- 26 listopada 2021 | Gospodarka Podkarpacka / red. Adam CyłoGospodarka – dokąd to wszystko zmierza?
Sytuacja gospodarcza w Polsce i w Europie jest mocno napięta. Artur Chmaj, Dyrektor Centrum Transferu Technologii i Przedsiębiorczości WSIiZ, twierdzi: tarcze rządowe mają przypudrować chorobę a nie leczyć przyczynę. Problemy energetyczne, wysokie ceny a co za tym idzie wysoka inflacja to tematy, które rozważano w audycji „Po pierwsze gospodarka”.
- 21 listopada 2021 | money.plJest praca. Na rynku coraz więcej ofert
W październiku wzrosła liczba ofert pracy we wszystkich województwach – wynika z Barometru Ofert Pracy przygotowanego przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Najwięcej ofert przybyło w województwach o najniższej stopie bezrobocia. Jak wynika z raportu ekonomistów – w etatach mogą przebierać zwłaszcza pracownicy techniczni i fizyczni.
- 21 listopada 2021 | Kurier Rzeszowski / red. Zuzanna JaroszLaptopy z projektu „Programista z klasą” trafiły do Szkoły Podstawowej w Woli Zarczyckiej
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania uroczyście przekazała 10 laptopów o wartości około 40 tys. zł na rzecz Szkoły Podstawowej w Woli Zarczyckiej. Wcześniej urządzenia były wykorzystywane w szkołach do realizacji zajęć w ramach projektu „Programista z klasą”.
- 17 listopada 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Adam GłaczyńskiCzy eskalacja konfliktu na granicy polsko-ukraińskiej może przybrać na sile?
Ten konflikt był przewidywany przez białoruskich analityków już od dawna. Łukaszenka chce utrzymać władzę (…) potrzebuje on „małej walki”, która skończy się jego zwycięstwem – uważa dr Andrew Schumann, prof. WSIiZ, Kierownik Katedry Kognitywistyki i Modelowania Matematycznego WSIiZ, z pochodzenia Białorusin.
- 5 listopada 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Jerzy PasierbTomasz Bąk o incydentach na granicy z Białorusią
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej wpisuje się w szerszy kontekst różnych działań hybrydowych (politycznych, militarnych, gospodarczych, informatycznych, cybernetycznych) prowadzonych wobec Polski ze strony Białorusi. Mają na celu destabilizację sytuacji w Polsce i wprowadzenie sytuacji obniżenia sterowności państwa – mówił na antenie Radia Rzeszów generał Tomasz Bąk ekspert ds. bezpieczeństwa i terroryzmu WSIZ.
- 5 listopada 2021 | Radio VIA / red. Małgorzata Oczoś-BłądzińskaArtur Chmaj o Kongresie 590
Politycy, eksperci i przedsiębiorcy dyskutowali w trakcie Kongresu 590 m.in. o innowacjach oraz kierunkach zmian polskiej i europejskiej gospodarki. Jak Artur Chmaj, dyrektor Centrum Transferu Technologii i Przedsiębiorczości przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, ocenia podpisane porozumienia dotyczącego powstania klastra technologii kosmicznych na Podkarpaciu oraz rolę start-up(ów) w regionie?
- 29 października 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Alina Pochwat-CichaCyberatak – czy potrafimy uchronić przed nim nasze dane?
Różne zagrożenia potrafią przedostawać się przez systemy ochronne. Co powinniśmy zrobić aby nasze komputery i urządzania mobilne były bezpieczne? – Janusz Korniak, Prodziekan Kolegium Informatyki Stosowanej wyjaśniał dlaczego należy zainstalować ochronę przeciw złośliwym oprogramowaniem (potocznie nazywaną antywirusem) oraz wykonywać aktualizacje. Wspomniał także o urządzeniach mobilnych i dbałości o bezpieczeństwo zapewnianej przez dostawców urządzeń mobilnych.
- 27 października 2021 | TVP Rzeszów / red. Konrad DudekJak będzie wyglądał nowy dworzec PKS w Rzeszowie?
Nowy dworzec PKS potrzebny jest w Rzeszowie „od zaraz”. Ten obecny jest reliktem przeszłości i zdecydowanie nie zachęca, by wysiąść z autobusu w stolicy innowacji. Jakie są plany na zagospodarowanie terenów w centrum, obok budynków PKP? Rozmowa m.in. z dr Jackiem Rodzinką, Dyrektorem ds. Rozwoju Komercji w Instytucie Badań i Analiz Finansowych WSIiZ.
