W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie został przyjęty do realizacji na lata 2022-2025 Plan Równości Płci mający na celu stworzenie przestrzeni bezpieczeństwa i równości na Uczelni.
Plan Równości Płci (Gender Equality Plan, GEP) nawiązuje do strategii i polityk publicznych przyjętych na szczeblu Unii Europejskiej i szczeblu krajowym oraz realizuje założenia strategii i polityk wewnętrznych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania. Więcej o PRP można przeczytać tutaj.
Plan Równości Płci (Gender Equality Plan) stanowi ważne uzupełnienie wdrożonych od roku akademickiego 2020/2021 uczelnianych polityk w zakresie przeciwdziałania mobbingowi, dyskryminacji i przemocy wobec pracowników, studentów i słuchaczy studiów podyplomowych. Realizacja założonych w PRP celów w zakresie m.in. podnoszenia świadomości konieczności równouprawnienia płci i różnorodności genderowej w społeczności akademickiej, a także co szczególnie istotne świadomości odnośnie różnych form dyskryminacji ze względu na płać oraz jej źródeł, przyczyni się do skuteczniejszego zapobiegania i zwalczania tego zjawiska w naszej uczelni – zwraca uwage Pełnomocniczka Rektora ds. przeciwdziałania mobbingowi, dyskryminacji i przemocy dr Katarzyna Kurzępa-Dedo.
NAUKA I EDUKACJA
Włączenie problematyki równości płci do badań i dydaktyki.
PROCESY DECYZYJNE I DORADCZE
Zapewnienie zrównoważonej reprezentacji płci w kadrze zarządzającej uczelni oraz innych zespołach i grupach decyzyjnych i roboczych.
KULTURA ORGANIZACYJNA
Ułatwianie godzenia obowiązków zawodowych z życiem rodzinnym.
BEZPIECZEŃSTWO
Zapobieganie i zwalczanie dyskryminacji ze względu na płeć.
Praktyczny obraz równości płci w naszej uczelni wygląda bardzo dobrze. Kobiety są Prorektorkami i Dziekankami. Szczebel zarządzania średniego szczebla, tak w obszarze dydaktyczno-naukowym (Prodziekani/Prodziekanki), jak i w obszarze administracyjnym jest wręcz zdominowany przez kobiety. To jednak nie znaczy, że nie mamy już nic do zrobienia. Zmiany świadomościowe i mentalnościowe są właściwie niekończącym się procesem. Budowanie kultury równościowej jest zresztą szczególnym wyzwaniem dla naszej wielokulturowej uczelni, która musi łączyć zasadę poszanowania różnic z promocją równości płci – informuje Prorektorka WSIiZ ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej dr hab. Agata Jurkowska-Gomułka, prof. WSIiZ.
Akademicka Sieć Bezpieczeństwa i Równości (ASBiR) jest organizacją skupiającą osoby pełniące na polskich uczelniach wyższych funkcje związane z ochroną praw i wartości akademickich, a także bezpieczeństwa, równości i różnorodności zarówno wśród studentów, jak i pracowników. Głównym celem jest zapewnienie przestrzeni bezpiecznego i poufnego dzielenia się wiedzą i doświadczeniami na temat problemów istniejących na uczelni i sposobów ich rozwiązywania, a także poszukiwanie najlepszych schematów działania w sytuacjach wymagających pomocy.
Obecnie jesteśmy jedną z nielicznych uczelni niepublicznych, której osoba pełniąca funkcję związaną z przeciwdziałaniem mobbingowi, dyskryminacji i przemocy, należy do ASBiR – podkreśla dr Katarzyna Kurzępa-Dedo.
Certyfikat HR Excellence in Research przyznawany przez Komisję Europejską to potwierdzenie, że dana jednostka charakteryzuje się przyjaznym środowiskiem pracy naukowej i realizuje transparentne zasady rekrutacji pracowników naukowych.
Utrzymanie przez Uczelnię tego prestiżowego wyrożnienia wymagało i wymaga podjęcia wielu inicjatyw kształtujących i ulepszających instrumenty rekrutacji, zatrudniania, czy ewaluacji pracowników. Pierwszy raport z wdrażania The Human Resources Strategy for Researchers – HRS4R w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania został złożony w 2019 r. i zyskał pozytywną ocenę ekspertów Komisji Europejskiej (…) – mówi Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej, dr hab. Agata JURKOWSKA-GOMUŁKA, prof. WSIiZ.
