- 27 marca 2025 | Radio Złote PrzebojeO odmładzającej sile Akademii 50+
Dr Monika Struck-Peregończyk w wywiadzie na antenie radia opowiadała o korzyściach, jakie niesie ze sobą przynależność do Akademii 50+. Zwróciła uwagę, że uczestnictwo w Akademii to doskonała okazja, by rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności w różnych dziedzinach. Uczestnicy mają szansę nauczyć się języków obcych, co nie tylko pozwala na poszerzenie horyzontów, ale również sprzyja aktywizacji umysłowej. Ponadto, Akademia 50+ oferuje kursy podnoszące umiejętności komputerowe, co jest szczególnie cenne w dzisiejszym, coraz bardziej cyfrowym świecie. Ważnym atutem uczestnictwa w Akademii jest także możliwość nawiązania nowych znajomości i spotkania osób w podobnym wieku, które mają wspólne pasje i zainteresowania. To świetna okazja do integracji, wymiany doświadczeń oraz wspólnego odkrywania nowych, ciekawych tematów.
- 25 marca 2025 | Radio 357 / Grażyna BochenekCzy kobiety w nauce mają szanse na równi z mężczyznami?
Dr Iwona Leonowicz-Bukała, dr Monika Struck-Peregończyk i dr Olga Kurek-Ochmańska, wykładowczynie Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, gościły na radiowej antenie. Mówiły o szansach kobiet w nauce i przyczynach dysproporcji w tytułach naukowych kobiet i mężczyzn. Przedstawiły także wnioski wynikające z międzynarodowego badania COVID G.A.P., poświęconego produktywności kobiet i mężczyzn w czasie pandemii.
- 20 marca 2025 | Polskie Radio Rzeszów / Adam GłaczyńskiO cyberbezpieczeństwie i wpływie cyfrowego świata na człowieka
Dyrektor Centrum Cyberbezpieczeństwa WSIiZ mgr Artur Wojciechowski oraz mgr Kamil Dembowski informatyk, wykładowca, ekspert Cisco Systems mówili na antenie radia o rosnącym wpływie cyfrowego świata na nasze życie. Zauważyli, że technologie, takie jak elektroniczne dokumenty, internetowe płatności, zakupy online czy rezerwacje, stały się codziennością, ułatwiając nam funkcjonowanie. Jednak z drugiej strony zwrócili uwagę na zagrożenia związane z nadmiernym uzależnieniem od technologii, naruszeniami prywatności oraz ryzykiem związanym z bezpieczeństwem danych, podkreślając, jak ważne jest utrzymanie równowagi między wygodą cyfrowego świata a ochroną naszej prywatności i bezpieczeństwa.
- 20 marca 2025 | Polskie Radio Rzeszów / Bernadeta SzczyptaO „Projekcie Matura” i wyborze kierunku studiów
Prorektor ds. Nauczania dr Barbara Przywara mówiła na antenie radia o inicjatywie „Projekt Matura”, omawiając podejście rodziców maturzystów, ale również wyzwania, przed którymi stoją młodzi ludzie przygotowujący się do matury. Poruszyła także kwestię tego, czy wykształcenie wyższe jest nadal istotne w dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie zawodowym. W rozmowie nie zabrakło również refleksji na temat samego procesu przygotowań do matury, które obejmują nie tylko intensywną naukę, ale także aspekty psychologiczne i organizacyjne.
- 20 marca 2025O dalekosiężnych planach gospodarczych prezydenta Trumpa – informacje medialne
Dr Krzysztof Błędowski, wykładowca WSIiZ, członek Towarzystwa Ekonomistów Polskich, o drodze do poprawy dochodów najsłabiej sytuowanych Amerykanów, która wiedzie przez przygotowanie ich do wymagań współczesnego rynku pracy. Oraz o zapowiedziach prezydenta Trumpa, w których brak jest programów, które podniosłyby ich kwalifikacje, poprawiły system edukacji i inwestowały w infrastrukturę obszarów najbardziej dotkniętych biedą.
