- 19 stycznia 2022 | TVP Rzeszów / red. Grzegorz BoratynRynek pracy – jak zaczyna się obecny rok?
W jaki sposób pandemia wpłynęła na rynek pracy? Czy przyniosła ona jakieś korzyści dla pracowników? Co oferuje pracownikom rynek pracy, a czego od nich potrzebuje? „Gościem Telewizji Rzeszów” był dr hab. Robert Pater, prof. WSIiZ.
- 14 stycznia 2022 | Polskie Radio Rzeszów / red. Anna LeśniewskaLiczba ofert pracy znacząco wzrosła
Dlaczego liczba ofert pracy znacząco wzrosła w ubiegłym roku? Pracownicy z jakich sektorów najłatwiej mogą znaleźć zatrudnienie? Do czego służy Barometr Ofert Pracy?- Zaparzamy do wysłuchania rozmowy z dr hab. Robertem Paterem, prof. WSIiZ.
- 14 stycznia 2022 | TVP Rzeszów / red. Grzegorz BoratynCzy rząd chce sobie kupić trochę czasu?
Artur Chmaj, ekonomista z Katedry Ekonomii i Finansów WSIiZ był „Gościem Telewizji Rzeszów”. Ekonomista opowiadał o inflacji, spirali cenowo-płacowej, obniżonym podatku VAT oraz możliwych zrachowaniach rządu po 31. lipca 2022r.
- 13 stycznia 2022 | Polskie Radio Rzeszów / red. Karol SkrobaczEkologia a uczelnie wyższe. Co zrobić, by być bardziej eko?
Jakie inicjatywy należy podjąć, by uczelnie i inne instytucje były bardziej ekologiczne? – Wywiad z dr Justyną Berniak-Woźny, adiunktem w Katedrze Zarządzania WSIZ na temat rozwiązań ekologicznych z zakresu zrównoważonego rozwoju pod kątem wdrażania ich w placówkach edukacyjnych.
- 12 stycznia 2022 | Polskie Radio Rzeszów / red. Adam GłaczyńskiJak rozpoznać fałszywe informacje w Internecie?
Czy świat nauki oddał pole siejącym dezinformację użytkownikom mediów społecznościowych? Jak oddzielić prawdziwą informację medyczną od fałszywej? Dyskusja z udziałem prof. dr hab. Tomasza Gobana-Klasa z Katedry Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej WSIiZ i dr Jarosław Kinal z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
- 10 stycznia 2022 | VIP BIZNES & STYL / red. Alina BosakIdą chude lata. Zapłacimy za błędy w gospodarce
Chciałbym móc powiedzieć, że gorzej już być nie może, więc wszystko, co nas czeka musi być lepsze, ale nawet o taki optymizm dziś trudno. Myślę, że jednak będzie jeszcze gorzej. Kluczowy pozytywny scenariusz, jakiego możemy wyglądać, to zahamowanie trendów inflacyjnych – zauważa Artur Chmaj z Katedry Ekonomii i Finansów WSIiZ. Co przyniesie gospodarcza przyszłość? Zachęcamy do przeczytania wywiadu w magazynie VIP Biznes i Styl.
- 5 stycznia 2022 | Polskie Radio Rzeszów / red. Iwona PiętakJak demografia wpływa na polski system emerytalny?
W jaki sposób mała liczba urodzeń wpłynie na wysokość emerytur? Rozważaniami na ten temat podzielili się: dr Krzysztof Kaszuba, Prezes rzeszowskiego oddziału ekonomicznego oraz dr Jacek Rodzinka, Dyrektor ds. Rozwoju Komercji w Instytucie Badań i Analiz Finansowych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie.
- 29 grudnia 2021 | Strefa Biznesu - Podkarpacie / red. Urszula SobolEnterprise Europe Network – czym zajmuje się ośrodek działający przy WSIiZ?
Z jakich usług Ośrodka Enterprise Europe Network mogą skorzystać małe i średnie przedsiębiorstwa? Czego dotyczą usługi doradcze, szkolenia, jaki jest ich zakres? W jaki sposób ośrodek starał się lub stara pomóc przedsiębiorcom? – Rozmowa z dr Mirosławą Brają, kierowniczką Ośrodka Enterprise Europe Network działającego przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
- 28 grudnia 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Karol SkrobaczCzym właściwie jest ten eyetracking?
Pierwsze urządzenia przypominające eyetrackery funkcjonowały już dawno temu i służyły do badania wzroku. Obecnie technologia ta rozwinęła się niesamowicie i eyetracking’u można wykorzystywać np. w medycynie przy schorzeniach SM, psychologii czy marketingu. O specyfice technologii śledzenia ludzkiego wzroku opowiadała Weronika Górska, studentka WSIiZ.
