Zgłoszenia naruszenia prawa w WSIiZ

Zgłoszenia naruszenia prawa w WSIiZ

W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w Rzeszowie do przyjmowania zgłoszeń naruszeń prawa zgodnie z ustawą z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów powołany został Pełnomocnik Rektora ds. zgłoszeń naruszeń prawa.

Funkcję tę pełni dr Andrzej Kiebała.

Przedmiotem zgłoszenia może być działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mają-ce na celu obejście prawa w WSIiZ dotyczące:

1. korupcji;
  2. zamówień publicznych;
  3. usług, produktów i rynków finansowych;
  4. przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu;
  5. bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami;
  6. bezpieczeństwa transportu;
  7. ochrony środowiska;
  8. bezpieczeństwa żywności i pasz;
  9. zdrowia i dobrostanu zwierząt;
  10. zdrowia publicznego;
  11. ochrony konsumentów;
  12. ochrony prywatności i danych osobowych;
  13. bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych;
  14. interesów finansowych Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki samorzą-du terytorialnego oraz Unii Europejskiej;
  15. rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym publicznoprawnych zasad konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych.

Zgłoszenia naruszenia prawa mogą być dokonywane:

1. ustnie Pełnomocnikowi Rektora  ds. zgłoszeń naruszeń prawa:
    a) za pośrednictwem nienagrywanej linii telefonicznej  (nr telefonu: 609 609 415). Zgłoszenie jest dokumentowane w formie protokołu rozmowy, odtwarzającego dokładny przebieg tej rozmowy sporządzonego przez Pełnomocnika Rektora  ds. zgłoszeń naruszeń prawa. Sygnalista może dokonać sprawdzenia, poprawienia i zatwierdzenia protokołu rozmowy przez jego podpisanie, lub
    b) na wniosek sygnalisty podczas bezpośredniego spotkania zorganizowanego w terminie 14 dni od dnia otrzymania takiego wniosku. W takim przypadku za zgodą sygnalisty zgłoszenie jest dokumentowane w formie:
    • nagrania rozmowy, umożliwiającego jej wyszukanie, lub
    • protokołu spotkania, odtwarzającego jego dokładny przebieg, przygotowanego przez Pełnomocnika Rektora ds. zgłoszeń naruszeń prawa, sygnalista może dokonać sprawdzenia, poprawienia i zatwierdzenia protokołu spotkania przez jego podpisanie;
  2. pisemnie na adres WSIiZ: ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów z dopiskiem „poufne – nie otwierać – do rąk własnych Pełnomocnika Rektora ds. zgłoszeń naruszeń prawa”, a gdy naruszenie dotyczy Pełnomocnika Rektora ds. zgłoszeń naruszeń prawa  z dopiskiem „poufne – nie otwierać – do rąk własnych Rektora”.

Zgłoszenia nie mogą być dokonywane anonimowo.

Zgłoszenie powinno zawierać:

1. dane osobowe sygnalisty,
  2. adres do kontaktu,
  3. rodzaj powiązania z WSIiZ,
  4. dane podmiotu, którego zgłoszenie dotyczy,
  5. opis przedmiotu naruszenia, wskazanie nieprawidłowości oraz ich daty,
  6. wskazanie okoliczności powzięcia informacji o naruszeniu,
  7. wskazanie osób mających związek ze sprawą lub ewentualnych świadków,
  8. wskazanie osób, z którymi sygnalista kontaktował się w sprawie,
  9. inne istotne okoliczności dla sprawy, w tym dowody w sprawie.

Pełnomocnik Rektora ds. zgłoszeń naruszeń prawa dr Andrzej Kiebała przyjmuje strony w Kampusie WSIiZ w Rzeszowie, ul. Sucharskiego 2, pokój RA 211, nr telefonu: 609 609 415.

Podmiotem uprawnionym w WSIiZ do dokonywania działań następczych związanych z dokonanym zgłoszeniem jest Komisja ds. rozpoznania w WSIiZ zgłoszenia naruszenia prawa.

Przewodniczący Komisji jest Pełnomocnik Rektora ds. zgłoszeń naruszeń prawa, zaś członka-mi ww. Komisji są: dr hab. Agata Jurkowska oraz dr Sylwia Banaś – Mazur.

Szczegóły dotyczące procedury zgłoszeń naruszeń prawa oraz ochrony sygnalistów w WSIiZ w Rzeszowie znajdują się w Zarządzeniu Rektora WSIiZ w sprawie wprowadzenia Procedury zgłoszeń naruszeń prawa oraz ochrony sygnalistów w WSIiZ w Rzeszowie.

Czy wiesz, że Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie należy do czołówki najlepszych uczelni w Polsce? Oferujemy kształcenie praktyczne, dostosowane do trendów panujących na rynku pracy. Badania dowodzą, że nasi absolwenci szybko znajdują dobrze płatną pracę i są zadowoleni ze studiów.

ul. mjr. Henryka Sucharskiego 2