- 2 maja 202319 lat Podkarpacia w Unii Europejskiej – felieton Dominika Łazarza
W tym roku 1 maja świętujemy 19. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej! Te kilkanaście lat pokazało, że wstąpienie do klubu jednych z najbogatszych państw świata, jakim jest UE, to najważniejsze wydarzenie w historii Polski – mówi Dominik Łazarz, autor felietonu „19 lat Podkarpacia w Unii Europejskiej”, ekonomista, działacz społeczny, ekspert ds. UE Europe Direct WSIiZ w Rzeszowie oraz Gdańsku.
- 1 maja 2023 | CyberDefence24 / Małgorzata FraserSztuczna inteligencja może sprawić, że praca artystów będzie elitarna – rozmowa z mgr Mikołajem Birkiem
Pojawienie się algorytmów generatywnej sztucznej inteligencji wstrząsnęło światem artystów zajmujących się sztukami wizualnymi. Czy algorytmy zastąpią człowieka? Czy sztuka nadal będzie nam potrzebna? Odpowiedzi na te pytania udzielił mgr Mikołaj Birek w CyberMagazynie.
- 27 kwietnia 2023 | Rzeszów 112 / -Absolwentka WSIiZ w finale Ogólnopolskiego Festiwalu „Piosenka w Meloniku”
Diana Dubenska, absolwentka WSIiZ, zwyciężczyni IV edycji konkursu WSIiZ ma Talent, została finalistką konkursu „Piosenka w Meloniku”. Finał ogólnopolskiego festiwalu odbył się w dniach 28-29 kwietnia br. w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.
- 26 kwietnia 2023Spotkanie czy iwęt? Pisarzy czy pisarzów? Prof. Jan Miodek i prof. Jerzy Bralczyk opowiadali „O współczesności i przyszłości języka polskiego” – informacje medialne
Jaka jest współczesna polszczyzna i jakie procesy w niej zachodzą? Swoją wiedzą na ten temat podzielili się profesorowie Jan Miodek i Jerzy Bralczyk. Mowa była między innymi o feminatywach, zdrobnieniach oraz zaskakujących zwrotach akcji w wykorzystywaniu przez Polaków końcówek fleksyjnych, takich jak „-ów” czy „-y”. Spotkanie odbyło się 24 kwietnia br. w Filharmonii Podkarpackiej w ramach cyklu „Wielkie Pytania w Nauce”. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami medialnymi.
- 21 kwietnia 2023XX Podkarpackie Targi Pracy – informacje medialne
20 kwietnia br. w rzeszowskiej Hali Podpromie odbyły się największe w regionie XX Podkarpackie Targi Pracy zorganizowane przez Biuro Karier Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie. Na targach było obecnych blisko 40 pracodawców m.in. z branży informatycznej, lotniczej, consultingowej, finansowej, edukacyjnej, spedycyjnej, logistycznej, motoryzacyjnej, produkcyjnej, a także agencje pośrednictwa pracy. Nie zabrakło też propozycji pracy dla obywateli Ukrainy. Partnerem targów był Wojewódzki Urząd Pracy. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami medialnymi.
- 21 kwietnia 2023Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Perspektywy rozwoju polskiej wsi w kontekście zrównoważonego rozwoju” – informacje medialne
Co i w jaki sposób zmieniać w systemie produkcji żywności, aby był on bardziej efektywny oraz przyjazny dla człowieka i środowiska? Debatowali o tym uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Perspektywy rozwoju polskiej wsi w kontekście zrównoważonego rozwoju”. Konferencja towarzyszyła premierze publikacji „Zintegrowany system wsparcia rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich”, przygotowanej przez zespół badawczy naukowców WSIiZ. Konferencja odbyła się 19 kwietnia br. w Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ w Kielnarowej. Zapraszamy do zapoznania się z relacjami medialnymi.
- 17 kwietnia 2023Barometr Ofert Pracy w marcu wzrósł o 7,5 pkt. do 321,8 pkt. – BIEC, KM WSIiZ – informacje medialne
Barometr Ofert Pracy w marcu wzrósł w Polsce o 7,5 pkt. do 321,8 pkt. – podaje Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Katedra Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
- 14 kwietnia 2023 | Executive Magazine / -Czy prowadzenie firmy w branży kosmetycznej to strzał w dziesiątkę? – rozmowa z Zbigniewem Inglotem, prezesem marki kosmetycznej Inglot
Przedsiębiorcy i Wizjonerzy to cykl wywiadów executivemagaizne.pl, przedstawiających najbardziej dynamicznych i innowacyjnych przedsiębiorców w Polsce. „Współpraca z instytucjami naukowo-badawczymi nieustannie przyczynia się do rozwoju naszej marki. Cały czas rozwijamy tę współpracę i liczymy, że najlepsze projekty dopiero przed nami. Biorąc pod uwagę nowo otwarte nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe naszej firmy. Współpracujemy z wieloma instytucjami. Obecnie najbardziej zaawansowane prace prowadzimy z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Wydziałami Chemii i Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego” – mówi Zbigniew Inglot, prezes popularnej marki kosmetycznej Inglot w rozmowie z Executive Magazine.
- 7 kwietnia 2023Polish Easter Party czyli Wielkanoc po polsku – informacje medialne
4 kwietnia w Tabernie pod Sosnami w Centrum Turystyki i Rekreacji w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania odbyła się impreza wielkanocna pod hasłem Polish Easter Party, czyli Wielkanoc po Polsku. Studenci – obcokrajowcy mogli skosztować tradycyjnych polskich dań, m.in. żurku, świątecznych ciast, faszerowanych jajek. Organizatorzy na ten dzień zaplanowali oprócz oczywiście kosztowania popularnych, świątecznych dań z naszego regionu również konkursy z nagrodami. Wydarzenie przygotowane dla studentów z różnych zakątków świata zgromadziło sporą frekwencję.
