Na podstawie § 2 ust. 1 Regulaminu funkcjonowania Komisji do spraw etyki badań naukowych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie Rektor powołał Komisję Zarządzeniem nr 62/2020 z dnia 7 września 2020 r. w składzie: Przewodniczący komisji: dr hab. Robert Pater, prof. WSIiZ Członkowie komisji:
Kadencja Komisji rozpoczęła się 7.09.2020 r. i trwa do 31.08.2025 r. Kontakt: rpartyka@wsiz.edu.pl
Wnioski o wyrażenie opinii przez Komisję mogą składać kierownicy badań oraz osoby planujące podjęcie badań wymagających opinii Komisji. Pobierz wniosek Wnioski składa się w zamkniętych kopertach u Sekretarza Komisji w pokoju RA 211, ul. Sucharskiego2 Rodzaje badań naukowych, które wymagają oceny etycznej Komisji Za badania wymagające pozytywnej opinii Komisji uważane są badania, w których planuje się oddziaływanie – w jakiejkolwiek formie – na ludzi, w tym w szczególności: 1. badania, w których mają wziąć udział osoby mające ograniczoną lub wyłączoną zdolność podjęcia decyzji, lub wyrażenia świadomej lub swobodnej zgody na udział w badaniu oraz ograniczoną możliwość ewentualnej odmowy udziału w badaniu przed lub w trakcie badań, szczególnie:
2. badania, w których mają wziąć udział osoby szczególnie podatne na urazy psychiczne i zaburzenia zdrowia psychicznego, a zwłaszcza:
3. badania polegające na aktywnej interwencji w zachowanie człowieka, zmierzające do zmiany tego zachowania bez bezpośredniej ingerencji w działanie mózgu, np. treningi poznawcze, psychoterapia, psychokorekcja, itp. (dotyczy to również sytuacji, gdy zamierzona interwencja ma przynieść korzyść badanemu, np. usprawnić jego pamięć); 4. badania dotyczące kwestii kontrowersyjnych (np. aborcja, in vitro, kara śmierci) albo wymagające zachowania szczególnej delikatności i rozwagi (np. przekonań religijnych lub postaw wobec grup mniejszościowych); 5. badania długotrwałe, męczące, wyczerpujące fizycznie lub psychicznie. Opinia Komisji nie jest wymagana, jeżeli na prowadzenie planowanych badań wymagana jest przez przepisy prawa opinia lub zgoda innych komisji lub organów, oceniających aspekty etyczne planowanych badań. Komisja nie opiniuje medycznych badań naukowych mających charakter eksperymentu medycznego w rozumieniu Ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Pozyskanie opinii odpowiedniej komisji do spraw etyki badań naukowych nie uchyla obowiązku przestrzegania wymogów i warunków realizacji badań naukowych wynikających z przepisów prawa oraz dobrych praktyk obowiązujących w danej dziedzinie/dyscyplinie naukowej.
prof. Ryszard Tadeusiewicz
prof. Ryszard Tadeusiewicz
Automatyk, informatyk i biocybernetyk. Absolwent Wydziału Elektrycznego AGH (1971) doktorat (1975), habilitacja (1980) i tytuł profesorski (1986w wieku 39 lat) też na tym wydziale. W wyniku ogólnopolskich tajnych wyborów został w 1999 roku najmłodszym członkiem Komitetu Badań Naukowych i pracował tam w Komisji Badań Podstawowych i w Komisji Badań Stosowanych w pierwszych (pionierskich!) dwóch kadencjach tej instytucji, która zastąpiła komunistyczne ministerstwo nauki. Potem, gdy ministerstwo odtworzono, a KBN zlikwidowano – był członkiem Rady Nauki Polskiej.
Wypromował 76 doktorów. Recenzował około 300 doktoratów, blisko 200 habilitacji i ponad 100 wniosków o tytuł profesora nauk technicznych, przyczyniając się znacząco do rozwoju kadr naukowych w Polsce i za granicą (jego doktoranci są profesorami w USA, RFN, GB i Australii). W wyniku ogólnopolskich wyborów przez wiele kadencji był członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych.
Przez społeczność AGH został wybrany na stanowisko prorektora ds. badań naukowych (1996), a potem trzykrotnie był wybierany na stanowisko rektora AGH (1998 – 2005). Od 1998 roku jest członkiem PAU, był twórcą Komisji Nauk Technicznych w tej Akademii, a od 2001 roku jest także członkiem PAN i kilku europejskich akademii nauk. Trzykrotnie był wybrany Prezesem Krakowskiego Oddziału PAN i zarządzał tym największym w Polsce zgromadzeniem wybitnych uczonych (w Warszawie PAN nie ma osobnego Oddziału).
Laureat wielu nagród i odznaczeń, doktor Honoris Causa 14 uczelni krajowych i zagranicznych. Członek-założyciel i członek honorowy Polskiego Towarzystwa Informatycznego a także członek-założyciel i honorowy prezes Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji.
Zajmuje się głównie problematyką sztucznej inteligencji. Wykreował w Polsce czterokrotnie nowe gałęzie w zakresie badań naukowych i zastosowań sztucznej inteligencji. Są to odpowiednio zagadnienia automatycznego rozpoznawania mowy (1971-1985), sieci neuronowych (1983 – 1998), komputerowego przetwarzania i rozpoznawania obrazów (1990 – 2001) i automatycznego rozumienia danych medycznych (1999 – 2020). Napisał 113 książek i ponad 2 tys. artykułów naukowych. Szczególnie dużo robi dla popularyzacji nauki. Napisał ponad 1500 artykułów popularnonaukowych i ma stałe audycje popularyzujące wiedzę w RMF Classic (dwa razy w tygodniu) oraz średnio 3 razy w miesiącu w Radiu Kraków (audycja „W kręgu nauki”). Dwukrotny laureat nagrody PAP „Popularyzator Nauki”.
Pełne dane wraz z wykazami publikacji i książek oraz odnośnikami do ich pełnych tekstów są na stronie: www.Tadeusiewicz.pl