W ramach Akademii Zdrowia 50+ Agata Ziemiakiewicz wygłosi wykład pt. „Depresja u osób po 50 roku życia – fakty i mity”. Wykład odbędzie się 20 marca 2024 r. o godzinie 17.00 w auli głównej im. prof. Jerzego Chłopeckiego w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Akademia Zdrowia 50+ to cykl wykładów i warsztatów o tematyce prozdrowotnej. Projekt jest kierowany do wszystkich osób powyżej 50 roku życia. Celem projektu jest popularyzacja nauki oraz ukazanie jej przydatności w życiu codziennym w zakresie profilaktyki chorób cywilizacyjnych, zagrożeń środowiskowych oraz koncepcji aktywnego starzenia. Projekt Akademia Zdrowia 50+ jest finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

Wykład poprowadzi mgr Agata Ziemiakowicz – psycholog, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna w procesie szkolenia w Centrum Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej w Warszawie, wieloletnia project managerka projektów międzynarodowych, która stale pogłębia swoją wiedzę oraz kwalifikacje z obszaru psychologii uczestnicząc w kursach, szkoleniach i konferencjach.

Możliwe jest uczestnictwo na żywo lub online – prosimy wówczas o wypełnienie i przesłanie formularza dostępnego na stronie do dnia 20.03.2024 do godz. 12.00. W odpowiedzi prześlemy link do transmisji wykładu na podany przez Państwa adres email.

Według statystyk co trzecia osoba po 50 roku życia skarży się na zaburzenia nastroju, objawy depresji, a tylko 15% jest poprawnie diagnozowana i leczona. Brak wsparcia najbliższego otoczenia, częsta izolacja czy bagatelizowanie objawów, brak psychoedukacji, warsztatów i spotkań w zakresie zdrowia psychicznego skierowanego do tej grupy wiekowej niejednokrotnie uniemożliwiają skorzystanie z porad i leczenia u specjalistów, a nieleczona depresja stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Wykład obejmował będzie podstawowe informacje z zakresu objawów, występowania i diagnozowania depresji, przyjrzymy się również specyfice tej choroby i głównym przyczynom jej występowania u osób po 50 roku życia.

Podczas wykładu dowiecie się Państwo:
• depresja – na czym faktycznie polega
• jakie są główne przyczyny występowania depresji wśród osób po 50 roku życia
• kliniczny obraz depresji u osób po 50 r.ż.
• jakie nieprawdziwe informacje o depresji są najczęściej powielane
• jak zauważyć i zrozumieć osobę cierpiącą na depresję
• jak czerpać radość z życia i przeciwdziałać zaburzeniom nastroju po 50 r.ż.

DOROBEK PRELEGENTKI:
Wybrane kursy i szkolenia z zakresu poradnictwa psychologicznego i psychoterapii:
– Racjonalna Terapia Zachowania, Kurs podstawowy z elementami praktyki i superwizji, Simontonowski Instytut Zdrowia Kraków
– Studium Terapii Poznawczo-Behawioralnej osób dorosłych, Centrum Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej w Warszawie
– Dialog Motywujący jako forma pomocy psychologicznej w pracy terapeutycznej z pacjentem, Psychologiczne Centrum Rozwoju Lublin
– Arteterapia jako metoda pracy terapeutycznej z pacjentem, Psychologiczne Centrum Rozwoju Lublin
– The Science of Wellbeing – Yale Univesity

Projekt jest finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

logo Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz logo Społeczna Odpowiedzialność Nauki