- 21 marca 2022 | TVP Rzeszów / red. Konrad DudekW jaki sposób mieszkańcy Podkarpacia pomagają uchodźcom?
Dr Marek Cierpiał-Wolan – dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie oraz dr Jacek Rodzinka – ekonomista z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania debatowali o możliwych wariantach pomocy dla uchodźców z Ukrainy.
- 21 marca 2022Opinie eksperckie nt. skutków gospodarczych agresji Rosji na Ukrainę
Jak mocno wojna w Ukrainie zachwieje światową gospodarką? – Spojrzenie ekonomistów WSIiZ na skutki rosyjskiej inwazji.
- 21 marca 2022 | Polskie Radio Rzeszów / red. Adam GłaczyńskiJakie prawa nadaje Ukraińcom nowa ustawa?
Tocząca się wojna w Ukrainie wywołała falę uchodźców. Aby umożliwić obywatelom Ukrainy lepsze funkcjonowanie w nowym kraju przyjęto w Polsce ustawę gwarantującą im m.in. prawo do świadczeń zdrowotnych. Jakie świadczenia medyczne będą udzielane Ukraińcom, na jakich zasadach będzie się to odbywało i przede wszystkim czy każdy obywatel z Ukrainy będzie mógł z tego skorzystać? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z dr Małgorzatą Paszkowską,, specjalistką z zakresu prawa medycznego.
- 17 marca 2022100. urodziny Józefa Szajny
W 2022 roku obchodzimy setną rocznicę urodzin prof. Józefa Szajny, jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku. Był aktywny jako scenograf, reżyser teatralny, teoretyk teatru, malarz i grafik, w naszej pamięci zapisał się również jako Wykładowca i Przyjaciel Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. O współpracy z prof. Szajną wypowiadał się m.in. dr Wergiliusz Gołąbek, Rektor WSIiZ.
- 17 marca 2022 | Super Nowości / red. Kamil LechInflacja szaleje – jak uchronić przed nią oszczędności?
Najpierw pandemia, a teraz wojna – oba wydarzenia spowodowały, że w Polsce rosną koszty życia niemal w każdym obszarze począwszy od żywności, a kończąc na ratach kredytów. Wysoka inflacja zjada nasze oszczędności. Co zrobić, aby nieco zminimalizować straty?
- 17 marca 2022 | Gazeta Codzienna Nowiny / red. Urszula SobolJak długo Polacy będą gotowi pomagać Ukraińcom?
Polacy masowo pomagają Ukrainie. Skala tych działań robi ogromne wrażenie. Czy to znaczy, że potrafimy się solidaryzować z innymi? Rozmowa z dr Barbarą Przywarą, socjologiem, prodziekanem Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
- 15 marca 2022 | bankier.pl / red. Karolina MózgowiecCo dalej z rynkiem pracy? Wzrost liczby ofert pod znakiem zapytania
Dalszy wzrost liczby ofert pracy stoi pod znakiem zapytania, m.in. ze względu na sytuację geopolityczną, obawy rozszerzenia się wojny na inne kraje i zakłócenia w łańcuchach dostaw – wynika z Barometru Ofert Pracy. Według analizy napływ uchodźców może częściowo wypełnić luki na rynku pracy.
- 13 marca 2022 | Gazeta Codzienna Nowiny / red. Dorota MękarskaLekarze z Ukrainy nie muszą obawiać się o pracę. A co z resztą uchodźców?
Z powodu wojny do naszego kraju przybyły kobiety, kobiety z dziećmi oraz mężczyźni powyżej 60 roku życia. Czy nasz rynek pracy jest w stanie odpowiednio zagospodarować ukraińskich uchodźców? Rozmowa z dr hab. Robertem Paterem, prof. WSIiZ.
- 11 marca 2022 | autoelectromoto.pl / red. Paweł BednarzZawód kierowcy nie zniknie, a jedynie zmieni nazwę…
Czy w dobie rozwoju elektromobilności i transportu autonomicznego – zawód kierowcy jest zawodem na liście zawodów bez przyszłości? Mgr Iryna Prokopiuk, asystent w Katedrze Logistyki i Inżynierii Procesowej WSIiZ opowiadała o przyszłości kierowców oraz samochodów ciężarowych.
- 7 marca 2022Solidarni z Ukrainą
Jakie odczucia towarzyszą młodym Ukraińcom oraz jakie możliwości wsparcia oferuje im Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie?
- 2 czerwca 2023Wykonywanie zawodu ratownika medycznego w świetle ustawy o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych – nowa książka dr Małgorzaty Paszkowskiej
W książce przedstawiono organizację Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz zasady wykonywania zawodu ratownika medycznego po wejściu w życie ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych. Jest to pierwsze omówienie powyższej ustawy w postaci publikacji zwartej. Publikacja w zamierzeniu autorki ma stanowić przejrzyste kompendium wiedzy o zawodzie – w aspekcie organizacyjnym i ustawowym – dla każdej osoby wykonującej zawód ratownika medycznego oraz dla zarządzających ratownictwem medycznym.
