Rekrutacja na rok akademicki 2023/24
Informujemy, iż zapisy na rok akademicki 2023/24 potrwają do 9 października 2023 r.
W tym okresie zapraszamy na dyżury:
– w poniedziałki i środy od 15.00-17.00
– we wtorki i czwartki od 10.00-12.00
Informujemy też, że oprócz tradycyjnych wykładów i zajęć dodatkowych w tym roku słuchacze Akademii 50+ będą mogli skorzystać z bezpłatnych zajęć w ramach projektu „Akademia Zdrowia 50+” dofinansowanego ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”. Słuchacze Akademii 50+ będą mogli korzystać z wykładów oraz warsztatów w ramach 4 bloków tematycznych:
1) Zdrowie przede wszystkim
2) Aktywność 50+
3) Zdrowie psychiczne
4) Żywienie ma znaczenie
W trakcie wykładów poruszane będą takie tematy jak „Choroby cywilizacyjne – przyczyny i profilaktyka”, „Dieta wspomagająca procesy poznawcze – co jeść, aby mózg był sprawny i młody”, „Depresja u osób po 50 r.ż. – fakty i mity”, „Jesteś tym co jesz – niebezpieczne dodatki do żywności”, a także wiele, wiele innych. Z kolei podczas warsztatów pracować będzie można np. nad inteligencją emocjonalną czy ekoprofilaktyką anty-ageing, wzmocnić swoją odporność psychiczną czy kondycję fizyczną w ramach zajęć „Zdrowy kręgosłup” i „Aktywny senior”.
W przypadku osób, które były naszymi słuchaczami w ubiegłym roku/latach, prosimy tylko o wpłatę opłaty członkowskiej oraz przesłanie dowodu wpłaty lub informację (telefoniczną/mailową), że chcecie Państwo kontynuować członkostwo. W świetle podwyżek cen i stale rosnących kosztów działalności, w tym roku zdecydowaliśmy o nieznacznej podwyżce opłaty semestralnej, 65 zł/semestr (130 zł/rok). Wpłat prosimy dokonywać na konto PeKaO S.A. II/O Rzeszów nr 86 1240 2614 1111 0000 3963 3628 (w tytule KONIECZNIE „Akademia 50+ rekrutacja”).
Osoby zapisujące się po raz pierwszy prosimy o wypełnienie formularza rekrutacyjnego (dostępny tutaj: formularz rekrut_akademia 50_), opłatę składki członkowskiej (j.w.) i opłaty wpisowej (20 zł). Formularz można przekazać drogą elektroniczną (skan podpisanego dokumentu) lub osobiście w Sekretariacie w godzinach dyżurów.
Chętnych na zakup karnetu do CALYPSO oraz Endorfiny Platinium na październik prosimy o wpłatę odpowiedniej kwoty (55 zł – calypso; 89 zł – Endorfina) na konto Akademii KONIECZNIE z dopiskiem „Akademia 50+ – Calypso/Endorfina październik do dnia 20.09.2023 (maksymalnie do 23.09.2023r.) Przypominamy, iż z karnetu mogą skorzystać tylko osoby, które są aktualnymi członkami Akademii, wszystkich chętnych do zakupu karnetu na październik prosimy o jednoczesne zapisanie do Akademii na semestr zimowy oraz uiszczenie składki członkowskiej (jeśli to możliwe, w osobnym przelewie) w terminie do 20.09 (maksymalnie do 23.09).
Serdecznie zapraszamy do Akademii 50+!
———————
Dwunasty rok akademicki w Akademii 50+ dobiegł końca!
Prawie 400 osób zakończyło rok akademicki w Akademii 50+. 6 czerwca br. w Klubie Akademickim IQ w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odbyło się uroczyste podsumowanie minionego roku oraz rozdanie nagród dla aktywnych słuchaczy, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczyniali się do rozwoju Akademii. Podsumowujące spotkanie zwieńczył spektakl pt. „Biuro Matrymonialne” w wykonaniu Senioralnej Grupy Teatralnej „wciąż bez nazwy” działającej przy Osiedlowym Klubie Kultury Osiedla Tysiąclecia. Po spektaklu słuchacze mieli możliwość integracji i rozmów przy kawie i ciastkach.
W roku akademickim 2022/23 liczba słuchaczy Akademii osiągnęła łącznie w obu semestrach 388 osób. To więcej niż w ubiegłym roku, część osób wróciła do nas po okresie pandemicznym, choć jeszcze nie wszyscy – mówi dr Monika Struck-Peregończyk, Dyrektor Akademii 50+. To wreszcie pierwszy rok po pandemii kiedy mogliśmy funkcjonować normalnie, bez żadnych obostrzeń. Z drugiej strony, po okresie pandemii wielu słuchaczy przekonało się do zajęć online, stąd też, w dalszym ciągu, w tej formie realizowane były zajęcia z aktywności ruchowej w domu oraz webinary kosmetyczne pt. „Kosmetyka i pielęgnacja cery dojrzałej”. Te ostatnie to przykład bardzo udanej współpracy ze studentkami z Koła Naukowego Kosmetologii Estetycznej WSIiZ, które przygotowywały spotkania pod okiem opiekuna Koła, mgr Małgorzaty Sokół. W sposób tradycyjny realizowane były zajęcia z języka angielskiego, edukacja żywieniowa, trening pamięci i koncentracji, zajęcia z malarstwa i rysunku. Swoje spotkania realizowały również Kluby: Wolontariusza i Nowoczesnego Rękodzieła, a Klub Filmowy i Klub Turysty organizowały wyjścia kulturalne oraz wyjazdy krajoznawcze – informuje Dyrektor Akademii.
