- 11 lipca 2023 | Polskie Radio Rzeszów / Ewa Niedziałek-SzeligaJak zmiany klimatyczne wpływają na dostęp do wody pitnej?
Od ostatnich sześćdziesięciu lat powierzchnia obszarów suchych zwiększa się średnio o 1% rocznie. Już 1,5 miliarda ludzi na świecie mają problem z dostępem do wody pitnej odpowiedniej jakości i czystości. Problemem jest nie tylko utrudniony dostęp do wody pitnej, to również utrata bioróżnorodności ekologicznej i przede wszystkim, zmiany klimatyczne. Nie bez znaczenia pozostaje kondycja systemu żywności i bezpieczeństwo żywnościowe. O tym mówił dr hab. inż. Zbigniew Karaczun, prof. Wyższej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, podczas ostatniego z cyklu wykładów Przybij Piątkę nauce. Cykl zorganizowano w Wyższej Szkole Informatyki i Zarzadzania w Rzeszowie.
- 10 lipca 2023 | Gazeta Wyborcza Rzeszów / Wioletta KrukCzy wyprawy w Kosmos mogą być nieetyczne? „Jest wiele argumentów przeciwko”
Gdybyśmy chcieli, żeby ludzkość kontynuowała obecność w Kosmosie, ludzie musieliby się rozmnażać w warunkach kosmicznych. Jakie miałoby to konsekwencje? Podejrzewam, że wiele negatywnych dla kobiet, które spotkałyby się z ogromną presją. Moglibyśmy mieć do czynienia z modelem seksistowsko-patriarchalnym – ocenia dr Konrad Szocik, filozof z WSIiZ w Rzeszowie. Dr Konrad Szocik jest autorem pierwszej książki na świecie poświęconej bioetyce misji kosmicznych, która jest efektem pobytu na Uniwersytecie Yale. Monografia „The Bioethics of Space Exploration. Human Enhancement and Gene Editing in Future Space Missions” została wydana przez jedno z najbardziej prestiżowych wydawnictw — Oxford Academic (Oxford University Press).
- 5 lipca 2023 | Rzeszów News / -Po tych studiach zarobisz najwięcej. Poznaj top 5 kierunków
Zainteresowania oraz chęć zrobienia kariery – to właśnie te czynniki mają wpływ na wybór kierunku studiów. Istotnym aspektem jest jednak także perspektywa zatrudnienia oraz wysokość wynagrodzenia w danym sektorze. W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie trwa rekrutacja na nowy rok akademicki. Które kierunki studiów są najlepiej opłacalne? Poznaj top 5 „pewniaków”, które zapewnią wysokie zarobki po studiach.
- 5 lipca 2023 | Polskie Radio Program 4 / Mateusz KulikSztuczna inteligencja i muzyka. Potrzebne są bazy danych i prawo chroniące twórców
Uczenie maszynowe to dziedzina, która już na stałe zagościła w świecie nauki czy przemysłu. Dziś sztuczna inteligencja wdziera się też do branży rozrywkowej, tworzy grafiki, obrazy, bywa także kompozytorem muzyki. O sztucznej inteligencji i muzyce opowiedział Piotr Synoś, asystent w katedrze Zastosowań Systemów Informatycznych w Polskim Radiu Program 4.
- 4 lipca 2023 | Gospodarka Podkarpacka / -Czasopismo WSIiZ „Financial Internet Quarterly (FIQ)” otrzymało Impact Factor
Po raz pierwszy w historii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie uczelniane czasopismo dostało się do Journal Citation Reports (Web of Science/Clarivate). Wskaźnik cytowań czyli Impact Factor (IF) dla FIQ wynosi 0,5.
- 29 czerwca 2023 | INDEKS TVP3 Rzeszów / Karolina MałekOferty pracy i praktyki wakacyjne dla studentów podczas przerwy wakacyjnej
O ofertach pracy i praktykach wakacyjnych dla studentów podczas przerwy wakacyjnej opowiedzieli studenci i pracownicy Biura Karier WSIiZ w magazynie studenckim INDEKS w TVP3 Rzeszów.
