- 4 sierpnia 2023 | Kurier Rzeszowski / Justyna KozłowskaPoznaj tematy prac dyplomowych, które przygotowali absolwenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania
Zachęcamy do zapoznania się z tematami prac dyplomowych, które podjęli tegoroczni absolwenci WSIiZ. „Zrównoważone metody projektowania: opakowanie ekologiczne” czy „Naturalne surowce jako alternatywa dla mikroplastiku w peelingach do ciała” – to tylko niektóre z tematów prac dyplomowych obronionych w tym roku akademickim we WSIiZ. Tematyka jest bardzo różnorodna, ale pewne jest jedno – te prace budzą zainteresowanie.
- 24 lipca 2023 | Polskie Radio Rzeszów / Barbara KozłowskaO problematyce facebookowych grup online dla chorych na cukrzycę – rozmowa z dr Iwoną Leonowicz-Bukałą w Polskim Radiu Rzeszów
Dr Iwona Leonowicz-Bukała z Katedra Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej WSIiZ opowiedziała o efektach prac badawczych dotyczących problematyki facebookowych grup online dla chorych na cukrzycę lub ich opiekunów w Polskim Radiu Rzeszów.
- 20 lipca 2023 | Lublin24.pl / -Biomedycyna: nauka przyszłości
Zastosowanie biomedycyny w świecie medycyny to krok milowy w branży medycznej. Bez jej osiągnięć nie moglibyśmy mówić o nowych innowacyjnych terapiach i procedurach. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jest jedną z pierwszych uczelni oferującą studia na kierunku Biomedycyna. Ich uruchomienie wynika z zapotrzebowania rynku pracy i konieczności wprowadzania innowacji w świecie medycyny. O wyzwaniach współczesnej biomedycyny opowiada dr Marlena Krawczyk-Suszek, Pełnomocnik Rektora WSIiZ ds. rozwoju Kolegium Medycznego, Kierownik Katedry Fizjoterapii.
- 13 lipca 2023WSIiZ z dotacją z budżetu województwa podkarpackiego – informacje medialne
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania otrzymała 80 tysięcy złotych wsparcia z budżetu województwa podkarpackiego na zakupy inwestycyjne. Dotacja zostanie przeznaczona na zakup specjalistycznego sprzętu związanego z kształceniem na kierunku Pielęgniarstwo.
- 12 lipca 2023Studenci WSIiZ piątym najlepszym zespołem w Polsce – informacje medialne
Studenci Grafiki komputerowej i produkcji multimedialnej reprezentujący zespół „Hexateam” znaleźli się w TOP 5 najlepszych zespołów w Polsce w konkursie Zespołowego Tworzenia Gier Komputerowych. Zespół „Hexateam” w składzie: Angelika Prędka, Marek Wawrzak, Igor Jajuga, Mateusz Seredyński (studenci Grafiki komputerowej i produkcji multimedialnej we WSIiZ) oraz Artur Szałyga (student Politechniki Rzeszowskiej) podczas konkursu zaprezentował grę „Teethcarnation”.
- 11 lipca 2023 | Polskie Radio Rzeszów / Ewa Niedziałek-SzeligaJak zmiany klimatyczne wpływają na dostęp do wody pitnej?
Od ostatnich sześćdziesięciu lat powierzchnia obszarów suchych zwiększa się średnio o 1% rocznie. Już 1,5 miliarda ludzi na świecie mają problem z dostępem do wody pitnej odpowiedniej jakości i czystości. Problemem jest nie tylko utrudniony dostęp do wody pitnej, to również utrata bioróżnorodności ekologicznej i przede wszystkim, zmiany klimatyczne. Nie bez znaczenia pozostaje kondycja systemu żywności i bezpieczeństwo żywnościowe. O tym mówił dr hab. inż. Zbigniew Karaczun, prof. Wyższej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, podczas ostatniego z cyklu wykładów Przybij Piątkę nauce. Cykl zorganizowano w Wyższej Szkole Informatyki i Zarzadzania w Rzeszowie.
- 10 lipca 2023 | Gazeta Wyborcza Rzeszów / Wioletta KrukCzy wyprawy w Kosmos mogą być nieetyczne? „Jest wiele argumentów przeciwko”
Gdybyśmy chcieli, żeby ludzkość kontynuowała obecność w Kosmosie, ludzie musieliby się rozmnażać w warunkach kosmicznych. Jakie miałoby to konsekwencje? Podejrzewam, że wiele negatywnych dla kobiet, które spotkałyby się z ogromną presją. Moglibyśmy mieć do czynienia z modelem seksistowsko-patriarchalnym – ocenia dr Konrad Szocik, filozof z WSIiZ w Rzeszowie. Dr Konrad Szocik jest autorem pierwszej książki na świecie poświęconej bioetyce misji kosmicznych, która jest efektem pobytu na Uniwersytecie Yale. Monografia „The Bioethics of Space Exploration. Human Enhancement and Gene Editing in Future Space Missions” została wydana przez jedno z najbardziej prestiżowych wydawnictw — Oxford Academic (Oxford University Press).
