Test multiwyszukiwarki EDS (EBSCO Discovery Service)
Zachęcamy do testowania multiwyszukiwarki EDS (EBSCO Discovery Service), która zapewnia jednoczesne przeszukiwanie wielu zasobów informacyjnych Biblioteki, m.in. baz danych, czasopism i książek elektronicznych subskrybowanych przez Bibliotekę oraz zasobów Open Access za pomocą jednego okienka wyszukiwawczego.
Źródła przeszukiwane są w jednym oknie wyszukiwawczym, a lista wyników wyświetla się w formie ujednoliconej, przy czym dostęp do pełnego tekstu jest bardzo szybki. Najbardziej istotne wyniki znajdują się na pierwszych stronach wyszukiwania.
Narzędzie EDS mogą Państwo testować pod adresem:
https://research.ebsco.com/c/24pwmw?acr_values=ip+guest
Dostęp możliwy jest z komputerów uczelnianych (identyfikacja na podstawie adresów IP) oraz zdalnie, dzięki uwierzytelnieniu za pomocą nazwy użytkownika i hasła (film instruktażowy)
Pod poniższym linkiem znajdą Państwo krótki instruktażowy film prezentujący funkcje EBSCO Discovery Service:
Szkolenie EBSCO – Przegląd nowego interfejsu wyszukiwarki naukowej EBSCO Discovery Service https://www.youtube.com/watch?v=D97eze-g9tY
Zachęcamy do sprawdzania dostępnych funkcjonalności oraz zgłaszania ewentualnych uwag.
W przypadku pozytywnej oceny prosimy o zgłoszenie konieczności zakupu pracownikom Biblioteki na adres biblioteka@wsiz.edu.pl
25 lutego 2025, 12:00 (45 minut) | Rejestracja
Sesja poświęcona Business Source Ultimate – bogatej bazie recenzowanych artykułów z zakresu biznesu, zarządzania i finansów. Podczas szkolenia pokażemy nowy dedykowany interfejs, który ułatwia wyszukiwanie treści ekonomicznych. Business Source Ultimate to znacznie więcej niż tylko czasopisma i magazyny! Podczas sesji trener EBSCO pokaże, jak znaleźć analizy SWOT, raporty krajowe, profile firm, filmy i wiele więcej na podstawie wielu przykładów wyszukiwania.
Bazy licencji krajowej EBSCO w nowym interfejsie EBSCOhost!
18 marca 2025 r., 11:30 (50 minut) | Rejestracja
Podczas sesji dokonamy przeglądu baz EBSCO dostępnych w ramach tzw. licencji krajowej, z których mogą korzystać wszystkie uczelnie i instytucje badawcze w Polsce. Praktyczna część szkolenia, podczas której pokażemy sposoby przeszukiwania zasobów, zostanie przeprowadzona na nowym, odświeżonym interfejsie platformy EBSCOhost. Studenci i pracownicy uczelni mają dostęp do wielu obszernych naukowych baz danych refundowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wchodzące w skład pakietu bazy Academic Search Ultimate oraz Business Source Ultimate są jednymi z najczęściej wykorzystywanych zasobów naukowych na świecie przez wiodące ośrodki akademickie.
Jak szukać recenzowanych naukowo materiałów w bazach EBSCO? Warsztat tworzenia strategii wyszukiwawczych
19 marca 2025 r., 10:00 (50 minut) | Rejestracja
Szkolenie dedykowane wszystkim użytkownikom, którzy chcieli poznać tajniki tworzenia strategii wyszukiwawczych. Przyjrzymy się jak korzystać z operatów Boolean, jak odpowiednio tworzyć zaawansowaną strategię wyszukiwawczą, jak dostosować tryby wyszukiwania, jak korzystać z tezaurusów, jak stosować znaki specjalne oraz kody pól dla bardziej precyzyjnego wyszukiwania.
Szkolenia Clarivate (Web of Science i InCites)
Znaczenie oraz wpływ współpracy badawczej
28. lutego 2025 r. 11:00-12:00 Zarejestruj się.
Elsevier – szkolenia w języku polskim
Webinaria Scopus AI
Zapraszamy na webinarium “Pełne wykorzystanie możliwości Scopus AI: kompleksowe omówienie narzędzia i demonstracja na żywo” przygotowane przez firmę Elsevier. Webinarium obejmie kluczowe funkcje i zalety Scopus AI oraz pokaże, jak skutecznie korzystać z narzędzia podczas prowadzenia badań i zapewnienia nowoczesnych usług bibliotecznych. Webinaria są nieodpłatne, ale wymagana jest rejestracja. Webinarium odbędzie się w dwóch terminach:
- 26 lutego, godz. 12:00 Rejestracja
Zapraszamy do udziału w serii webinariów organizowanych przez Elsevier w lutym i marcu, skierowanych do osób pracujących w obszarze nauki (sesje te będą dotyczyć m.in. tematów: rola Generative AI w nauce, rozwiązania wspierające LifeSciences). Szkolenia są bezpłatne, ale wymagana jest rejestracja. Lista webinariów:
- 26.02 Mastering scientific literature: effectives search strategies with ScienceDirect (Paula Milewska) Zarejestruj się
- 27.02 Understanding Scopus Indexation Criteria for Journals (Paula Milewska) Zarejestruj się
- 27.02 Kryteria indeksacji czasopism w Scopus Zarejestruj się
- 4.03 Odkryj THE World University Rankings dzięki SciVal. Wgląd w monitoring i benchmarking dla Twojej instytucji Zarejestruj się
- 6.03 Praca z literaturą naukową. Skuteczne wykorzystanie zasobów ScienceDirect Zarejestruj się
- 6.03 Live Q&A with Experts: Scopus Indexation Criteria for Journals (Paula Milewska & Galina Yakshonak) Zarejestruj się
- 12.03 Sustainable Development Goals reporting in SciVal (Alison Ferett) Zarejestruj się
Elsevier – szkolenia w języku angielskim