- 28 czerwca 2023Milionowa subwencja od Ministerstwa Edukacji i Nauki dla WSIiZ – informacje medialne
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie z subwencji Ministerstwa Edukacji i Nauki otrzymała po raz kolejny blisko 1 mln złotych na utrzymanie potencjału badawczego oraz rozwój naukowy w 2023 roku. Wśród uczelni niepublicznych wyższe subwencje otrzymały tylko dwie warszawskie placówki, tj. SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny oraz Akademia Leona Koźmińskiego.
- 26 czerwca 2023International Day w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie – informacje medialne
Występ afrykańskiego chóru „International Voices”, marokański taniec brzucha, indyjski taniec ludowy Aaja nachle oraz pokaz tradycyjnych strojów z różnych części świata – tak wyglądał International Day w kampusie WSIiZ w Kielnarowej. Prawie 300 osób zgromadziło się po to, aby dołączyć do wspólnej zabawy wśród międzynarodowej społeczności WSIiZ. To było z pewnością najbardziej międzynarodowe wydarzenie na Podkarpaciu, a może nawet i w Polsce – oceniali uczestnicy. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami medialnymi.
- 22 czerwca 20235 uli stanęło na terenie kampusu WSIiZ w Kielnarowej – informacje medialne
W kampusie WSIiZ w Kielnarowej stanęło 5 uli, zamieszkanych przez pszczoły z gatunku Buckfast. Powstanie pasieki wpisuje się w realizowaną przez uczelnię Strategię Zrównoważonego Rozwoju i ma zwrócić uwagę społeczności akademickiej na rolę i znaczenie pszczół dla ekosystemu i życia człowieka. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami medialnymi.
- 20 czerwca 2023 | Nauka. To Lubię / Tomasz Rożek i Maciej KaweckiCzy astronauci wrócą z Marsa? – rozmowa z drem Konradem Szocikiem
Czy podróże kosmiczne są etyczne? Jakie zagrożenia w tym zakresie mogą nas czekać? Czy do osiedlenia się ludzi w kosmosie konieczna będzie modyfikacja genetyczna człowieka? Na te i inne pytania odpowiedział dr Konrad Szocik w rozmowie z drem Tomaszem Rożkiem.
- 31 marca 2025 | Kurier Rzeszowski / Justyna KozłowskaSpotkanie z dr Ewą Woydyłło i Katarzyną Nosowską – siła jest w nas
Dr Ewa Woydyłło oraz Katarzyna Nosowska, na spotkaniu w Filharmonii Podkarpackiej, mówiły m.in. o tym – do czego służy nam siła, która jest w nas? Czy człowiek jest zdolny do przekraczania siebie? Jak odnaleźć swoją siłę oraz jak dbać o jej regenerację? To niezwykłe spotkanie odbyło się 26 marca br. Bilety na to wydarzenie rozeszły się błyskawicznie, sala koncertowa Filharmonii wypełniła się po brzegi, a spotkanie pozostanie w pamięci publiczności na długo.
- 31 marca 2025Wykładowczynie WSIiZ na międzynarodowej konferencji naukowej w Austrii
Dziekan Kolegium Medycznego, dr hab. Katarzyna Gaweł-Bęben, prof. WSIiZ, wygłosiła referat podczas PhytoValley – Austriackiego Szczytu Produktów Naturalnych – Nauka i technologia stojąca za fitofarmacją, fitokosmetykami i fitoodżywianiem. Dwie inne wykładowczynie naszej uczelni zaprezentowały badania naukowe w formie posterów.
