Serwis IBUK LIBRA to pierwsza w Polsce czytelnia online podręczników akademickich i książek naukowych z różnych dziedzin nauki, opublikowanych przez czołowych polskich wydawców. Aby móc korzystać z IBUK LIBRA, należy utworzyć osobiste konto. Zalogowany użytkownik ma między innymi dostęp do półki myIBUK.
Dostęp do publikacji z sieci uczelnianej i spoza niej (wyłącznie z kodem PIN lub za pośrednictwem VPN proxy), na stronie: http://libra.ibuk.pl
W ramach licencji krajowej udostępniane czasopisma i książki Springer są dostępne na platformie Wydawcy SpringerLink oraz są archiwizowane na serwerze Biblioteka Nauki.
- Dostęp w sieci uczelnianej bez logowania.
- Dostęp do zasobów w sieci uczelnianej WSIiZ lub poprzez VPN Proxy
Baza EBSCO Academic Research Source to wielodziedzinowa baza zawierająca: ponad 240 000 książek elektronicznych, ponad 5 000 czasopism o zasięgu międzynarodowym, w tym ponad 350 pełnotekstowych polskich czasopism naukowych
Tematyka bazy obejmuje między innymi: psychologię, nauki humanistyczne, nauki stosowane, nauki społeczne, edukację, matematykę, nauki medyczne, nauki przyrodnicze, pomoce w nauce języków, słowniki i leksykony, nauki polityczne, ochronę środowiska, prawo, krytykę literacką, biznes i ekonomię, chemię, informatykę, inżynierię i wiele innych.
Baza została dodana do platformy EBSCOhost i jest dostępna dla użytkowników w sieci uczelnianej oraz zdalnie, z komputerów domowych oraz urządzeń mobilnych (przez VPN Proxy).
Korzystanie z bazy
Wideo przewodnik – pobieranie e-booków
Wideo przewodnik – e-booki logowanie, pobieranie i czytanie
Kolekcja EBSCO eBooks™ Open Access Monograph Collection – darmowa kolekcja e-booków, wolna od DRM, dostępna bezpłatnie na platformie EBSCOhost®.
Kolekcja EBSCO eBooks Open Access Monograph Collection została stworzona we współpracy z wydawnictwami uniwersyteckimi i naukowymi, takimi jak University of Michigan Press, Taylor & Francis oraz Temple University Press, aby zapewnić bibliotekom i użytkownikom końcowym wybór i dostęp do szerokiej gamy możliwych do odkrycia treści, których liczba będzie rosła w tysiącach. Dzięki tej kolekcji biblioteki uzyskują dostęp do wszystkich obecnych i przyszłych książek elektronicznych OA bez DRM na platformie EBSCO, co zapewnia użytkownikom spójność z innymi książkami elektronicznymi w kolekcji biblioteki.
Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna Academica udostępnia zasoby cyfrowe Biblioteki Narodowej, w tym współczesne książki i czasopisma.
Terminale do korzystania z zasobów zlokalizowane są w czytelni (RA21) i bibliotece CEM (KM23).
Ogólnodostępne e-książki
Bibliomania – teksty z zakresu literatury anglojęzycznej, opracowania krytyczne
Bookshelf – ogólnodostępne książki i dokumenty z zakresu nauk o zdrowiu, w jęz. angielskim
De Gruyter – publikacje w wolnym dostępie
Directory of Open Access Books – książki z różnych dziedzin, głównie w języku angielskim
Europeana – jedna z największych kolekcji e-książek i innych cyfrowych materiałów z europejskich bibliotek
Free Medical Books – książki medyczne w wolnym dostępie
Google Books – projekt firmy Google gromadzący książki i czasopisma w formie cyfrowej
InTechOpen – książki naukowe w otwartym dostępie, głównie z nauk ścisłych i medycznych
JSTOR open access books
OpenEdition Books – platforma książek elektronicznych z zakresu nauk humanistycznych
i społecznych
OpenLibrary – internetowy katalog książek oraz e-książek
OpenStax – anglojęzyczne podręczniki uniwersyteckie
Open Textbook Library – otwarte podręczniki akademickie
Otwórz Książkę – cyfrowa kolekcja współczesnych książek naukowych
Oxford Text Archive – strona powstała w ramach projektu “Arts and Humanities Data Service”, zawiera pełne teksty utworów literackich, filozoficznych, tekstów z zakresu historii myśli społecznej
Project Gutenberg – pierwszy w Internecie zbiór darmowych e-booków