W zakończonym roku akademickim odbyło się 21 wykładów o bardzo różnorodnej tematyce – m.in. dotyczące prawa, astrofotografii, turystyki, sztucznej inteligencji, ogrodnictwa, feminizmu. Tradycyjnie zainteresowaniem cieszyły się tematy z zakresu zdrowia i medycyny, realizowane w cyklu „Akademia Zdrowia”. Wykłady, na prośbę słuchaczy, realizowane były w sposób hybrydowy – na żywo, w auli, z jednoczesną transmisją online.
Słuchacze Akademii 50+ mieli także okazję zadbać o swoją aktywność fizyczną dzięki tańszym karnetom do dwóch działających w Rzeszowie sieci klubów fitness. Co miesiąc za naszym pośrednictwem około 100 słuchaczy kupuje karnety – to zdecydowanie obala mit o tym, że osoby 50+ są mało aktywne. Wielu z naszych słuchaczy to osoby mające różne pasje i zainteresowania, chętne do dalszego rozwoju, czynnie uprawiające sport – wyjaśnia dr Struck-Peregończyk. Najlepszym przykładem tego, że wiek nie przeszkadza w realizowaniu sportowej pasji jest członkini Samorządu Słuchaczy Akademii 50+, pani Renata Grabska – biegaczka, mistrzyni Polski w maratonach i ultramaratonach na 10 km.
Akademia 50+ to jednostka powstała w 2011 roku w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Jej celem jest zwiększanie aktywności oraz poszerzanie wiedzy osób powyżej 50. roku życia.
——–
W dniu 12.09.2021r. grupa 50 osób 50+ (w tym 10 panów) wzięła udział w wyjeździe do Kazimierza Dolnego w ramach w działania „Pogadajmy – pogaduchy w realu”. Były to dla wielu uczestników pierwsze spotkania face to face od ponad roku. Był czas na pogaduchy w czasie jazdy, podczas zwiedzania cudnego o tej porze roku Kazimierza Dolnego i w czasie wspólnego obiadu. Był czas na integracje i nawiązywanie nowych ciekawych znajomości, także z przedstawicielkami Kazimierzowskiego UTW, z którymi spędziliśmy niezapomniane godziny na pogaduchach na statku. W czasie drogi powrotnej uczestnicy zostali poinformowani przez członków Rzeszowskiej Rady Seniorów o działaniach podejmowanych przez różne organizacje pozarządowe dla seniorów w Rzeszowie. Udało nam się spędzić piękną słoneczną niedzielę w dobrym towarzystwie w cudnym miejscu.
Działanie jest realizowane w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023 finansowany przez Narodowy Instytut Wolności ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 wojewódzkim operatorem są Fundacja Fundusz lokalny SMK, LGD Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżnańskiej” , Stowarzyszenie LGD „ TRYGON – Rozwój i innowacja „, Fundacja Przestrzeń Lokalna”
—–
SEKRETARIAT AKADEMII 50+ – ZASADY BEZPIECZEŃSTWA
- W Sekretariacie jednocześnie może przebywać jeden interesant na jedno stanowisko obsługi.
- Każda osoba wchodząca do Sekretariatu jest zobowiązana do zasłonięcia ust oraz nosa przy pomocy maseczki, a w przypadku przeciwwskazania do jej używania – przyłbicy, oraz zdezynfekowania rąk środkiem na bazie alkoholu powyżej 60%
- Każda osoba przebywająca na terenie Uczelni zobowiązana jest do wypełnienia oświadczenia o zapoznaniu się z procedurami przestrzegania zasad bezpieczeństwa epidemicznego obowiązującymi w Uczelni oraz o stanie zdrowia (dostępne przy wejściu na Uczelnię)
- Należy korzystać z własnych przyborów do pisania
- Należy zachować bezpieczną odległość między osobami (min. 1,5 metra)
- Rekomendujemy kontakt mailowy (akademia50@wsiz.edu.pl) i telefoniczny (w godzinach dyżurów – 17 866 12 78). W sprawach wymagających osobistej obecności prosimy o wcześniejsze umawianie wizyty w Sekretariacie, aby ograniczyć czas kontaktu osobistego do niezbędnego minimum.
Prosimy o cierpliwość i zrozumienie. Wszystkie wymienione działania wdrażamy w trosce o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo.
——————-
Od maja 2019 r. realizowaliśmyprojekt „Uczelnia dla III wieku” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Oferował on możliwość wzięcia udziału w nieodpłatnych kursach i warsztatach skierowanych do osób powyżej 50. roku życia.
Więcej informacji w zakładce „Projekt Uczelnia dla III wieku”
————————————————————————————————–