Kosmetyka naturalna z elementami fitoterapii
Kosmetyka naturalna z elementami fitoterapii to dodatkowa specjalność oferowana studentom wszystkich kierunków i stopni kształcenia w ramach Kolegium Medycznego. Celem specjalności jest poszerzenie wiedzy uczestników w zakresie fitoterapii oraz surowców stosowanych w nowoczesnych formulacjach kosmetycznych. Bogata paleta zajęć praktycznych przygotuje uczestników do stworzenia własnej receptury kosmetyku, zapoznając przy tym z wszelkimi wymaganiami związanymi z wprowadzeniem produktu kosmetycznego na rynek polski i europejski – od recepturowania, przez ocenę bezpieczeństwa, wszelkie niezbędne badania, po rejestrację kosmetyku i wdrożenie go do sprzedaży. Absolwent tej specjalności będzie mógł podjąć pracę w firmach zajmujących się produkcją kosmetyków.
Koordynator specjalności: dr Małgorzata Sokół
tel. +48 17 866 1549, e-mail: msokol@wsiz.edu.pl
Sieci komputerowe – Cisco
Sieci komputerowe – Cisco to specjalność dodatkowa oferowana studentom wszystkich kierunków i stopni studiów w ramach Kolegium Informatyki Stosowanej. Celem specjalności jest przekazanie wiedzy oraz ukształtowanie umiejętności praktycznych w zakresie projektowania, konfiguracji oraz zarządzania sieciami komputerowymi w oparciu o urządzenia i technologie firmy CISCO. Absolwenci tej specjalności będą posiadać wiedzę i umiejętności pozwalające projektować, konfigurować i zarządzać sieciami komputerowymi, zarządzać bezpieczeństwem sieci. Ponadto ich umiejętności związane są z zarządzaniem i eksploatacją nowoczesnych urządzeń sieciowych. Po tej specjalności absolwenci znajdują zatrudnienie w firmach projektujących, wdrażających i utrzymujących sieci komputerowe lub prowadzą własną działalność gospodarczą.
Koordynator specjalności: mgr inż. Mateusz Liput, dr Janusz Kolbusz
tel. +48 17 866 1149, e-mail: mliput@wsiz.edu.pl, jkolbusz@wsiz.edu.pl
Warsztaty biznesowe – załóż własną firmę
Specjalność o nazwie Warsztaty Biznesowe – załóż własną firmę (WB) dedykowana jest osobom kreatywnym i przedsiębiorczym, mającym pomysł na siebie oraz upatrującym we własnym biznesie szans na połączenie pasji ze źródłem przychodów. Program warsztatów obejmuje 42 godziny zajęć realizowanych w formule workshopów, z dużą dawką praktycznej wiedzy opartej na realnych przykładach, podanej w atrakcyjnej i zrozumiałej formule. Unikalna konstrukcja zajęć pozwala na przejście przez wszystkie etapy tworzenia firmy, poczynając od kreowania koncepcji biznesowej, przez gruntowną analizę regulacji prawnych i zobowiązań wobec instytucji publicznych, a kończąc na prezentacji pomysłu na biznes przed instytucjami finansowymi. Uczestnicy WB otrzymują nie tylko istotny ładunek wiedzy merytorycznej, lecz uczą się nieszablonowego myślenia oraz kształtują potencjał kompetencji miękkich. Opracowany w oparciu o wyniki badań, innowacyjny i zbilansowany treściowo program WB jest nie tylko kompendium informacji niezbędnych każdemu przedsiębiorcy, lecz także źródłem inspiracji dla osób widzących swoją przyszłość w biznesie.
Koordynator specjalności: mgr Michalina Mróz
tel. +48 17 866 1436, e-mail: mmroz@wsiz.edu.pl
Zarządzanie zrównoważonym rozwojem firmy
Zrównoważony rozwój jest jednym z najistotniejszych tematów naszych czasów, ponieważ ma bezpośredni wpływ na nas i naszą przyszłość. Dzięki rosnącej świadomości konsumentów, firmy które chcą być konkurencyjne i cieszyć się zaufaniem klientów muszą liczyć się z kwestią już nie tylko kosztu i jakości produktu, ale też konieczne będzie uwzględnienie sposobu, szacunku oraz wpływu na środowisko. „Pod lupą” będą również kwestie ekonomiczne, aspekty społeczne oraz środowiskowe.