- 24 października 2021 | TVN / red. Anita WernerSytuacja na granicy polsko-białoruskiej oraz miejsce Polski w Unii Europejskiej
Stan wyjątkowy na granicy polsko-białoruskiej trwa już ponad miesiąc. W tym czasie w okolicznych lasach przybywa koczujących, a próby przekroczenia granicy codziennie dokonuje kilkaset osób. Czy los obcokrajowców nas porusza? Rozmowa w Faktach po Faktach m.in. z dr hab. Aleksander Hall, prof. WSIiZ dotyczy również sprawy Polski w Unii Europejskich.
- 22 października 2021 | Super Nowości / red. Monika KamińskaCeny rosną i … nadal będą rosły
Galopująca inflacja napędza spiralę drożyzny. Wzrasta cena prądu, gazu, paliwa, a co za tym idzie także produktów spożywczych. Czy istnieje skuteczny sposób by temu zapobiec? – Opinia Dominika Łazarza, ekonomisty współpracującego z WSIiZ.
- 26 maja 2022Konferencja „Social Media Today: Platforming Visibility, Recognition and Independence”
Dr Iwona Leonowicz-Bukała na konferencji „Social Media Today: Platforming Visibility, Recognition and Independence” opowiedziała o roli mediów społecznościowych jako platform wspierających emancypację grup marginalizowanych.
- 24 maja 2022Zmiany we Władzach Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
Od 1 czerwca br. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zyska Wiceprezydenta, będzie nim obecny Rektor Uczelni dr Wergiliusz Gołąbek. Rektorem WSIiZ zostanie dr hab. Andrzej Rozmus, Prorektorem ds. Nauczania – dr Małgorzata Gosek a Prorektorem ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej pozostaje dr hab. Agata Jurkowska-Gomułka.
- 24 maja 2022Dzień Afrykański 2022 we WSIiZ
Opowieści, prezentacja regionalnych instrumentów oraz wspólne tańce i zabawa – w niezwykle przyjemnej atmosferze upłynął plenerowy Dzień Afrykański w kampusie WSIiZ w Kielnarowej. Spotkanie było okazją do lepszego poznania się Międzynarodowej Społeczności WSIiZ.
- 24 maja 2022Nauka języka i inne możliwości dla uchodźców z Ukrainy
Nauka języka polskiego i rozmówki w języku angielskim, a także malowanie twarzy i wyjście na kręgle – to propozycje dla ukraińskich dzieci. Dorośli nadal mogą korzystać z porad prawnych i psychologicznych oraz brać udział w kursach językowych. W tym tygodniu w ramach działającej we WSIiZ świetlicy „Przyjdź i odpocznij, Nauka, relaks, zabawa” zaplanowane są także pokazy filmowe, strefa relaksu przy kawie i posiłku oraz możliwość korzystania ze stanowisk komputerowych.
- 23 maja 2022Dzień Afrykański 2022 we WSIiZ
- 23 maja 2022 | Polskie Radio Rzeszów / red. Justyna PiekłoJaka przyszłość czeka produkcję żywności?
Jakie formy produkcji żywności istnieją obecnie, czy mają one wpływ na środowisko i zdrowie konsumenta? Czym są farmy wertykalne i jak taka uprawa wygląda? Czy w celu zapewnienia odpowiedniej ilości żywności w skali świata będziemy musieli opracować alternatywne modele produkcji? Zachęcamy do odsłuchania wywiadu z prof. Janem Krupą na temat przyszłości produkcji żywności.
- 23 maja 2022Wykład otwarty prof. Leszka Balcerowicza – zapraszamy 6 czerwca br. do Auli im. prof. Jerzego Chłopeckiego
„Polska wkroczyła w niebezpieczny zakręt swojej historii. Uniknięcie wielkiego historycznego upadku wymaga jak największej liczby dobrze poinformowanych obywateli” – przekonuje prof. Leszek Balcerowicz. Jego wykład otwarty we WSIiZ nosi tytuł: „Scenariusze dla Polski”.
- 23 maja 2022WSIiZ patronem honorowym Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej i Konkursu Młodych Inżynierów
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania objęła patronatem honorowym VII edycję Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej i Konkursu Młodych Inżynierów. W wydarzeniu weźmie udział kilkunastu reprezentantów WSIiZ – siedmiu z nich współorganizuje konferencję, a czterech zaprezentuje w konkursie stworzoną przez siebie aplikację.