- 24 grudnia 2021Jak wygląda Boże Narodzenie poza Polską? Święta oczami zagranicznych studentów WSIiZ
W Etiopii pełna uczta bożonarodzeniowa obejmuje: jagnięcinę, pieczeń z baraniny i tradycyjne napoje, takie jak „tej” – wino miodowe. Specjalnym daniem świątecznym jest „doro wat”, czyli pyszny, gęsty i pikantny gulasz z kurczakiem i całymi jajkami na twardo – opowiada Dawit Neteret z Etiopii, student WSIiZ. W jaki sposób święta Bożego Narodzenia obchodzone są przez obcokrajowców? Studenci WSIiZ opowiadali jak wygląda Boże Narodzenie w ich rodzinnych domach: na Ukrainie, w Gruzji, w Zimbabwe czy w USA.
- 27 stycznia 2023Wojna w Ukrainie oczami korespondenta. Spotkanie i dyskusja wokół książki „Opór” Pawła Pieniążka z udziałem Wojciecha Jagielskiego
Paweł Pieniążek w swojej książce „Opór” relacjonuje, jak wyglądało życie Ukraińców w przededniu wybuchu wojny i jak zmieniło się ono po 24 lutego 2022 roku. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spotkanie i dyskusję wokół najnowszej książki autora, które odbędzie się 22 lutego br. we WSIiZ. W spotkaniu weźmie udział również reporter i były korespondent wojenny Wojciech Jagielski.
- 26 stycznia 2023 | Super Nowości / Grzegorz KrólOlej droższy o 51 procent, masło o 40. Taniej na razie nie będzie
Rok do roku codzienne zakupy podrożały o ponad 19 procent. Wśród produktów liderem został olej, którego cena podskoczyła o ponad połowę. Temat inflacji w Polsce podjął Dominik Łazarz, ekspert ds. UE Europe Direct WSIiZ w Rzeszowie i Europe Direct w Gdańsku.
- 26 stycznia 2023Inżynieria oprogramowanie w bezpiecznych sieciach
- 26 stycznia 2023Zrównoważony rozwój i środowisko
- 25 stycznia 2023Za nami pierwsze w Rzeszowie spotkanie TEDx na temat klimatu – informacje medialne
W Rzeszowie po raz pierwszy zagościł TEDx Rzeszów Countdown. Wobec zmian klimatycznych nie jesteśmy bezradni, a każda i każdy z nas może przyczynić się do zmian na lepsze. Taki wniosek płynie z pierwszego zorganizowanego w Rzeszowie spotkanie TEDx Countdown. Temat spotkania brzmiał „Klimat to ludzie”. Wydarzenie odbyło się w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami medialnymi.
- 25 stycznia 2023Praca socjalna
- 25 stycznia 2023 | Gospodarka Podkarpacka / AdminDr inż. Magdalena Biesiadecka ekspertem w programie startupowym Shesnnovation Academy
Inauguracja IV edycji programu startupowego dla kobiet w technologiach „Shesnnovation Academy” odbyła się 13 stycznia br. w Warszawie. Celem programu jest wspieranie kobiet w rozwoju własnych firm technologicznych. Jedną z mentorek została dr inż. Magdalena Biesiadecka, adiunkt w Katedrze Technologii Produktów Kosmetycznych i Farmaceutycznych oraz dyrektor Centrum Badań i Usług Biomedycznych, współzałożycielka i prezes spółki Orcideo.
- 25 stycznia 2023Praktycy z firmy Cisco
- 25 stycznia 2023Przyznanie finansowania w ramach konkursu OPUS 22 LAP dla Katedry Technologii Produktów Kosmetycznych i Farmaceutycznych
Projekt badawczy pt. „Charakterystyka właściwości antyoksydacyjnych i chemoprewencyjnych polskich miodów odmianowych z wykorzystaniem modeli trawienia i absorpcji w przewodzie pokarmowym”, którego współautorkami są badaczki z Katedry Technologii Produktów Kosmetycznych i Farmaceutycznych WSIiZ, otrzymał finansowanie Narodowego Centrum Nauki (NCN) w kwocie ponad 638 tysięcy złotych. Projekt ten oprócz NCN otrzymał również pozytywną opinię niemieckiego German Research Foundation (DFG).
- 25 stycznia 2023Wszyscy mamy moc zmiany klimatu na lepsze czyli TEDx Rzeszów Countdown
Wobec zmian klimatycznych nie jesteśmy bezradni, a każda i każdy z nas może przyczynić się do zmian na lepsze! Taki wniosek płynie z pierwszego zorganizowanego w Rzeszowie spotkanie TEDx Countdown. Temat spotkania brzmiał „Klimat to ludzie”.