Studia I oraz II stopnia na kierunkach Analityka danych w biznesie oraz Analityka biznesowa i Big Datakładą duży nacisk na rozwijanie kluczowych umiejętności w zakresie analizy danych: statystyki oraz uczenia maszynowego. Są to kompetencje niezwykle dziś potrzebne, bo umiejętność analizowania i interpretowania danych ma kluczowe znaczenie w wielu sektorach.

Na pytania dotyczące kierunków Analityka danych w biznesie oraz Analityka biznesowa i Big Data odpowiada dr Agata Gemzik-Salwach, Dziekanka Kolegium Zarządzania WSIiZ.

Skąd pomysł Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie na dwa nowe kierunki: Analityka danych w biznesie oraz Analityka biznesowa i Big Data.

Jest to odpowiedź na potrzeby rynku pracy, który rozpaczliwie potrzebuje analityków. W tej chwili mamy do czynienia z zalewem różnego rodzaju informacji, które należy odpowiednio posegregować, zestawić ze sobą i przetworzyć tak, aby mogły one skutecznie służyć podejmowaniu decyzji. Firmy potrzebują ekspertów, którzy będą potrafili analizować ogromne ilości danych i przekształcać jej w wartościowe informacje.

Na rynku istnieją już uczelnie oferujące studia z zakresu analityki biznesowej. Co wyróżnia  ofertę WSIiZ?

– Musimy pamiętać o tym, że obowiązkiem uczelni jest przyporządkowanie kierunku studiów do co najmniej jednej dyscypliny naukowej. Proponowane przez nas kierunki przygotowane są w oparciu o konkretną dyscyplinę, czyli naukę Ekonomia i Finanse, i jest zdecydowany wyróżnik, gdyż większość dostępnych kierunków przygotowanych zostało na bazie informatyki i matematyki. To naturalne, że uczelnie techniczne opierają się na informatyce i matematyce, gdyż mają w tym zakresie zaplecze, doświadczenie i odpowiednią kadrę. W odróżnieniu od nich, WSIiZ wywodzi się w dużej mierze z Ekonomii i Finansów oraz z Zarządzania, dlatego też nasza Analityka przygotowana została pod kątem potrzeb biznesu. Nie skupiamy się na tworzeniu nowych narzędzi, a chcemy uczyć studentów wykorzystania narzędzi już istniejących i korzystania z gotowych baz danych. Oczywiście, cała praca odbywa się z wykorzystaniem najnowszych technologii.

Czym różni się kierunek studiów od specjalności?

– Kierunek jest pojęciem zdecydowanie szerszym, a specjalności funkcjonują w ramach kierunku. To kierunek studiów dzieli się na specjalności. Kierunek to wyodrębniony obszar kształcenia, który posiada własną tożsamość naukową, a specjalność oznacza rozbudowanie danego kierunku o dodatkowy obszar wiedzy. Mówiąc prościej: wybierając studia związane z kierunkiem Analityka biznesowa od początku mamy do czynienia z przedmiotami związanymi z analityką, tych przedmiotów jest dużo, co zapewnia kompleksową wiedzę. Jeśli zdecydujemy się na specjalność typu Analityka biznesowa realizowaną np. w ramach kierunków Zarządzanie, to otrzymamy trzon wiedzy z Zarządzania, wzbogacony o kilka przedmiotów z analityki. Na lokalnym rynku bardzo nieliczne uczelnie oferują kształcenie w zakresie Analityki biznesowej, często jest to specjalność, a nie odrębny kierunek studiów.

Jakie możliwości zawodowe dają obydwa kierunki i jak wygląda środowisko pracy?

Analityka danych w biznesie to dziedzina, która oferuje stabilne i dobrze płatne możliwości zatrudnienia. Analityka danych jest uniwersalna i może być stosowana w wielu dziedzinach biznesowych, takich jak marketing, finanse, logistyka, zdrowie i wiele innych. Dziedzina ta szybko zmienia się i rozwija, co oznacza pracę ciekawą i pełną wyzwań.