„Pamięć o tych, którzy spoczywają na żydowskich cmentarzach, jest dziś w rękach polskich sąsiadów. Ja chciałem tylko wykosić cmentarz w Krościenku, byłem sam, a dziś jest nas wielu”. Tak mówił Dariusz Popiela, sportowiec i olimpijczyk oraz lider projektu „Ludzie, nie liczby”, na spotkaniu zorganizowanym w 2022 roku przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Teraz nagranie ze spotkania jest dostępne w formie podcastu.

Dariusz Popiela zajął się upamiętnianiem żydowskich sąsiadów po tym, gdy podczas jednego z treningów dowiedział się o kirkucie w swojej rodzinnej miejscowości. Nie potrafił pogodzić się z faktem, że miejsce pochówku stało się zapomnianą przez wszystkich łąką, a obecni mieszkańcy Krościenka nic nie wiedzą o historii Żydów ze swojej okolicy. O tym jak wspólnie z rosnącą grupą wolontariuszy dba o żydowskie cmentarze i poszukuje macew wywiezionych z kirkutów w czasie i po II wojnie światowej, opowiedział podczas spotkania pt. „O przywracaniu pamięci” zrealizowanego  w ramach IV edycji cyklu „W labiryncie świata”. Spotkanie odbyło się 23 listopada 2022 w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie i było połączone z pokazem filmu dokumentalnego pt. „UKOS ŚWIATŁA”. W dyskusji wziął udział również reżyser Wojciech Szumowski i wieloletni Rektor Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, Profesor Hanoch Gutfreund. Teraz nagranie ze spotkania jest dostępne w formie audio.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie od lat organizuje wykłady, seminaria i spotkania otwarte, które budzą zainteresowanie nie tylko naszych studentów, ale szerokiego grona odbiorców. Naszymi Gośćmi byli do tej pory między innymi: ks. prof. Michał Heller, prof. Krzysztof Zanussi, Anna Dymna, prof. Krzysztof A. Meissner, prof. Jerzy Bralczyk, czy śp. prof. Jerzy Vetulani.

Podcasty w ostatnich latach stały się jednym z bardziej popularnych formatów komunikacji. Dostarczają nie tylko rozrywki, ale są także wartościowym źródłem informacji na przeróżne tematy – od wiadomości ze świata, przez naukę i kulturę, aż po osobiste historie. Dają możliwość odkrycia interesujących pasji i nauczenia się nowych umiejętności, a to wszystko w wygodnej formie dźwiękowej. Podcastów WSIiZ można słuchać poprzez stronę internetową oraz aplikacje mobilne: SpotifyApple Podcasts i Google Podcasts w dowolnym miejscu i czasie.