- 4 lipca 2024Studenci WSIiZ zwycięzcami w konkursie Zespołowego Tworzenia Gier Komputerowych w Łodzi – informacje medialne
Studenci WSIiZ tworzący zespół „Hexateam” zwyciężyli w 16 edycji konkursu Zespołowego Tworzenia Gier Komputerowych Politechniki Łódzkiej. Grupa startowała w kategorii Game Design, prezentując vertical slice gry „Dream Invaders”. Z 40 zgłoszeń w tej kategorii, najpierw znaleźli się wśród 28 zespołów, które dotarły do finału, a następnie wśród 3 zespołów wybranych przez jury by zaprezentować swoje gry na scenie.
- 4 lipca 2024 | Polskie Radio Rzeszów / Szymon TarandaCzasy taniej energii w Europie już się skończyły
Dr Jacek Rodzinka, ekonomista z Instytutu Badań i Analiz Finansowych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, mówił o przyczynach wzrostu cen energii. Wyjaśnił, ze cena prądu to nie tylko koszt samej energii, ale także dodatkowe opłaty, które m.in. są przeznaczane na poszukiwania i rozwój nowych źródeł energii. Wspomniał także, że wojna Rosji z Ukrainą zmusza kraje do przechodzenia na alternatywne źródła – jako przykład podał Chiny i USA, które odkryły technologię wydobywania gazu łupkowego.
- 3 lipca 2024 | Radio 357 / Adrian BąkProf. Tadeusz Pomianek gościem podcastu „Zielony Ład i czarny sen”
Prof. Tadeusz Pomianek, Prezydent Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, autor „Zielonego Bloga”, jako jeden z ekspertów wypowiadał się o tym – dlaczego europejska strategia rozwoju, zmierzająca do osiągnięcia neutralności klimatycznej i poprawy życia Europejczyków, okazała się totalną klapą? Dlaczego rolnicy tak bardzo boją się Zielonego Ładu i czy to właśnie Zielony Ład jest główną przyczyną ich nieszczęść?
- 1 lipca 2024International Day na WSIiZ – informacje medialne
Różne języki, kultury i tradycje połączyły się w ramach International Day, który odbył się w Kampusie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Kielnarowej. Na WSIiZ studiuje blisko 1400 osób z ponad 50 krajów. Uczestnicy mogli poznać muzykę, tańce i kuchnię z takich krajów, jak Indie, Ukraina, Zimbabwe, Japonia, Kazachstan, Nigeria czy Polska.
- 27 czerwca 2024Młodzi dla Planety – „Coraz większa świadomość, do czego doprowadziliśmy”
”Świat przyrody jest jak waga. Nie da się bezkarnie dokładać odważników na jedną z szalek, żeby waga nie straciła równowagi” – mówi Wiktoria Dziedzic, uczennica II LO im. Leopolda Lisa Kuli w Rzeszowie, laureatka konkursu „Młodzi dla Planety”. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie organizuje konkurs, aby kształtować wrażliwość młodych ludzi na zrównoważony rozwój.
- 13 czerwca 2024Nowe laboratoria Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania – informacje medialne
Laboratoria bioróżnorodności, mikrobiologii, gleby i wody, a także ogródek dydaktyczny – wzbogaciły zaplecze naukowo-badawcze Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Dzięki nim studenci zdobędą specjalistyczną wiedzę o przyrodzie i problemach środowiska. Będą rozpoznawać objawy degradacji bioróżnorodności oraz określać, jak dewastacja środowiska wpływa na jakość żywności, nasze zdrowie i komfort życia.
- 6 czerwca 2024 | Polskie Radio Rzeszów / Bernadeta SzczyptaAkademia Zdrowia 50+
Dr Monika Struck-Peregończyk, dyrektor Akademii 50+ działającej przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, podsumowała pierwszy rok projektu Akademia Zdrowia 50+, który jest skierowany do wszystkich osób powyżej 50 roku życia z województwa podkarpackiego. Mówiła także o tym, co zmieniło się w ciągu tych kilkunastu lat działalności Akademii 50+.
- 5 czerwca 2024 | Radio VIA / Jwona KosztyłaJak sobie radzić z lękiem i problemami
O coraz częstszych problemach natury psychicznej wśród młodych ludzi. O ich niepokojach i lękach, oraz coraz większych trudnościach w radzeniu sobie z problemami. A także o roli wparcia psychologicznego dla studentów i pracowników, mówił na antenie radia mgr Jan Gosztyła, psychoterapeuta z Akademickiego Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii WSIiZ.
- 29 maja 2024 | Polskie Radio Rzeszów / Barbara KozłowskaCo możemy zrobić dla naszej planety?
Dr Małgorzata Gosek, Prorektor ds. Innowacji i Zrównoważonego Rozwoju WSIiZ mówiła na antenie Polskiego Radia Rzeszów o tym, że przekroczyliśmy już granice 6 z 9 procesów utrzymujących ziemię w równowadze, oraz że konieczne jest globalne, wspólne działanie, a także wysiłek każdego człowieka, by chronić nasze środowisko i nas samych.
- 28 maja 2024 | Polskie Radio Rzeszów / Adam GłaczyńskiCzym jest równowaga hormonalna i jaki ma wpływ na nasze życie
Dr hab. Konrad Szychowski, prof. WSIiZ, Kierownik Katedry Biotechnologii i Biologii Komórki – mówił na antenie Radia Rzeszów o tym, czym jest równowaga hormonalna, o jej wpływie na nasze schorzenia, o grupach przyczyn zaburzeń hormonalnych. Opowiedział także o fitoestrogenach i ich wpływie na nasze zdrowie, a nawet zachowanie.