- 13 marca 2025 | Radio ESKA2 Rzeszów / Tomasz WidakCentrum Cyberbezpieczeństwa WSIiZ
W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie utworzone zostało Centrum Cyberbezpieczeństwa. Cele i zadania Cybercentrum, cyberzagrożenia, stale rosnące zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa i nowy kierunek studiów we WSIiZ, to tylko niektóre tematy poruszane na radiowej antenie przez Artura Wojciechowskiego, Dyrektora Centrum Cyberbezpieczeństwa WSIiZ oraz dr Barbarę Przywarę, Prorektor ds. Nauczania.
- 11 marca 2025 | Rzeszów NewsCyberzagrożenia zmieniają się z minuty na minutę
Ciągła transformacja cyberzagrożeń sprawia, że zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa stale rośnie. Szyfrowanie i wycieki danych, ataki ransomware, blokada sieci, kradzież patentów – każdego dnia, każda firma na świecie, narażona jest na cyberataki. O faktach i mitach na temat cyberzagrożeń mówi Artur Wojciechowski, Dyrektor Centrum Cyberbezpieczeństwa Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
- 7 marca 2025 | Polskie Radio Rzeszów / Justyna PiekłoMożliwości, wady i zalety sztucznej inteligencji, debata ekspertów
Sztuczna inteligencja i jej wykorzystywanie w psychoterapii, w dydaktyce oraz w branży multimedialnej, to były główne tematy kolejnej debaty z cyklu „Dokąd zmierzamy – naukowe debaty o przyszłości”. Wydarzenie pod nazwą „Sztuczna inteligencja zmienia nasz świat – czy jesteśmy na to gotowi” odbyło się 5 marca br. w Sali Senatu WSIiZ. Prelegentami podczas wydarzenia byli: dr Olga Kurek-Ochmańska, dr inż. Arkadiusz Gaweł oraz dr Mikołaj Birek.
- 26 lutego 2025 | Polskie Radio Rzeszów / Adam GłaczyńskiPolityczne i militarne spojrzenie na wojnę w Ukrainie
Dr Andrew Schuman, prof. WSIiZ, wykładowca Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie był gościem „Dyskusyjnego klubu radiowego”. Wspólnie z prof. Maciejem Milczanowskim z Uniwersytetu Rzeszowskiego, mówili o politycznych i militarnych aspektach wojny w Ukrainie, oraz o możliwych scenariuszach trwających negocjacji.
- 19 lutego 2025 | Polskie Radio Rzeszów / Agnieszka Radochońska-KlocO potrzebie edukacji finansowej dla przyszłych emerytów
Dr Jacek Rodzinka, Dyrektor ds. Rozwoju Komercji w Instytucie Badań i Analiz Finansowych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie mówił na antenie radia, o tym, że istnieją różne formy inwestowania w emeryturę, takie jak indywidualne konta emerytalne, pracownicze plany kapitałowe, lokaty, obligacje oraz bardziej niestandardowe produkty, jak renta odwrócona. Poruszał także kwestię systemu emerytalnego, wskazując, że przedsiębiorcy mają większą elastyczność w wyborze składek, podczas gdy pracownicy etatowi nie mają na to wpływu. Podkreślał również potrzebę edukacji finansowej w kontekście przyszłych emerytur i konieczności oszczędzania na dodatkowe zabezpieczenie emerytalne.
- 15 maja 2025Dr Braddock, prof. Oviedo i prof. Tachibana podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem ze studentami WSIiZ
W tym semestrze akademickim studenci i wykładowcy WSIiZ mieli okazję poznania trzech światowych naukowców. Na naszej uczelni gościli dr Martin Braddock, o. prof. Lluis Oviedo i prof. Koji Tachibana. Wykładowcy poruszali m.in. takie tematy, jak spowolnienie procesów starzenia, kondycja religii i duchowości w erze cyfrowej oraz aspekt ludzkiej zależności od innych, poszerzony o relacje człowieka z naturą.
