiami. Pandemiczna rzeczywistość sprawiła, że w ubiegłym roku fani konferencji uczestniczyli w wydarzeniu wyłącznie online. W tym roku event odbędzie się stacjonarnie w dniach 15-17 września 2021 w kampusie WSIiZ w Kielnarowej. Czego będzie dotyczyła tegoroczna edycja? – Rozmowa z mgr Łukaszem Bisem, Prodziekanem Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej ds. kierunku Grafika komputerowa i produkcja multimedialna oraz organizatorem konferencji.
- 26 sierpnia 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Olga HałabudJak trudno jest nauczyć się języka polskiego?
Język polski niewątpliwie należy do grupy najtrudniejszych języków świata. Studenci WSIiZ mają możliwość podjąć edukację w tym zakresie. Co bywa najtrudniejsze w trakcie nauki języka polskiego? Rozmowa ze studentami oraz z wykładowczynią akademicką, mgr Iwoną Myśliwiec z Centrum Kultury i Języka Polskiego WSIiZ.
- 20 sierpnia 2021 | Gazeta Wyborcza / red. Grażyna BochenekNie pędź, ciesz się Rzeszowem
Stolica województwa podkarpackiego – Rzeszów, to urokliwe miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Co szczególnie warto zobaczyć? Zachęcamy do przeczytania tekstu autorstwa Grażyny Bochenek, Rzeczniczki prasowej WSIiZ.
- 20 sierpnia 2021 | Nowiny / red. Andrzej Plęs„Czy Tata czyta cytaty z Tacyta” i inne łamijęzyki dla obcokrajowców na rzeszowskiej WSIiZ
Grzegorz Brzęczyszczykiewicz, urodzony w Chrząszczyżewoszycach, powiat Łękołody – obcokrajowcom bardzo trudno wypowiedzieć takie słowa. Lektorzy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania uczą języka polskiego studentów z całego świata. Na jakie trudności napotykają kursanci rzeszowskiej WSIiZ? Opowiadają Mgr Iwona Myśliwiec i mgr Ewelina Jemioło, wykładowcy akademiccy i filolodzy z Centrum Kultury i Języka Polskiego WSIiZ.
- 20 sierpnia 2021 | Radio 357 / red. Ewa KochDzień Komara – jak radzić sobie z tymi insektami?
20 sierpnia obchodzony był Dzień Komara. Dzień ten został poświęcony odkryciu brytyjskiego lekarza, Sir Ronalda Rossa, który w 1897 roku udowodnił, że za przenoszenie zarodźców malarii odpowiedzialne są samice komarów. Dziś, zwłaszcza w naszej szerokości geograficznej, komary nie przenoszą groźnych chorób, a jedynie skutecznie utrudniają odpoczynek na świeżym powietrzu oraz w domu. Co zrobić, by pozbyć się komarów? – Radzi dr hab. Konrad Szychowski, prof. WSIiZ, Kierownik Zakładu Biotechnologii i Biologii Komórki WSIiZ.
- 22 września 2023Kosmetyki naturalne w roli głównej – relacja z II edycji Natural Cosmetics International Meeting
Zainteresowanie kosmetykami naturalnymi z roku na rok rośnie i producenci kosmetyków naturalnych sięgają po coraz bardziej zaawansowane metody, aby pozyskiwać właściwe surowce kosmetyczne. Ważna jest dla nich również ocena bezpieczeństwa tychże surowców i naukowa weryfikacja skuteczności działania nowych preparatów, stąd konieczność ścisłej współpracy z naukowcami. O naturalnych kosmetykach rozmawiano podczas II edycji międzynarodowej konferencji naukowej Natural Cosmetics International Meeting, która odbyła się w dniach od 20 do 22 września w kampusie WSIiZ w Kielnarowej.
- 22 września 2023Mgr Konrad Gryczan oraz mgr Monika Fill obronili rozprawy doktorskie
Kolejni słuchacze Seminarium Doktoranckiego WSIiZ: mgr Konrad Gryczan oraz mgr Monika Fill – dołączyli do grona osób, które obroniły swoje rozprawy doktorskie.
- 21 września 2023Dlaczego bioróżnorodność jest ważna w wytwarzaniu żywności? – relacja z pierwszego wykładu V edycji cyklu „Przybij piątkę nauce”
Dlaczego bez bioróżnorodności nie jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwa żywnościowego? Na to i inne pytania odpowiedziała dr hab. Paulina Kramarz, prof. UJ podczas swojego wykładu pt. „Nie będzie żywności bez bioróżnorodności”, który został zrealizowany w ramach cyklu „Przybij Piątkę Nauce”. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi: „Wyzwania cywilizacyjne”.
- 20 września 2023Nie będzie żywności bez bioróżnorodności
- 20 września 2023Mgr Michał Wichrowski poprowadził Kongres Regionalny Rynku Lotniczego w Zielonej Górze
Mgr Michał Wichrowski był moderatorem Kongresu Regionalnego Rynku Lotniczego, który odbył się 15 września br. w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie była partnerem wydarzenia. Kongres był zorganizowany w celu podkreślenia roli regionalnych portów lotniczych na rynku usług lotniczych.
- 20 września 2023Co motywuje ludzi do uczestnictwa w hackathonie i jak je wygrywać?
Warto zacząć od odpowiedzi na proste pytanie – czym są hackathony? Ogólnie przyjmuje się, że jest to narzędzie lub metoda rozwoju pomysłów i innowacji, w której uczestnicy stawiają czoła konkretnemu wyzwaniu lub grupie wyzwań w wyznaczonym czasie, a ważnym wyróżnikiem tej metody jest współpraca oraz rywalizacja.
- 20 września 2023Mgr Kinga Bajorek
- 20 września 2023 | Radio 357 / -POPOŁUDNIÓWKA 357
Rozmowa z Dominikiem Łazarzem w na antenie Radia 357.
- 19 września 2023WSIiZ gości grupę studentów z Indonezji w ramach programu IISMA
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania przywitała grupę 10 studentów z Indonezji w ramach Indonezyjskich Międzynarodowych Nagród Mobilności Studentów (IISMA). Jest to program stypendialny rządu Republiki Indonezji, który ma na celu finansowanie indonezyjskich studentów w ramach programów mobilności na najlepszych uniwersytetach i renomowanych kierunkach studiów za granicą. Dzięki IISMA studenci mogą spędzić jeden semestr w najlepszych uczelniach partnerskich za granicą.