Będąc studentem specjalności Zarządzanie zrównoważonym rozwojem firmy, dzięki przekazywanej wiedzy teoretycznej i praktycznej przez naszych prowadzących, zyskasz interdyscyplinarne podejście do biznesu. Poznasz tajniki ESG, a dzięki temu będziesz miał przewagę konkurencyjną na rynku pracy. Nabędziesz cenne umiejętności z zakresu raportowania niefinansowego. Poznasz nowoczesne narzędzia i metody zarządzania, które pozwolą Ci prowadzić biznes i osiągać cele ekonomiczne przy zachowaniu równowagi ekologicznej oraz dobrostanu pracowników.
Do 2030 roku rynek pracy w Unii Europejskiej będzie oferował 24 000 000 miejsc zatrudnienia dla specjalistów ds. zrównoważonego rozwoju. Będąc absolwentem tej specjalności, będziesz przygotowany do pracy w różnych sektorach gospodarki: w firmach, organizacjach pozarządowych czy też administracji publicznej.
Koordynator specjalności: mgr Barbara Nowak-Szarek
tel. +48 17 866 1158, e-mail: bnowak@wsiz.edu.pl
Rozwój osobisty, zdrowie i dobrostan
Dzisiejsze czasy zmuszają nas do szczególnej troski o zdrowie, a wzrastająca ilość dolegliwości cywilizacyjnych utwierdza nas w przekonaniu, że to w naszych rękach powinny tkwić inicjatywa i klucz do lepszego zdrowia.
Rozwój osobisty, zdrowie i dobrostan to specjalność dodatkowa oferowana studentom wszystkich kierunków i stopni studiów. Program specjalności dostarcza wiedzy i narzędzi z zakresu medycyny stylu życia, w celu zapobiegania chorobom oraz promocji zdrowego stylu życia. Wszystko to odbywać się będzie na podbudowie rozwoju osobistego w zakresie zwiększania własnego potencjału, własnej świadomości, a w konsekwencji rozumienia procesu somatyzacji.
Zdrowie nie jest stanem statycznym. We wszystkich okresach życia należy je chronić, doskonalić, pomnażać, zwiększać jego potencjał oraz przywracać gdy pojawi się choroba. Wzmacnianie potencjału zdrowotnego człowieka powinno zmierzać ku kształtowaniu takiego stylu jego życia, który sprzyjałby harmonijnemu, wielokierunkowemu rozwojowi oraz dobremu samopoczuciu na wszystkich płaszczyznach zdrowia. Proces ten powinien sprzyjać rozwijaniu wiedzy, przekonań, oczekiwań zdrowotnych, psychospołecznych kompetencji oraz umiejętności związanych z dbałością o zdrowie. Świadomość i zdrowie są ze sobą ściśle powiązane. Łącząc te dwa aspekty wpływamy pozytywnie na nasze samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Podejmowanie świadomych decyzji dotyczących sposobu odżywiania się, uprawiania aktywności fizycznej i radzenia sobie ze stresem, jest ogromnym krokiem ku lepszej kondycji ciała.
Wybierając tę specjalność zostaniesz wyposażony w narzędzia do pracy w wielu obszarach zdrowia i dobrostanu: fizycznym, emocjonalnym oraz mentalnym. Uczestnicy zdobędą umiejętności z zakresu: narzędzi coachingowych, pracy ze stresem, samodzielnych technik terapii – kinesjology tape oraz naturalnych form terapii takich jak ziołolecznictwo.
Koordynator specjalności: mgr Urszula Binduga
tel. +48 17 866 1497, e-mail: ubinduga@wsiz.edu.pl
Wizualizacje i interfejs użytkownika
Wizualizacje i interfejs użytkownika to specjalność dodatkowa oferowana studentom wszystkich kierunków i stopni studiów w ramach Kolegium Informatyki Stosowanej. Celem specjalności jest przekazanie wiedzy oraz ukształtowanie umiejętności praktycznych w zakresie: wytwarzania produktów cyfrowych; programowania kreatywnego; interaktywnych wizualizacji w aplikacjach internetowych; projektowania interfejsów użytkownika. Zajęcia prowadzone przez praktyków, specjalistów firmy Xebia, realizowane będą w formie warsztatów, podczas których studenci pracując na komputerach, realizują zadania programistyczne pod okiem prowadzącego. Warsztaty obejmują zarówno wprowadzenie teoretyczne, jak i praktyczne ćwiczenia. Studenci uczą się poprzez realizację małych projektów, które stopniowo wprowadzają bardziej zaawansowane zagadnienia. Zajęcia zakończą się prezentacją projektów, podczas której każdy student lub zespół zaprezentuje swoje prace na forum grupy. Prezentacja umożliwi omówienie zastosowanych rozwiązań oraz uzyskanie wartościowej informacji zwrotnej od prowadzącego i innych uczestników kursu.
