- 18 maja 2023 | Kurier Rzeszowski / Justyna KozłowskaW ramach projektu „Ciekawa lekcja”, WSIiZ organizuje bezpłatne zajęcia online szczególnie dla maturzystów
Inicjatywa „Ciekawa lekcja” skierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, szczególnie maturzystów. W ramach projektu każdy nauczyciel liceum może dopasować do uczniów temat lekcji, wybierając go spośród całej listy. Dalej lekcja ta zostanie przeprowadzona w klasach przez dydaktyków z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, z uczelni rzeszowskiej. Tematyka ciekawych lekcji dotyczy dziedzin takich jak: informatyka, logistyka, filologia, psychologia w zarządzaniu, zrównoważony rozwój i wiele innych. Warto dodać, że cały projekt jest całkowicie bezpłatny dla wszystkich uczestników. W każdej z lekcji powinna uczestniczyć jedna klasa (około 20 uczniów). Lekcja trwa minimum 45 minut i odbywa się przez platformę Cisco WebEx.
- 15 maja 2023Za nami Rajd rowerowy Tour de WSIiZ – Rowerem po zdrowie szlakiem GreenVello – informacje medialne
Ponad 100 osób wzięło udział w pierwszym Rajdzie rowerowy Tour de WSIiZ – Rowerem po zdrowie szlakiem GreenVello, zakończonym EkoPiknikiem aktywności i zdrowego odżywiania, który odbył się w sobotę 13 maja 2023 roku. Uczestnicy rajdu pokonali ponad 20-kilometrową trasę od siedziby WSIiZ w Rzeszowie przy ul. Sucharskiego do kampusu uczelni w Kielnarowej, trasa wiodła istniejącymi w mieście ścieżkami rowerowymi oraz szlakiem rowerowym GREEN-VELO. Najwięcej trudności, ze względu na konieczność poruszania się pod górę, sprawił ostatni fragment trasy w samej Kielnarowej, jednak wszyscy rowerzyści rajd zakończyli. Zapraszamy do zapoznania się z relacjami medialnymi.
- 15 maja 2023Wykład on-line prof. Tadeusza Pomianka pt. „Jak dbać o klimat, jeść zdrową żywność i nie głodować?” – zapowiedzi
O tym, jak łączyć troskę o klimat i bioróżnorodność z dbałością o zdrowie i komfort ludzi, będzie mowa podczas najbliższego wykładu z cyklu „Przybij piątkę nauce” organizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Prezydent WSIiZ dr hab. inż. Tadeusz Pomianek przekona uczestników, że troska o Ziemię i zaspokojenie potrzeb człowieka nie stoją ze sobą w sprzeczności i można dbać o nie jednocześnie.
- 8 maja 2023Europa ma problem. „CPK może być lekarstwem” – rozmowa z Michałem Wichrowskim
– Porty przesiadkowe w Europie Zachodniej zaczynają być bardzo zatłoczone. Limity są naprawdę na horyzoncie, więc nawet jeśli przewoźnicy będą widzieć potencjał lotu z hubu do lotniska w Polsce, nie będą mogli go uruchomić, ponieważ nie będą mieli slotu – mówił w programie Money.pl Michał Wichrowski, ekspert rynku lotniczego, współzałożyciel PMA Aviation i wykładowca WSIiZ w Rzeszowie.
- 7 maja 2023Rzeszowska uczelnia będzie współpracować z firmami z Doliny Lotniczej – informacje medialne
Wspólna realizacja zajęć dydaktycznych i prac dyplomowych – to jedne z głównych założeń umowy o współpracy podpisanej między władzami Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania (WSIiZ) w Rzeszowie a stowarzyszeniem Dolina Lotnicza.
- 5 maja 2023Studentka WSIiZ w Rzeszowie stworzyła aplikację „Komunikuję się” – informacje medialne
Aplikację, która zapewni osobom z niepełnosprawnością w zakresie werbalnego porozumiewania się, możliwość komunikacji bez pomocy osób trzecich stworzyła studentka Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
- 2 maja 202319 lat Podkarpacia w Unii Europejskiej – felieton Dominika Łazarza
W tym roku 1 maja świętujemy 19. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej! Te kilkanaście lat pokazało, że wstąpienie do klubu jednych z najbogatszych państw świata, jakim jest UE, to najważniejsze wydarzenie w historii Polski – mówi Dominik Łazarz, autor felietonu „19 lat Podkarpacia w Unii Europejskiej”, ekonomista, działacz społeczny, ekspert ds. UE Europe Direct WSIiZ w Rzeszowie oraz Gdańsku.
- 1 maja 2023 | CyberDefence24 / Małgorzata FraserSztuczna inteligencja może sprawić, że praca artystów będzie elitarna – rozmowa z mgr Mikołajem Birkiem
Pojawienie się algorytmów generatywnej sztucznej inteligencji wstrząsnęło światem artystów zajmujących się sztukami wizualnymi. Czy algorytmy zastąpią człowieka? Czy sztuka nadal będzie nam potrzebna? Odpowiedzi na te pytania udzielił mgr Mikołaj Birek w CyberMagazynie.
