- 15 października 2021 | Gazeta Polska CodzienniePracodawcy wciąż poszukują pracowników
Liczba internetowych ofert pracy wzrosła we wrześniu we wszystkich województwach mimo niepokojących sygnałów epidemicznych i ekonomicznych, takich jak coraz wyższa inflacja czy groźba kryzysu energetycznego w międzynarodowej gospodarce. Jak wygląda aktualny rynek pracy wg wskaźników przygotowanych przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ?
- 14 października 2021 | polityka.pl / prof. Jan WoleńskiTam za górą jest granica, na granicy jest strażnica
PiS przygraniczną akcję próbuje wykorzystać lub nawet sprokurować dla rozgrywki z opozycją i niezależnymi mediami. Skłaniam się ku myśli, że to propaganda wyłącznie na użytek wewnętrzny – twierdzi w felietonie prof. Jan Woleński.
- 13 października 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Anna LeśniewskaBlaski i cienie Olimpiady Sportowej Seniorów w relacjach słuchaczy Akademii 50+
Spośród 48 drużyn sportowych z Polskich i innych krajów Europy, które startowały w Olimpiadzie Trzeciego Wieku, Seniorzy z Akademii 50+ zajęli 9. miejsce zdobywając trzy medale. Jak przebiegała Olimpiada? Jakie emocje im towarzyszyły? Czy są zadowoleni z wyniku? – rozmowa ze Zbigniewem Leszczakiem prezesem Klubu Sportowego Akademii 50+ oraz Renatą Grabską – wielokrotną medalistką w biegach.
- 12 października 2021 | VIP BIZNES & STYL / red. Aneta GierońOpowieść o Fredzie Zinnemannie to historia polsko-żydowskich sąsiadów z Rzeszowa
Z Rzeszowa do Hollywood. Jakie losy towarzyszyły reżyserowi, który otrzymał cztery Oscary? Dlaczego nie przyznawał się do miejsca swojego urodzenia? Rozmowa z Grażyną Bochenek, Rzeczniczką prasową WSIiZ i Wykładowczynią w Katedrze Mediów i Komunikacji Społecznej WSIiZ.
- 8 października 2021Jubileusz 25-lecia WSIiZ – relacje medialne
Uroczysta Gala w Filharmonii Podkarpackiej zwieńczyła całoroczne obchody 25-lecia Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania. Tego wyjątkowego wieczoru towarzyszyło nam wiele wspomnień i refleksji nad drogą, jaką przeszła pierwsza w Rzeszowie niepubliczna uczelnia wyższa, nie zabrakło także gratulacji, życzeń i planów na przyszłość. Uroczystość odbyła się 6 października 2021 r. w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego, a relacje z tego wydarzenia ukazały się w licznych podkarpackich mediach.
- 7 października 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Szymon TarandaPomagamy coraz mniej. Czy Polacy obojętnieją?
Mniej Polaków angażuje się w pomoc drugiemu człowiekowi – dane na ten temat przygotowało Stowarzyszenie Wiosna. Zestawiając lata 2019 i 2020, widać, że o ponad 20 procent zmniejszyła się liczba naszych rodaków, którzy wsparli finansowo cele dobroczynne. Dlaczego zanika chęć pomagania, dlaczego obojętniejemy? – wyjaśnia socjolog dr Barbara Przywara, Prodziekan Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej ds. kierunków: Dziennikarstwo i komunikacja społeczna.
- 5 października 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Justyna PiekłoWirtualni influencerzy – kim oni są?
Gwałtowny rozwój technologii doprowadził do powstania nowego fenomenu, czyli wirtualnych influencerów. Kim oni są? W jaki sposób tworzy się takie postacie? Czy wirtualne awatary zastąpią niebawem prawdziwych ludzi? – Rozmowa z Karoliną Góraj z Katedry Projektowania graficznego WSIiZ.
- 5 października 2021 | Polskie Radio Rzeszów / red. Karol SkrobaczJak tworzyć witraże w XXI wieku?
Witraże znamy i kojarzymy głównie z architektury sakralnej, są ważnym elementem wielu kościelnych budowli. W jaki sposób technologia tworzenia witraży zmieniła się na przestrzeni lat? Czy cyfryzacja przyniosła nową jakość? Rozmowa z doktorem sztuk plastycznych – Krzysztofem Groniem, Opiekunem pracowni technik projektowania i technik przekazu WSIiZ.
- 30 września 2021 | Gazeta Wyborcza Rzeszów / red. Rafał BolanowskiCeny prądu błyskawicznie rosną. Dlaczego?
W ostatnim czasie można było usłyszeć o podwyżkach cen prądu i gazu w Polsce. Dlaczego ceny wzrastają aż tak gwałtownie w porównaniu do lat ubiegłych? Co z węglem, czy powinniśmy rezygnować z tego surowca? – Nie ma jak szybko likwidować nierentownych kopalń, bo w Polsce zabraknie prądu. Jesteśmy uzależnieni od węgla, a paradoks polega na tym, że jesteśmy zmuszeni do importu węgla z Rosji – mówi ekonomista Artur Chmaj, Dyrektor Centrum Transferu Technologii i Przedsiębiorczości.
