University BOSS to międzynarodowy konkurs biznesowy organizowany przez firmę REVAS Business Simulation Games skierowany do studentów uczelni z Europy i Indii. Konkurs wykorzystywał symulacje biznesowe, które pozwoliły uczestnikom sprawdzić swoje siły w prowadzeniu własnego biznesu. Studenci WSIiZ z Finansowego Koła Naukowego FLOW zajęli w nim trzecie miejsce.

Przez 5 kolejnych tygodni (tj. 7 symulacyjnych miesięcy) uczestnicy konkursu prowadzili wirtualne biura podróży, które rywalizowały między sobą o zainteresowanie klientów i najwyższe pozycje na rynku. Zespół z WSIiZ reprezentowali studenci Finansowego Koła Naukowego FLOW w składzie: Anna Gacek (drugi rok na kierunku Zarządzania, studia I stopnia), Marlena Szczur (drugi rok na kierunku Zarządzania, studia anglojęzyczne I stopnia) oraz Jakub Boratyn (drugi rok na kierunku Zarządzania, studia I stopnia). Kierowane przez nich biuro podróży nazwali „TraWell”.

Konkurs był doskonałą okazją do sprawdzenia swojej wiedzy teoretycznej dotyczącej zarządzania biznesem w praktyce, podczas podejmowania decyzji w grze z wykorzystaniem symulacji. Studenci mieli dzięki temu okazję do sprawdzenia jak funkcjonuje rynek, zdobyli umiejętności trafnego oceniania praw funkcjonowania rynku, a także mogli zrozumieć, co może mieć wpływ na popyt i zadowolenie klientów. Ponadto dowiedzieli się, czym jest „utracona sprzedaż”, a także o tym co robić, aby do niej nie doprowadzić.

Zgłaszając zespół do konkursu wiedziałam, że będzie to dla nich ciekawe doświadczenie, które pozwoli im otworzyć oczy na pewne aspekty zarządzania biznesem. Tak właśnie jest z symulacjami biznesowymi. Jednak gry symulacyjne to coś więcej – studenci poza praktyczną wiedzą dotyczącą zarządzania firmą zdobyli również kompetencje, których nie da się opanować tylko w teorii – to umiejętność współpracy zespołowej, podziału zadań w zespole i komunikacji – co z pewnością przyda im się na każdym kolejnym etapie ich życia – mówi mgr Karolina Palimąka, opiekunka FKN FLOW.

Przez pierwsze 3 rundy zespół TraWell podejmował bardzo zachowawcze decyzje, z czasem jednak jego czlonkowie zdecydowali się zmienić strategię działania – niezmiennie utrzymując wysokie pozycje w zakresie zadowolenia personelu oraz klientów, a także działalności w kierunku rozwoju biznesu. Ostatecznie po 7 (wirtualnych) miesiącach działalności biura, TraWell zakończył swoje rozgrywki z trzecim wynikiem wśród wszystkich biorących udział w konkursie zespołów reprezentujących Europę.

Udział w konkursie umożliwił mi m. in. zapoznanie się z zagadnieniami zarządzania zasobami występującymi w firmie. Dzięki symulacji mogliśmy bez angażowania własnych pieniędzy sprawdzić się w prowadzeniu przedsiębiorstwa. To niezwykłe doświadczenie otworzyło nam oczy i ukazało, jak obciążające jest podejmowanie decyzji w biznesie, na które czasami wpływ mają zdarzenia losowe. Nie wszystko da się przewidzieć, jednak prognozowanie, planowanie i dokładna analiza działań konkurencji i aktualnych trendów na rynku pozwala ograniczyć ryzyko i osiągać dobre rezultaty – zaznacza Jakub Boratyn, członek zespołu TraWell.

Organizatorzy na początku rozgrywek przekazali nam informacje, w jaki sposób poruszać się w symulacji, jednak podejmowanie ostatecznych decyzji zależało już tylko od nas. Od samego początku towarzyszyły nam pozytywne emocje, poczuliśmy też smak rywalizacji, a na koniec niedosyt, że to już koniec, że jeszcze tyle mogliśmy i chcieliśmy zrobić – dodaje Anna Gacek, członek zespołu TraWell.

Symulacje biznesowe to połączenie nauki i dobrej zabawy. Przy każdym naszym spotkaniu nie zapominaliśmy, że poza rywalizacją mamy się też po prostu tym bawić. To spowodowało, że udział w konkursie był dla nas świetną przygodą, którą z pewnością (jeżeli tylko będzie taka możliwość) chcielibyśmy powtórzyć – podkreśla Marlena Szczur, członek zespołu TraWell.

Pierwsze miejsce w obecnej edycji konkursu zajął zespół Amster reprezentujący Nyenrode Business Universiteit z Holandii, drugie miejsce należało do zespołu Afro travel z University of Bradford School of Management z Anglii.