Luty 2025
Kobiece oblicze nauki – Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce
Prezentacja osiągnięć naukowych badaczek z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce.
Grudzień 2024
Seminarium popularnonaukowe prezentujące wyniki projektu Covid G.A.P. Polish perspective/ Perspektywa Polska (16.12.2024).
W ramach projektu realizowane były badania jakościowe związane z pracą naukową badaczy i badaczek w czasie kryzysu pandemicznego oraz możliwości jego długofalowego wpływu na rozwój naukowy w kontekście różnic genderowych. Główny problem badawczy dotyczy uwarunkowań produktywności akademickiej w sytuacji kryzysu pandemicznego, w tym zmiennych, takich jak role społeczne, sytuacja rodzinna, czy etap rozwoju kariery naukowej.
Prelegentki seminarium: dr Iwona Leonowicz-Bukała, dr Olga Kurek-Ochmańska, dr Monika Struck-Peregończyk.
Grudzień 2024
Język inkluzywny w polskich uczelniach wyższych
Szkolenie dla pracowniczek i pracowników WSIiZ pt. „Język inkluzywny w polskich uczelniach wyższych”, prowadzący: dr Jan Gałkowski (3.12.2024).
Obszary tematyczne szkolenia: język inkluzywny w praktyce uczelni wyższych w Polsce, język inkluzywny w kontaktach służbowych z osobami studiującymi i pracującymi w uczelni, kwestie szczegółowe (m.in. uwzględnianie potrzeb osób z niepełnosprawnością, osób LGBT+, osób neuroróżnorodnych i in.), planowanie zmian w uczelni w zakresie języka inkluzywnego.
Listopad 2024
Wykluczenie kobiet i nierówność płci w świetle technologii i zmian klimatycznych
Debata z udziałem naukowczyń i naukowców WSIiZ pt. „Wykluczenie kobiet i nierówność płci w świetle technologii i zmian klimatycznych” (5.11.2024), w trakcie której poruszane zostały problemy wykluczenia i dyskryminacji, nie tylko kobiet, ale także osób niepełnosprawnych i starszych.
Punktem wyjścia do dyskusji była prezentacja książki dr hab. Konrada Szocika, prof. WSIiZ, pt. „Feminist Bioethics in Space. Gender Inequality in Space Exploration” opublikowanej w Oxford University Press w 2024 roku.
Październik-listopad 2024
Stand Up. Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych
Szkolenia online pt. „Stand Up. Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych”
dla studentów i studentek ścieżek anglojęzycznych i polskojęzycznych (10 .10, 26.11, 27.11.2024 r.). Prowadzące szkolenia, trenerki Fundacji Feminoteka,: „(…) uczą, jak reagować, kiedy doświadczamy molestowania, ale również jak nie pozostać bezradnym świadkiem/bezradną świadkinią takiej sytuacji i zadbać o bezpieczeństwo swoje i osoby doświadczającej molestowania. 5D to zestaw prostych narzędzi: dekoncertuj, dołącz innych, dokumentuj, dojdź do głosu i daj wsparcie po, które są dostępne praktycznie dla każdej osoby. Dzięki tej metodzie podkreślamy, że nie ma zgody na molestowanie i pokazujemy uczestnikom i uczestniczkom szkoleń, że mają w zasięgu ręki możliwości, aby uczynić swoją społeczność bezpieczniejszą.”
Czerwiec 2024
Szkolenie poświęcone włączającej społeczności akademickiej
Szkolenie online dla pracowniczek i pracowników WSIiZ pt. „Włączająca społeczność akademicka: warsztat antydyskryminacyjny dla równości płci w akademii”, prowadząca dr Iwona Leonowicz-Bukała (14,17.06.2024).