- 29 września 2021 | Gazeta Codzienna NowinyPandemia a firmy – koronawirus nie musi być dramatem
W drugiej połowie 2020 r. pojawiły się pierwsze oznaki tego, że dla wielu branż, pandemia koronawirusa nie musi być dramatem, a dla części z nich otworzyła nawet nowe perspektywy. Jakie konkretnie? – analiza Artura Chmaja, Dyrektora Centrum Transferu Technologii i Przedsiębiorczości WSIiZ.
- 3 lutego 2023Sukcesy studentów reprezentujących KU AZS WSIiZ na sportowych arenach akademickich
W styczniu studenci KU AZS WSIiZ z sukcesami reprezentowali uczelnię w trakcie Akademickich Mistrzostw Województwa Podkarpackiego. Sportowcy zdobyli srebrny medal w badmintonie oraz sześć dodatkowych punktów w ergometrze wioślarskim kobiet i mężczyzn, które zostaną doliczone do współzawodnictwa generalnego Uczelni Wyższych na Podkarpaciu.
- 3 lutego 2023Prace dr Patrycji Longawy oraz studentki WSIiZ zakwalifikowane do II etapu konkursu Satyrykon 2023
Prace dr Patrycji Longawy oraz jej studentki – Moniki Stopyry znalazły się w drugim etapie konkursu Satyrykon 2023. Kolejny jego etap związany jest z Międzynarodową Wystawą SATYRYKON – Legnica 2023.
- 3 lutego 2023Zapraszamy na wykład on-line dra Łukasza Lamży pt. „Jak czytać naturę?”
Dostrzegając współczesne wyzwania dla społeczeństwa i środowiska naturalnego, w ramach IV edycji cyklu „Przybij piątkę nauce” zapraszamy do wysłuchania kolejnego z wykładów, poświęconego tematyce zrównoważonego rozwoju. Hasłem przewodnim IV edycji cyklu „Przybij piątkę nauce” jest „Razem na rzecz lepszego jutra”.
- 2 lutego 2023Zmiany klimatyczne a eksploracja kosmosu
W czasopismie Futures ukazał się artykuł dra Konrada Szocika z WSIiZ oraz Michaela J. Reissa z University College London pod tytułem: Why space exploitation may provide sustainable development: Climate ethics and the human future as a multi-planetary species. Publikacja powstała w ramach pobytu naukowego dra Szocika na Uniwersytecie Yale w ramach stypendium im. Bekkera z NAWA.
- 2 lutego 2023Ruszył program Start IT – Cisco4Ukraine. 10 tysięcy osób będzie mogło rozwinąć kompetencje cyfrowe – informacje medialne
Program Start IT – Cisco4Ukraine został zaprojektowany z myślą o ukraińskich uchodźcach, którzy chcą budować swoje umiejętności cyfrowe. Celem programu jest przeszkolenie 10 000 osób w ciągu najbliższych 2 lat. Start IT jest częścią programu Cisco Country Digital Acceleration (CDA) w Polsce. Kursy w ramach programu są prowadzone w języku ukraińskim i obejmują dwa obszary: Cyberbezpieczeństwo i Programowanie. Wkrótce dołączą do nich kolejne: Analiza Danych i Sieci Komputerowe. Inauguracja programu połączona z debatą „NOWOCZESNA UKRAINA – EDUKACJA, GOSPODARKA, TECHNOLOGIE” odbyła się 1 lutego 2022 r. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami medialnymi.
- 2 lutego 2023Adaptacja kulturowa
- 2 lutego 2023LB Club – Leading in Business
- 1 lutego 202310 tysięcy ukraińskich uchodźców może skorzystać z bezpłatnych kursów IT! Razem z Cisco Networking Academy zainaugurowaliśmy program Start IT – Cisco4Ukraine
Program Start IT – Cisco4Ukraine został zaprojektowany z myślą o ukraińskich uchodźcach, którzy chcą budować swoje umiejętności cyfrowe. Celem programu jest przeszkolenie 10 000 osób w ciągu najbliższych 2 lat. Start IT jest częścią programu Cisco Country Digital Acceleration (CDA) w Polsce. Inauguracja programu połączona z debatą „NOWOCZESNA UKRAINA – EDUKACJA, GOSPODARKA, TECHNOLOGIE” odbyła się 1 lutego 2022 r.
- 1 lutego 2023Sukcesy studentki WSIiZ w dwóch konferencjach naukowych
Aleksandra Niemiec, studentka pierwszego roku studiów II stopnia na kierunku Projektowanie graficzne, została wyróżniona podczas dwóch konferencji naukowych – XI Edycji Konferencji „Badania Naukowe z Perspektyw Studenta” zorganizowanej przez Instytut Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz V Uczelnianego Seminarium Marketingowego Marketing Box na Wydziale Zarządzania Politechnki Rzeszowskiej. Studentka przedstawiła prezentacje dotyczące komunikacji wizualnej.