- 5 lipca 2023 | Rzeszów News / -Po tych studiach zarobisz najwięcej. Poznaj top 5 kierunków
Zainteresowania oraz chęć zrobienia kariery – to właśnie te czynniki mają wpływ na wybór kierunku studiów. Istotnym aspektem jest jednak także perspektywa zatrudnienia oraz wysokość wynagrodzenia w danym sektorze. W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie trwa rekrutacja na nowy rok akademicki. Które kierunki studiów są najlepiej opłacalne? Poznaj top 5 „pewniaków”, które zapewnią wysokie zarobki po studiach.
- 5 lipca 2023 | Polskie Radio Program 4 / Mateusz KulikSztuczna inteligencja i muzyka. Potrzebne są bazy danych i prawo chroniące twórców
Uczenie maszynowe to dziedzina, która już na stałe zagościła w świecie nauki czy przemysłu. Dziś sztuczna inteligencja wdziera się też do branży rozrywkowej, tworzy grafiki, obrazy, bywa także kompozytorem muzyki. O sztucznej inteligencji i muzyce opowiedział Piotr Synoś, asystent w katedrze Zastosowań Systemów Informatycznych w Polskim Radiu Program 4.
- 4 lipca 2023 | Gospodarka Podkarpacka / -Czasopismo WSIiZ „Financial Internet Quarterly (FIQ)” otrzymało Impact Factor
Po raz pierwszy w historii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie uczelniane czasopismo dostało się do Journal Citation Reports (Web of Science/Clarivate). Wskaźnik cytowań czyli Impact Factor (IF) dla FIQ wynosi 0,5.
- 6 grudnia 2023Finał 10. edycji konkursu „WSIiZ ma Talent”
- 6 grudnia 2023Wizyta przedstawiciela firmy Trans.eu na kierunku Logistyka
Studenci kierunku Logistyka, w ramach uczelnianego projektu „Loża Biznesu”, mieli okazję spotkać się z przedstawicielem firmy Trans.eu Group S.A. – Wojciechem Pawelskim, Kierownikiem Zarządzania Projektami. Główna działalność Trans.eu Group S.A. polega na tworzeniu i rozwijaniu platformy dla branży logistycznej o nazwie TransEU. Firma oferuje również kompleksowe usługi prawne, finansowe, rekrutacyjne i brokerskie dla branży logistycznej. Spotkanie odbyło się 27 listopada br.
- 6 grudnia 2023Musimy wspólnie działać: podsumowanie I Ogólnopolskiej Debaty „Nasza planeta – nasza wspólna przyszłość”
Ponad 200 osób wzięło udział w I Ogólnopolskiej Debacie „Nasza planeta – nasza wspólna przyszłość”, podczas której o niezbędnych dla rolnictwa i klimatu rozwiązaniach rozmawiali naukowcy, aktywiści, politycy, samorządowcy, przedstawiciele sektora rolniczego, ekolodzy oraz młodzież. To bardzo cenne, że wielość punktów widzenia pozwoliła przyjrzeć się omawianym zagadnieniom w sposób kompleksowy, uwzgledniający różne interesy i perspektywy – ocenili uczestnicy spotkania. Organizatorem debaty, która odbyła się 5 grudnia br., była Wyższa Szkoła informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Koalicja Klimatyczna.
- 6 grudnia 2023Spotkanie instytucji posiadających europejskie wyróżnienie „HR Excellence in Research”
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej była organizatorem spotkania dla polskich instytucji, które posiadają europejskie wyróżnienie „HR Excellence in Research”. W trakcie wydarzenia, które odbyło się 5 grudnia br., zostały omówione najnowsze rozwiązania i inicjatywy europejskie wspierające rozwój zawodowy naukowców, a także dokonania polskich jednostek w tym zakresie.
- 6 grudnia 2023Wystawa „Eco poster in UITM”
- 5 grudnia 2023Dr inż. Leszek Gajecki
- 5 grudnia 2023Debata „Nasza planeta – nasza wspólna przyszłość”
- 5 grudnia 2023Biuro Zrównoważonego Rozwoju
Zadaniem biura jest realizacja Strategii Zrównoważonego Rozwoju WSIiZ oraz monitorowanie wszystkich projektów związanych są ze zrównoważonym rozwojem, jakie są realizowane na Uczelni. Są to działania skupione w trzech obszarach:
- 4 grudnia 2023Dr Konrad Szocik weźmie udział w konferencji Technologia-Biznes-Inwestycje w PCI
Dr Konrad Szocik weźmie udział w panelu dyskusyjnym pt. „Czy trzeba polecieć w kosmos, żeby zrobić tam biznes?” w ramach konferencji Technologia-Biznes-Inwestycje w Podkarpackim Centrum Innowacji. Wydarzenie odbędzie się 7 grudnia br.