Katedra Bioróżnorodności i Zrównoważonego Rozwoju

Katedra Bioróżnorodności i Zrównoważonego Rozwoju

Nasze badania

Badania w Katedrze Bioróżnorodności i Zrównoważonego Rozwoju koncentrują się na szeroko pojętej ochronie bioróżnorodności z uwzględnieniem zmian klimatu, działalności człowieka, profilaktyki zdrowia i działaniu na rzecz oszczędności energii.

Katedra Bioróżnorodności i Zrównoważonego Rozwoju koncentruje swoją działalność wokół realizacji pięciu celów zrównoważonego rozwoju, które powinny być celami wyjściowymi do uzyskania pozostałych: 6 – czysta woda i warunki sanitarne, 7 – czysta i dostępna energia, 12 – odpowiedzialna konsumpcja i produkcja, 14 – życie pod wodą, 15 – życie na lądzie.

Szczególny nacisk kładziemy na ochronę różnorodności biologicznej/gatunkowej zastępującej uprawy monokulturowe, które nie tylko sprzyjają utracie wody z gleby a także wspomagają rozwój patogenów i wirusów oraz doprowadzają do wyjaławiania gleby. Ogród pokazowy Katedry, zawierający rodzime gatunki roślin, również te uprawiane w przeszłości, obrazuje w praktyce możliwości współistnienia na jednym terenie różnych gatunków, co pozwala na zachowanie różnorodności mikrobiologicznej organizmów glebowych, odpowiadających za jakość, zdrowie i plonowanie roślin oraz umożliwia przeciwdziałanie skutkom suszy.

W związku z częstym rozpowszechnianiem się gatunków inwazyjnych, które eliminują florę i faunę występującą na rodzimym terenie, prowadzimy też działania ograniczające ekspansję tych szkodliwych gatunków poprzez izolację terytorialną oraz ochronę biologiczną.

W badaniach uwzględniamy problemy suszy, zapobieganie jej występowania i przeciwdziałania jej skutkom. Istotne jest też utrzymanie estetycznej pokrywy roślinnej, co podkreśla walor terenu, a przede wszystkim utrzymuje odpowiednie nawodnienie gleby, chroniąc ją przed erozją. Zagadnienie to jest szczególnie ważne w kontekście rozważań nad obiegiem wody w przyrodzie.

W sferze zainteresowań Katedry leżą także obszary badawcze związane z proekologicznymi technologiami nowoczesnego rolnictwa, gospodarką leśną z wykorzystaniem metod teledetekcji oraz aplikacji biologicznych środków ochrony.

Istotnym działem badawczym jest także gospodarka odpadami i recykling w produkcji rolniczej z zastosowaniem metod mikrobiologicznych.

W ramach Katedry zostały powołane laboratoria, które wspierają proces kształcenia w obszarze „Zrównoważonego rozwoju i środowiska” oraz „Zrównoważonego rozwoju w gospodarce” w sposób praktyczny, zapewniający odpowiednie warunki do kształcenia studentów w zgodzie z koncepcją „zielonej gospodarki”, czyli z poszanowaniem dla przyrody i jej zasobów.

Laboratoria:

• Laboratorium bioróżnorodności (strefa zielona, badania gleby i kompostu. laboratorium mikrobiologiczne, ogród pokazowy)
  • Laboratorium obiegu wody
  • Laboratorium energetyki odnawialnej
  • Laboratorium profilaktyki zdrowia
  • Laboratorium multimedialne zagrożeń dla zrównoważonego rozwoju

Współpraca:

• Instytut Agrofizyki PAN w Lublinie
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Instytut Geodezji i Kartografii w Warszawie
  • Instytut Badawczy Leśnictwa
  • Aviation Artur Trendak
  • Centrum Naukowo-Technologiczne Systemów Bezzałogowych Sp. z o.o. w Rzeszowie

Dotychczasowo podjęto już współpracę naukową przy tworzeniu samych laboratoriów jak i tworzenia treści dydaktycznej z jednostkami UJ (Kraków), SGGW (Warszawa), AGH (Kraków), UP (Lublin), UR (Rzeszów), KPU (Krosno), także firmami zewnętrznymi tj. Świat Wody blog (Łódź).

Czy wiesz, że Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie należy do czołówki najlepszych uczelni w Polsce? Oferujemy kształcenie praktyczne, dostosowane do trendów panujących na rynku pracy. Badania dowodzą, że nasi absolwenci szybko znajdują dobrze płatną pracę i są zadowoleni ze studiów.

ul. mjr. Henryka Sucharskiego 2

Premiera wykładu dr Joanny Wójcik
pt. „Internet a krytyczne myślenie”
odbędzie się 17 kwietnia (środa), o godz. 18.00 na uczelnianym kanale YouTube.

Zachęcamy również do obejrzenia relacji filmowych z poprzednich spotkań zrealizowanych w ramach cyklu „Przybij Piątkę Nauce”.

Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
×
Bilety dostępne będą od 3 listopada br.