- 14 maja 2025Jubileuszowe Seminarium z okazji 10-lecia Katedry Logistyki i Inżynierii Procesowej
W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odbyło się Jubileuszowe Seminarium, zorganizowane z okazji 10-lecia utworzenia Katedry Logistyki i Inżynierii Procesowej (KLiIP). Wydarzenie zgromadziło ponad 30 uczestników – studentów, pracowników naukowo-dydaktycznych oraz przedstawicieli firm z sektora logistyki, przemysłu i nowoczesnych technologii.
- 14 maja 2025Studentka i absolwentka WSIiZ w finale „Konfrontacji Plakatu Studenckiego”
Do finału konkursu „Konfrontacje Plakatu Studenckiego” i prestiżowej wystawy zakwalifikowały się absolwentka i studentka WSIiZ. Ich prace, z ponad 1300 nadesłanych, wybrała Rada Programowa złożona z profesjonalnych artystów z Polski i zagranicy.
- 14 maja 2025ALO awansowało w najnowszym rankingu liceów portalu WaszaEdukacja.pl
Publiczne Akademickie Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi w Rzeszowie znalazło się na czwartym miejscu w Rzeszowie wśród liceów w najnowszym rankingu liceów i techników portalu WaszaEdukacja.pl. W całej Polsce wzięto pod uwagę 2246 liceów i 1622 techników.
- 13 maja 2025Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania podpisały umowę o współpracy
Wymiana doświadczeń, prowadzenie wspólnej działalności naukowej, kreatywnej i promocyjnej – to główne założenia umowy partnerskiej między Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie a Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania. W wyniku umowy WDK stał się partnerem dla kierunku Projektowanie graficzne.
- 13 maja 2025Centrum Symulacji Medycznej
Nowoczesność, technologia i edukacja na najwyższym poziomie – tak w skrócie można opisać Centrum Symulacji Medycznej im. dr. Ryszarda Palczaka w Kielnarowej przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. To przełomowe przedsięwzięcie, nie tylko podnosi standard kształcenia przyszłych pracowników ochrony zdrowia, ale także stawia uczelnię wysoko wśród instytucji oferujących innowacyjne metody nauczania medycyny w Polsce.
- 13 maja 2025Otwarcie Centrum Symulacji Medycznej WSIiZ – informacje medialne
W Kielnarowej zostało otwarte Centrum Symulacji Medycznej im. dr. Ryszarda Palczaka przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. To przełomowe przedsięwzięcie nie tylko podnosi standard kształcenia przyszłych pracowników ochrony zdrowia, ale także stawia uczelnię wysoko wśród instytucji oferujących innowacyjne metody nauczania medycyny w Polsce. Symulacja medyczna pozwala na zdobywanie praktycznego doświadczenia w warunkach odzwierciedlających realia pracy klinicznej, jednocześnie zapewniając pełne bezpieczeństwo i eliminując ryzyko dla pacjentów.
- 13 maja 2025Carpathian Startup Fest 2025 – startuje 21 maja
Przed nami Carpathian Startup Fest 2025. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie po raz kolejny została Partnerem Akademickim tego wydarzenia, które jest jednym z największych na Podkarpaciu w obszarze przedsiębiorczości oraz startupów. Carpathian Startup Fest 2025 odbędzie się 21 i 22 maja br. w Zen.com Expo w Jasionce koło Rzeszowa.
- 12 maja 2025Mariusz Pisarski doktorem habilitowanym
9 maja 2025 roku Rada Naukowa Dyscypliny Nauki o Komunikacji Społecznej i Mediach Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie nadała Panu Mariuszowi Pisarskiemu stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o komunikacji społecznej i mediach. Było to pierwsze kolokwium habilitacyjne we WSIiZ.
- 12 maja 2025Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Nauka i pasja kluczem do sukcesu” 21-22 maja w Kielnarowej
21-22 maja 2025 roku w Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ w Kielnarowej odbędzie się szesnasta edycja Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Nauka i pasja kluczem do sukcesu”. Celem konferencji jest promocja działalności młodych naukowców, prezentacja badań i poglądów oraz integracja środowisk akademickich.