- 27 września 2021 | TVP Rzeszów / red. Grzegorz BoratynJaki będzie nadchodzący rok akademicki?
Co przyniesie nowy rok akademicki? W jaki sposób będzie odbywało się kształcenie na podkarpackich uczelniach? W magazynie Konkrety i opinie udział wzięli: dr Wergiliusz Gołabek, Rektor WSIiZ, prof. Sylwester Czopek – Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr Iwona Włoch – Prorektor ds. kształcenia Politechniki Rzeszowskiej oraz dr Dorota Dynia – Prorektor ds. Dydaktycznych PWSTE w Jarosławiu.
- 24 września 2021 | Polskie Radio Program III / red. Szymon TarandaJak powstają naturalne kosmetyki?
Wykorzystanie naturalnych substancji w kosmetykach – temu tematowi poświęcona była międzynarodowa konferencja naukowa „Natural Cosmetics International Meeting”. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w Kielnarowej. Zachęcamy do odsłuchania relacji z wydarzenia.
- 15 września 2021 | Super Nowości / red. Kamil LechDroższy prąd, to droższa żywność i usługi
Eksperci wskazują, za wzrosty stawek za prąc osiągną poziom dwucyfrowy. To odbije się na domowych budżetach konsumentów, ale także na stawkach dóbr i usług. Więcej zapłacimy m.in. za pieczywo, wyjście do restauracji, kosmetyczkę czy za komunikację zbiorową. Wypowiedź Dominika Łazarza, ekonomisty współpracującego z WSIiZ.
- 2 września 2021 | nowiny24.pl / red. Marcin ŻminkowskiInternetBeta powraca do Kielnarowej!
InternetBeta to konferencja, która łączy różne środowiska związane z Internetem i nowymi technologiami. Pandemiczna rzeczywistość sprawiła, że w ubiegłym roku fani konferencji uczestniczyli w wydarzeniu wyłącznie online. W tym roku event odbędzie się stacjonarnie w dniach 15-17 września 2021 w kampusie WSIiZ w Kielnarowej. Czego będzie dotyczyła tegoroczna edycja? – Rozmowa z mgr Łukaszem Bisem, Prodziekanem Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej ds. kierunku Grafika komputerowa i produkcja multimedialna oraz organizatorem konferencji.
- 26 sierpnia 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Olga HałabudJak trudno jest nauczyć się języka polskiego?
Język polski niewątpliwie należy do grupy najtrudniejszych języków świata. Studenci WSIiZ mają możliwość podjąć edukację w tym zakresie. Co bywa najtrudniejsze w trakcie nauki języka polskiego? Rozmowa ze studentami oraz z wykładowczynią akademicką, mgr Iwoną Myśliwiec z Centrum Kultury i Języka Polskiego WSIiZ.
- 20 sierpnia 2021 | Gazeta Wyborcza / red. Grażyna BochenekNie pędź, ciesz się Rzeszowem
Stolica województwa podkarpackiego – Rzeszów, to urokliwe miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Co szczególnie warto zobaczyć? Zachęcamy do przeczytania tekstu autorstwa Grażyny Bochenek, Rzeczniczki prasowej WSIiZ.
- 20 sierpnia 2021 | Nowiny / red. Andrzej Plęs„Czy Tata czyta cytaty z Tacyta” i inne łamijęzyki dla obcokrajowców na rzeszowskiej WSIiZ
Grzegorz Brzęczyszczykiewicz, urodzony w Chrząszczyżewoszycach, powiat Łękołody – obcokrajowcom bardzo trudno wypowiedzieć takie słowa. Lektorzy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania uczą języka polskiego studentów z całego świata. Na jakie trudności napotykają kursanci rzeszowskiej WSIiZ? Opowiadają Mgr Iwona Myśliwiec i mgr Ewelina Jemioło, wykładowcy akademiccy i filolodzy z Centrum Kultury i Języka Polskiego WSIiZ.
- 20 sierpnia 2021 | Radio 357 / red. Ewa KochDzień Komara – jak radzić sobie z tymi insektami?
20 sierpnia obchodzony był Dzień Komara. Dzień ten został poświęcony odkryciu brytyjskiego lekarza, Sir Ronalda Rossa, który w 1897 roku udowodnił, że za przenoszenie zarodźców malarii odpowiedzialne są samice komarów. Dziś, zwłaszcza w naszej szerokości geograficznej, komary nie przenoszą groźnych chorób, a jedynie skutecznie utrudniają odpoczynek na świeżym powietrzu oraz w domu. Co zrobić, by pozbyć się komarów? – Radzi dr hab. Konrad Szychowski, prof. WSIiZ, Kierownik Zakładu Biotechnologii i Biologii Komórki WSIiZ.
- 17 sierpnia 2021 | TVP Rzeszów / red. Adam BieniasInternet świętuje w całej Polsce swoje 30-lecie
Trudno wyobrazić sobie życie bez Internetu. W tym roku świętuje on 30-lecie, dokładnie 7 sierpnia 1991 roku polskim naukowcom udało się połączyć po raz pierwszy. Z tej okazji Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zachęcała do wspomnień. Relacja dotycząca wydarzenia np. „Świętujemy 30. urodziny Internetu w Polsce”.
