Pierwszy tydzień działalności świetlicy dla ukraińskiej społeczności Rzeszowa pokazał, jak bardzo w przestrzeni miasta potrzebna jest taka przestrzeń. Dlatego nasza inicjatywa będzie kontynuowana; w programie są między innymi lekcje języka polskiego, porady prawników oraz atrakcyjne zajęcia dla dzieci.

Wstęp na świetlicę jest bezpłatny, nie ma potrzeby wcześniejszej rezerwacji.

Idea przyświecająca utworzeniu świetlicy dla ukraińskich uchodźców jest prosta: chodzi o zaoferowanie miejsca, w którym będą mogli odpocząć i choć przez kilka godzin nie myśleć o tym, co zostawili w Ukrainie. W minionym tygodniu każdego dnia Klub Akademicki IQ odwiedzało około 200 osób, były to dzieci i młodzieży wraz z mamami i opiekunami. Tak duża frekwencja tylko pokazuje, jak duża jest skala zapotrzebowania ze strony ukraińskich uchodźców na przyjazne, spokojne miejsca, gdzie mogą znaleźć odpoczynek po bardzo trudnych i dramatycznych przeżyciach – zauważa dr Łukasz Błąd, dyrektor Klubu Akademickiego IQ we WSIiZ. Nazwę „Przyjdź i odpocznij”/ „Прийди та відпочинь”! zaproponowali nasi ukraińscy studenci i pracownicy.

Świetlica „Przyjdź i odpocznij” będzie czynna w dniach 15-18 marca w godzinach od 14:00 do 19:00.
ZOBACZ INFORMACJĘ O PIERWSZYM TYGODNIU DZIAŁANIA ŚWIETLICY – KLIKNIJ TU.

Dla dorosłych w nadchodzącym tygodniu kontynuowane będą dyżury psychologów oraz adwokatów, w dalszym ciągu realizowane też będą zajęcia z języka polskiego, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. W odpowiedzi na zapytania naszych gości dodatkowo uruchamiamy także lekcje języka angielskiego. Czynna nadal pozostaje część kawiarniana, gdzie serwowana jest kawa i herbata oraz ciasta.

Dla dzieci mamy w ofercie liczne animacje i zabawy, w tym warsztaty taneczne i wizytę Niedźwiedzia Wojtka – żywej, gigantycznej maskotki. W programie są też zajęcia edukacyjne czyli pokazy i zabawy z robotami, będziemy również kontynuować pokazy kinowe. Nadal każdy chętny będzie mógł zagrać w gry planszowe lub komputerowe, bilard, piłkarzyki albo spróbować swoich sił na X-BOXie. Dla zmęczonych zabawą dzieci nie zabraknie też ciepłego dania i słodkiego poczęstunku.

AKTUALIZACJA

Odpowiadając na zapotrzebowanie ze strony ukraińskiej społeczności w Rzeszowie, od 17 marca 2022 roku obywatele Ukrainy mogą założyć w siedzibie WSIiZ w Rzeszowie konto bankowe, jest to efekt współpracy WSIiZ z Bankiem Pekao S.A.

Warunkiem do założenia konta są:
• Dokument tożsamości: paszport, karta pobytu lub ukraiński dowód osobisty ID Card
• nr telefonu (polski lub zagraniczny)

Do założenia konta nie jest wymagane posiadanie polskiego PESEL-u!

Ze względu na złożone procedury proces zakładania konta bankowego będzie rozłożony na dwa dni. Jednego dnia Ukraińcy będą mogli wypełnić dokumenty i złożyć podpisy, a w kolejnym dniu zakończyć formalności. Obydwie czynności mogą się odbyć poza siedzibą banku, właśnie we WSIiZ. Punkt obsługi bankowej będzie czynny w godzinach od 14:00 do 18:00, czyli w czasie otwarcia świetlicy.

W kolejnym tygodniu będzie kontynuowana działalność zarówno świetlicy, jak i punktu bankowego, punkt bankowy będzie działał tak długo, jak długo będzie taka potrzeba. Zaczynamy od dwóch stanowisk komputerowych, w razie potrzeby ich liczba zostanie zwiększona.

Zobacz Regulamin świetlicy.

Świetlica w Klubie Akademickim IQ opiera się na pracy wolontariuszy: studentów i pracowników WSIiZ oraz na wsparciu finansowym i rzeczowym ze strony WSIiZ, zaprzyjaźnionych firm i instytucji. Jesteśmy otwarci na współpracę zarówno z osobami i instytucjami, które pomogą nam poszerzyć ofertę zajęć dla dzieci i młodzieży, jak i z firmami i punktami gastronomicznymi, które mogłyby się włączyć w zapewnienie posiłków dla naszych gości. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt mailowy pod adresem: iq@wsiz.edu.pl

Partnerzy drugiego tygodnia świetlicy „Przyjdź i odpocznij”:
Bank Pekao S.A.
Szkoła Szpitalna przy Wojewódzkim Klinicznym Szpitalu nr 2 w Rzeszowie