- 9 września 2024 | Polskie Radio Rzeszów / Piotr MalecCzy sztuczna inteligencja zagraża procesowi edukacyjnemu?
Dr Iwona Leonowicz-Bukała, Dziekanka Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej WSIiZ, na antenie radia mówiła o obawie zakłócenia procesu edukacyjnego przez sztuczną inteligencję. O coraz powszechniejszej roli AI wśród uczniów, jako narzędzia tworzącego za nich wypracowania. Mówiła również o konieczności szkolenia nauczycieli, aby nadążali za bardzo szybkim rozwojem tych narzędzi. Podkreśliła także konieczność podnoszenia świadomości uczniów, na wszystkich szczeblach edukacji i w szkołach podstawowych i w szkołach średnich, na temat ograniczeń tych narzędzi oraz kwestii etycznych, które się wiążą z ich używaniem.
- 6 września 2024 | Program Pierwszy Polskiego Radia / Jakub DomoradzkiO logice i formach jej refleksji
Dr Andrew Schumann, prof. WSIiZ, Kierownik Katedry Kognitywistyki i Modelowania Matematycznego, opowiada na antenie Jedynki Polskiego Radia o swojej nowej książce pt. „Archeologia logiki”. Książka analizuje powstanie logiki i jej rozpowszechnienie oraz wczesne formy jej refleksji, a także porównuje sposoby, w jakich logika była używana w starożytnych kulturach oraz w jakich będzie używana w XXI wieku. Dr Andrew Schumann mówi o poszukiwaniu logiki w różnych stronach świata.
- 26 sierpnia 2024 | Polskie Radio Rzeszów / Justyna PiekłoOdwiedziny w laboratoriach WSIiZ
Odwiedziny w laboratoriach Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, były okazją do rozmów o zielonej transformacji biznesu i budowie świadomości studentów o stojących przed nimi wyzwaniach. Dr hab. inż. Tadeusz Pomianek, prof. WSIiZ, podkreślił, że studenci muszą najpierw zrozumieć przyrodę oraz zachodzące w niej procesy, żeby móc ją naprawić. Muszą wiedzieć, czym jest bioróżnorodność, jakie są etapy jej degradacji i jak to wpływa na nasze zdrowie, jakość żywności i komfort życia. O rozwoju rynku pracy i prognozach zwiększającego się zapotrzebowania na pracowników z zielonymi kompetencjami mówiła dr Małgorzata Gosek, Prorektor ds. Innowacji i Zrównoważonego Rozwoju.
- 20 sierpnia 2024 | SmogLab / Klaudia UrbanZrównoważony rozwój – czyli nowe podejście do studentów
Zielone kompetencje to nie tylko umiejętność przeliczania śladu węglowego. To także krytyczne myślenie, umiejętność pracy w zespole, odpowiedzialność społeczna, kreatywność czy zarządzanie projektami. Powinni je nabyć nie tylko specjaliści od zrównoważonego rozwoju, ale wszyscy przyszli pracownicy, niezależnie od branży czy stanowiska. O nowym podejściu do studentów mówią nam dr Joanna Świętoniowska, dyrektorka Centrum Zaawansowanych Technologii Dydaktycznych i dr Karolina Palimąka z Instytutu Badań i Analiz Finansowych z WSIiZ w Rzeszowie.
- 14 sierpnia 2024Ruszyła II tura rekrutacji na rok akademicki 2024/2025 we WSIiZ – informacje medialne
Kierunki: Informatyka, Logistyka, Zarządzanie, Grafika komputerowa i produkcja multimedialna, Filologia angielska, Marketing i nowe media oraz Kosmetologia cieszyły się największym zainteresowaniem kandydatów w I turze rekrutacji na rok akademicki 2024/2025. 12 sierpnia w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie ruszyła druga tura rekrutacji, potrwa ona do 30 września br. W ofercie edukacyjnej WSIiZ znalazły się kierunki oferujące kandydatom najwyższą jakość kształcenia, odpowiadające oczekiwaniom współczesnego rynku pracy oraz przygotowujące do dalszego rozwoju zawodowego, nie tylko w obrębie kraju, ale także na całym świecie.
- 7 sierpnia 2024 | BIZNESiSTYLJakie wyzwania przed przedsiębiorstwami stawia Gospodarka o Obiegu Zamkniętym?
W roku 2050 Unia Europejska ma stać się neutralna klimatycznie. Aby to osiągnąć, przygotowano strategię Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, która zakłada najwyższą efektywność wykorzystywania zasobów, wydłużenie cyklu życia produktów i ograniczenie powstawania odpadów do absolutnego minimum. Co strategia GOZ oznacza dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce tłumaczy Jacek Chmiel, specjalista ochrony środowiska, szkoleniowiec w dokumentacji środowiskowej BDO, KOBIZE, GOZ oraz ESG, wykładowca WSIiZ współpracujący jako ekspert branżowy z ośrodkiem Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie.