- 13 sierpnia 2021 | Super Nowości / red. Kamil LechDlaczego inflacja jest groźna?
W Polsce zwiększają się domowe wydatki na żywność, podstawowe rachunki czy paliwo. W lipcu inflacja osiągnęła poziom 5 proc. rocznie, co przewyższyło prognozy ekonomistów. I mimo że zarobki rosną, to w wielu sektorach nie na tyle szybko, by odczuć to w portfelach. W jaki sposób tę sytuację podsumowuje Dominik Łazarz, ekonomista WSIiZ?
- 3 lutego 2023Sukcesy studentów reprezentujących KU AZS WSIiZ na sportowych arenach akademickich
W styczniu studenci KU AZS WSIiZ z sukcesami reprezentowali uczelnię w trakcie Akademickich Mistrzostw Województwa Podkarpackiego. Sportowcy zdobyli srebrny medal w badmintonie oraz sześć dodatkowych punktów w ergometrze wioślarskim kobiet i mężczyzn, które zostaną doliczone do współzawodnictwa generalnego Uczelni Wyższych na Podkarpaciu.
- 3 lutego 2023Prace dr Patrycji Longawy oraz studentki WSIiZ zakwalifikowane do II etapu konkursu Satyrykon 2023
Prace dr Patrycji Longawy oraz jej studentki – Moniki Stopyry znalazły się w drugim etapie konkursu Satyrykon 2023. Kolejny jego etap związany jest z Międzynarodową Wystawą SATYRYKON – Legnica 2023.
- 3 lutego 2023Zapraszamy na wykład on-line dra Łukasza Lamży pt. „Jak czytać naturę?”
Dostrzegając współczesne wyzwania dla społeczeństwa i środowiska naturalnego, w ramach IV edycji cyklu „Przybij piątkę nauce” zapraszamy do wysłuchania kolejnego z wykładów, poświęconego tematyce zrównoważonego rozwoju. Hasłem przewodnim IV edycji cyklu „Przybij piątkę nauce” jest „Razem na rzecz lepszego jutra”.
- 2 lutego 2023Zmiany klimatyczne a eksploracja kosmosu
W czasopismie Futures ukazał się artykuł dra Konrada Szocika z WSIiZ oraz Michaela J. Reissa z University College London pod tytułem: Why space exploitation may provide sustainable development: Climate ethics and the human future as a multi-planetary species. Publikacja powstała w ramach pobytu naukowego dra Szocika na Uniwersytecie Yale w ramach stypendium im. Bekkera z NAWA.
- 2 lutego 2023Ruszył program Start IT – Cisco4Ukraine. 10 tysięcy osób będzie mogło rozwinąć kompetencje cyfrowe – informacje medialne
Program Start IT – Cisco4Ukraine został zaprojektowany z myślą o ukraińskich uchodźcach, którzy chcą budować swoje umiejętności cyfrowe. Celem programu jest przeszkolenie 10 000 osób w ciągu najbliższych 2 lat. Start IT jest częścią programu Cisco Country Digital Acceleration (CDA) w Polsce. Kursy w ramach programu są prowadzone w języku ukraińskim i obejmują dwa obszary: Cyberbezpieczeństwo i Programowanie. Wkrótce dołączą do nich kolejne: Analiza Danych i Sieci Komputerowe. Inauguracja programu połączona z debatą „NOWOCZESNA UKRAINA – EDUKACJA, GOSPODARKA, TECHNOLOGIE” odbyła się 1 lutego 2022 r. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami medialnymi.
- 2 lutego 2023Adaptacja kulturowa
- 2 lutego 2023LB Club – Leading in Business
- 1 lutego 202310 tysięcy ukraińskich uchodźców może skorzystać z bezpłatnych kursów IT! Razem z Cisco Networking Academy zainaugurowaliśmy program Start IT – Cisco4Ukraine
Program Start IT – Cisco4Ukraine został zaprojektowany z myślą o ukraińskich uchodźcach, którzy chcą budować swoje umiejętności cyfrowe. Celem programu jest przeszkolenie 10 000 osób w ciągu najbliższych 2 lat. Start IT jest częścią programu Cisco Country Digital Acceleration (CDA) w Polsce. Inauguracja programu połączona z debatą „NOWOCZESNA UKRAINA – EDUKACJA, GOSPODARKA, TECHNOLOGIE” odbyła się 1 lutego 2022 r.
- 1 lutego 2023Sukcesy studentki WSIiZ w dwóch konferencjach naukowych
Aleksandra Niemiec, studentka pierwszego roku studiów II stopnia na kierunku Projektowanie graficzne, została wyróżniona podczas dwóch konferencji naukowych – XI Edycji Konferencji „Badania Naukowe z Perspektyw Studenta” zorganizowanej przez Instytut Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz V Uczelnianego Seminarium Marketingowego Marketing Box na Wydziale Zarządzania Politechnki Rzeszowskiej. Studentka przedstawiła prezentacje dotyczące komunikacji wizualnej.