- 24 lipca 2023 | Polskie Radio Rzeszów / Barbara KozłowskaO problematyce facebookowych grup online dla chorych na cukrzycę – rozmowa z dr Iwoną Leonowicz-Bukałą w Polskim Radiu Rzeszów
Dr Iwona Leonowicz-Bukała z Katedra Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej WSIiZ opowiedziała o efektach prac badawczych dotyczących problematyki facebookowych grup online dla chorych na cukrzycę lub ich opiekunów w Polskim Radiu Rzeszów.
- 20 lipca 2023 | Lublin24.pl / -Biomedycyna: nauka przyszłości
Zastosowanie biomedycyny w świecie medycyny to krok milowy w branży medycznej. Bez jej osiągnięć nie moglibyśmy mówić o nowych innowacyjnych terapiach i procedurach. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jest jedną z pierwszych uczelni oferującą studia na kierunku Biomedycyna. Ich uruchomienie wynika z zapotrzebowania rynku pracy i konieczności wprowadzania innowacji w świecie medycyny. O wyzwaniach współczesnej biomedycyny opowiada dr Marlena Krawczyk-Suszek, Pełnomocnik Rektora WSIiZ ds. rozwoju Kolegium Medycznego, Kierownik Katedry Fizjoterapii.
- 13 lipca 2023WSIiZ z dotacją z budżetu województwa podkarpackiego – informacje medialne
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania otrzymała 80 tysięcy złotych wsparcia z budżetu województwa podkarpackiego na zakupy inwestycyjne. Dotacja zostanie przeznaczona na zakup specjalistycznego sprzętu związanego z kształceniem na kierunku Pielęgniarstwo.
- 12 lipca 2023Studenci WSIiZ piątym najlepszym zespołem w Polsce – informacje medialne
Studenci Grafiki komputerowej i produkcji multimedialnej reprezentujący zespół „Hexateam” znaleźli się w TOP 5 najlepszych zespołów w Polsce w konkursie Zespołowego Tworzenia Gier Komputerowych. Zespół „Hexateam” w składzie: Angelika Prędka, Marek Wawrzak, Igor Jajuga, Mateusz Seredyński (studenci Grafiki komputerowej i produkcji multimedialnej we WSIiZ) oraz Artur Szałyga (student Politechniki Rzeszowskiej) podczas konkursu zaprezentował grę „Teethcarnation”.
- 11 lipca 2023 | Polskie Radio Rzeszów / Ewa Niedziałek-SzeligaJak zmiany klimatyczne wpływają na dostęp do wody pitnej?
Od ostatnich sześćdziesięciu lat powierzchnia obszarów suchych zwiększa się średnio o 1% rocznie. Już 1,5 miliarda ludzi na świecie mają problem z dostępem do wody pitnej odpowiedniej jakości i czystości. Problemem jest nie tylko utrudniony dostęp do wody pitnej, to również utrata bioróżnorodności ekologicznej i przede wszystkim, zmiany klimatyczne. Nie bez znaczenia pozostaje kondycja systemu żywności i bezpieczeństwo żywnościowe. O tym mówił dr hab. inż. Zbigniew Karaczun, prof. Wyższej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, podczas ostatniego z cyklu wykładów Przybij Piątkę nauce. Cykl zorganizowano w Wyższej Szkole Informatyki i Zarzadzania w Rzeszowie.
- 10 lipca 2023 | Gazeta Wyborcza Rzeszów / Wioletta KrukCzy wyprawy w Kosmos mogą być nieetyczne? „Jest wiele argumentów przeciwko”
Gdybyśmy chcieli, żeby ludzkość kontynuowała obecność w Kosmosie, ludzie musieliby się rozmnażać w warunkach kosmicznych. Jakie miałoby to konsekwencje? Podejrzewam, że wiele negatywnych dla kobiet, które spotkałyby się z ogromną presją. Moglibyśmy mieć do czynienia z modelem seksistowsko-patriarchalnym – ocenia dr Konrad Szocik, filozof z WSIiZ w Rzeszowie. Dr Konrad Szocik jest autorem pierwszej książki na świecie poświęconej bioetyce misji kosmicznych, która jest efektem pobytu na Uniwersytecie Yale. Monografia „The Bioethics of Space Exploration. Human Enhancement and Gene Editing in Future Space Missions” została wydana przez jedno z najbardziej prestiżowych wydawnictw — Oxford Academic (Oxford University Press).
- 5 lipca 2023 | Rzeszów News / -Po tych studiach zarobisz najwięcej. Poznaj top 5 kierunków
Zainteresowania oraz chęć zrobienia kariery – to właśnie te czynniki mają wpływ na wybór kierunku studiów. Istotnym aspektem jest jednak także perspektywa zatrudnienia oraz wysokość wynagrodzenia w danym sektorze. W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie trwa rekrutacja na nowy rok akademicki. Które kierunki studiów są najlepiej opłacalne? Poznaj top 5 „pewniaków”, które zapewnią wysokie zarobki po studiach.
- 5 lipca 2023 | Polskie Radio Program 4 / Mateusz KulikSztuczna inteligencja i muzyka. Potrzebne są bazy danych i prawo chroniące twórców
Uczenie maszynowe to dziedzina, która już na stałe zagościła w świecie nauki czy przemysłu. Dziś sztuczna inteligencja wdziera się też do branży rozrywkowej, tworzy grafiki, obrazy, bywa także kompozytorem muzyki. O sztucznej inteligencji i muzyce opowiedział Piotr Synoś, asystent w katedrze Zastosowań Systemów Informatycznych w Polskim Radiu Program 4.
