MediaTory to plebiscyt, w którym studenci dziennikarstwa doceniają swoje autorytety. Patronat nad galą objęło radioeter.fm WSIiZ.

Śladem lat poprzednich, także tego wieczoru na scenie Auditorium Maximum UJ stanęła czerwona kanapa. Jak głosił wyemitowany film, nie jest to tylko sceniczne akcesorium, ale również przedmiot wystawiany na licytacji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

To właśnie ona, przez dwie wieczorne godziny była miejscem tryumfu. W dobie wysokiej popularności telewizji i Internetu, stała się czymś więcej niż meblem, jest symbolem kultury odbierania informacji w środowisku wygodnym i bezpiecznym.

Tak też czuli się laureaci nagród MediaTORy 2013 którzy na niej zasiedli. W rozmowach z początkującymi dziennikarzami, studentami Uniwersytetu Jagiellońskiego, nie raz pokazali że czują się tu na swoim miejscu. Michał Krzymowski, odbierający statuetkę w kategorii NawigaTOR, nie tylko przyjacielsko uścisnął rękę prowadzącemu, co więcej, odwołując się do znajomości z nim, natychmiast przeszedł do rozmowy „na ty”. To pokazuje jak blisko są studenci dziennikarstwa i media aktywnie uczestniczące w życiu publicznym, ta bliskość między uczniami i nauczycielami owocuje nie tylko znajomościami ale przede wszystkim daje możliwość pobierania wzorców i, co nie często się zdarza, patrzenia im na ręce.

„Za dogłębną analizę mechanizmów rządzących państwem. Za materiały, które skupiają się na czymś znacznie więcej niż tylko na relacjach z wyreżyserowanych konferencji prasowych czy wyuczonych przemówień. Za ukazywanie polityki od kuchni, czyli z miejsca, w którym mechanizmy rządzenia państwem są najciekawsze, a często również najistotniejsze. Za śledztwa dotyczące najważniejszych aktorów na polskiej scenie politycznej i teksty bez warstwy lukru, który od zawsze towarzyszy politycznym kreacjom”. Tak brzmiała nominacja Michała Krzymowskiego, później zapytany o to, czy przykre „zapachy” z politycznej „kuchni” mu nie przeszkadzają, odparł że je lubi. To pokazuje jak głęboko w pracę dziennikarską zaangażowani są laureaci tegorocznych MediaTORów.

Na gali nie brakowało manifestacji dziennikarskiej solidarności. Na jednej kanapie usiedli niegdysiejsi dziennikarze „Uważam Rze”, dziś pracownicy konkurencyjnych redakcji. Uhonorowani statuetką ProwokaTORa, za odejście z redakcji czasopisma Grzegorza Hajdarowicza. Niedługo po ich zejściu ze sceny prowadzący Galę zaanonsował materiał dotyczący właściciela firmy Gremi mający dotyczyć „jego najlepszych momentów i decyzji w polskich mediach.”

Materiał rozpoczął się piosenką Tiny Turner – Simply The Best i zakończył się zaraz po napisach tytułowych, urywając początkową frazę śpiewaną przez piosenkarkę. Po tym żarcie delikatny śmiech przetoczył się przez salę.
Ale nie wszystkie prezentacje opierały się o kontrowersję. Filip Chajzer, znany z porannego programu stacji TVN, odebrał statuetkę AkumulaTORa za pozytywną energię i przykład empirycznego dziennikarstwa, co zobrazowano materiałem w którym laureat m.in. zostaje znokautowany przez bohaterkę swojego reportażu – zawodniczkę MMA. Dziennikarz TVN wszedł na scenę ze swoim kolegą Pawłem, operatorem z którym realizuje swoje materiały. Panowie wspólnie pozowali do zdjęć ze statuetką. To pokazuje jak ważna w zawodzie dziennikarza jest współpraca i że sukces, to często właśnie jej owoc.

Ostatnią z zaprezentowanych kategorii był AuTORytet którym w roku 2013, decyzją studentów dziennikarstwa z 19 polskich uczelni, został ks. Adam Boniecki. Niegdysiejszy redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego, który w listopadzie 2011 otrzymał od prowincjała zgromadzenia Marianów ks. Pawła Naumowicza nakaz ograniczenia wystąpień medialnych do tego właśnie czasopisma. W ciekawy sposób koresponduje z tym faktem infografika zamieszczona przez organizatorów gali MediaTORy na ich facebookowym profilu, która pokazuje iż od grudnia 2012 do grudnia roku 2013 w internecie ukazało się aż 5274 publikacji na temat księdza Bonieckiego. (Informację dostarczył Instytut Monitorowania Mediów.)

Dziewięciu laureatów tegorocznej Gali, tuż po jej zakończeniu było do dyspozycji młodych dziennikarzy którzy licznie przybyli na to święto dobrej żurnalistyki. I choć nie wszyscy z nich uważali że w pełni zasłużyli na swoje wyróżnienia, to w rozmowach z licznymi przedstawicielami mediów wypowiedzieli wiele zdań które są najlepszym dowodem na to, że 15 tysięcy głosujących studentów nie popełniło błędu i właściwie wskazało tych, którzy w dzisiejszym świecie starają się dbać o rzetelne, kompetentne, po prostu porządne wypełnianie zadań współczesnego dziennikarza. Bez względu na to, czy nazwiemy go profesjonalistą, dziennikarzem obywatelskim, czy jak powiedział dla Radioeter.fm Piotr VaGla Waglowski, świadomym obywatelem.

Patronem medialnym Gali MediaTORy 2013 jest Studencka Stacja Radiowa Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie – radioeter.fm i to właśnie na jej antenie będzie można posłuchać relacji i wywiadów a także obejrzeć materiał zdjęciowy z tego wydarzenia.

Autor: Maciej Kisała/radioeter.fm