- 13 czerwca 2025Wakanda, Talokan i siła opowieści. Jak kino Marvela inspiruje do rozmowy o kulturze, tożsamości i przyszłości
Czy filmy Marvela mogą być punktem wyjścia do rozmowy o kolonializmie, żałobie, sile kobiet i przyszłości planety? Uczestnicy seminarium Africanfuturism: Speculative Futures and Resistance, które odbyło się 11 czerwca 2025 roku w Klubie IQ Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, nie mają co do tego wątpliwości – tak. Wydarzenie zorganizowane przez Interdyscyplinarne Koło Naukowe Humanus (sekcja Black Studies) pokazało, że popkultura może być doskonałym pretekstem do głębokiej refleksji nad współczesnym światem.
- 13 czerwca 2025Badaczki z WSIiZ na międzynarodowej konferencji PSE Young Scientists Meeting we Wrocławiu
Aktywny i inspirujący tydzień mają za sobą badaczki z Katedry Kosmetologii WSIiZ, które reprezentowały uczelnię podczas prestiżowej konferencji naukowej PSE Young Scientists Meeting we Wrocławiu. Wydarzenie było okazją do prezentacji wyników badań, nawiązania międzynarodowych kontaktów i budowania pozycji Kolegium Medycznego WSIiZ na naukowej mapie Polski.
- 12 czerwca 2025Estrada Rzeszowska i Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania podpisały umowę o współpracy
– To dla nas zaszczyt móc współpracować z tak prestiżową uczelnią, a także wspierać młode talenty i wspólnie kreować przyszłość kultury w Rzeszowie – powiedział dyrektor Estrady Rzeszowskiej podczas podpisania umowy partnerskiej z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
- 12 czerwca 2025Ekrany kontra dzieciństwo. Cienie ery cyfrowej
Obecność dzieci i młodzieży w świecie wirtualnym od lat interesuje badaczy. Na przestrzeni lat raporty dostarczają coraz to nowych analiz i wniosków, głównie w zakresie niebezpieczeństw. Działania te mają na celu scharakteryzowanie czynników wpływających na ryzykowne zachowania młodych ludzi, a co za tym idzie, znalezieniu odpowiednich środków dla przeciwdziałania ich negatywnym skutkom.
- 11 czerwca 2025Twoje talenty i pasje są ważne. W WSIiZ pomożemy Ci je rozwinąć i pokazać światu
Studia to nie tylko wykłady i egzaminy. To przede wszystkim czas odkrywania siebie, rozwijania pasji i budowania przyszłości. We WSIiZ stworzyliśmy przestrzeń, w której możesz w pełni wykorzystać swój potencjał – artystyczny, naukowy, sportowy, społeczny czy zawodowy.
- 11 czerwca 2025Naukowcy WSIiZ o roli PSZOK w gospodarce cyrkularnej. Wystąpienie na konferencji w Krakowie
Dr hab. Agata Gemzik-Salwach, prof. WSIiZ wraz z Mariuszem Piaseckim, doktorantem WSIiZ, wzięli udział w Międzynarodowej Konferencji Naukowej Ekonomia Społeczna 2025: Od edukacji do transformacji: ekonomia społeczna i eko-obywatelstwo, która odbyła się 3 czerwca w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
- 11 czerwca 2025Bezpieczeństwo żywnościowe. Za nami V edycja Ogólnopolskiego Konkursu Graficznego Galeria Plakatu Europejskiego.
Bezpieczeństwo żywnościowe – za nami V edycja Ogólnopolskiego Konkursu Graficznego Galeria Plakatu Europejskiego, którego uczestnicy mieli za zadanie zaprojektowanie plakatu na temat bezpieczeństwa żywnościowego będącego jednym z priorytetów programu polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
- 11 czerwca 2025Student Grafiki i produkcji multimedialnej doceniony przez Rektora za wyniki sportowe
Pływa od dziecka, ale po raz pierwszy pod okiem doświadczonych trenerów dopiero od rozpoczęcia studiów w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Mowa tu o Mateuszu Cyzio, studencie II roku Grafiki i produkcji multimedialnej, który regularnie odnotowuje sukcesy podczas zawodów pływackich.
- 9 czerwca 2025Pobyt dr Pauli Wieczorek w Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie
W dniach 26 maja – 2 czerwca 2025 roku dr Paula Wieczorek z Zakładu Filologii Angielskiej WSIiZ odbyła pobyt naukowy na Uniwersytecie Rzymskim „La Sapienza” – jednej z najstarszych i najbardziej prestiżowych uczelni w Europie. Wyjazd związany był z realizacją projektu badawczego Dekolonizacja wyobraźni: Afrofuturyzm, kobiety i ekologiczny opór w narracjach spekulatywnych.
- 9 czerwca 2025 | „Po co to eko” / Marta Zwolińska-BudniokPrezydent WSIiZ o tym, jakie działania podejmuje na rzecz bezpieczeństwa żywności
W trakcie kongresu „Miasta dla Suwerenności Żywnościowej” Marta Zwolińska-Budniok, założycielka „Po co to eko” przygotowywała podcast, w którym znalazły się wypowiedzi prof. Tadeusza Pomianka. Prezydent WSIiZ mówił m.in.: o tym, jakie działania podejmuje na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego. W podcaście usłyszymy także: Alicję Wójcik, koordynatorkę Kongresu z CoopTech Hub, Katarzynę Banul Wójcikowską z Instytutut Strategii Żywnościowych Grunt, prof. Paulinę Kramarz z UJ, prof. Tadeusza Pomianka z WSIiZ w Rzeszowie, Monikę Kubisz z Urzędu Miasta w Rybniku, Damiana Micyka – rolnika i Wiolettę Olejarczyk, związaną z ruchami Agroekologicznymi. Na zakończenie także kilka słów od Joanny Erbel.