- 4 lipca 2023 | Gospodarka Podkarpacka / -Czasopismo WSIiZ „Financial Internet Quarterly (FIQ)” otrzymało Impact Factor
Po raz pierwszy w historii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie uczelniane czasopismo dostało się do Journal Citation Reports (Web of Science/Clarivate). Wskaźnik cytowań czyli Impact Factor (IF) dla FIQ wynosi 0,5.
- 29 czerwca 2023 | INDEKS TVP3 Rzeszów / Karolina MałekOferty pracy i praktyki wakacyjne dla studentów podczas przerwy wakacyjnej
O ofertach pracy i praktykach wakacyjnych dla studentów podczas przerwy wakacyjnej opowiedzieli studenci i pracownicy Biura Karier WSIiZ w magazynie studenckim INDEKS w TVP3 Rzeszów.
- 21 lipca 2026Kompetentna kadra – wzmocnienie potencjału kadry administracyjnej WSIiZ
- 21 lipca 2026Od stażysty do specjalisty w Jasionce. Jak studia Aviation Management napędziły karierę Szymona Przeszło?
Czy można już na pierwszym wykładzie poczuć, że znalazło się swoją życiową drogę? Szymon Przeszło, dziś Młodszy Specjalista ds. Controllingu w firmie serwisującej silniki lotnicze, udowadnia, że połączenie pasji z praktycznym programem studiów to recepta na sukces. Przeczytaj, jak branżowe projekty i staż w Jasionce stały się dla niego „biletem wstępu” do świata wielkiego lotnictwa.
- 21 lipca 2026Dzieci spędzają w sieci ponad 4 godziny dziennie. TikTok wygrywa z edukacją
Ponad 4 godziny dziennie przed ekranem. Tak wygląda codzienność wielu dzieci i nastolatków, a w czasie wakacji ten wynik często jeszcze wzrasta. Smartfon stał się dla nich podstawowym narzędziem komunikacji, rozrywki i nauki. W świecie, w którym z Internetu korzysta już niemal 74% mieszkańców globu, kluczowym pytaniem nie jest już, czy młodzi ludzie powinni korzystać z technologii, ale jak robić to w sposób bezpieczny i wspierający ich rozwój. Lipcowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego przypomina, że warto spojrzeć na cyfrowe nawyki dzieci szerzej – przez pryzmat zdrowia, odżywiania, edukacji i dobrostanu cyfrowego.
- 21 lipca 2026Studia bez filtra
- 20 lipca 2026Prof. Jan Woleński Członkiem Honorowym Polskiego Towarzystwa Filozoficznego
Prof. dr hab. Jan Woleński, profesor honorowy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, otrzymał tytuł Członka Honorowego Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Uroczystość odbyła się w Domu Pod Globusem w Krakowie.
- 20 lipca 2026Studenci WSIiZ zaprezentowali innowacyjne rozwiązanie na konferencji w Londynie – informacje medialne
Studenci kierunku Informatyka w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie – Jakub Wandas oraz Agata Bieleń, odnieśli sukces na arenie międzynarodowej, prezentując wyniki swoich badań podczas 6th International Conference on Mechanical Engineering 2026 w Londynie. Obrady stacjonarne zorganizowano w Imperial College London, jednej z czołowych uczelni technicznych na świecie. Zaprezentowana przez naszych studentów praca pt. „Machine Learning-Based Classification and Diameter Estimation of Milling Tools”, dotyczyła wykorzystania metod uczenia maszynowego oraz analizy obrazu do automatycznej identyfikacji narzędzi skrawających i szacowania ich średnicy.
- 17 lipca 2026Od studenta do presales engineer. Jak studia z cyberbezpieczeństwa przekładają się na realną pracę w IT?
Czy dyplom to tylko formalność, czy realny atut w branży cyberbezpieczeństwa? O tym, jak studia informatyczne i specjalizacja z cyberbezpieczeństwa pomagają zdobyć pierwszą pracę, jakie kompetencje naprawdę liczą się w rekrutacji oraz co zrobić, by wejść do branży jeszcze przed obroną, opowiada Cybersecurity Presales Engineer z CLICO.
- 17 lipca 2026Czy doktorat może być życiowym marzeniem?
Dla jednych doktorat jest metą. Dla innych – dopiero pierwszym krokiem w świat, w którym każde odkrycie rodzi kolejne pytania. Czy można uzależnić się od rozwoju? Czy naukowa ciekawość jest silniejsza niż talent? I czy profesor naprawdę musi znać odpowiedź na każde pytanie?
- 16 lipca 2026Studenci WSIiZ zaprezentowali innowacyjne rozwiązanie podczas międzynarodowej konferencji w Londynie
Klasyfikacja i szacowanie średnicy narzędzi frezarskich z wykorzystaniem uczenia maszynowego – to rozwiązanie odpowiadające na wyzwanie współczesnej produkcji małoseryjnej opracowane przez studentów WSIiZ. Agata Bieleń i Jakub Wandas zaprezentowali swoją autorską pracę na VI Międzynarodowej Konferencji poświęconej Inżynierii Mechanicznej (ICMECE 2026) w Londynie.
- 16 lipca 2026Młodzi naukowcy z całego świata spotkali się na konferencji The Future of Phytochemistry
Aktywny, pełen naukowych inspiracji czas mają za sobą badaczki z Katedry Kosmetologii WSIiZ, które uczestniczyły w prestiżowej, międzynarodowej konferencji naukowej The Future of Phytochemistry – 2026 Young Scientists Meeting w Leicester w Wielkiej Brytanii. Wydarzenie stało się doskonałą okazją do zaprezentowania dotychczasowych efektów realizowanego projektu badawczego, nawiązania międzynarodowych kontaktów oraz umocnienia pozycji naszej jednostki na globalnej mapie nauki.