- 22 marca 2022 | Gazeta Wyborcza / Małgorzata GosekEdukacji medialnej praktycznie nie ma. Ale pokolenie Alfa jest gotowe na rewolucję
„Potrzeba gruntownej przebudowy edukacji medialnej oraz systemowego podejścia, które połączy zmianę podstaw programowych ze zmianą standardów przygotowania nauczycieli do zawodu” – zauważa dr Małgorzata Gosek, adiunkt w Instytucie Analiz Edukacji oraz członkini Rady Prezydenckiej WSIiZ, w artykule pt. „Edukacji medialnej praktycznie nie ma. Ale pokolenie Alfa jest gotowe na rewolucję.”
- 21 marca 2022 | TVP Rzeszów / red. Konrad DudekW jaki sposób mieszkańcy Podkarpacia pomagają uchodźcom?
Dr Marek Cierpiał-Wolan – dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie oraz dr Jacek Rodzinka – ekonomista z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania debatowali o możliwych wariantach pomocy dla uchodźców z Ukrainy.
- 21 marca 2022Opinie eksperckie nt. skutków gospodarczych agresji Rosji na Ukrainę
Jak mocno wojna w Ukrainie zachwieje światową gospodarką? – Spojrzenie ekonomistów WSIiZ na skutki rosyjskiej inwazji.
- 21 marca 2022 | Polskie Radio Rzeszów / red. Adam GłaczyńskiJakie prawa nadaje Ukraińcom nowa ustawa?
Tocząca się wojna w Ukrainie wywołała falę uchodźców. Aby umożliwić obywatelom Ukrainy lepsze funkcjonowanie w nowym kraju przyjęto w Polsce ustawę gwarantującą im m.in. prawo do świadczeń zdrowotnych. Jakie świadczenia medyczne będą udzielane Ukraińcom, na jakich zasadach będzie się to odbywało i przede wszystkim czy każdy obywatel z Ukrainy będzie mógł z tego skorzystać? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z dr Małgorzatą Paszkowską,, specjalistką z zakresu prawa medycznego.
- 17 marca 2022100. urodziny Józefa Szajny
W 2022 roku obchodzimy setną rocznicę urodzin prof. Józefa Szajny, jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku. Był aktywny jako scenograf, reżyser teatralny, teoretyk teatru, malarz i grafik, w naszej pamięci zapisał się również jako Wykładowca i Przyjaciel Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. O współpracy z prof. Szajną wypowiadał się m.in. dr Wergiliusz Gołąbek, Rektor WSIiZ.
- 17 marca 2022 | Super Nowości / red. Kamil LechInflacja szaleje – jak uchronić przed nią oszczędności?
Najpierw pandemia, a teraz wojna – oba wydarzenia spowodowały, że w Polsce rosną koszty życia niemal w każdym obszarze począwszy od żywności, a kończąc na ratach kredytów. Wysoka inflacja zjada nasze oszczędności. Co zrobić, aby nieco zminimalizować straty?
- 17 marca 2022 | Gazeta Codzienna Nowiny / red. Urszula SobolJak długo Polacy będą gotowi pomagać Ukraińcom?
Polacy masowo pomagają Ukrainie. Skala tych działań robi ogromne wrażenie. Czy to znaczy, że potrafimy się solidaryzować z innymi? Rozmowa z dr Barbarą Przywarą, socjologiem, prodziekanem Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
- 15 marca 2022 | bankier.pl / red. Karolina MózgowiecCo dalej z rynkiem pracy? Wzrost liczby ofert pod znakiem zapytania
Dalszy wzrost liczby ofert pracy stoi pod znakiem zapytania, m.in. ze względu na sytuację geopolityczną, obawy rozszerzenia się wojny na inne kraje i zakłócenia w łańcuchach dostaw – wynika z Barometru Ofert Pracy. Według analizy napływ uchodźców może częściowo wypełnić luki na rynku pracy.
- 13 marca 2022 | Gazeta Codzienna Nowiny / red. Dorota MękarskaLekarze z Ukrainy nie muszą obawiać się o pracę. A co z resztą uchodźców?
Z powodu wojny do naszego kraju przybyły kobiety, kobiety z dziećmi oraz mężczyźni powyżej 60 roku życia. Czy nasz rynek pracy jest w stanie odpowiednio zagospodarować ukraińskich uchodźców? Rozmowa z dr hab. Robertem Paterem, prof. WSIiZ.
