Laboratorium Hodowli Komórek i Tkanek

Laboratorium Hodowli Komórek i Tkanek

Laboratorium Hodowli Komórek i Tkanek przeznaczone jest do prowadzenia szerokiego spektrum badań naukowych, wykorzystujących hodowane w warunkach in vitro komórki ssacze, zarówno prawidłowe, jak i pochodzące z rożnego rodzaju tkanek patologicznych. Laboratorium to  posiada status BSL2 według kryteriów Unii Europejskiej i WHO, tzn. musi zapewnić sterylne warunki pracy chroniące zarówno pracownika, jak i materiał biologiczny. Do pracy w Laboratorium Hodowli Komórek i Tkanek upoważnieni są tylko odpowiednio przeszkoleni pracownicy naukowi.

Jakie daje możliwości naukowcom? Hodowle komórkowe są obecnie jedną z najważniejszych technik powszechnie wykorzystywanych w badaniach biomedycznych. Laboratorium Hodowli Komórek i Tkanek daje możliwość prowadzenia szerokiego spektrum badań nad procesami zachodzącymi zarówno w prawidłowych komórkach i tkankach, jak i w stanach patologicznych. Potencjał naukowy Laboratorium Hodowli Komórek i Tkanek obejmuje m. in.:

• badanie procesów fizjologicznych i patologicznych zachodzących w komórkach skóry (fibroblastach, keratynocytach);
  • ocenę wpływu substancji naturalnych lub syntetycznych na komórki skóry, w tym analizy: – cytotoksyczności, – proliferacji, – apoptozy, – aktywności metabolicznej, – wewnątrzkomórkowego stresu oksydacyjnego, – wydzielania cytokin i czynników wzrostu, – zdolności migracyjnych, – ekspresji oraz aktywności enzymów proteolitycznych;
  • ocenę działania przeciwnowotworowego substancji pochodzenia naturalnego lub syntetycznego względem m. in. komórek raka jelita grubego, prostaty, sutka, skóry, języka, płuca i mózgu.

Wyposażenie:
  • Komora laminarna HF Safe-1200,
  • Inkubator z dozowaniem CO2 Heracell 150i,
  • System zasysający Biovac+,
  • Automatyczny licznik komórek TC10,
  • Mikroskop odwrócony Nikon Eclipse TS100 z kamerą Invenio 5SII,
  • Wirówka laboratoryjna z chłodzeniem Heraeus Megafuge,
  • Łaźnia wodna,
  • Autoklaw stołowy Medical Prestige 12L,
  • Zamrażarki -20°C oraz -80°C,
  • Dewar LS750 do przechowywania komórek w parach ciekłego azotu.

Opiekun laboratorium: dr Katarzyna Gaweł-Bęben (kagawel@wsiz.edu.pl)

Czy wiesz, że Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie należy do czołówki najlepszych uczelni w Polsce? Oferujemy kształcenie praktyczne, dostosowane do trendów panujących na rynku pracy. Badania dowodzą, że nasi absolwenci szybko znajdują dobrze płatną pracę i są zadowoleni ze studiów.

ul. mjr. Henryka Sucharskiego 2