Załącznik
do Uchwały Rady Samorządu
Studenckiego nr 16/2020
z dnia 29 lutego 2020r.
Kodeks Etyki Studenta
Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania
z siedzibą w Rzeszowie
Preambuła
My, Studenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie, stojąc w obliczu wyzwań jakie niesie z sobą rozwój społeczny i osobisty oraz świadomi wartości nauki i misji, jakim kieruje się Uczelnia, postanawiamy kierować się zasadami, zapisanymi w niniejszym Kodeksie, które oparte są na etycznych i przepojonych humanizmem, fundamentach cywilizacji.
Rozdział I
Przepisy ogólne
Zasady Kodeksu Etyki Studentów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie wynikają z ogólnie przyjętych norm moralnych, a w szczególności z norm moralnych właściwych dla etyki zawodowej i etyki kształcenia akademickiego.
Mając na uwadze przyrodzoną i niezbywalną godność każdego człowieka, Student kieruje się w swoim postępowaniu uczciwością i przyzwoitością, a w kontaktach z innymi przestrzega zasad dobrego wychowania, kultury osobistej i dobrych obyczajów.
Student nie powinien brać udziału w żadnych przedsięwzięciach uwłaczających jego godności lub godności innych, jak również podejmować zajęć mogących zaszkodzić dobremu imieniu jego lub Uczelni.
Student jest zobowiązany do zaznajomienia się z zasadami Kodeksu Etyki Studenta, jak również do rozpowszechniania wiedzy o nich wśród innych studentów oraz szerzej w środowisku akademickim. Student w razie konieczności powinien stawać w obronie zasad wyrażonych w niniejszym Kodeksie.
Rozdział II
Nauka i studia
Będąc wiernym naszym powinnościom akademickim i społecznym, mając świadomość odpowiedzialności za dobre imię Studenta i Uczelni, zobowiązujemy się przestrzegać zasad etycznych i stosować się do najwyższych standardów akademickich. Deklarujemy, iż będziemy:
- Kierować się fundamentalnymi zasadami moralnymi i etycznymi, będącymi podporą kręgu cywilizacyjnego, w którym funkcjonujemy.
- Przestrzegać obowiązującego prawa, a w szczególności ustawy -Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz innych aktów prawnych obowiązujących w naszej Uczelni.
- Nieustannie dążyć do samodoskonalenia.
- Wspierać pozostałych Studentów w ich dążeniu do poszerzania wiedzy, umiejętności i kompetencji.
Postępować zgodnie z treścią złożonego przez nas ślubowania, w szczególności:
- Wytrwale dążyć do zdobywania wiedzy i rozwoju własnej osobowości.
- Szanować prawa i zwyczaje akademickie.
- Dbać o godność i honor Studenta oraz Uczelni.
Uczciwie i rzetelnie wywiązywać się z naszych obowiązków, w szczególności:
- Uzyskiwać zaliczenia przedmiotów.
- Podczas pisania zaliczeń przedmiotów:
- Nie kopiować od innych, nie przekazywać ani ustnie,ani pisemnie odpowiedzi innej osobie.
- Nie używać zakazanych materiałów lub przedmiotów, w tym między innymi: przygotowanych odpowiedzi, pisemnych oraz drukowanych notatek, telefonów komórkowych, smartfonów, tabletów, inteligentnych zegarków, inteligentnych okularów, zestawów słuchawkowych, nieautoryzowanych typów kalkulatorów, słowników tematycznych, zaprogramowanych kalkulatorów, zawierających odpowiedzi, nieautoryzowanych materiałów.
- Przygotowywać prace zaliczeniowe i dyplomowe, w szczególności:
- Z poszanowaniem praw autorskich, wykluczających plagiatowanie i kopiowanie oraz inne formy niewłaściwego korzystania z cudzych utworów.
- Samodzielnie przygotowywać prace zaliczeniowe i prace dyplomowe, bez korzystania z zakazanych usług komercyjnych w postaci pisania prac zaliczeniowych i dyplomowych na zlecenie.
- Nie składać tej samej pracy zaliczeniowej na więcej niż jeden przedmiot bez zezwolenia prowadzącego.
- Osobiście zaliczać egzaminy, ćwiczenia, konwersatoria, lektoraty i laboratoria i nie dopuszczać do sytuacji zdawania egzaminu przez inna osobę.
- Nie dokumentować i nie rozpowszechniać kopii/formularzy zaliczeń i pytań egzaminacyjnych.
- Wypełniać zobowiązania wobec Uczelni z poszanowaniem wyznaczonych terminów.
Korzystać z wolności słowa z poszanowaniem zasad rzetelnej i merytorycznej dyskusji.
