Laboratorium Gleby i Wody powstało na potrzeby realizacji zajęć dydaktycznych na kierunku Zrównoważony rozwój w gospodarce, a także prowadzenia badań naukowych przez pracowników Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Jakie daje możliwości naukowcom?
Laboratorium wyposażone jest w sprzęt i aparaturę, które umożliwiają badania dotyczące zmian żyzności gleby oraz jej zasobności w składniki pokarmowe w zależności od typu gleby oraz pod wpływem antropogennych i stresowych faktorów. Miedzy innymi oznaczenie: składu granulometrycznego, fitotoksyczności, azotu ogólnego, fosforu węgla organicznego oraz kwasów humusowych w glebach. Analiza efektywnego i zbilansowanego gospodarowania składnikami nawozowymi oraz opracowanie na podstawie badań gleby schematów oraz zaleceń nawożenia dla rolnictwa ekologicznego i żywności prozdrowotnej.
Zaplecze aparaturowe Laboratorium umożliwia ponadto badania wód na zawartość azotanów, ortofosforanów, detergentów, a także przeprowadzenie analizy przyczyn, źródeł i przebiegu eutrofizacji wód powierzchniowych.
Jakie daje możliwości studentom?
Laboratorium Wody i Gleby umożliwia studentom zapoznanie z podstawowym sprzętem laboratoryjnym oraz metodami badawczymi podstawowych parametrów fizyko-chemicznych gleby. W tym: składu granulometrycznego, oznaczenia absolutnie suchej masy gleby i zawartości wody higroskopowej, odczynu kwasowości, właściwości buforowych gleb, zawartości azotu ogólnego i fosforu, węgla organicznego i kwasów humusowych. Ponadto studenci mogą przeprowadzić analizę podstawowych parametrów fizyko-chemicznych wody. W tym: oznaczenie pH, mętności, ogólnej zawartości azotu i fosforu, detergentów (formaldehydów).
Studenci mają możliwość rozwijania myślenia naukowego, doskonalenia umiejętności obliczenia składników pokarmowych w celu doboru właściwego/ekologicznego nawożenia (rodzaju oraz ilości nawozu). W Laboratorium Gleby i Wody realizowane są zajęcia dydaktyczne na kierunku Zrównoważony rozwój w gospodarce.
Wyposażenie Laboratorium Gleby i Wody:
- Stanowisko do oznaczeń ilościowych metodami klasycznymi (waga precyzyjna OHAUS Explorer Precision).
- Stanowisko do homogenizacji i suszenia próbek (suszarka BINDER Avantgarde.Line).
- Stanowisko do pomiaru pH (pH-metr CX-401).
- Stanowisko do miareczkowania (ChemLand dTrite).
- Stanowisko badań spektroskopowych (spektrofotometr NANOCOLOR UV/VIS II).
- Stanowisko do wyżarzania materii organicznej (piec muflowy FCF 2,5SM i waga analityczna OHAUS).
- Stanowisko do otrzymywania ekstraktów gruntowych i roślinnych (mieszadło z płytą-grzewczą ChemLand) oraz badań z wykorzystaniem odczynników żrących, w tym kwasów (dygestorium 1200x960x2600).
Opiekun: mgr Magdalena Lasota (mlasota@wsiz.edu.pl)