- 7 listopada 2024 | Polskie Radio Rzeszów / Adam GłaczyńskiDr Wergiliusz Gołąbek o nowej edycji spotkań „Wielkie pytania w nauce”
Dr Wergiliusz Gołąbek, Wiceprezydent WSIiZ opowiedział o kolejnej edycji wykładów „Wielkie Pytania w Nauce”. Cyklu spotkań z wybitnymi naukowcami, przedstawicielami kultury, artystami, dziennikarzami przygotowywanym przez WSIiZ od 2016 roku. Dr Gołąbek mówił o olbrzymim zainteresowaniu, jakim cieszą się te spotkania, o wypełnionej po brzegi sali Filharmonii Podkarpackiej podczas tych wydarzeń. Mówił także o najbliższym wykładzie, który poświęcony będzie językowi polskiemu w Internecie. Spotkanie odbędzie się 27 listopada br.
- 6 listopada 2024Dzień Otwarty WSIiZ – informacje medialne
Około 560 uczniów z podkarpackich szkół uczestniczyło w wykładzie o nauce i motywacji Pauliny Miś z kanału Paulina od Matematyki, prezentacji kół naukowych i samorządu studenckiego, wykładach i warsztatach praktycznych, odwiedziło strefę nauki, strefę relaksu i masażu oraz strefę rozrywki. To tylko część atrakcji, z których mogli skorzystać uczestnicy Dnia Otwartego WSIiZ, zorganizowanego w Centrum Edukacji Międzynarodowej w Kielnarowej.
- 15 października 2024Uroczysta Inauguracja 29. roku akademickiego we WSIiZ – informacje medialne
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania uroczyście zainaugurowała 29. rok akademicki. Zgodnie z uczelnianą tradycją Inauguracja odbyła się w Centrum Edukacji Międzynarodowej w kampusie WSIiZ w Kielnarowej. Uroczystość obfitowała w wiele ważnych wydarzeń.
- 14 października 2024 | Polskie Radio Rzeszów / Adam GłaczyńskiWystawa „WSIiZUALNIE” – prace studentów i absolwentów WSIiZ
Nagradzane na międzynarodowych konkursach prace studentów i absolwentów Pracowni Projektowania Graficznego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie można oglądać na wystawie w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej. Ekspozycja potrwa do 16 października. Wystawa pt. „WSIiZUALNIE” prezentuje twórczość młodych, utalentowanych artystów i ich nowatorskie podejście do projektowania graficznego.
- 10 października 2024 | Polskie Radio Rzeszów / Roman AdamskiDr hab. Andrzej Rozmus, prof. WSIiZ, o nowych wyzwaniach dla szkolnictwa wyższego
Rektor dr hab. Andrzej Rozmus, prof. WSIiZ, mówił o rozpoczęciu nowego roku akademickiego, w którym WSIiZ zanotowało 20% wzrost liczby kandydatów z Polski na kierunkach polskojęzycznych. Przypomniał, że domeną Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie są kierunki studiów, na które cały czas jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Mówił także o nowych wyzwaniach, zwłaszcza w kontekście nowelizacji ustawy prawo o szkolnictwie wyższym. Podkreślał, że nowa ustawa powinna przede wszystkim zawierać sformułowanie dotyczące uczciwych zasad gry między uczelniami.
- 8 października 2024Zbiórka darów dla uczniów i szkół z zalanych terenów – informacje medialne
Dzięki zorganizowanej przez WSIiZ i ALO zbiórce do uczniów i szkół z terenów powodziowych trafi wiele potrzebnych rzeczy, które wypełniły po sufit dwa duże samochody dostawcze. W zbiórkę włączyli się nie tylko studenci i pracownicy WSIiZ oraz uczniowie i nauczyciele ALO, ale przede wszystkim mieszkańcy Rzeszowa i inne rzeszowskie szkoły. W piątek, uczniowie ALO oraz studenci i pracownicy WSIiZ przystąpili do pakowania darów. Zebrane artykuły szkolne oraz inne rzeczy zostały spakowane w aż 50 dużych pudeł. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania przekazała także 30 komputerów i 30 monitorów, które trafią do części poszkodowanych szkół.
- 3 października 2024 | Polskie Radio Rzeszów / Barbara KozłowskaPodkarpacie krainą derenia jadalnego – patenty dla WSIiZ
Początkiem sierpnia 2024 r. Urząd Patentowy RP przyznał Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie dwa patenty na wynalazki będące efektem projektu realizowanego w ramach konkursu grantowego organizowanego przez Podkarpackie Centrum Innowacji. Dr hab. Zofia Nizioł-Łukaszewska, prof. WSIiZ, mgr Martyna Zagórska-Dziok i mgr Aleksandra Ziemlewska, z Katedry Technologii Produktów Kosmetycznych i Farmaceutycznych, w rozmowie na radiowej antenie wyjaśniają założenia projektu „Innowacyjna seria ekologicznych i organicznych emulsji ciekłokrystalicznych z dodatkiem micelarnego ekstraktu z derenia jadalnego” oraz przedstawiają szeroki wachlarz właściwości derenia jadalnego.
