Już w środę 18 maja ukraińskie dzieci zobaczą spektakl „Mysz i różowa wstążka” Zakarpackiego Akademickiego Regionalnego Teatru Lalek z Użgorodu w Ukrainie – to część programu odbywającego się w Rzeszowie Festiwalu Teatralnego Maskarada. W ramach świetlicy „Przyjdź i odpocznij, Nauka, relaks, zabawa” w tym tygodniu zaplanowaliśmy także kurs i zajęcia w języku angielskim, pokazy filmowe oraz Studio Urody dla ukraińskich Mam.

„Mysz i różowa wstążka” to spektakl w języku ukraińskim dla dzieci w wieku 3+ oparty na sztuce Rusłana Nepokoeva . Przedstawienie określane jako bajka-gra to interaktywna prezentacja, podczas której dzieci zapoznają się z nowymi słowami, uczą się liczb i kolorów. To także opowieść z morałem: myszka zaczyna obrażać inne zwierzęta, które oferują jej przyjaźń – jak to się dla naszej bohaterki zakończy?

Użgorod leży w zachodniej części Ukrainy, przez wiele tygodni Zakarpacki Akademicki Regionalny Teatr Lalek Bavka pokazywał ten spektakl dzieciom z rodzin wewnętrznie przesiedlonych z wschodnich obwodów kraju. W kwietniu przedstawienie było wystawiane w Słowacji dla dzieci uchodźców z Ukrainy, a reżyserka Natalia Oreshnikova wprowadziła w obsadzie sztuki zastępstwa, ponieważ teatr wyjechał za granicę w składzie wyłącznie kobiecym.  W Rzeszowie odbywające się w świetlicy „Przyjdź i odpocznij” przedstawienie „Mysz i różowa wstążka” jest częścią Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada” organizowanego przez Teatr Maska (zobacz cały program).

Plakat spektaklu Mysz i różowa wstążka

W programie świetlicy w jedenastym tygodniu działalności zaplanowane zostały także inne zajęcia dla dzieci: wyjście na kręgle, malowanie twarzy, plac zabaw oraz pokazy filmowe. Dorośli nadal mogą brać udział w kursie języka polskiego i zajęciach z języka angielskiego, w tym także w klubie dyskusyjnym „Speaking Club”. W czwartek uruchomione zostanie Studio Urody dla Mam, w ramach świetlicy czynne są również punkty pomocy prawnej, psychologicznej oraz w sprawach urzędowych (między innymi wydawanie numeru PESEL).

Harmonogram zajęć w języku polskim

Harmonogram zajęć w języku ukraińskim

Zobacz Regulamin świetlicy.

Świetlica „Przyjdź i odpocznij. Nauka, relaks, zabawa” działa w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie już 11. tydzień (zobacz komunikat o otwarciu świetlicy). Inicjatywa opiera się na pracy wolontariuszy: studentów i pracowników WSIiZ oraz na wsparciu finansowym i rzeczowym ze strony WSIiZ, zaprzyjaźnionych firm i instytucji. Jesteśmy otwarci na współpracę zarówno z osobami i instytucjami, które pomogą nam poszerzyć ofertę zajęć dla dzieci i młodzieży, jak i z firmami i punktami gastronomicznymi, które mogłyby się włączyć w zapewnienie posiłków dla naszych gości. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt mailowy pod adresem: iq@wsiz.edu.pl.

Partnerzy 11. tygodnia świetlicy „Przyjdź i odpocznij”:

Okręgowa Rada Adwokacka w Rzeszowie
Okręgowa Izba Radców Prawnych w Rzeszowie