- 30 kwietnia 2022 | Gazeta Wyborcza Rzeszów / red. Wioletta KrukKolejne wzrosty cen paliw. Wyjazd na majówkę autem uderzy po kieszeni
Majówkowy wyjazd samochodem może uderzyć nas po kieszeni. Maksymalne prognozy cen paliw na długi weekend dochodzą do 7,37 zł za litr oleju napędowego, 6,59 zł/l za benzynę 95-oktanową, 7,01 zł za Pb98 i 3,73 za LPG. Mgr Artur Chmaj, ekonomista z WSIiZ, opowiada o czynnikach wpływających na tak wysokie ceny paliwa.
- 29 kwietnia 2022 | Rzeczpospolita / Aleksander HallPowściągliwy Mistrz – kilka słów o Wiesławie Chrzanowskim
W 10. rocznicę śmierci o prof. Wiesławie Chrzanowskim – polityku, działaczu społecznym i opozycjoniście z PRL pisze prof. Aleksander Hall. Dlaczego powinniśmy pamiętać o działalności prof. Chrzanowskiego?
- 25 kwietnia 2022 | Gazeta Wyborcza / red. Mirosław MaciorowskiA co, jeśli ona wygra?
Załóżmy, że Marine Le Pen pokonuje w II turze wyborów Emmanuela Macrona. Władzę we Francji obejmie polityczka eurosceptyczna, antynatowska, prorosyjska. Co o takim scenariuszu myśli prof. Aleksander Hall? Czy Marine Le Pen ma realne szanse na zdobycie fotela prezydenckiego we Francji?
- 24 kwietnia 2022 | Polskie Radio Rzeszów / red. Anna LeśniewskaPodwyżki wynagrodzeń a inflacja – czy idziemy drogą donikąd?
Wzrost produkcji przemysłowej przewyższył marcowe prognozy zakładające, że dynamika przemysłu zwolni do ok. 12%. Mgr Artur Chmaj z Katedry Ekonomii i Finansów opowiadał o bieżącej sytuacji w polskiej gospodarce. Ekonomista przeanalizował m.in. czy grozi nam wpadnięcie w spiralę cenowo-płacową, a także poruszył kwestię wojny w Ukrainie w kontekście dalszego funkcjonowania przedsiębiorstw w Polsce.
- 23 kwietnia 2022 | TVP Rzeszów / red. Konrad DudekKiedy i gdzie powstanie Aquapark w Rzeszowie?
O planach na budowę Aquaparku w Rzeszowie, nowopowstałym zakładzie Patomorfologii w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc oraz o powstałych pracowniach stylistyczno-fryzjerskich w jarosławskiej szkole rozmawiali goście magazynu Kopisto 6 – redaktor Adam Cyło i dr Jacek Rodzinka.
- 23 kwietnia 2022 | TVN24 BiŚKto wygra wybory we Francji?
Sondażowe przewidywania wskazują na zwycięstwo obecnego prezydenta Emmanuela Macrona. A co jeśli sondaże się mylą? Czy francuska republika wytrzyma prezydenturę Marine Le Pen? O kandydatach startujących w II turze wyborów we Francji rozmawiali Jędrzej Bielecki z dziennika Rzeczpospolita oraz współpracujący ze WSIiZ – prof. Alekander Hall.
- 22 kwietnia 2022 | Gazeta Codzienna Nowiny / Beata TerczyńskaProfesor Pomianek wesprze Radę Gospodarczą przy Prezydencie Rzeszowa
Wspólna promocja Rzeszowa i firm, uczestnictwo w największych międzynarodowych targach, wystawach i sympozjach, wspólne projekty i mecenat nad wydarzeniami kulturalnymi i sportowymi – to główne założenie Rady Gospodarczej, która powstała z inicjatywy prezydenta Rzeszowa. Wsparcia merytorycznego nowopowstałej radzie udzieli m.in. prof. Tadeusz Pomianek, Prezydent WSIiZ.
- 20 kwietnia 2022WSIiZ będzie wspominać Profesora Szajnę – zapowiedzi medialne
W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania odbędzie się spotkanie pt. „Życie jako świadectwo, życie jako teatr” wspominające nieżyjącego już prof. Józefa Szajnę. Rozmowy o Artyście i przesłaniu jego sztuki będą toczyły się w Klubie Akademickim IQ. O planowanym spotkaniu opowiadał dr Łukasz Błąd.
- 20 kwietnia 2022 | Radio VIA / red. Iwona KosztyłaJak powstają bezpieczne kosmetyki?
Jednym z podstawowych wymagań, jakie konsumenci stawiają produktom kosmetycznym, jest skuteczność ich działania i bezpieczeństwo stosowania. Jak bada się kosmetyki, czy spełniają pokrywane w nich nadzieje? Czy użytkownicy mogą czuć się bezpiecznie ? Na te pytania odpowiedział mgr inż. Tomasz Bujak, Dyrektor Centrum Wdrożeniowo-Usługowego Kolegium Medycznego WSIiZ.
- 19 kwietnia 2022 | Super Nowości / red. Kamil LechWielkanoc horrendalnie droga
Tegoroczne święta wielkanocne będą znacznie droższe niż rok temu. Ekonomiści alarmują, że na zakupy wydamy w kwietniu od 12 do 20 proc. więcej niż jeszcze rok temu. Droższy jest chleb, wędliny, kiełbasy, masło czy jajka, ale także popularne warzywa, jak chrzan czy ziemniaki. Co wpływa na tak wysokie ceny? Zachęcamy do przeczytania komentarza mgr Artura Chmaja z Katedry Ekonomii i Finansów WSIiZ.