- 29 marca 2025Mgr Karolina Kuśnierz
- 27 marca 2025Siła jest w nas – spotkanie z dr Ewą Woydyłło i Katarzyną Nosowską
Do czego służy nam siła, która jest w nas? Czy człowiek jest zdolny do przekraczania siebie? Jak odnaleźć swoją siłę oraz jak dbać o jej regenerację? To tylko część kwestii, jakie zostały poruszone podczas wczorajszego, niezwykłego spotkania z dr Ewą Woydyłło oraz Katarzyną Nosowską. Bilety na to wydarzenie rozeszły się błyskawicznie, sala koncertowa Filharmonii Podkarpackiej wypełniła się po brzegi, a spotkanie pozostanie w pamięci publiczności na długo.
- 27 marca 2025Film „Góra” dra Mikołaja Birka zakwalifikował się do międzynarodowego festiwalu animacji Athens Animfest
Athens Animfest to międzynarodowy festiwal animacji, do którego zakwalifikowana została krótkometrażowa animacja wykładowcy WSIiZ – dra Mikołaja Birka. Film „Góra” był już prezentowany także na innych festiwalach, m.in. na 17. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Animator w Poznaniu.
- 27 marca 2025 | Radio Złote PrzebojeO odmładzającej sile Akademii 50+
Dr Monika Struck-Peregończyk w wywiadzie na antenie radia opowiadała o korzyściach, jakie niesie ze sobą przynależność do Akademii 50+. Zwróciła uwagę, że uczestnictwo w Akademii to doskonała okazja, by rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności w różnych dziedzinach. Uczestnicy mają szansę nauczyć się języków obcych, co nie tylko pozwala na poszerzenie horyzontów, ale również sprzyja aktywizacji umysłowej. Ponadto, Akademia 50+ oferuje kursy podnoszące umiejętności komputerowe, co jest szczególnie cenne w dzisiejszym, coraz bardziej cyfrowym świecie. Ważnym atutem uczestnictwa w Akademii jest także możliwość nawiązania nowych znajomości i spotkania osób w podobnym wieku, które mają wspólne pasje i zainteresowania. To świetna okazja do integracji, wymiany doświadczeń oraz wspólnego odkrywania nowych, ciekawych tematów.
- 27 marca 2025Jakie znaczenie dla mózgu ma dieta, czyli najnowszy wykład w ramach projektu Akademia Zdrowia 50+
Serdecznie zapraszamy na najnowszy wykład w ramach projektu Akademia Zdrowia 50+. Spotkanie pt. „Dieta wspomagająca procesy poznawcze – co jeść aby mózg był sprawny i młody” odbędzie się 2 kwietnia br. o godzinie 17.00 w auli głównej im. prof. Jerzego Chłopeckiego w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
- 26 marca 2025Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci z EUROPE DIRECT Rzeszów. Przystanek Polska!
Podkarpackie szkoły podstawowe i przedszkola w dniach 2-9 kwietnia 2025 roku mogą wziąć udział w akcji czytelniczej pt. „III Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci z EUROPE DIRECT Rzeszów. Przystanek Polska!”. Organizatorem akcji jest EUROPE DIRECT Rzeszów przy WSIiZ w Rzeszowie działający w sieci informacyjnej Komisji Europejskiej.
- 26 marca 2025Rzeszów stolicą innowacji naukowych – przed nami Dni Narodowego Centrum Nauki
Rzeszów stanie się stolicą innowacji naukowych za sprawą kolejnej edycji Dni Narodowego Centrum Nauki. To prestiżowe wydarzenie, organizowane cyklicznie w różnych częściach Polski, tym razem zawita do stolicy Podkarpacia. WSIiZ jest uczelnią partnerską tego wydarzenia. Dni NCN odbędą się w dniach 12–13 maja br.
- 26 marca 2025Natural Cosmetics International Meeting – odkryj z nami tajemnice naturalnych kosmetyków
Zapraszamy na jedyną w Polsce międzynarodową konferencję naukową poświęconą w całości tematyce naturalnych kosmetyków. Kolejna, trzecia już edycja konferencji Natural Cosmetics International Meeting odbędzie w dniach 17-19 września 2025 w Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ w Kielnarowej.