- 17 września 202416. edycja InternetBeta – informacje medialne
Umiejętna komunikacja, zastosowanie sztucznej inteligencji, etyka i aspekty psychologiczne funkcjonowania w świecie cyfrowym – to główne wątki podejmowane podczas 16. edycji Konferencji InternetBeta. To jedna z najważniejszych konferencji w Polsce poświęconych branży internetowej i nowym technologiom. Wykłady i prezentacje odbywały się w Centrum Edukacji Międzynarodowej w Kampusie WSIiZ w Kielnarowej.
- 9 września 2024 | Polskie Radio Rzeszów / Piotr MalecCzy sztuczna inteligencja zagraża procesowi edukacyjnemu?
Dr Iwona Leonowicz-Bukała, Dziekanka Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej WSIiZ, na antenie radia mówiła o obawie zakłócenia procesu edukacyjnego przez sztuczną inteligencję. O coraz powszechniejszej roli AI wśród uczniów, jako narzędzia tworzącego za nich wypracowania. Mówiła również o konieczności szkolenia nauczycieli, aby nadążali za bardzo szybkim rozwojem tych narzędzi. Podkreśliła także konieczność podnoszenia świadomości uczniów, na wszystkich szczeblach edukacji i w szkołach podstawowych i w szkołach średnich, na temat ograniczeń tych narzędzi oraz kwestii etycznych, które się wiążą z ich używaniem.
- 6 września 2024 | Program Pierwszy Polskiego Radia / Jakub DomoradzkiO logice i formach jej refleksji
Dr Andrew Schumann, prof. WSIiZ, Kierownik Katedry Kognitywistyki i Modelowania Matematycznego, opowiada na antenie Jedynki Polskiego Radia o swojej nowej książce pt. „Archeologia logiki”. Książka analizuje powstanie logiki i jej rozpowszechnienie oraz wczesne formy jej refleksji, a także porównuje sposoby, w jakich logika była używana w starożytnych kulturach oraz w jakich będzie używana w XXI wieku. Dr Andrew Schumann mówi o poszukiwaniu logiki w różnych stronach świata.
- 2 lipca 2025Zakończenie 14. Edycji Akademii 50 +
Kolejny rok inspirujących spotkań, aktywności i integracji za nami – Akademia 50+ już po raz czternasty podsumowała swoją działalność! Uroczystość w Klubie Akademickim IQ przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie była okazją do uhonorowania najbardziej zaangażowanych słuchaczy, a także świętowania w wyjątkowej atmosferze – z humorem, muzyką i teatrem. Co działo się podczas finału tego niezwykłego roku?
- 2 lipca 2025Zobacz wystawę „Bezpieczeństwo, Europo!”
W kampusie WSIiZ w Rzeszowie można zobaczyć wystawę autorstwa Adriana Sowińskiego – „Bezpieczeństwo, Europo!”. Prezentuje ona plakaty poświęcone priorytetom polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, w okresie od stycznia do czerwca 2025 roku. Kuratorem wystawy jest EUROPE DIRECT Rzeszów działający w sieci informacyjnej Komisji Europejskiej.
- 1 lipca 2025Krzysztof Trąbiński
- 1 lipca 2025Podpisanie umowy o współpracy między Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym w Rzeszowie i Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania
Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Rzeszowie i Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania podpisały umowę partnerską, której głównymi założeniami są wymiana doświadczeń, realizacja wspólnych projektów i organizacja wspólnych przedsięwzięć. W wyniku umowy COM w Rzeszowie stał się partnerem dla kierunku Praca socjalna.
- 30 czerwca 2025Różnorodność kultur na International Day we WSIiZ – informacje medialne
International Day w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie to coś więcej niż przegląd tradycji. To dowód na to, że różnorodność może łączyć, a nie dzielić. Tradycyjne tańce, pieśni, stroje z różnych kontynentów i radość ze wspólnego bycia razem – tak wyglądała tegoroczna edycja International Day w WSIiZ w Rzeszowie. Wydarzenie przyciągnęło blisko 350 osób reprezentujących kilkanaście krajów, od Indii, przez Gruzję i Tadżykistan, po Nigerię i Zimbabwe.
- 30 czerwca 2025Prof. Patrycja Longawa laureatką stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców
Dr hab. Patrycja Longawa, prof. WSIiZ, Prodziekan Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej, została laureatką jubileuszowej XX edycji postępowania w sprawie przyznania 3-letniego stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców. Prof. Longawa otrzymała stypendium w dziedzinie artystycznej.