Symulacja komputerowa jest coraz częściej wykorzystywanym narzędziem w prawie każdej dziedzinie naszego życia, jedynym ograniczeniem jej stosowania jest nasza wyobraźnia oraz umiejętności posługiwania się narzędziami symulacyjnymi. Stąd też wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu rynku na osoby z kompetencjami w zakresie symulacji komputerowych w Centrum Edukacji Międzynarodowej w Kielnarowej powstało Laboratorium Symulacyjne.
Dlaczego jest wyjątkowe?
Dzięki swojej innowacyjności, laboratorium oferuje osobom chcącym poszerzyć swoje umiejętności oraz wiedzę w zakresie symulacji wysokiej klasy oprogramowanie wykorzystywane w przedsiębiorstwach na całym świecie.
Należy do nich między innymi najpopularniejsze w branży logistycznej narzędzie analityczno-symulacyjne FlexSim, które daje wręcz nieograniczone możliwości w zakresie trójwymiarowego modelowania wirtualnej rzeczywistości. Dodatkowo w laboratorium możemy skorzystać z programu SAP, uznanego za lidera na rynku zintegrowanych systemów informatyczny klasy ERP. Zauważalnym trendem w świecie nauki jest weryfikacja hipotez badawczych za pomocą metod symulacyjnych. Część naukowców wspiera się wizualizacją zachodzących działań w celu ich lepszego zrozumienia, lecz obecne rozwiązania informatyczne znajdujące się w laboratorium symulacyjnym pozwalają nam pozyskać dane, na podstawie których możemy w prosty sposób zweryfikować hipotezy przeprowadzanych badań.
SYMULATOR JAZDY CIĄGNIKIEM SIODŁOWYM
W odrębnym pomieszczeniu znajduje się profesjonalny symulator jazdy skonstruowany przy współpracy z czeską firmą ELSACO s.r.o. Studenci zapoznają się z funkcjami i specyfiką ustawień parametrów typowych ciągników siodłowych (DAF, Renault, MAN, Mercedes, Scania, Iveco, Volvo) uwarunkowaniami i fizyką prowadzenia zestawu transportowego w zależności od ukształtowania terenu, warunków pogodowych oraz rodzaju i ciężaru przewożonego ładunku na kilkunastu typach licencjonowanych naczep (KRONE, Schwarzmuller).
Urządzenie rekomendowane jest do symulacji jazdy samochodem ciężarowym działające na zasadzie symulowania przeciążeń panujących w poruszającym się pojeździe (przyspieszenie, hamowanie, skręcanie, poślizg) opartym na oprogramowaniu Euro Truck Simulator 2. Symulator oparty jest na czterech łapach, sterowanych pneumatycznie przez zespół siłowników. Przestrzenność symulacji zapewniają 3 monitory 27″ 2D LED w układzie panoramicznym, realność dźwięku wspomaga system dźwiękowy 5.1. Symulator jest w stanie odtworzyć występujące podczas jazdy zestawem transportowym (ciągnik + naczepa) przeciążenia dynamiczne do 2G.
Jakie daje możliwości naukowcom?
Zauważalnym trendem w świecie nauki jest weryfikacja hipotez badawczych za pomocą metod symulacyjnych. Część naukowców wspiera się jedynie wizualizacją zachodzących działań w celu ich lepszego zrozumienia, lecz obecne rozwiązania informatyczne znajdujące się w laboratorium symulacyjnym pozwalają nam pozyskać surowe dane, na podstawie których możemy w prosty sposób zweryfikować hipotezy przeprowadzanych badań.
Jakie daje możliwości studentom?
Studenci w trakcie zajęć mają możliwość zapoznania się z profesjonalnym oprogramowaniem symulacyjnym FlexSim, program nauczania obejmuje między innymi modelowanie wybranych procesów z wykorzystaniem podstawowych funkcji programu, jak również analizę danych wygenerowanych w trakcie trwania symulacji, natomiast w ramach „Laboratoryjnych Piątków” które organizowane są przez uczelnię co dwa tygodnie uczniowie mogą dowolnie wykorzystywać pełną funkcjonalność dostępnego oprogramowania do własnych potrzeb, prac dyplomowych, projektów.
Co oferuje firmom?
W ramach współpracy zewnętrznej laboratorium symulacyjne oferuje zainteresowanym przedsiębiorcom usługi związane z projektowaniem przestrzeni magazynowo produkcyjnych, a także analizę symulacyjną wraz z optymalizacją zachodzących procesów.
Wyposażenie
Laboratorium składa się z 20 stanowisk komputerowych wyposażonych w nowoczesne jednostki centralne spełniający wysokie wymagania znajdujących się na nich programów komputerowych, ponadto w sali znajduje się projektor multimedialny. Uzupełnieniem laboratorium w pomieszczeniu KM106 znajduje się symulator jazdy zestawami ciężarowymi oparty na wielokrotnie nagradzanym oprogramowaniu Euro Truck Simulator 2 wraz z dodatkami licencjonowanych naczep.
Oprogramowanie w laboratorium (licencje sieciowe 20 stanowisk):
- FlexSim GP 2022 (General Purpose)
- FlexSim CT v3.3 (Container Terminal)
- BricsCAD v18
- Adonis program BPMN
- System TMS Interlan Speed
Komentarze na temat laboratorium
Możliwości, jakie współcześnie niesie ze sobą metoda symulacji komputerowej są ogromne. Przede wszystkim to potężne narzędzie analizy i eksperymentowania, ale również poprzez wizualizację 3D czytelne urealnienie projektowanych procesów biznesowych. Nie jest łatwo i szybko poznać wszystkie funkcjonalności symulacji, ale po nabyciu pewnego poziomu umiejętności, praca z programem w laboratorium sprawia wiele satysfakcji
Ciekawą nowa propozycją dla studentów jest wprowadzenie do zajęć symulatora jazdy zestawem ciężarowym ETS2. Poprzez symulację i grę różnych scenariuszy przewozów, student zapoznaje się z aspektami technicznym, sprzętowymi podczas transportu oraz specyfiką przewozu wielu rodzajów ładunków.
– Dawid Kyc (student kierunku Logistyka)
Lokalizacja Laboratorium
Centrum Turystyki i Rekreacji
Kielnarowa 386a, 36-020 Tyczyn
Sala KM 112 oraz KM106 (symulator)
Kontakt z osobą odpowiedzialną za Laboratorium
dr. Grzegorz Wróbel
tel. 17 8661 186
email: gwrobel@wsiz.edu.pl