- 31 lipca 2024 | SmogLabProf. Tadeusz Pomianek o problemie degradacji gleb
Prof. Tadeusz Pomianek, Prezydent Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, autor „Zielonego Bloga”, wyjaśnia, że zdrowe gleby są niezbędne do skutecznej walki ze zmianami klimatycznymi, do wyżywienia ludzi oraz zapobiegania powodziom i suszom. Przypomina, że właśnie wykorzystując glebę, produkuje się aż 95 proc. żywności, a aż 90 proc. leków wytwarza się z wykorzystaniem roślin.
- 31 lipca 2024Jak sztuczna inteligencja wpływa na środowisko? – informacje medialne
Wraz z dynamicznym rozwojem Sztucznej Inteligencji (AI) pojawiają się pytania dotyczące wpływu tej technologii na klimat i środowisko. Chodzi tu przede wszystkim o rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną i wodę. Dr. inż. Mirosław Hajder i dr. inż. Arkadiusz Gaweł z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odpowiadają na pytania jak dużo prądu i zasobów wodnych naprawdę konsumuje AI? Czy poza zużyciem energii i wody modele sztucznej inteligencji mogą też pomóc nam je chronić i oszczędzać?
- 29 lipca 2024 | RzeczpospolitaNie wrzucajmy całego szkolnictwa wyższego w otchłań afery wizowej
Magdalena Louis, Dyrektorka ds. współpracy międzynarodowej i rekrutacji w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie o ogromnej szansie polskiego szkolnictwa wyższego na międzynarodowy rozwój i zdobycie prestiżu w wyniku postępującej internacjonalizacji uczelni publicznych oraz niepublicznych. O studentach zagranicznych, którzy mogą pomóc rozwiązać problemy demograficzne i o nie wrzucaniu ich wszystkich w otchłań tzw. afery wizowej.
- 25 lipca 2024 | Polskie Radio Rzeszów / Adam GłaczyńskiDo kogo należy kosmos?
Naukowcy coraz częściej podejmują zagadnienia etyki czy bioetyki w kosmosie. Jednym z badaczy poświęcających swoje dociekania właśnie temu zagadnieniu jest dr hab. Konrad Szocik, prof WSIiZ. Jego najnowsza książka zatytułowana „Feminist Bioethics in Space: Gender Inequality in Space Exploration” jest pierwszą na świecie publikacją poświęconą feministycznej perspektywie myślenia o kosmosie i misjach kosmicznych.
- 21 listopada 2024Dr Monika Struck-Peregończyk o istotnej roli pracowników socjalnych
Dzień Pracownika Socjalnego, obchodzony w Polsce 21 listopada, ma na celu uświetnienie, jak istotną rolę pełnią pracownicy socjalni, którzy na co dzień pomagają osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, materialnej, zdrowotnej czy psychicznej. Z tej okazji dr Moniką Struck-Peregończyk, Prodziekan Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej ds. kierunku Praca socjalna, opowiedziała o specyfice tego zawodu i kierunku studiów oraz o studentach.
- 20 listopada 2024Graduacja 2024
- 20 listopada 2024Nuklearne dziedzictwo w obliczu zmian środowiskowych – konferencja „The Nuclear Age, Redux”
Dr Paula Wieczorek uczestniczyła w międzynarodowej konferencji naukowej „The Nuclear Age, Redux: Forms and Modes of Environmental Change”. Wydarzenie, które odbyło się 15 listopada 2024 r., zgromadziło badaczy z całego świata, podejmujących interdyscyplinarną refleksję nad kulturowymi i środowiskowymi konsekwencjami epoki nuklearnej.
- 19 listopada 2024I posiedzenie Konwentu WSIiZ – IV kadencji
14 listopada br. w Centrum Edukacji Międzynarodowej w Kielnarowej odbyło się I posiedzenie Konwentu WSIiZ IV kadencji. Nowi Członkowie wybrani na najbliższe 4 lata, oficjalne nominacje odebrali podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego w październiku.
- 19 listopada 2024Co mnie zaskoczyło na studiach we WSIiZ
17 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Studenta. Dzień ten został ustanowiony na pamiątkę tragicznych wydarzeń historycznych, ale obecnie jego wydźwięk jest pozytywny – to święto wszystkich studentów. Przyszły studencie zobacz co o studiowaniu we WSIiZ chce Ci powiedzieć Oliwia Bałut – studentka III roku na kierunku Psychologia w zarządzaniu.
- 19 listopada 2024Młodzi dla społeczeństwa
- 19 listopada 2024Młodzi dla planety
- 19 listopada 2024Graduacja 2024
- 18 listopada 2024Uroczyste powitanie kolejnych Absolwentów – Graduacja WSIiZ
Ponad 300 biretów pofrunęło pod sufit auli w Centrum Edukacji Międzynarodowej w Kielnarowej. Za nami kolejna Graduacja Absolwentów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Podczas uroczystości graduacyjnej z udziałem Władz Uczelni oraz członków rodzin, Absolwenci odebrali dyplomy ukończenia studiów wyższych.