- 13 czerwca 2025Wakanda, Talokan i siła opowieści. Jak kino Marvela inspiruje do rozmowy o kulturze, tożsamości i przyszłości
Czy filmy Marvela mogą być punktem wyjścia do rozmowy o kolonializmie, żałobie, sile kobiet i przyszłości planety? Uczestnicy seminarium Africanfuturism: Speculative Futures and Resistance, które odbyło się 11 czerwca 2025 roku w Klubie IQ Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, nie mają co do tego wątpliwości – tak. Wydarzenie zorganizowane przez Interdyscyplinarne Koło Naukowe Humanus (sekcja Black Studies) pokazało, że popkultura może być doskonałym pretekstem do głębokiej refleksji nad współczesnym światem.
- 13 czerwca 2025Badaczki z WSIiZ na międzynarodowej konferencji PSE Young Scientists Meeting we Wrocławiu
Aktywny i inspirujący tydzień mają za sobą badaczki z Katedry Kosmetologii WSIiZ, które reprezentowały uczelnię podczas prestiżowej konferencji naukowej PSE Young Scientists Meeting we Wrocławiu. Wydarzenie było okazją do prezentacji wyników badań, nawiązania międzynarodowych kontaktów i budowania pozycji Kolegium Medycznego WSIiZ na naukowej mapie Polski.
- 12 czerwca 2025Estrada Rzeszowska i Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania podpisały umowę o współpracy
– To dla nas zaszczyt móc współpracować z tak prestiżową uczelnią, a także wspierać młode talenty i wspólnie kreować przyszłość kultury w Rzeszowie – powiedział dyrektor Estrady Rzeszowskiej podczas podpisania umowy partnerskiej z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
- 12 czerwca 2025Ekrany kontra dzieciństwo. Cienie ery cyfrowej
Obecność dzieci i młodzieży w świecie wirtualnym od lat interesuje badaczy. Na przestrzeni lat raporty dostarczają coraz to nowych analiz i wniosków, głównie w zakresie niebezpieczeństw. Działania te mają na celu scharakteryzowanie czynników wpływających na ryzykowne zachowania młodych ludzi, a co za tym idzie, znalezieniu odpowiednich środków dla przeciwdziałania ich negatywnym skutkom.
- 11 czerwca 2025Twoje talenty i pasje są ważne. W WSIiZ pomożemy Ci je rozwinąć i pokazać światu
Studia to nie tylko wykłady i egzaminy. To przede wszystkim czas odkrywania siebie, rozwijania pasji i budowania przyszłości. We WSIiZ stworzyliśmy przestrzeń, w której możesz w pełni wykorzystać swój potencjał – artystyczny, naukowy, sportowy, społeczny czy zawodowy.
- 11 czerwca 2025Naukowcy WSIiZ o roli PSZOK w gospodarce cyrkularnej. Wystąpienie na konferencji w Krakowie
Dr hab. Agata Gemzik-Salwach, prof. WSIiZ wraz z Mariuszem Piaseckim, doktorantem WSIiZ, wzięli udział w Międzynarodowej Konferencji Naukowej Ekonomia Społeczna 2025: Od edukacji do transformacji: ekonomia społeczna i eko-obywatelstwo, która odbyła się 3 czerwca w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
- 11 czerwca 2025Bezpieczeństwo żywnościowe. Za nami V edycja Ogólnopolskiego Konkursu Graficznego Galeria Plakatu Europejskiego.
Bezpieczeństwo żywnościowe – za nami V edycja Ogólnopolskiego Konkursu Graficznego Galeria Plakatu Europejskiego, którego uczestnicy mieli za zadanie zaprojektowanie plakatu na temat bezpieczeństwa żywnościowego będącego jednym z priorytetów programu polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
- 11 czerwca 2025Student Grafiki i produkcji multimedialnej doceniony przez Rektora za wyniki sportowe
Pływa od dziecka, ale po raz pierwszy pod okiem doświadczonych trenerów dopiero od rozpoczęcia studiów w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Mowa tu o Mateuszu Cyzio, studencie II roku Grafiki i produkcji multimedialnej, który regularnie odnotowuje sukcesy podczas zawodów pływackich.
- 9 czerwca 2025Pobyt dr Pauli Wieczorek w Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie
W dniach 26 maja – 2 czerwca 2025 roku dr Paula Wieczorek z Zakładu Filologii Angielskiej WSIiZ odbyła pobyt naukowy na Uniwersytecie Rzymskim „La Sapienza” – jednej z najstarszych i najbardziej prestiżowych uczelni w Europie. Wyjazd związany był z realizacją projektu badawczego Dekolonizacja wyobraźni: Afrofuturyzm, kobiety i ekologiczny opór w narracjach spekulatywnych.
- 9 czerwca 2025 | „Po co to eko” / Marta Zwolińska-BudniokPrezydent WSIiZ o tym, jakie działania podejmuje na rzecz bezpieczeństwa żywności
W trakcie kongresu „Miasta dla Suwerenności Żywnościowej” Marta Zwolińska-Budniok, założycielka „Po co to eko” przygotowywała podcast, w którym znalazły się wypowiedzi prof. Tadeusza Pomianka. Prezydent WSIiZ mówił m.in.: o tym, jakie działania podejmuje na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego. W podcaście usłyszymy także: Alicję Wójcik, koordynatorkę Kongresu z CoopTech Hub, Katarzynę Banul Wójcikowską z Instytutut Strategii Żywnościowych Grunt, prof. Paulinę Kramarz z UJ, prof. Tadeusza Pomianka z WSIiZ w Rzeszowie, Monikę Kubisz z Urzędu Miasta w Rybniku, Damiana Micyka – rolnika i Wiolettę Olejarczyk, związaną z ruchami Agroekologicznymi. Na zakończenie także kilka słów od Joanny Erbel.