Katedra Chorób Cywilizacyjnych i Medycyny Regeneracyjnej

Katedra Chorób Cywilizacyjnych i Medycyny Regeneracyjnej

DANE OGÓLNE

Jednostka organizacyjna Kolegium Medycznego o charakterze badawczo-dydaktycznym.

Kierownik Katedry Chorób Cywilizacyjnych i Medycyny Regeneracyjnej
Prof. dr hab. n. med. Paweł Januszewicz (strona osobista)

Sekretarz Katedry
mgr Urszula Binduga
tel.: (17) 866 14 54/ (17) 866 14 97

W programach dydaktycznych Katedry Chorób Cywilizacyjnych i Medycyny Regeneracyjnej szczególną wagę przykłada się do zagadnień związanych z wpływem chorób cywilizacyjnych na zdrowie psychiczne, co obejmuje takie tematy jak:

· Zaburzenia psychiczne związane z chorobami cywilizacyjnymi: wykładowcy uczą studentów, jak przewlekłe schorzenia, takie jak cukrzyca, otyłość, czy choroby serca, wpływają na zdrowie psychiczne pacjentów, prowadząc do stanów lękowych, depresji czy zaburzeń adaptacyjnych.

· Psychosomatyka i stres: W ramach zajęć omawiane są zależności między stresem a rozwojem chorób cywilizacyjnych, a także strategie radzenia sobie z przewlekłym stresem w kontekście zapobiegania i leczenia tych schorzeń.

· Holistyczne podejście do pacjenta: Program dydaktyczny promuje podejście integrujące zdrowie fizyczne i psychiczne, kładąc nacisk na zrozumienie, że choroby przewlekłe wymagają zarówno terapii medycznej, jak i wsparcia psychologicznego.

· Zdrowie psychiczne w profilaktyce: Studenci zdobywają wiedzę na temat znaczenia zdrowia psychicznego w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Obejmuje to techniki zarządzania stresem, promowanie zdrowego stylu życia oraz interwencje psychospołeczne.

Pracownicy Katedry w ramach popularyzacji nauki współpracują ze szkołami średnimi, Akademią 50+ oraz prezentują wykłady otwarte dla mieszkańców regionu.

Wykłady otwarte:

„Sztuczna inteligencja w medycynie” – wykład prof. P. Januszewicza w Teatrze W.Siemaszkowej w Rzeszowie – 25.03.2024

Pracownicy Katedry

DANE KONTAKTOWE:

Lokalizacja: Centrum Turystyki i Rekreacji WSIiZ Kielnarowa
p. KA103
Telefon:  +48 17 866 1497
Adres: Kielnarowa 386, 36-020 Tyczyn

Konsultacje:

Czy wiesz, że Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie należy do czołówki najlepszych uczelni w Polsce? Oferujemy kształcenie praktyczne, dostosowane do trendów panujących na rynku pracy. Badania dowodzą, że nasi absolwenci szybko znajdują dobrze płatną pracę i są zadowoleni ze studiów.

ul. mjr. Henryka Sucharskiego 2