Celem szkolenia było podniesienie świadomości jego uczestników na temat problemów dyskryminacji w środowisku akademickim, głównie w kontekście równości płci, ale także dyskryminacji na tle rasy, etniczności, narodowości, religii wieku czy stanu zdrowia. Warsztat wzmacniając kompetencje miękkie był jednocześnie naturalną kontynuacją szkolenia o prawnych aspektach przeciwdziałania mobbingowi, dyskryminacji i przemocy.
Maj 2024
Niepełnosprawność – newsletter Biura Zrównoważonego Rozwoju WSIiZ
Tematem majowego newsletteru Biura Zrównoważonego Rozwoju jest niepełnosprawność. Postulatowi uwzględniania potrzeb osób pokrzywdzonych i grup marginalizowanych w politykach dążących do zmniejszenia nierówności poświęcony jest Cel nr 10 z 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju.
W ramach zadań szczegółowych zamieszczonych w Agendzie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 przewidziano m.in. promowanie i wzmacnianie do 2030 roku inkluzji społecznej, gospodarczej i politycznej wszystkich ludzi, bez względu na wiek, płeć, niepełnosprawność, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię lub status ekonomiczny bądź inny.
Maj 2024
Warsztaty antydyskryminacyjne „POZNAЙMY_SIĘ”
Studenci kierunku Filologia, wspólnie z wykładowczyniami WSIiZ – dr Iwoną Leonowicz-Bukałą oraz dr Paulą Wieczorek, wzięli udział w warsztatach antydyskryminacyjnych. Zostały one zorganizowane przez Dom Ukraiński we współpracy z Podkarpackim Stowarzyszeniem dla Aktywnych Rodzin (PSAR) w Centrum TUTU.
Kwiecień 2024
Czego potrzebują dziś Polki i dlaczego ważne są feminatywy?
Panel dyskusyjny pt. „Czego potrzebują dziś Polki i dlaczego ważne są feminatywy?” zorganizowany przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym” w ramach cyklu pt. „W labiryncie świata” (25.04.2024).
Marzec 2024
Równość – newsletter Biura Zrównoważonego Rozwoju WSIiZ
Tematem marcowego newsletteru Biura Zrównoważonego Rozwoju jest Cel nr 5 z 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju: Osiągnąć równość płci oraz wzmocnić pozycję kobiet i dziewcząt.
„Równość płci to nie tylko powszechne prawo człowieka, to także fundament zrównoważonego świata, w którym ludzie będą żyć w pokoju i dobrobycie. Zapewnienie kobietom i dziewczętom równego dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej i godziwej pracy oraz do udziału w procesie decyzyjnym w sprawach politycznych i ekonomicznych wzmocni zrównoważone gospodarki i przyniesie korzyści społeczeństwom i całej ludzkości.”*
*Cel 5: Osiągnąć równość płci oraz wzmocnić pozycję kobiet i dziewcząt
Luty 2024
Musimy bardziej uwierzyć w siebie
Wywiad z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w Nauce pt. „Musimy bardziej uwierzyć w siebie” z naukowczyniami WSIiZ na temat pracy naukowej z kobiecego punktu widzenia.
Styczeń 2024
Sprawozdanie z wdrażania w roku 2023 przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie uczelnianego Planu Równości Płci na lata 2022-2025 przyjętego Zarządzeniem Rektora WSIiZ nr 80/2022 z dnia 4 listopada 2022 r. mającego na celu stworzenie przestrzeni bezpieczeństwa i równości.
Grudzień 2023
Każda płeć jest równa. Nasi studenci o tym wiedzą
O różnorodnych formach nierówności płci na świecie oraz o działaniach, które pomagają te nierówności ograniczać, rozmawiano w czasie debaty „Każda płeć jest równa/ every gender is equal” w ramach tegorocznych obchodów Dnia Praw Człowieka. Wydarzenie odbyło się 12 grudnia 2023 r. w Klubie Studenckim IQ w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Gościem honorowym wydarzenia był dr Zdzisław Rapacki, ekonomista i wieloletni dyplomata, Stały Przedstawiciel RP przy biurze ONZ w Genewie w latach 2004-2010.
Wykład wprowadzający do debaty pt. „Rola organizacji międzynarodowych w kształtowaniu standardów i monitorowaniu przestrzegania praw człowieka/The role of international organizations in shaping standards and monitoring compliance with human rights” wygłosił dr Zdzisław Rapacki.
