- 13 stycznia 2022 | Polskie Radio Rzeszów / red. Karol SkrobaczEkologia a uczelnie wyższe. Co zrobić, by być bardziej eko?
Jakie inicjatywy należy podjąć, by uczelnie i inne instytucje były bardziej ekologiczne? – Wywiad z dr Justyną Berniak-Woźny, adiunktem w Katedrze Zarządzania WSIZ na temat rozwiązań ekologicznych z zakresu zrównoważonego rozwoju pod kątem wdrażania ich w placówkach edukacyjnych.
- 12 stycznia 2022 | Polskie Radio Rzeszów / red. Adam GłaczyńskiJak rozpoznać fałszywe informacje w Internecie?
Czy świat nauki oddał pole siejącym dezinformację użytkownikom mediów społecznościowych? Jak oddzielić prawdziwą informację medyczną od fałszywej? Dyskusja z udziałem prof. dr hab. Tomasza Gobana-Klasa z Katedry Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej WSIiZ i dr Jarosław Kinal z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
- 10 stycznia 2022 | VIP BIZNES & STYL / red. Alina BosakIdą chude lata. Zapłacimy za błędy w gospodarce
Chciałbym móc powiedzieć, że gorzej już być nie może, więc wszystko, co nas czeka musi być lepsze, ale nawet o taki optymizm dziś trudno. Myślę, że jednak będzie jeszcze gorzej. Kluczowy pozytywny scenariusz, jakiego możemy wyglądać, to zahamowanie trendów inflacyjnych – zauważa Artur Chmaj z Katedry Ekonomii i Finansów WSIiZ. Co przyniesie gospodarcza przyszłość? Zachęcamy do przeczytania wywiadu w magazynie VIP Biznes i Styl.
- 5 stycznia 2022 | Polskie Radio Rzeszów / red. Iwona PiętakJak demografia wpływa na polski system emerytalny?
W jaki sposób mała liczba urodzeń wpłynie na wysokość emerytur? Rozważaniami na ten temat podzielili się: dr Krzysztof Kaszuba, Prezes rzeszowskiego oddziału ekonomicznego oraz dr Jacek Rodzinka, Dyrektor ds. Rozwoju Komercji w Instytucie Badań i Analiz Finansowych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie.
- 29 grudnia 2021 | Strefa Biznesu - Podkarpacie / red. Urszula SobolEnterprise Europe Network – czym zajmuje się ośrodek działający przy WSIiZ?
Z jakich usług Ośrodka Enterprise Europe Network mogą skorzystać małe i średnie przedsiębiorstwa? Czego dotyczą usługi doradcze, szkolenia, jaki jest ich zakres? W jaki sposób ośrodek starał się lub stara pomóc przedsiębiorcom? – Rozmowa z dr Mirosławą Brają, kierowniczką Ośrodka Enterprise Europe Network działającego przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
- 28 grudnia 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Karol SkrobaczCzym właściwie jest ten eyetracking?
Pierwsze urządzenia przypominające eyetrackery funkcjonowały już dawno temu i służyły do badania wzroku. Obecnie technologia ta rozwinęła się niesamowicie i eyetracking’u można wykorzystywać np. w medycynie przy schorzeniach SM, psychologii czy marketingu. O specyfice technologii śledzenia ludzkiego wzroku opowiadała Weronika Górska, studentka WSIiZ.
- 24 grudnia 2021Jak wygląda Boże Narodzenie poza Polską? Święta oczami zagranicznych studentów WSIiZ
W Etiopii pełna uczta bożonarodzeniowa obejmuje: jagnięcinę, pieczeń z baraniny i tradycyjne napoje, takie jak „tej” – wino miodowe. Specjalnym daniem świątecznym jest „doro wat”, czyli pyszny, gęsty i pikantny gulasz z kurczakiem i całymi jajkami na twardo – opowiada Dawit Neteret z Etiopii, student WSIiZ. W jaki sposób święta Bożego Narodzenia obchodzone są przez obcokrajowców? Studenci WSIiZ opowiadali jak wygląda Boże Narodzenie w ich rodzinnych domach: na Ukrainie, w Gruzji, w Zimbabwe czy w USA.
- 23 grudnia 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Justyna PiekłoJaką żywność wybierać, by zdrowo żyć?
Jakość i bezpieczeństwo zdrowotne żywności jest istotnym elementem zdrowego stylu życia – twierdzi prof. Jan Krupa i dodaje: Żywość konwencjonalna (oferowana przez supermarkety) pochodząca z produkcji wysokotowarowej działa powoli i systematycznie na nasz organizm… jak trucizna. Jakie produkty powinniśmy wybierać, by żyć zdrowo?
- 20 grudnia 2021„Wielkie Pytania w Nauce” zainaugurowane po raz szósty – relacje medialne
2 grudnia 2021 roku Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie rozważaniami nad teorią superstrun zainaugurowała VI edycję cyklu „Wielkie Pytania w Nauce”. Gośćmi spotkania zatytułowanego „Kaprysy Wszechświata” byli: ks. prof. Michał Heller oraz dr hab. Janusz Wawrowski. Spotkanie poprowadził red. Wojciech Bonowicz. Informacje o tym wydarzeniu ukazały się w licznych podkarpackich mediach.