Koordynator specjalności: dr Janusz Kolbusz
tel. +48 17 866 1149, e-mail: jkolbusz@wsiz.edu.pl
Podstawy projektowania dla komunikacji i wizualizacji
Program łączy teoretyczne podstawy komunikacji wizualnej z praktycznymi umiejętnościami wykorzystania narzędzi i technologii cyfrowych, aby tworzyć estetyczne i efektywne projekty graficzne.
Studenci nauczą się podstaw projektowania graficznego, które umożliwią m.in. podejmowanie prostych działań marketingowych wymagających użycia form wizualnych. Przedmioty będą poruszać zagadnienia dotyczące kompozycji, łączenia kolorów, projektowania prezentacji i infografik, tworzenia fotografii i video za pomocą popularnych narzędzi mobilnych, ale także projektowania grafik z przeznaczeniem do social mediów. Studenci nauczą się także podstaw projektowania przejrzystych i intuicyjnych interfejsów oraz doświadczeń użytkownika.
Specjalność fakultatywna międzykierunkowa Podstawy projektowania dla komunikacji i wizualizacji oferowana jest od semestru letniego roku akademickiego 2024/2025 i będzie realizowana na wszystkich kierunkach, stopniach i formach kształcenia z wyłączeniem kierunków: „Grafika komputerowa i produkcja multimedialna” oraz „Projektowanie graficzne
Koordynator specjalności: mgr Karolina Góraj
tel. +48 17 866 1463, e-mail: kgoraj@wsiz.edu.pl
Relacje interpersonalne i zespołowe
Wyzwania współczesnego rynku pracy zmuszają nas do ciągłego pogłębiania wiedzy oraz doskonalenia umiejętności i kompetencji sprawnego i skutecznego porozumiewania się oraz profesjonalnego budowania, utrzymywania i kształtowanie relacji interpersonalnych.
Relacje interpersonalne i zespołowe to specjalność dodatkowa oferowana studentom wszystkich kierunków i stopni studiów. Program specjalności dostarcza założeń teoretycznych i narzędzi praktycznych, dzięki którym:
· dowiesz się: jak skutecznie budować, kształtować i przewodzić zespołem oraz efektywnie zarządzać procesami komunikacyjnymi;
· poznasz: typy osobowości zespołowych i role uczestników procesu komunikowania się w pracy zespołowej;
· dowiesz się: jakie predyspozycje i umiejętności cechują skutecznego lidera i jak przezwyciężyć bariery procesu porozumiewania się;
· zrozumiesz: istotę władzy i przywództwa oraz od czego zależy efektywność pracy zespołowej.
Wybierając tę specjalność zostaniesz wyposażony w narzędzia do pracy w wielu obszarach zarządzania relacjami interpersonalnymi oraz efektywnego kierowania zespołem. Uczestnicy będą mieli możliwość pogłębienia wiedzy, kształtowania umiejętności oraz doskonalenia kompetencji z zakresu: form i zasad komunikacji interpersonalnej (werbalnej, niewerbalnej, elektronicznej, asertywnej), różnic indywidualnych i samoświadomości w procesie komunikowania się, istoty aktywnego słuchania i udzielania informacji zwrotnej, zasad i technik efektywnej pracy w grupie, uczestników i form pracy zespołowej, nowoczesnych koncepcji zarządzania zespołem oraz założeń sprawowania władzy i stylów przywództwa.
Koordynator specjalności: dr Agata Szmulik
tel. +48 17 866 1126, e-mail: aszmulik@wsiz.edu.pl
Korea – wczoraj i dziś
Korea – wczoraj i dziś to specjalność dodatkowa, oferowana studentom wszystkich kierunków, stopni i form studiów polskojęzycznych. Celem specjalności jest przekazanie wiedzy o Korei i jej kulturze, która będzie łączyć elementy nauk społecznych, politycznych i humanistycznych. Ponadto specjalność oferuje Podstawy języka koreańskiego, przedmiot ten wprowadzi studentów nie tylko w podstawy języka i alfabetu koreańskiego ale również umożliwi rozpoczęcie przygody z jednym z najważniejszych języków Azji Wschodniej. W specjalności znajduje się przedmiot Zmiany społeczne w Korei, który bada rozwój ruchów feministycznych w kontekście przemian społecznych, politycznych i kulturowych. W ramach przedmiotu Business po koreańsku & Korean Wave, studenci poznają specyfikę prowadzenia biznesu w Korei oraz mechanizmy tworzenia i dystrybucji kultury popularnej, takich jak K-pop, filmy, seriale, etc.
Koordynator specjalności: mgr Karolina Zagrodnik
tel. +48 17 866 1354, e-mail: kzagrodnik@wsiz.edu.pl