Student ma prawo do sprawiedliwej oceny swojej wiedzy i umiejętności.
Rozdział III
Stosunek do pracowników
§12
Student traktuje pracowników uczelni z należnym im szacunkiem, nie dyskryminując ich, przestrzegając w kontaktach z nimi zasad dobrego wychowania, kultury osobistej i obyczajów akademickich.
Student nie wykorzystuje prywatnych kontaktów i zażyłości osobistych z pracownikami Uczelni w celu uzyskania zaliczeń na warunkach innych niż przewiduje Karta danego przedmiotu.
Student powinien w sposób adekwatny reagować na wszelkie przejawy nieetycznego zachowania pracowników uczelni. Przy występkach stanowiących przekroczenie obowiązujących norm prawnych i obyczajowych, w tym antydyskryminacyjnych powinien również powiadomić Władze Uczelni oraz Samorząd Studencki.
Rozdział IV
Stosunek do studentów
§15
Student traktuje innych studentów z szacunkiem. We wzajemnych kontaktach pozostaje uprzejmy i życzliwy.
Student stara się wspierać innych studentów w nauce, pomagać w dostosowywaniu się do warunków życia akademickiego z uwzględnieniem wielokulturowości środowiska, jak również w poznaniu i przestrzeganiu reguł panujących w Uczelni.
Student powinien w sposób adekwatny reagować na wszelkie przejawy zachowania nieetycznego innych studentów. Student nie dyskryminuje innych studentów ze względu na kolor skóry, wyznanie, narodowość, przekonania polityczne, orientację seksualną i z żadnego innego powodu.
Student powstrzymuje się od wszelkiego nieetycznego zachowania w stosunku do innych studentów, w szczególności takich, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy fizycznej lub psychicznej.
Rozdział V
Stosunek do uczelni
Student dba o dobro wspólnoty akademickiej, dobre imię i pozytywny wizerunek Uczelni, szanuje jej tradycje oraz przestrzega obowiązującego w niej prawa.
Student stara się uczestniczyć w ważnych dla społeczności akademickiej wydarzeniach. W miarę możliwości powinien także aktywnie włączyć się w ich organizację.
Student współdziała z osobami związanymi z uczelnią w celu ulepszania jej funkcjonowania. W szczególności czyni to poprzez uczestnictwo w inicjatywach wspierających rozwój Uczelni, jak również przez aktywny udział w organizacjach studenckich. Wspiera działalność Samorządu Studenckiego jako głównego reprezentanta jego interesów, zwraca się do niego we wszystkich kwestiach spornych wymagających współdziałania z Władzami Uczelni.
Student także po ukończeniu studiów zobowiązany jest, świadcząc swoim poziomem moralnym i intelektualnym, dbać o dobre imię Uczelni.
Student nie powinien pozostawać obojętnym wobec przejawów zła, przemocy, nieetycznego zachowania oraz przeciwdziałać wszelkiej dyskryminacji i ogólnie pojętych postawach negatywnych występujących w społeczności akademickiej.
Rozdział VI
Postanowienia końcowe
§24
Zapoznanie się z Kodeksem Etyki, przestrzeganie jego postanowień oraz ich upowszechnianie w środowisku studenckim stanowi podstawowy obowiązek każdego Studenta Uczelni.
Mając na uwadze honor, godność oraz dobre imię społeczności akademickiej, student jest zobowiązany do przestrzegania i obrony zasad zawartych w Kodeksie, niezależnie od sytuacji oraz presji ze strony otoczenia.
Kodeks Etyki Studenta wchodzi w życie po upływie 7dni od daty poinformowania studentów pocztą elektroniczną o umieszczeniu Kodeksu na tablicy ogłoszeń Samorządu Studenckiego oraz udostępnieniu poprzez umieszczenie w systemie Wirtualna Uczelnia.
Samorząd Studencki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie w dowód poszanowania dziedzictwa kulturowego tej Uczelni i odpowiedzialności za podtrzymanie dobrego imienia kształcących się w niej studentów, opracował Kodeks Etyki Studenta, w którym zdefiniowano podstawowe wartości, zasady i standardy, jakimi powinna kierować się każda osoba pobierająca nauki w naszej Alma Mater.
Opracowany z wykorzystaniem dostępnych wzorców Kodeks nie zawiera prawd dotychczas nieznanych Społeczności Studenckiej naszej Uczelni —dokument ten niejako porządkuje i systematyzuje zasady, jakimi od lat kierują się studenci Uczelni. Mamy nadzieję, że będzie on stanowił dla nas oraz dla przyszłych Studentów zachętę do kultywowania wartości i zachowań godnych naszej Uczelni.