W debacie obok dra Rapackiego udział wzięli Małgorzata Wejsis-Gołębiak, wykładowczyni w Katedrze Nauk o Polityce i Administracji WSIiZ, oraz studenci kierunku Zarządzanie: Mieczysław Moneta, opiekun koła naukowego Międzykulturowy Klub Badawczy „The Globe” i Valeriia Krasnozhon.
Ważnym elementem wydarzenia było podsumowanie tegorocznego Maratonu Pisania Listów Amnesty International. Debacie towarzyszyła również wystawa plakatów „WSZYSCY MAJĄ RÓWNE PRAWA BEZ WZGLĘDU NA PŁEĆ”/”ALL PEOPLE HAVE RIGHTS REGARDLESS OF GENDER”, której pomysłodawcą i organizatorem była Rada Kół Naukowych WSIiZ we współpracy z KN The Globe, na wystawę złożyło się 16 prac autorstwa studentów kierunku Grafika komputerowa.
Grudzień 2023
Zapraszamy na debatę „Równość płci/ every gender is equal”
Wydarzenie odbędzie się w dniu 12 grudnia 2023 r. o godz. 9.30. w Klubie Studenckim IQ w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Debata będzie w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski. Debata pozwoli poznać sposób postrzegania kwestii równości płci przez studentów z różnych kręgów kulturowych, przybliży wachlarz stosowanych na świecie rozwiązań antydyskryminacyjnych oraz działalność organizacji międzynarodowych. Gościem honorowym wydarzenia będzie dr Zdzisław Rapacki, ekonomista i wieloletni dyplomata, Stały Przedstawiciel RP przy biurze ONZ w Genewie w latach 2004-2010.
Październik 2023
WSIiZ członkiem Akademickiej Sieci Bezpieczeństwa i Równości
Członkostwo w ASBiR pozwala na bieżąco uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych przez uczelnie zrzeszone, a związanych z działaniami lub planami rozwiązań instytucjonalnych w obszarze bezpieczeństwa oraz równości w środowisku akademickim.
Maj 2023
Szkolenie poświęcone przeciwdziałaniu mobbingowi, dyskrminacji i przemocy
Szkolenie odbyło się 26 maja i 14 czerwca 2023, poprowadził je dr Andrzej Kiebała. W czasie szkolenia omówione zostały: kwestia równości w zatrudnieniu, rodzaje oraz skutki dyskryminacji i mobbingu, uprawnienia pracownika w razie dyskryminacji i mobbingu, obowiązki pracodawcy w zakresie przeciwdziałania i zwalczania dyskryminacji oraz mobbingu, a także odpowiedzialność pracodawcy i innych osób (przełożeni i inni pracownicy) za dyskryminację i mobbing.
Listopad 2022
Plan Równości Płci przyjęty Zarządzeniem Rektora WSIiZ nr 80/2022 z dnia 4 listopada 2022 r. ma na celu stworzenie przestrzeni bezpieczeństwa i równości sprzyjających harmonijnemu rozwojowi wszystkich członków i członkiń społeczności akademickiej, którą tworzą pracownicy oraz pracowniczki badawczo-dydaktyczne, wykładowcy i wykładowczynie, pracownicy i pracowniczki administracyjne oraz studenci i studentki.
Październik 2020
Polityka przeciwdziałania mobbingowi, dyskryminacji i przemocy wobec studentów oraz pracowników uczelni WSIiZ
WSIiZ wdrożyła tę politykę od roku akademickiego 2020/2021. Pierwszym Pełnomocnikiem Rektora ds. przeciwdziałania mobbingowi, dyskryminacji i przemocy był dr Konrad Szocik, obecnie Pełnomocniczką jest dr Katarzyna Kurzępa-Dedo. Przemoc, mobbing i dyskryminacja to trzy zjawiska, których nie można tolerować, zwłaszcza w środowisku akademickim. Każdy pracownik/ student, który doznał dyskryminacji, mobbingu bądź przemocy powinien zgłosić sprawę do Pełnomocnika Rektora ds. przeciwdziałania mobbingowi, dyskryminacji i przemocy.