Laboratorium zaawansowanych technologii sieciowych i technologii bezprzewodowych służy przekazywaniu wiedzy zarówno na temat podstaw budowy współczesnych sieci komputerowych, jak i zaawansowanych technik zabezpieczania ruchu pomiędzy tymi sieciami czy zapewniania jakości transmisji. Powstało z myślą o specjalistach z zakresu projektowania, wykonania, konfiguracji sieci komputerowych LAN i WAN. Za główny cel laboratorium przyjęło szerzenie wśród studentów wiedzy i umiejętności z zakresu konfiguracji, utrzymania i zabezpieczania sieci komputerowych.
Laboratorium przygotowane jest do przeprowadzania szkoleń w ramach Akademii Sieciowej Cisco, a w szczególności: szkolenia na poziomie CCNA (Cisco Certified Network Associate), CCNP (Cisco Certified Network Professional), a także z zakresu bezpieczeństwa sieciowego (przygotowanie do certyfikacji CCSP), telefonii IP (przygotowanie do certyfikatu CCVP) i technologii bezprzewodowych (przygotowanie do certyfikacji CWNE), w oparciu o technologię NETLab. Laboratorium to stanowi zaplecze techniczne do realizacji prac dyplomowych magisterskich z zakresu sieci komputerowych. Odpowiednie wyposażenie techniczne laboratorium umożliwia utworzenie nowych przedmiotów i rodzajów szkoleń, a w przypadku już prowadzonych zajęć dydaktycznych i prac dyplomowych zapewni możliwość ich realizacji na najwyższym poziomie
Dlaczego jest wyjątkowe?
Rzeszowska uczelnia stworzyła laboratorium zbliżone do profesjonalnych ośrodków zajmujących się projektowaniem, budową, obsługą i konfiguracją sieci komputerowych zarówno przewodowych jak i bezprzewodowych.
Jakie daje możliwości naukowcom?
Laboratorium może być wykorzystane do różnych obszarów działań w zakresie sieci komputerowych. W laboratorium tym prowadzone są badania z zakresu technologii sieciowych i technologii bezprzewodowych, dotyczące między innymi: zachowań ruchu w sieci LAN, pomiaru ruchu samopodobnego w różnych sieciach komputerowych, badania anomalii ruchu w sieciach LAN, metody oceny niezawodności sieci GMPLS.
Pozwala na realizację prac badawczych w zakresie:
- projektowania sieci komputerowych,
- analizy i modelowania ruchu sieciowego,
- badań nad samopodobieństwem ruchu,
- optymalizacji protokołów sieciowych,
- badań nad bezpieczeństwem sieci przewodowych i bezprzewodowych,
Jakie daje możliwości studentom?
W ramach przedmiotów prowadzonych w tym laboratorium studenci zapoznają się z szerokim spektrum nowoczesnych technologii stosowanych we współczesnych sieciach teleinformatycznych. Oprócz wiedzy dotyczącej najnowszych technologii sieciowych zdobywają wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie projektowania, administrowania i zarządzania sieciami komputerowymi, a także bezpieczeństwa sieciowego. Studenci są przygotowani do uzyskania cenionego w środowisku profesjonalistów certyfikatu zawodowego Cisco Certified Networking Associate (CCNA). Zdobyta wiedza, poparta uzyskanym certyfikatem, stanowi przesłankę do odniesienia sukcesu w nowoczesnym środowisku gospodarki internetowej. Otwiera możliwości znalezienia satysfakcjonującej pracy i jest solidną podstawą przyszłej kariery zawodowej.
Co oferuje firmom?
W laboratorium pracownicy firm mogą realizować autoryzowane szkolenia Cisco (kilkadziesiąt różnych kursów) od podstawowych do najbardziej zaawansowanych. Osoby zainteresowane mogą zapoznać się lub rozszerzyć swoją wiedzę i umiejętności z zakresu sieci komputerowych.
Poprzez zajęcia w laboratorium oraz dostęp do profesjonalnego sprzętu słuchacze mogą przygotować się do uzyskania certyfikatów zawodowych:
- Cisco Certified Networking Associate (CCNA),
- Cisco Certified Network Professional (CCNP),
- Cisco Firewall Specialist,
- Cisco Wireless LAN Support Specialist,
- CompTIA Linux+,
- CompTIA A+,
- CompTIA Network+,
- CompTIA Security+,
- CompTIA Server+.
Wyposażenie – Laboratorium wyposażone jest w zaawansowany sprzęt sieciowy firmy Cisco (routery, przełączniki, punkty dostępowe), urządzenia typu firewall, urządzenia sieci bezprzewodowej standardu 802.11a/b/g (adapterty, punkty dostepu, routery itp.) wykorzystywane na zajęciach laboratoryjnych z sieci bezprzewodowych WLAN, urządzeń sieci WiMax oraz urządzeń do realizacji połączeń VoIP.
W zasobach Laboratorium Zaawansowanych Technologii Sieciowych i Technologii Bezprzewodowych, sala KM203 znajdują się m.in.:
– router Cisco 2511 16F/16F,
– serwer telefonii IP MCS7825I4 z wyposażeniem,
– zespół urządzeń do sieci bezp. Wi-Fi, WiMAX,
– Edraw Network Diagram,
– CACE AirPcap NX USB Adapter 802.11,
– pakiet Symulacji sieci Dynamips/GNS 3,
– pakiet Symulacji Sieci Dynamips/GNS 3,
– Airmagnet Planner,
– Edraw Network Diagram,
– szafa teleinformatyczna z wyposażeniem,
pozostały sprzęt znajduje się w zasobach serwerowni.
Opiekun: dr inż. J. Kolbusz, jkolbusz@wsiz.edu.pl