- 2 czerwca 2023Prace dr Patrycji Longawy oraz studentki WSIiZ w konkursie Bolivia Poster Biennial BICeBé 2023
Prace dr Patrycji Longawy oraz Moniki Stopyry, studentki kierunku Projektowanie Graficzne, dostały się do jednego z najbardziej prestiżowych konkursów plakatowych na świecie – Bolivia Poster Biennial BICeBé 2023.
- 2 czerwca 2023Prace studentów WSIiZ w finale konkursu IV. Konfrontacje Plakatu Studenckiego
Dr Patrycja Longawa do konkursu zgłosiła 10 plakatów studentów, które powstały podczas jej zajęć. Do ścisłego finału i wystawy plakatów oraz konkursu głównego „Międzynarodowe Konfrontacje Plakatu Studenckiego” w Tarnowie dostali się Martyna Zajdel, absolwentka kierunku Grafika Komputerowa i Produkcja Multimedialna oraz Dominik Kamiński, student kierunku Grafika Komputerowa i Produkcja Multimedialna.
- 2 czerwca 2023„Co i dlaczego musimy zmienić w systemie produkcji żywności?” – zapraszamy na wykład prof. Zbigniewa Karaczuna
Prelegentem ostatniego wykładu realizowanego w ramach IV edycji cyklu „Przybij piątkę nauce” będzie prof. Zbigniew Karaczun. W czasie spotkania Profesor zaprezentuje zmiany, jakie powinny zostać podjęte w procesie produkcji rolnej, aby zapewnić nam w średniej i dłuższej perspektywie bezpieczeństwo żywnościowe.
- 1 czerwca 2023Znamy laureatów konkursu „Młodzi dziennikarze dla planety”
Uczniowie z Rzeszowa, Mielca i Dynowa zostali laureatami pierwszej edycji konkursu „Młodzi dziennikarze dla planety”. Ich prace nawiązywały do pozytywnych działań proekologicznych prowadzonych w najbliższej okolicy, ale także odnosiły się do degradacji środowiska wynikającej z aktywności człowieka.
- 1 czerwca 2023Za nami Dzień Otwarty dwóch kierunków – Zrównoważony rozwój i Biomedycyna
Blisko 200 osób wzięło udział w Dniu Otwartym dwóch kierunków – Zrównoważony rozwój i Biomedycyna, który został zorganizowany w Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ w Kielnarowej. Uczestnicy mogli skorzystać z wielu atrakcji m.in. warsztatów tematycznych, prezentacji kierunków i kół naukowych, konkursów z nagrodami oraz konsultacji z Działem Rekrutacji.
- 1 czerwca 2023Dr hab. Katarzyna Gaweł-Bęben wzięła udział w konferencji naukowej Cosm’Innov w Orleanie (Francja)
Dr hab. Katarzyna Gaweł Bęben, prof. WSIZ uczestniczyła w konferencji naukowej Cosm’Innov w Orleanie (Francja). Cosm’Innov to międzynarodowy kongres mający na celu ustalenie aktualnego stanu badań nad kosmetykami, promowanie najnowszych odkryć naukowych i powiązanie ich z głównymi wyzwaniami przemysłu kosmetycznego. Łącząc publiczne i prywatne podmioty badawcze, przyczynia się do rozwoju partnerstwa i transferu technologii w celu tworzenia przyszłości kosmetyków. Konferencja odbyła się w dniach 22-25 maja br.
- 31 maja 2023Współpraca z Grupą Wanicki – autoryzowanym dealerem DAF
Prowadzenie wybranych zajęć praktycznych dla studentów w serwisie DAF w Trzcianie oraz w siedzibie uczelni, udostępnienie materiałów szkoleniowych dla studentów przez partnera, współpraca w zakresie praktyk studenckich oraz realizacja konkretnych tematów prac dyplomowych związanych z pracą serwisu samochodów ciężarowych – to główne założenia umowy o współpracy podpisanej między władzami Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie a Grupą Wanicki.
- 31 maja 2023Współpraca partnerska z Kliniken Beelitz GmbH
- 31 maja 2023Green Bike WSIiZ: w kampusie w Kielnarowej możemy bezpłatnie wypożyczyć elektryczny rower!
Od 1 czerwca studenci, pracownicy WSIiZ oraz uczniowie ALO będą mogli bezpłatnie korzystać z wypożyczalni rowerów Green Bike. Wypożyczalnia jest zlokalizowana w Centrum Turystyki i Rekreacji WSIiZ w Kielnarowej. W ofercie jest sześć rowerów elektrycznych marki Ecobike Traffic.