Pilotażowy program publikowania otwartego Elsevier
Od 1 stycznia 2021 r. wznowiony został program publikowania otwartego Elsevier (z pulą 1500 darmowych artykułów na 2021 r.) . Program umożliwia autorom afiliowanym w polskich instytucjach akademickich publikowanie artykułów otwartych na licencji CC-BY w z czasopismach hybrydowych i Gold Open Access w Elsevier.
Koszty publikacji artykułów OA w ramach programu są pokrywane z opłaty za licencję krajową Springer oraz Elsevier ze środków pochodzących z MNiSW. UWAGA! W przypadku programu publikowania otwartego w Elsevier po wyczerpaniu się darmowej puli artykułów (program A) uruchamiany zostaje program B- za opublikowanie artykułu w wersji Gold Open Access zostaje wystawiona faktura na autora z 10% zniżką. W takim przypadku autor może jeszcze zmienić wersje publikowania z otwartej płatnej na tradycyjną bezpłatną (opcja „subskrypcja”), ale możliwe jest to tylko w przypadku publikowania w czasopiśmie hybrydowym Elsevier. W czasopismach Elsevier Gold Open Access nie ma możliwości zmiany na darmową publikację
Uwaga: afiliacja autorów w obu programach jest teraz weryfikowana wyłącznie przez lokalnych administratorów w instytucjach.
Program publikowania otwartego Springer 2019-2021
Od 1 stycznia 2021 r. program działa z nową roczną pulą 2176 artykułów i jest oferowany dla artykułów przyjętych do publikacji w 2021 r. Uwaga: afiliacja autorów jest teraz weryfikowana wyłącznie przez lokalnych administratorów w instytucjach.
W przypadku publikowania otwartego w czasopismach Springer (czasopismach objętych programem) – po wyczerpaniu darmowej puli z automatu artykuły są publikowane subskrypcyjne (chyba że autor sobie zażyczy inaczej i już niezależnie zamówi OA). W przypadku publikowania otwartego w czasopismach Springer (czasopismach objętych programem) – po wyczerpaniu darmowej puli z automatu artykuły są publikowane subskrypcyjne (chyba że autor sobie zażyczy inaczej i już niezależnie zamówi OA).
***
ORCID to unikalny identyfikator dla autorów publikacji naukowych, który składa się z 16 cyfr podzielonych na cztery części oraz zapisanych
w formie HTTPS URL ( np. https://orcid.org/0000-0003-1459-4199 ).
Jak założyć ORCID?
Wchodzimy na stronę orcid.org
- Na stronie głównej wybieramy opcję Register now! lub Sign In, a następnie Register now!,
- Zgodnie z instrukcją wypełniamy formularz rejestracyjny,
- Ustalamy, kto może zobaczyć nasz profil. Aby w pełni wykorzystać funkcje ORCID, należy wybrać everyone lub trusted parties,
- Na podany podczas rejestracji adres mailowy przyjdzie wiadomość z prośba o potwierdzenie, że jesteśmy jego właścicielem.
Narzędzia bibliometryczne
SciVal analizuje dane zawarte w bazie Scopus. Użytkownik, który chce skorzystać z narzędzia, musi posiadać osobiste konto na serwerze wydawcy Elsevier. Może to być konto założone wcześniej w bazach Science Direct lub Scopus. Bezpłatne konto można także założyć na serwerze SciVal wybierając w menu opcję “Register Now”.
Więcej na temat SciVal
InCites służy do analizy danych z baz Web of Science Core Collection, JCR i ESI – narzędzie do analizy dorobku naukowego swojej instytucji oraz porównywania efektywności swojej jednostki naukowej z innymi na całym świecie. Narzędzie wykorzystuje dokładne i obiektywne informacje dostępne w zbiorze WOS. Dedykowane jest instytucjom naukowym i badawczym, autorom publikacji oraz bibliotekarzom.
Na stronie www.webofscience.com można założyć bezpłatne konto.
Strona internetowa : https://clarivate.savoinspire.com/ickompedium/ stanowi kompendium wiedzy na temat narzędzia oraz jak z niego korzystać. Więcej na temat InCites oraz o rejestracji
Wskaźniki bibliometryczne
Indeks Hirscha
Index Hirscha możemy obliczyć za pomocą następujących narzędzi:
ISI WEB OF SCIENCE – automatyczne wyliczanie indexu Hirscha oraz liczby cytowań – instrukcja
SCOPUS –automatyczne wyliczanie indexu Hirscha oraz liczby cytowań
GOOGLE SCHOLAR I NAKŁADKA PUBLISH OR PERISH – Nakładka Publish or Perish na Google Scholar – program służący do zliczania cytowań oraz analizy wpływu publikacji akademickich w oparciu o bazę Google Scholar.
***
Czasopisma i monografie punktowane
MNiSW ogłosiło nowe, rozszerzone listy czasopism i wydawnictw monografii – więcej informacji TUTAJ
Wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych – na podstawie rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 listopada 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sporządzania wykazów wydawnictw monografii naukowych oraz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych (Dz. U. poz. 2341).
Wyszukiwarka czasopism i wydawnictw punktowanych MNiSW