- 5 kwietnia 2023 | Deutschlandfunk Kultur / Beata Bielecka, Nana Brink, Margarete WohlanRzeszow, das neue Ramstein
Od czasu ataku Rosji na Ukrainę w małym polskim miasteczku Rzeszów osiedlili się amerykańscy żołnierze, dyplomaci i przedstawiciele organizacji pomocowych. Miasto rozwija się dynamicznie, także ekonomicznie. Mówi się nawet o „Małym Ramsteinie”.
- 12 czerwca 2025Estrada Rzeszowska i Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania podpisały umowę o współpracy
– To dla nas zaszczyt móc współpracować z tak prestiżową uczelnią, a także wspierać młode talenty i wspólnie kreować przyszłość kultury w Rzeszowie – powiedział dyrektor Estrady Rzeszowskiej podczas podpisania umowy partnerskiej z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
- 12 czerwca 2025Ekrany kontra dzieciństwo. Cienie ery cyfrowej
Obecność dzieci i młodzieży w świecie wirtualnym od lat interesuje badaczy. Na przestrzeni lat raporty dostarczają coraz to nowych analiz i wniosków, głównie w zakresie niebezpieczeństw. Działania te mają na celu scharakteryzowanie czynników wpływających na ryzykowne zachowania młodych ludzi, a co za tym idzie, znalezieniu odpowiednich środków dla przeciwdziałania ich negatywnym skutkom.
- 11 czerwca 2025Twoje talenty i pasje są ważne. W WSIiZ pomożemy Ci je rozwinąć i pokazać światu
Studia to nie tylko wykłady i egzaminy. To przede wszystkim czas odkrywania siebie, rozwijania pasji i budowania przyszłości. We WSIiZ stworzyliśmy przestrzeń, w której możesz w pełni wykorzystać swój potencjał – artystyczny, naukowy, sportowy, społeczny czy zawodowy.
- 11 czerwca 2025Naukowcy WSIiZ o roli PSZOK w gospodarce cyrkularnej. Wystąpienie na konferencji w Krakowie
Dr hab. Agata Gemzik-Salwach, prof. WSIiZ wraz z Mariuszem Piaseckim, doktorantem WSIiZ, wzięli udział w Międzynarodowej Konferencji Naukowej Ekonomia Społeczna 2025: Od edukacji do transformacji: ekonomia społeczna i eko-obywatelstwo, która odbyła się 3 czerwca w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
- 11 czerwca 2025Bezpieczeństwo żywnościowe. Za nami V edycja Ogólnopolskiego Konkursu Graficznego Galeria Plakatu Europejskiego.
Bezpieczeństwo żywnościowe – za nami V edycja Ogólnopolskiego Konkursu Graficznego Galeria Plakatu Europejskiego, którego uczestnicy mieli za zadanie zaprojektowanie plakatu na temat bezpieczeństwa żywnościowego będącego jednym z priorytetów programu polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
- 11 czerwca 2025Student Grafiki i produkcji multimedialnej doceniony przez Rektora za wyniki sportowe
Pływa od dziecka, ale po raz pierwszy pod okiem doświadczonych trenerów dopiero od rozpoczęcia studiów w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Mowa tu o Mateuszu Cyzio, studencie II roku Grafiki i produkcji multimedialnej, który regularnie odnotowuje sukcesy podczas zawodów pływackich.
- 9 czerwca 2025Pobyt dr Pauli Wieczorek w Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie
W dniach 26 maja – 2 czerwca 2025 roku dr Paula Wieczorek z Zakładu Filologii Angielskiej WSIiZ odbyła pobyt naukowy na Uniwersytecie Rzymskim „La Sapienza” – jednej z najstarszych i najbardziej prestiżowych uczelni w Europie. Wyjazd związany był z realizacją projektu badawczego Dekolonizacja wyobraźni: Afrofuturyzm, kobiety i ekologiczny opór w narracjach spekulatywnych.
- 9 czerwca 2025 | „Po co to eko” / Marta Zwolińska-BudniokPrezydent WSIiZ o tym, jakie działania podejmuje na rzecz bezpieczeństwa żywności
W trakcie kongresu „Miasta dla Suwerenności Żywnościowej” Marta Zwolińska-Budniok, założycielka „Po co to eko” przygotowywała podcast, w którym znalazły się wypowiedzi prof. Tadeusza Pomianka. Prezydent WSIiZ mówił m.in.: o tym, jakie działania podejmuje na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego. W podcaście usłyszymy także: Alicję Wójcik, koordynatorkę Kongresu z CoopTech Hub, Katarzynę Banul Wójcikowską z Instytutut Strategii Żywnościowych Grunt, prof. Paulinę Kramarz z UJ, prof. Tadeusza Pomianka z WSIiZ w Rzeszowie, Monikę Kubisz z Urzędu Miasta w Rybniku, Damiana Micyka – rolnika i Wiolettę Olejarczyk, związaną z ruchami Agroekologicznymi. Na zakończenie także kilka słów od Joanny Erbel.
- 9 czerwca 2025Ogólnopolska Debata Nasza Planeta – I Edycja
- 9 czerwca 2025Wystawa studentów i absolwentów WSIiZ w Galerii pod Ratuszem
25 plakatów studentów oraz absolwentów WSIiZ, członków koła B1 można zobaczyć na wystawie „B1 z WSIiZ cz. II” w Galerii pod Ratuszem. Na ekspozycji zaprezentowane są plakaty społeczne, kulturalne, filmowe oraz turystyczne. Wystawa łączy w sobie różnorodne style, tematy oraz koncepcje plakatowe młodych, zdolnych projektantów.