- 20 grudnia 2021„Czy wiesz, co jesz?” – relacje medialne
800 g warzyw i owoców dziennie, dwa do czterech jajek, ograniczenie mięsa i tłuszczy – to najważniejsze wskazówki redaktor Katarzyny Bosackiej, by zmodyfikować dietę na zdrowszą i cieszyć się długim życiem. Przedstawiła je w ramach wykładu pt. „Czy wiesz, co jesz?” organizowanego w ramach cyklu „Przybij piątkę nauce”.
- 15 maja 2025Dr Maciej Ryś, pomysłodawca HackCarpathi, wydał książkę o hackathonach!
„To wyróżnia moją książkę – nie jest ona laurką dla hackathonów, lecz krytyczną analizą ich zalet i wad” – mówi w rozmowie z redaktorką portalu wsiz.edu.pl dr Maciej Ryś, autor „Sparks for Innovation. Why Hackathons Work and How to Organize One” i pomysłodawca HackCarpathi, której współorganizatorem jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
- 15 maja 2025Dr Braddock, prof. Oviedo i prof. Tachibana podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem ze studentami WSIiZ
W tym semestrze akademickim studenci i wykładowcy WSIiZ mieli okazję poznania trzech światowych naukowców. Na naszej uczelni gościli dr Martin Braddock, o. prof. Lluis Oviedo i prof. Koji Tachibana. Wykładowcy poruszali m.in. takie tematy, jak spowolnienie procesów starzenia, kondycja religii i duchowości w erze cyfrowej oraz aspekt ludzkiej zależności od innych, poszerzony o relacje człowieka z naturą.
- 14 maja 2025Jubileuszowe Seminarium z okazji 10-lecia Katedry Logistyki i Inżynierii Procesowej
W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odbyło się Jubileuszowe Seminarium, zorganizowane z okazji 10-lecia utworzenia Katedry Logistyki i Inżynierii Procesowej (KLiIP). Wydarzenie zgromadziło ponad 30 uczestników – studentów, pracowników naukowo-dydaktycznych oraz przedstawicieli firm z sektora logistyki, przemysłu i nowoczesnych technologii.
- 14 maja 2025Studentka i absolwentka WSIiZ w finale „Konfrontacji Plakatu Studenckiego”
Do finału konkursu „Konfrontacje Plakatu Studenckiego” i prestiżowej wystawy zakwalifikowały się absolwentka i studentka WSIiZ. Ich prace, z ponad 1300 nadesłanych, wybrała Rada Programowa złożona z profesjonalnych artystów z Polski i zagranicy.
- 14 maja 2025ALO awansowało w najnowszym rankingu liceów portalu WaszaEdukacja.pl
Publiczne Akademickie Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi w Rzeszowie znalazło się na czwartym miejscu w Rzeszowie wśród liceów w najnowszym rankingu liceów i techników portalu WaszaEdukacja.pl. W całej Polsce wzięto pod uwagę 2246 liceów i 1622 techników.
- 13 maja 2025Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania podpisały umowę o współpracy
Wymiana doświadczeń, prowadzenie wspólnej działalności naukowej, kreatywnej i promocyjnej – to główne założenia umowy partnerskiej między Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie a Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania. W wyniku umowy WDK stał się partnerem dla kierunku Projektowanie graficzne.
- 13 maja 2025Centrum Symulacji Medycznej
Nowoczesność, technologia i edukacja na najwyższym poziomie – tak w skrócie można opisać Centrum Symulacji Medycznej im. dr. Ryszarda Palczaka w Kielnarowej przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. To przełomowe przedsięwzięcie, nie tylko podnosi standard kształcenia przyszłych pracowników ochrony zdrowia, ale także stawia uczelnię wysoko wśród instytucji oferujących innowacyjne metody nauczania medycyny w Polsce.
- 13 maja 2025Otwarcie Centrum Symulacji Medycznej WSIiZ – informacje medialne
W Kielnarowej zostało otwarte Centrum Symulacji Medycznej im. dr. Ryszarda Palczaka przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. To przełomowe przedsięwzięcie nie tylko podnosi standard kształcenia przyszłych pracowników ochrony zdrowia, ale także stawia uczelnię wysoko wśród instytucji oferujących innowacyjne metody nauczania medycyny w Polsce. Symulacja medyczna pozwala na zdobywanie praktycznego doświadczenia w warunkach odzwierciedlających realia pracy klinicznej, jednocześnie zapewniając pełne bezpieczeństwo i eliminując ryzyko dla pacjentów.
- 13 maja 2025Carpathian Startup Fest 2025 – startuje 21 maja
Przed nami Carpathian Startup Fest 2025. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie po raz kolejny została Partnerem Akademickim tego wydarzenia, które jest jednym z największych na Podkarpaciu w obszarze przedsiębiorczości oraz startupów. Carpathian Startup Fest 2025 odbędzie się 21 i 22 maja br. w Zen.com Expo w Jasionce koło Rzeszowa.
- 12 maja 2025Mariusz Pisarski doktorem habilitowanym
9 maja 2025 roku Rada Naukowa Dyscypliny Nauki o Komunikacji Społecznej i Mediach Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie nadała Panu Mariuszowi Pisarskiemu stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o komunikacji społecznej i mediach. Było to pierwsze kolokwium habilitacyjne we WSIiZ.