- 11 marca 2022 | autoelectromoto.pl / red. Paweł BednarzZawód kierowcy nie zniknie, a jedynie zmieni nazwę…
Czy w dobie rozwoju elektromobilności i transportu autonomicznego – zawód kierowcy jest zawodem na liście zawodów bez przyszłości? Mgr Iryna Prokopiuk, asystent w Katedrze Logistyki i Inżynierii Procesowej WSIiZ opowiadała o przyszłości kierowców oraz samochodów ciężarowych.
- 27 stycznia 2023Wojna w Ukrainie oczami korespondenta. Spotkanie i dyskusja wokół książki „Opór” Pawła Pieniążka z udziałem Wojciecha Jagielskiego
Paweł Pieniążek w swojej książce „Opór” relacjonuje, jak wyglądało życie Ukraińców w przededniu wybuchu wojny i jak zmieniło się ono po 24 lutego 2022 roku. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spotkanie i dyskusję wokół najnowszej książki autora, które odbędzie się 22 lutego br. we WSIiZ. W spotkaniu weźmie udział również reporter i były korespondent wojenny Wojciech Jagielski.
- 26 stycznia 2023 | Super Nowości / Grzegorz KrólOlej droższy o 51 procent, masło o 40. Taniej na razie nie będzie
Rok do roku codzienne zakupy podrożały o ponad 19 procent. Wśród produktów liderem został olej, którego cena podskoczyła o ponad połowę. Temat inflacji w Polsce podjął Dominik Łazarz, ekspert ds. UE Europe Direct WSIiZ w Rzeszowie i Europe Direct w Gdańsku.
- 26 stycznia 2023Inżynieria oprogramowanie w bezpiecznych sieciach
- 26 stycznia 2023Zrównoważony rozwój i środowisko
- 25 stycznia 2023Za nami pierwsze w Rzeszowie spotkanie TEDx na temat klimatu – informacje medialne
W Rzeszowie po raz pierwszy zagościł TEDx Rzeszów Countdown. Wobec zmian klimatycznych nie jesteśmy bezradni, a każda i każdy z nas może przyczynić się do zmian na lepsze. Taki wniosek płynie z pierwszego zorganizowanego w Rzeszowie spotkanie TEDx Countdown. Temat spotkania brzmiał „Klimat to ludzie”. Wydarzenie odbyło się w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami medialnymi.
- 25 stycznia 2023Praca socjalna
- 25 stycznia 2023 | Gospodarka Podkarpacka / AdminDr inż. Magdalena Biesiadecka ekspertem w programie startupowym Shesnnovation Academy
Inauguracja IV edycji programu startupowego dla kobiet w technologiach „Shesnnovation Academy” odbyła się 13 stycznia br. w Warszawie. Celem programu jest wspieranie kobiet w rozwoju własnych firm technologicznych. Jedną z mentorek została dr inż. Magdalena Biesiadecka, adiunkt w Katedrze Technologii Produktów Kosmetycznych i Farmaceutycznych oraz dyrektor Centrum Badań i Usług Biomedycznych, współzałożycielka i prezes spółki Orcideo.
- 25 stycznia 2023Praktycy z firmy Cisco
- 25 stycznia 2023Przyznanie finansowania w ramach konkursu OPUS 22 LAP dla Katedry Technologii Produktów Kosmetycznych i Farmaceutycznych
Projekt badawczy pt. „Charakterystyka właściwości antyoksydacyjnych i chemoprewencyjnych polskich miodów odmianowych z wykorzystaniem modeli trawienia i absorpcji w przewodzie pokarmowym”, którego współautorkami są badaczki z Katedry Technologii Produktów Kosmetycznych i Farmaceutycznych WSIiZ, otrzymał finansowanie Narodowego Centrum Nauki (NCN) w kwocie ponad 638 tysięcy złotych. Projekt ten oprócz NCN otrzymał również pozytywną opinię niemieckiego German Research Foundation (DFG).
- 25 stycznia 2023Wszyscy mamy moc zmiany klimatu na lepsze czyli TEDx Rzeszów Countdown
Wobec zmian klimatycznych nie jesteśmy bezradni, a każda i każdy z nas może przyczynić się do zmian na lepsze! Taki wniosek płynie z pierwszego zorganizowanego w Rzeszowie spotkanie TEDx Countdown. Temat spotkania brzmiał „Klimat to ludzie”.