Temat badawczy:
Po polsku: OJALAB – Internetowe oferty pracy na potrzeby pomiaru popytu na umiejętności oraz badań mechanizmu poszukiwań na rynku pracy
Po angielsku: OJALAB – Online job advertisements to study skill demand and job search patterns
Sygnatura projektu:
2024/53/B/HS4/01580
Kierownik projektu:
Dr hab. Robert Pater, prof. WSIiZ
Finansowanie:
Narodowe Centrum Nauki, Program Opus 27
Partner projektu (konsorcjum):
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (dr Maciej Beręsewicz)
Data rozpoczęcia:
01.01.2025
Data zakończenia:
31.12.2028
Budżet projektu:
1 338 096 złotych
Efekty:
Badanie wakatów z nielosowych źródeł danych i ich wykorzystanie dla pogłębionej oceny zmian na rynku pracy.
Szczegółowy opis:
Temat badawczy:
Identyfikacja przyczyn długotrwałego bezrobocia wśród starszych kobiet w Serbii i Macedonii Północnej
Koordynator projektu ze strony WSIiZ:
dr hab. Robert Pater, prof. WSIiZ
Partnerzy projektu:
Institute of Economic Sciences (IES) Lider projektu
The Institute of Economics-Skopje (IE-Skopje)
Institute of Economic Research of the Slovak Academy of Sciences (IER SAS)
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie (WSIiZ)
Okres realizacji projektu:
01.10.2024-31.02.2026.
Budżet projektu:
48 000,00 €
Projekt zatytułowany „Identyfikacja przyczyn długotrwałego bezrobocia wśród starszych kobiet w Serbii i Macedonii Północnej” został zatwierdzony przez Fundusz Wyszehradzki w ramach Programu Programowania Grantów Visegrad +, na podstawie ocen wniosków złożonych podczas drugiego naboru w 2024 r. Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji za pośrednictwem Grantów Wyszehradzkich z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów dot. zrównoważonej współpracy regionalnej w Europie Środkowej. Projekt będzie realizowany przez 18 miesięcy w Serbii i Macedonii Północnej. Projekt będzie realizowany przez konsorcjum składające się z Instytutu Nauk Ekonomicznych w Serbii, partnera wiodącego oraz Instytutu Ekonomii-Skopje na Uniwersytecie św. Cyryla i Metodego w Skopje, Macedonia Północna, Instytutu Badań Ekonomicznych Słowackiej Akademii Nauk, Słowacja i Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Polska.
Opis: Kobiety po 50. roku życia są uznawane za trudne do aktywizacji w ramach polityki zatrudnienia Serbii i Macedonii Północnej, co umożliwia im udział w aktywnych politykach rynku pracy. Ze względu na niepewne zatrudnienie i dłuższe okresy wcześniejszego bezrobocia mają niewielkie szanse na ponowne zatrudnienie, co je zniechęca je i pogarsza ich sytuację na rynku pracy. Celem tego projektu jest ustalenie, co uniemożliwia kobietom po 50. roku życia znalezienie pracy na lokalnym rynku pracy w regionach Belgradu i Skopje. Na podstawie doświadczeń Słowacji i Polski zostanie opracowany zestaw narzędzi do oceny możliwości ich zatrudnienia, aby lepiej reagować na pojawiające się szanse zatrudnienia.