- 27 kwietnia 2023 | Rzeszów 112 / -Absolwentka WSIiZ w finale Ogólnopolskiego Festiwalu „Piosenka w Meloniku”
Diana Dubenska, absolwentka WSIiZ, zwyciężczyni IV edycji konkursu WSIiZ ma Talent, została finalistką konkursu „Piosenka w Meloniku”. Finał ogólnopolskiego festiwalu odbył się w dniach 28-29 kwietnia br. w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.
- 26 kwietnia 2023Spotkanie czy iwęt? Pisarzy czy pisarzów? Prof. Jan Miodek i prof. Jerzy Bralczyk opowiadali „O współczesności i przyszłości języka polskiego” – informacje medialne
Jaka jest współczesna polszczyzna i jakie procesy w niej zachodzą? Swoją wiedzą na ten temat podzielili się profesorowie Jan Miodek i Jerzy Bralczyk. Mowa była między innymi o feminatywach, zdrobnieniach oraz zaskakujących zwrotach akcji w wykorzystywaniu przez Polaków końcówek fleksyjnych, takich jak „-ów” czy „-y”. Spotkanie odbyło się 24 kwietnia br. w Filharmonii Podkarpackiej w ramach cyklu „Wielkie Pytania w Nauce”. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami medialnymi.
- 4 grudnia 2024 | Polskie Radio Rzeszów / Barbara KozłowskaMgr Maryna Kuzmyn o inteligencji emocjonalnej i regulowaniu stresu
Mgr Maryna Kuzmyn – psycholożka i terapeutka traumy, pracująca w Akademickim Centrum Rozwoju Osobistego i Wsparcia Psychologicznego we WSIiZ, była gościem podczas audycji „Szlachetne zdrowie” prowadzonej przez Barbarę Kozłowską w Polskim Radiu Rzeszów. Podczas audycji mówiła o tym czym jest inteligencja emocjonalna, 5 kluczowych obszarach inteligencji emocjonalnej, takich jak: samoświadomość, samoregulacja, empatia, motywacja i umiejętności społeczne. Polecała również techniki oddechowe, które pomagają w regulowaniu emocji i stresu np. świadome oddychanie. To pomaga w skupieniu się na tym co jest tu i teraz oraz w odcięciu się od bodźców zewnętrznych.
- 4 grudnia 2024Mateusz Liput
- 4 grudnia 2024WSIiZ partnerem międzynarodowego projektu wsparcia podwójnej transformacji
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie została partnerem międzynarodowego projektu Fostering Dual Green and Digital Transitions through Education and Innovation in the Neighbourhood East, Central Asia, and Asia – w skrócie GreenTech Horizons. Projekt finansowany jest przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus Plus (akcja Capacity Building in the field of higher education). Liderem projektu jest Uniwersytet w Nowym Sadzie.
- 4 grudnia 2024Write for Rights 2024 – Dołącz do największej akcji na rzecz praw człowieka
Zapraszamy na coroczną edycję „Maratonu Pisania Listów” organizowaną przez Interdyscyplinarne Koło Naukowe Humanus w ramach globalnego ruchu Amnesty International. W dniach 3-10 grudnia 2024 roku spotykamy się na WSIiZ, aby wspólnie pisać listy, które mogą zmienić życie tych, których prawa zostały złamane.
- 3 grudnia 2024Koala Marketing partnerem Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej WSIiZ
Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie nawiązało współpracę z podkarpacką agencją marketingową Koala Marketing. Otwiera to nowe perspektywy dla studentów, naukowców i praktyków. Wspólne działania mają na celu zbliżenie środowiska akademickiego do realiów współczesnego rynku marketingowego, łącząc wiedzę teoretyczną z doświadczeniem zawodowym.
- 3 grudnia 2024Obrony doktorskie – listopad 2024
- 3 grudnia 2024Listopadowe obrony doktorskie
W listopadzie 2024 r. w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odbyło się 6 obron rozpraw doktorskich przygotowanych w ramach Seminarium doktoranckiego w dyscyplinie nauki o komunikacji społecznej i mediach. Był to intensywny czas dla promotorów, recenzentów, a w szczególności doktorantów.
- 3 grudnia 2024Seminarium Naukoznawcze – wykład dra hab. Stanisława Domoradzkiego, prof. UR
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Seminarium Naukoznawcze – wykładów organizowanych przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w roku akademickim 2024/2025. Będzie to wykład dra hab. Stanisława Domoradzkiego, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, pt. „Z historii zastosowań matematyki w ośrodkach matematycznych Krakowa, Lwowa, Poznania, Warszawy i Wilna w okresie międzywojennym”, który odbędzie się 11 grudnia 2024 roku.