Czym jest sztuczna inteligencja? Jak zmieni nasze życie? Jakie są konsekwencje pojawienia się narzędzia Chat GPT? To właśnie tym zagadnieniom poświęcone zostanie najbliższe spotkanie w ramach cyklu „Wielkie Pytania w Nauce”. W czasie wydarzenia odbędzie się wykład prof. Ryszarda Tadeusiewicza oraz wystąpienie prof. Krzysztofa Zanussiego.

Wykład pt. „Czym jest sztuczna inteligencja i jak zmieni nasze życie?” zainauguruje VIII edycję cyklu wykładów „Wielkie pytania w nauce”, które Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania organizuje we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”.

Czym jest sztuczna inteligencja i jak zmieni nasze życie?

Ten temat jest ważny i aktualny, bo interesujemy się sztuczną inteligencją i niestety ona także w jakimś zakresie interesuje się nami – podkreśla prof. Ryszard Tadeusiewicz. Podczas wykładu Profesor wydarzenia wyjaśni czym jest sztuczna inteligencja, na co wpływa i jak zmieni ona nasze życie. Omówi również konsekwencje korzystania z narzędzia jakim jest Chat GPT.

Z kolei prof. K. Zanussi w trakcie swojego wystąpienia poruszy temat wpływu sztucznej inteligencji na świat wartości w życiu każdego z nas.

Podczas spotkania będzie możliwość zadania naszym gościom pytań. Ich treść można przesyłać już dziś mailem na adres: bow@wsiz.edu.pl

Wykład prof. Krzysztofa Zanussiego i prof. Ryszarda Tadeusiewicza odbędzie się 29 listopada 2023, w Filharmonii Podkarpackiej o godz. 17.00. Po nim dyskusję z Prelegentami poprowadzi publicysta „Tygodnika Powszechnego” red. Wojciech Bonowicz. Warunkiem udziału w wydarzeniu jest posiadanie biletu wstępu. Po wykładzie będzie możliwość nabycia książek autorstwa obydwu gości oraz uzyskania autografów.

Kilka słów o prelegentach:

prof. Ryszard Tadeusiewicz – automatyk, informatyk i biocybernetyk. Absolwent Wydziału Elektrycznego AGH (1971) doktorat (1975), habilitacja (1980) i tytuł profesorski (1986w wieku 39 lat) też na tym wydziale. W wyniku ogólnopolskich tajnych wyborów został w 1999 roku najmłodszym członkiem Komitetu Badań Naukowych i pracował tam w Komisji Badań Podstawowych i w Komisji Badań Stosowanych w pierwszych (pionierskich!) dwóch kadencjach tej instytucji, która zastąpiła komunistyczne ministerstwo nauki. Potem, gdy ministerstwo odtworzono, a KBN zlikwidowano – był członkiem Rady Nauki Polskiej. Więcej informacji znajduje się TUTAJ.

prof. Krzysztof Zanussi – to reżyser filmowy, scenarzysta, producent. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim (1955-59) i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim (1959-62). Studia reżyserskie ukończył w 1967 r. w Łodzi. Działał w amatorskim ruchu filmowym, realizując 11 filmów, 9 spośród nagrodzono. Od 1980 r. jest dyrektorem Studia Filmowego „TOR”.W latach 1971-83 pełnił funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Wykładał na wielu uczelniach filmowych m.in. W PWSTiF w Łodzi, National Film School w Wielkiej Brytanii, na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, Yale University, University of California Berkeley, Cambridge, Rice University (Houston). Więcej informacji znajduje się TUTAJ.

„Wielkie Pytania w Nauce”

Cykl wykładów „Wielkie pytania w nauce” powstał z inicjatywy prof. Tadeusza Pomianka, Prezydenta WSIiZ, i realizowany jest od 2016 roku we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”. Spotkania organizowane są w formie otwartych, niekomercyjnych wykładów z udziałem autorytetów świata nauki. Do tej pory prelegentami „Wielkich Pytań w Nauce” byli między innymi: ks. prof. Michał Heller, śp. prof. Jerzy Vetulani, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Stefan Chwin, prof. Krzysztof Jakowicz, dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, ks. prof. Alfred Wierzbicki oraz Michał Ogórek, Anna Dymna.

Współorganizatorem wydarzenia jest Tygodnik Powszechny. Patronat honorowy nad wydarzeniem został objęty przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Prezydenta Miasta Rzeszowa. Partnerem strategicznym jest Urząd Miasta Rzeszowa. Partnerem jest Bank PeKao S.A.